FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SPLÁCENÍ ÚVĚRU

odpovídal(a): Redakce

Refinancování a nárok na státní úrokovou dotaci?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli budeme mít nárok na 1% státního příspěvku pokud chceme refinancovat hypotéku? V lednu 2010 nám končí fixace a doposud jsme příspěvek dostávali. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Cenová hladina

Dobrý den, mám dotaz. Pokud se příští rok zvýší nepřímé daně (DPH a spotřební daň) bude to mít vliv na inflace? Respektive má zvýšení nepřímých daní vliv na zvýšení inflace? Děkuji za odpověď. Nashledanou.



odpovídal(a): Redakce

Platba do banky

Dobrý den, mám dotaz ohledně nového zákona o platebním styku, který má platit od 1.11.2009. Když budu dávat příkaz k úhradě (převod peněz) z komerční banky v pondělí – kdy budou (jaký den) převedeny peníze příjemci, který má účet u Český spořitelny? Četl jsem, že podle nového zákona se lhůty převodu peněz zkracují. Děkuji za odpověď. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

Státní dluh

Dobrý den, chci se Vás zeptat, teď jak se mluví o schodku státního rozpočtu. Vláda má svůj účet - bankovní účet zřízený u ČNB nebo u obchodních bank? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Jde prodat byt, kterým ručím jinde?

Dobrý večer přeji,ráda bych se Vás touto cestou zeptala na radu,jak řešit můj níže uvedený záměr.Mám byt v osobním vlastnictví zatížený půjčkou.(ručení u společnosti).Nyní bych ráda z jistých důvodů byt prodala . Prosím poraďte mi, jak mohu postupovat.Děkuji. S pozdravem a přáním pěkného večera Ell


odpovídal(a): Redakce

Deficit jako úvěr

Dobrý den, mám dotaz ohledně deficitu státního rozpočtu, respektive mi není jasné, že čím bude větší deficit státního rozpočtu, tím větší úroky se budou muset platit? Deficit státního rozpočtu je kryt úvěrem? Děkuji za odpověď. Novák


odpovídal(a): Redakce

Registry

Dobrý den, chěla jsem se zeptat jakým způsobe, se mohu dostat do registru dlužníků. Tzn pokud nebudu platit více než 90 dní? Děkuji za odpověd. p.dohnalova@seznam.cz prosím o odpověd na email


odpovídal(a): Redakce

Prodej nemovitosti zatížené hypotékou

Dobrý den, můžete mi prosím poradit jak postupovat v případě, kdy chci prodat byt v OV, na který mám 100%ní hypotéku a banka má k němu tudíž zástavní právo? Je nutné banku informovat o tom, že plánuji prodej a jak se následně řeší vrácení hypotečního úvěru? Děkuji vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Převod hypotéky?

Dobrý den, v současnosti mám hypotéku na byt a chtěla bych ji převést na stavbu domu s tím, že byt posléze prodám. Je možné současnou hypotéku navýšit na cenu stavby, nebo je nejprve nutné, prodat byt, hypotéku splatit a zažádat o novou? Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vzorec na výpočet splátky úvěru

dobrý den , rád bych se zeptal jestli existuje nějaký jednoduchý matematický vzorec podle kterého je možné spočítat výše splátek -pokud znám částku ,procento úroku a dobu po kterou budu splácet.(např. 100 000 kč , 10 % pa, 60 měsíců) .Děkuji předem za odpovědět. S pozdravem Juráň .



odpovídal(a): Redakce

Co znamená umořit úvěr?

Dobrý den, chci se zeptat, co znamená přesně pojem ,,umořit" - např. Hypotéku? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Mimořádná splátka

Dobrý den Touto cestou bych Vás rád požádal o radu. Vzhledem k tomu, že jsem v oblasti financí, hypoték atd spíše laikem, předem se omlouvám, za chyby a možné nejasnosti ve znení mé otázky. Pro upřesnění stavu věci uvádím následující: V roce 2007 jsem u ČSOB uzavřel hypotéku, kdy mi v měsíci květnu roku 2010 končí tříletá fixace. Hypotéka je sjednána na cca 1.700 000,-Kč, doba splácení 33 let. Výše splátky cca 8.500,-Kč. Ve smlouvě mám stanoveno, že je možnost mimořádné splátky části hypotéky bez nějakcýh penálů ze strany banky. V současné době mám našetřenu finanční hotovost 210.000,-Kč. V nedávné době jsem navštívil osobního makléře (který mi byl u ČSOB přidělen), kdy mi tento sdělil, že částečné umoření hypotéky částkou 210.000,-Kč není výhodné vzhledem k celkové výši mé hypotéky a je lepší si šetřit několik let a poté, zaplatit mimořádnou splátku ve vetší výši " třeba 500.000,-Kč a částkami vyššími". Má otázka tedy zní: OTÁZKA:Mám tohle vysvětlení(o vložení mimořádné splátky ve větší výši) osobního makléře brát za správné, nebo se pouze jedná o strategický tah banky? Za Vaši odpověď Vám předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Chybí peníze na dokončení domu

Prosím o radu - chybí nám cca asi 200tis. na dokončení domu, na dům máme 2 mil. dvěstě tisíc hypotéku( u Raiffeisen banky). Chci se zeptat jaké jsou obecně možnosti - jak získat další peníze? Informovala jsem se u banky, kde máme hypotéku, ptala jsem se na možnost prodloužení splatnosti, zatím mi nabízeli novou smlouvu. Schůzku máme po 1. červenci, myslíte,že mám žádat nějakého nezávislého finančního poradce o radu?


odpovídal(a): Redakce

Zrušení životního pojištění

Dobrý den, vedle hypotéky jsem si založil i IŽP. Co se stane když pojištění zruším a budu platit nadále pouze hypotéku? Je toto možné? Dostal jsem se do fin.potíží. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Byt: Prodat nebo držet?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké je nejlepší řešení pro tuto situaci: rodiče mají byt v DV 3+kk výměra asi 70 m2 v Praze - Kyje v nově zrekonstruovaném pan. domu. Nechtějí spolu žít a hledají řešení. Buď chtějí byt prodat, rozdělit peníze na půl ale za to si ani jeden nový byt nekoupí. Pokud by si jeden koupil byt druhý by si musel vzít hypotéku, dá se vzít hypotéka na byt za 2 000 000Kč s platem 20 000 Kč? Existuje nějaká jiná možnost půjčky ne tak s vysokými úroky? Děkuji za odpověď K.Š.


odpovídal(a): Redakce

Prodej nemovitosti zatížené exekucí

Dobry den, jsem 25 lety, pracujici muz. Mam byt vo osobnim vlastnictvi a moje dluhy presahuji hodnotu bytu. Mam exekuce a uz nevim kudy kam? Byt je zatizen exekuci a mam ho diky Stavebnimu sporeni, ktere jsem zatim splacel. Chtel jsem se zeptat, jestli se da byt i presto prodat a vyplatit si dluhy, nebo treba vyhlasit bankrot. Ale nevim jestli muzu. Nebo nejake jine reseni. Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Předčasné splacení - jak a kolik?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to s hypotékou kdy si půjčím 2,5 mil na bydlení na 30 let a chtěla bych ji předčasně splatit buď v době kdy se mění úroková sazba nebo při přenechání hypotéky. Kolik vlastně musí člověk doplatit bance dejme tomu po těch 5 letech? Musí se doplatit jen ta částka do 2.500.000 bez toho aniž by se zaplatili úroky? Nebo se musí doplatit i částka s úroky, která by byla na konci hypotéky asi 5,5 mil? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Co splatit předčasně?

Dobrý den.Máme hypotéku na dům a jsme ted v roční sazbě 6,34 p.a.Zbývá nám doplatit 3600000.A museli jsme si u téže banky vyřídit Americkou hypotéku s úrokovou sazbou 8,19 p.a. a fixací do roku 2013.Tady zbývá doplatit 440000.Ted se nám podařilo získat nějaký finanční obnos a rádi bysme jednu hypotéku uhradili.Bohužel se s manželem nemůžem shodnout,kterou.Proto Vás laskavě žádám o názor.Děkuji Jana


odpovídal(a): Redakce

Další úvěr

Dobrý den,před dvěma lety jsem využil překlenovacího úvěru ze stavebního spoření, na koupi bytu.V nedávné době se nám s přítelkyní vyskytla nabídka nového bydlení blíž k zaměstnání,bohužel se jedná o nově začínající výstavbu.Proto bych se rád touto cestou informoval zda je možné dostat ještě jeden úvěr na nový byt, ale zárověň si ještě ponechat ten starý, bohužel nemáme prozatím kam se přestěhovat než se nový byt dostaví.Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Tři hypotéky do jedné?

Dobrý den.Máme celkem tři hypotéky,každá má jinou dobu fixace protože jsme si je brali postupně.Existuje nějaká reálná šance nebo produkt který by umožňoval tyto tři hypotéky spojit do jedné.Se splácením nemáme problémy ale proč platit zbytečně tři účty.