FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SPLÁCENÍ ÚVĚRU

odpovídal(a): Redakce

Úvěr na 2 roky, rekonstrukce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaká forma úvěru je dle Vašeho názoru nejvýhodnější v situaci, kdy potřebuji rychle (v řádu týdnů) získat částku okolo 200000Kč na rekonstrukci bytu. Byt je v mém os. vlastnictví. Mám nabídku na úvěr ze stavebního spoření Modré pyramidy, kde mám nyní naspořeno cca 90000Kč (čili by mi bohatě stačilo dalších 100-140000Kč). Uvažuji ale i o hypotéce 200000Kč s tím, že preferuji co nejrychlejší splacení úvěru (nejlépe do 2let) formou mimořádných splátek v dalších měsících, abych zbytečně neplatil úroky. Díky za odpověď, s pozdraven Michal Štengl.


odpovídal(a): Redakce

Změna dlužníka?

Jakým způsobem je možné převést hypotéku na jinou osobu a případně existují u bank nějaká konkrétní omezení tohoto kroku?



odpovídal(a): Redakce

Odpovědnost za škodu v podnájmu

Dobrý den,Prosím chtěla bych se zeptat kdo nese odpovědnost za prasklé vodovodní potrubí (následkem mrazu) v pronajatém nebytovém prostoru a kdo hradí náklady za vzniklé škody, zda-li je to pronajímatel nebo nájemce??Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Darování zastavené nemovitosti?

Dobrý den chtěla jsem se zeptat,když si chceme vzít hypotéku na bydlení na25let a budeme ručit stavbou domu jde podarovat ten dům během hypotéky nebo sepsat čí ten dům bude,kdyby jeden z nás umřel?Přítel má totiž ještě tři děti,ale byl by rád, kdyby ten dům zůstal mě a mé dceři. Děkuji za odpověď. Krásný den přeje Jurkovská


odpovídal(a): Redakce

Sazby ČNB a kurz koruny

Dobrý den, mohu Vás požádat o radu? Respektive mi není jasné, když CŇB sníží REPO sazbu, tak proč vlastně dochází k oslabování české koruny? Děkuji za odpověď. Zdravím. Novák


odpovídal(a): Redakce

Změna doby splatnosti hypotéky

dá se po uplynutí fixního období 5 let přepočítat hypotéka a zkrátit dobu zplatnosti z 30ti na 20let?


odpovídal(a): Redakce

Daňový odpočet úroků při pronájmu?

Dobrý den, pronajímám byt, na který splácím hypotéku. Je splátka hypotéky, resp.její části úmor + úrok daňově odpočitatelnou položkou pro mě jako fyzickou osobu? Děkuji Jan Černý


odpovídal(a): Redakce

Co všechno zahrnuje splátka hypotéky?

Dobrý den, chci se zeptat, co všechno zahrnuje v sobě měsíční splátka hypotéky? Děkuji za odpověď. S pozdravem Novák


odpovídal(a): Redakce

Zahraniční poptávka

Dobrý den, mám dotaz k hospodářskému růstu, respektive růstu HDP. Píše se, že růst domácí ekonomiky nastane, až dojde k oživení zahraniční poptávky. Proč k růstu HDP (domácí ekonomiky) nestačí oživení jen domácí poptávky? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Státní bankrot

Dobrý den, mám dotaz, který se týká spíše ekonomické problematiky, ale bohužel jsem nikde na internetu nenašel radu. Je pravda, že pokud by stát např. zkracoval, dojde ke znehodncení peněz občanů, které mají uložené např. na bankovních účtech? Vůbec se nedovedu vysbětlit, jak by se to projevilo, kdyby stát zbankrotoval. Děkuji za odpověď. Nashledanou.



odpovídal(a): Redakce

Sankce z prodlení

Dobrý den, chci se zeptat, jak se počítá úrok z podlení? Zohlednuje se v něm nějak PRIBOR či Reposazba ČNB? Pokud na smlouvě je úrok za prodlení za každý den 0,05%, tak se tím myslím pouze pracovní dny nebo i soboty a neděle? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

RPSN vs. celkové přeplacení

Dobrý den, měl bych dotaz k RPSN u pújček či úvěru. Chci se Vám zeptat, podle jakého vzorce vypočítám úrokovou sazbu - RPSN? Pokud je půjčka na 10 000 Kč, akontace 10% + 10 splátek. Známená to, že čím je vyšší RPSN tím více přeplatím na půjčce? Obecně platí, že čím je vyšší úroková sazba tím je dražší úvěr, ne? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jak dlouho zůstanu v úvěrovém registru?

Dobrý den,prosím o radu. Potřebovala bych si vzít příští rok hypotéku ale měl jsem problém v bankovním registru.Jakou mám šanci příští rok si vzít hypotéku když mám teprve rok po problému?Budou banky mírnější?děkuji


odpovídal(a): Redakce

Refinancování u banky nebo spořitelny?

Dobrý den, od roku 2007 mám hypotéku u Hypoteční banky. V únoru příštího roku mi končí 3 letá fixace . Půjčená suma byla 1280000, šlo o 100% hypotéku ( úrok 4,5% ). Výše dluhu na konci fixace bude 1220000. Mám naspořeno 250000, které mohu použít ke konci fixace. Dle podmínek bude banka novou výši splátky navrhovat 30 dní před koncem fixace. Já mám 10 dní na vyjádření. Nechci vše nechat na poslední chvíli ... Jak se díváte na možnost pokračovat v hypotéce u daného ústavu i nadále. Myslím si, že nabídnutá splátka bude vyšší než u konkurece. Takže přemýšlím buď o refinancování u jiného ústavu, nebo o založení stavebního spoření na 1220000. V tomto případě uvažuji, že bych žádal o překlenovací úvěr a ihned po založení bych vložil 250000, tak abych co nejdříve dosáhl na řádný úvěr ( naspoření 40 % cílové částky ). Je možné, že když na koci fixace předložím své bance nabídku konkurence, nabídne srovnatelné, nebo lepší podmínky - jaká je praxe ? Která varianta je dle Vás nejlepší ? Nebo navrhněte Vaše řešení. Děkuji za info. Pepa


odpovídal(a): Redakce

U jakého typu úvěru mohu mimořádně splatit bez san

Dobrý den, potřebuji si vzít úvěr na koupi nemovitosti a její rekonstrukci, po prodeji nemovitosti,ve které v současné době bydlím chci volné prostředky použít k předčasnému splacení úvěru. Při jakých typech úvěrů a u jakých peněžních ůstavů (stavebních spořitelen) by to bylo možné bez sankcí. jednalo by se asi o 3 000 000 Kč. Děkuji JS


odpovídal(a): Redakce

Nový kalkulátor

Nejde mi kalkulacka hypotecnich uveru. Stale hlasi, ze fixace neexistuje. Odkaz je: http://www.finance.cz/financovani-bydleni/financni-kalkulacky/hyp-kalkulator/#hypkalk Nedalo by se s tim neco udelat? Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Bianko šek

Dobrý den, chci se zeptat, co znamená pojem bianco šek? Je to v souvislosti s financováním? Děkuji za odpověď. Marek


odpovídal(a): Redakce

Prodej bytu s hypotékou

DOBRY DEN, POTREBOVALA BYCH PORADIT V NASLEDUJICI SITUACI. RADA BYCH PRODALA BYT S HYPOTEKOU U HYPOTECNI BANKY, 3,5roku PRED UKONCENIM OBDOBI FIXACE A PROSTREDKY Z PRODEJE POUZILA NA KOUPI NOVEHO BYTU. JE MOZNE PREVEST HYPOTEKU NA JINOU NEMOVITOST BEZ SANKCI ZA PREDCASNE SPLACENI, S PRIPADNYM NAVYSENIM (ROZDILEM MEZI PRODEJEM A KOUPI NOVEHO BYTU) ANEBO JE NUTNE PO PRODEJI BYTU PREDCASNE SPLATIT JEDNU HYPOTEKU A PRI KOUPI NOVEHO BYTU UZAVRIT NOVOU SMLOUVU??.MATE S TIM NEKDO ZKUSENOST A JAKA JE NEJVYHODNEJSI VARIANTA???PREDEM DEKUJI ZA ODPOVED.


odpovídal(a): Redakce

Může přístupitel opustit smlouvu?

Dobrý den, chci se zeptat jak moc ovlivňuje bonitu klienta při získání úvěru na nákup bytu přiznání ještě nenarozeného dítěte?Jedná se o to,že budu dělat přistupile k úvěru a při jeho schvalování banka o jeho budoucím dítěti neví,ale za tři měsíce,kdy budu žádat o vyškrtnutí ze smlouvy jako přistupitel,protože kamarád bude mít už splacen jiný úvěr a neměl by mě jako přistupile potřebovat,ale už dítě bude mít narozené,tak se chci zeptat,jak toto jeho další dítě ovlivní jeho bonitu a moji šanci na vyškrtnutí ze smlouvy?Předem moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

HDP, inflace

Dobrý den, chci se zeptat, kde se dají zjistit údaje o vývoj HDP? Český statistický úřad vyhodnocuje měsíční údaje o inflaci a také o vývoji HDP? Děkuji za odpoveď. Zdraví. Novák