FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SPLÁCENÍ ÚVĚRU

odpovídal(a): Redakce

Dá se hypotéka převést z bytu na byt?

Dobrý den, před rokem jsme si vzali hypotéku na byt ( kup. cena bytu 1 mil, hypo 850 tis.). Nyní máme možnost vyměnit si náš malý byt s prarodiči za větší. Ale ti by nebydleli v bytě zatíženém hypotékou. Je možné převést hypotéku na větší byt, nebo bychom ji museli zaplatit (fix ještě 4 roky) a vzít si novou na větší byt. U této hypotéky máme nárok na stát. příspěvek na úroky.Děkuji Iva


odpovídal(a): Redakce

Refinancování úvěru u nedokončené stavby?

Dobrý den, mám takový dotaz: Je možné refinancovat hypotéku na výstavbu rodinného domu (případně získat i nějaké finance navíc), když stavěná nemovitost není dosud dokončená ani zkolaudovaná? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Koupě domu před splacením hypotéky za byt

Dobrý den, před 5lety jsme s manželem koupili nový byt v hodnotě 2,5mil, fixace hypotéky mám končí za 3 roky a v současné době zbývá doplatit cca 500tis.Oba máme uzavřená stavební spoření s cílovou částkou 400tis, naspořeno máme na obou smlouvách přes 250tis. V hotovosti máme k dispozici přibližně 150tis. Uvažuje o koupi domu přibližně v hodnotě 3,5-4mil, ale v současné době jsem na RD s druhým dítětem(rod.příspěvek 7,6tis.) a vydělává jen manžel přibližně 22tis.měs.Reálný plán je ten , že počkáme na konec fixace hypotéky, doplatíme zbytek, z prodeje bytu a peněz naspořených na st.spoření budeme financovat koupi domu. Prosím o radu jestli lze danou situaci vyřešit, kdyby se objevila cenově přijatelná nabídka na koupi domu ještě před splacením současné hypotéky. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jak postupovat při prodeji starého bytu a koupi no

Dobrý den, Před 4 lety jsem si koupila byt 1+1 na který jsem si brala úvěr 500.000,- Kč. Dobu splácení mám určenou na 20 let. Nyní přemýšlím o prodání tohoto bytu a o koupi nového. Ráda bych věděla, jak nejlépe postupovat? Zda-li jde hypotéku převést na byt nový, či ji převést na nového majitele a vzít si novou? Jak postupovat a nejlépe zprocesovat prodání bytu s tím, abych z finančních prostředků mohla uhradit byt nový a zároveň ve strarém mohla ještě nějaký čas bydlet, dokud bych si nezakoupila nový byt? Předem velice děkuji za rady a zodpovězení dotazů. S pozdravem R.Urbanová


odpovídal(a): Redakce

Refinancujte s předstihem!

Dobrý den, 20.5.2010 nám končí fixace u hypotéky u banky GE, ptali jsme se, jaký úrok nám nově nabídnou a bylo nám předběžně sděleno, že 5,7%, ale že konkrétní nabídka nám přijde 21 dní před vypršením smlouvy. Jelikož se nám tento úrok zdál příliš vysoký, zjistili jsme si nabídky jiných bank, kde nám samozřejmě nabídli lepší podmínky. Zažádali jsme proto v GE bank o schůzku, na které bychom mohli jimi nabízený úrok projednat a bylo nám sděleno, že je to možné až těch 21 dní před skončením fixace. Pokud by nám nevyšli v GE vsříc a nenabídli lepší úrok, 21 dní na refinancování hypa je samozřejmě velmi málo a myslím, že na to i spoléhají. Je nějaké dovolání či pomoc, aby s námi začali jednat dříve, jelikož se nám tento přístup a plná arogance vůbec nelíbí. Předem děkuji za radu. Kateřina Nehasilová


odpovídal(a): Redakce

Problém se splácením

Dobrý den, ráda bych se zeptala. S manželem máme hypotéku a nějaké další závazky, momentálně jsem na materské dovolené a máme docela problém platit splátky včas. Zádali jsme o prodlouzení doby splatnosti, ale nebylo nám vyhověno, protože máme negativní záznam v registru. Rodiče by nám rádi pomohli,tak, že by si na sebe vzali hypotéku a zároven splatili nase dluhy a případně ty svoje (mají barák i príjmy). Moje otázka zní.. Bylo by výhodnější,aby si od nás ten byt koupili na novou hypotéku nebo dá se přefinancovat ta naše stávající hypotéka? A druhý muj dotaz zní.. Jak postupovat v případném prodeji bytu, když je na něm uvalena exekuce? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Přistupitel vyhrožuje nastěhováním

Dobrý den, mám problémy s přistupitelem. Je to bývalý spolužák, který se mi sám nabídl, že mi bude přistupitelem. Potřebovala jsem úvěr na koupi rodinného domu, ve kterém žiji se synem. Během krátké doby však žádal o jeho vyvázání. Nyní mi často vyhrožuje a dokonce se k nám chce nastěhovat, že prý má na to jako přistupitel právo. Jsme v tomto směru nějak ohroženi? Děkuji Vám. Věra Vostrá


odpovídal(a): Redakce

Zhorší ručení za úvěr pro třetí osobu možnosti vla

Dobrý den, ráda bych se vás zeptala zda berou banky v úvahu při žádosti o úvěr i ručení žadatele pro jinou osobu nebo se tento faktor nebere v potaz.děkuji


odpovídal(a): Redakce

Osobní bankrot

Dobrý den. Kvůli krizi jsem přišel o práci již na začátku minulého roku. Mám na sebe hypotéku se zástavou. Odkladu splácení jsem již využil. Nyní jsem dva měsíce se splácením pozadu. Vím, že mi hrozí exekuce. Ptám se Vás na řešení. Jedna přátelská rada byla: Tak nemovitost daruj sestře a nebudou mít co zabavit. Udělej to jako Mečiar. :-). Druhý nápad je zažádat o osobní bankrot, ale jsem v této situaci poprvé a nevím jak postupovat. Jsem plný invalidní důchodce, ale na splácení hypotéky bez zaměstnání nemám. Poradíte mi jak se mám zachovat? Jak řešit tuto situaci s co nejmenší ztrátou? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zhodnocení u spořicího účtu

Dobrý den, mám dotaz ohledně spořícího účtu. Pokud si založím spořící účet a můj vklad bude 3 000 Kč a úroková sazba 2,5 %, kolik mi banka každý měsíc zhruba připíše k mému vkladu? Úroková sazba 2,5 % je měsíční či roční? Děkuji za odpověď. S pozdravem Jan Novák



odpovídal(a): Redakce

Státní podpora hypotéky na refinancování?

Dobry den, chtel bych zeptat jestli mam take narok na statni podporu k urokum z hypoteky, pokud jsem koupil druzstevni byt na predhypotecni uver a ten se refinancuje hypotecnim uverem. Hypotecni uver ma ucel "konsolidace predhypotecniho uveru poskytbuteho na uhradu za prevod clenskych prav a povinnosti k druzstevnimu bytu XY". Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Mimořádný vklad u překlenovacího úvěru

Dobrý den, máme překlenovací úvěr u ČMSS. V současné době máme nějaké prostředky, které bychom mohli uvolnit a část úvěru splatit. Zajímalo by mě, zda za předčasné splacení bude ČMSS účtovat nějaké sankční poplatky. Konkrétně - cílová částka je 1600000, máme naspořeno asi 350000Kč a chtěli bychom doplatit asi 250000Kč, tak abychom se z překlenovacího úvěru dostali na řádný. Bude nám tedy účtován nějaký sankční poplatek? moc děkuji za informaci.


odpovídal(a): Redakce

Končí mi 5ti letá fixace

Hezký den: Končí mi 5ti letá fixace na hypotéku 2,5 mil Kč a mám naspořen 1 mil Kč, vyplatí se snížit hypotéku či v současné době peníze investovat, případně kam? Děkuji lili


odpovídal(a): Redakce

Kolik mi banka maximálně půjčí?

Dobrý den, chci se zeptat, jak banka či stavební spořitelna posuzuje kolik půjčí klientovi, který žádá o úvěr či půjčku? Např. když můj plat činí měsíčně 13 000 Kč čistého, kolik mi banka nebo stavební spořitelna může maximálně půjčit? Je na to nějaký vzoreček, podle kterého banka spočítá, kolik by mi mohla maximálně půjčit, když můj plat je oněch 13 000 Kč čistého? Děkuji za odpověď. S pozdravem Novák


odpovídal(a): Redakce

Úroky a deficit

Dobrý den, mám dotaz, který se až tak přímo netýká této sekce. Proč, když se stát zadlužuje (rostou deficity státního rozpočtu) se zároveň zvyšují i sazby úvěrů? Přeci sazby u úvěrů mohou být fixní, ne? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na bydlení i pro jednotlivce?

Dobrý den.Prosím měla bych dotaz ohledně nároku na příspěvěk na bydlení.Jsem rozvedená,ale bývalý manžel bydlí stále ve společné domácnosti a platíme nájemné dohromady.Já jsem nezaměstnaná.Dostávám pouze výživné na jedno dítě, přídavek na dítě a sociální příspěvek.Jinak žádný příjem nemám.Ráda bych se zeptala,zda bych měla nárok na tento příspěvek nebo na něj mají nárok pouze rodiny(manželé)Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Příprava na výročí fixace

Vazani, v cervnu 2010 mi konci trileta fixace hypoteky u Ceske sporitelny. Rad bych se poradil s odbornikem, jake kroky podniknout, abych byl na jednani s bankou nalezite pripraven. Prosim o doporuceni. Dekuji, R.Kral


odpovídal(a): Redakce

Prodat nebo pronajímat?

Dobrý den, stavíme RD částečně financ.hypotečním úvěrem a úvěrem ze stav.spoření ve výši cca 2.000.000-2.400.000 Kč (není ještě známá konečná částka) a vlastníme byt v Praze 11 2+kk v osobním vlastnictví v hodnotě cca 2.000.000 -2.400.000 Kč. Je z dnešního pohledu vhodnější byt prodat a splatit úvěry nebo byt pronajímat za měsíční nájemné cca 10.000 Kč + služby? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Stihnu mimořádnou splátku?

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat s jakým předstihem má banka povinnost oznámit mi novou úrokovou sazbu před koncem fixace u hypotéky. Fixace mi končí na začátku března a dopis s novou úrokovou sazbou mi byl doručen na 29.ledna, Hypotéku bych ráda předčasně splatila,ale na pobočce mi řekli, že musím poslat žádost na centrálu doPrahy a že jejich vyjádření "trvá dlouho". Přitom jsem slyšela, že ze zákona musí banka novou úrokovou sazbu oznámit max. 2 měsíce před její úpravou. Mám obavy, že teď banka začne argumentovat nějakým měsícem na vyřízení mé žádosti a já tak vyplacení nestihnu... Děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na bydlení a příjmy z pojištění

Jsem starobní důchodce, v roce 1982 jsem pro své finanční přilepšení ve stáří uzavřel s Českou státní pojišťovnou v Praze dvě pojistky typu DPP 20 VJ (Důchodové pojištění pracujících).Od roku 1993 (v 60ti letech věku) jsem pak měsíčně pobíral pojišťovnou stanovenou finanční částku.V r.2009 činila tato částka z obou pojistek měsíčně celkem 2739,-Kč. Vzhledem ke stále stoupajícím nákladům za bydlení jsem v r.2009 požádal v místě bydliště o tzv."Příspěvek na bydlení". Dotazuji se: Vztahují se, resp.započítávají se tyto výše uvedené měsíčně vyplácené "soukromé" pojistky do součtu příjmu (starobní důchod atd.) k výpočtu částky poskytovaného příspěvku na bydlení? Děkuji za odpověď.V.Lang