FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SPLÁCENÍ ÚVĚRU

odpovídal(a): Redakce

Odpočet úroků

Dobry den, zakoupili jsme dum na hypoteku, na stejnem pozemku byla stara stodola, kterou jsme prestaveli za ucelem pronajimani. Mam tedy par otazek. Pokud chci pronajimat, musim mit zivnostensky list? Pronajimat by mela zatim manzelka, jelikoz je na MD. Dale by me zajimalo, jestli si mohu odecist uroky za hypoteku, pokud budu pronajimat(resp. manzelka) objekt, ktery je vlastne take soucasti hypoteky. Za odpoved predem dekuji


odpovídal(a): Redakce

Doplatit nebo nechat?

Dobrý den, prosím o radu, jakým způsobem bude nejlepší zafinancovat koupě rodinného domu? Pořizovací cena je Kč 3.900.000,--. Máme možnost na celou částku čerpat hypotéku s fixací na 5 let a úrokovou sazbou 4,97% (měsíční splátka cca Kč 21.000,--). Vlastní finanční prostředky máme ve výši Kč 750.000,--, ale vlastníme byt, kde už čerpáme úvěr ze stavebního spoření (měsíční splátka dělá Kč 7700,--)- zbývá doplatit zhruba stejnou částku, kterou máme v hotovosti. Jaké bude nejlepší řešení financování? Doplatit úvěr ze stavebního spoření a vzít na celou částku hypotéku, anebo vzít menší hypotéku a splácet oba úvěry? Děkuji předem za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dluhová past

Dobrý den mám delší dobu problém a ten se týká financí,bohužel jsem se s přítelem dostala do solusu a máme problém v bankák,ale bydlíme v pronájmu s přítelovými rodiči a ti jsou v důchodu,takže jim také nikdo nepůjčí musíme se vystěhovat,ale kde si máme půjčit,neexistuje nějaká nouzová cesta,máme eště nějaké pohledávky a ráda bych to chtěla doplatit,ptala jsem se v bance,ale bohužel nikdo nepůjčí tak uš nevím kudy kam děkuji za odpověd Kašová Radka,Mariánské lázně


odpovídal(a): Redakce

Je vůbec možné, abych přeplatil tolik?

Dobrý den, prosím o radu. Chceme kupovat nemovitost, která je zatížená meziúvěrem majitele. Musíme ho vyplatit kvůli zrušení zástavního práva. Půjčoval si 950000,- Kč cca. před 4 roky a nyní má vrátit 1500000,- Kč. Překlen. úvěr má od ČMSS. Zdá se nám to moc. Je to vůbec možné, aby přeplatil tolik, nebo na nás šije "boudu"?


odpovídal(a): Redakce

Máme nárok na podporu pro mladé?

Dobrý den, s přítelem máme od listopadu 2008 hypotéční úvěr. Oba jsme ve věku do 36 let. Vztahuje se státní dotace ve výši 1% na stávající hypotéky nebo s musí jednat o nové úvěry? Jak o tuto dotaci zažádat. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dotace na hypotéky

Dobrý den Od 1.února bude poskytována státní dotace na hypotéky ve výši jednoho procenta. Splácíme spolu s manželkou hypotéku na rodinný dům a v květnu 2009 nám končí pětiletá fixace úroků. Zajímá mne zdali je možné dostat státni dotaci ve výši 1% na tuto hypotéku. Jsem ve věku 46 let a manželka 43 let. Je možné poskytnutí této dotace také na úroky z úvěru stavebního spoření ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Existuje nějaká forma odložení splátek?

Mám úvěr 150tisíc pojištění které se nevstahuje na strátu zaměstnání.Nyní jsem bez zam.Existuje nějaká forma odložení splátek na 3-5 měsíců?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na podnikání

Dobrý den, prosím o radu. Rád bych si vzal úvěr na podnikání. Je pro me ztěžující,při získaní firemního úvěru, když už mam hypoteku ještě jako osoba nepodnikatel? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Převod hypotéky

Dobry den, mam hypoteku v Obchodni Bance, kterou by chtela prevest do Reiffeisenbanky. Jestli je to mozny, a co vsechno je za potrebi? Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Pronájem bytu

Dorý den mám na Vás dotaz který se týká mého bytu.Před dvěma lety jsem ho zdedila po své babičce,ale jelikož jsem musela z dětictví vyplácet jednoho účastníka byla jsem nucena si na tento byt vzít úvěr.Byt je po rekonstrukci a já jsem se ted rozhodla odstěhovat do jiného města a mám v úmyslu tento byt pronajmout.Nejsem si ovšem jista jestli mužu.Mohli by jste mi poradit?Předem děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Refinancování před uplynutím fixace

Dobrý den, letos jsme si vzali hypotéku s dobou fixace na 5 let. Zajímá mě, zda je při současném trendu klesajících úrokových sazeb možné nějakým způsobem hypotéku přefinancovat dříve než po uplynutí 5ti leté fixace.


odpovídal(a): Redakce

Je výhodné měnit banku, kde mám hypotéku?

Dobry den, Mam dotaz ohledne hypoteky. Pristi jaro mi konci fixace na hypoteku. Je mozne a vyhodne menit banku, kde mam hypoteku? Budu muset znovu dokladat, ze mam stale zamestnani a prijmy (uvazuji o zmene zamestnani a v tu dobu bych pravdepodobne byla ve zkusebni lhute)? Dekuji Jana


odpovídal(a): Redakce

Úrokové dotace u hypoték

Dobrý den, prosím o radu ve věci podnikání. Manžel by chtěl začít podnikat v opravách zemědělských strojů s tím, že by neměl přímo svoji dílnu, ale jezdil by k lidem nebo by si dílnu pronajal. Máme rodinný dům s hypotékou, ke které nám před osmi lety dali státní podporu. Jenže tu už 3 roky nedostáváme. Bude nějaký problém, když bude adresa podnikání stejná jako jeho trvalé bydliště? Jak je to s podnikáním v domě, na kterém je hypotéka se státním příspěvkem, který ovšem už 3 roky nedostáváme? Předem děkuji Šedivá Zuzana, z.sediva@centrum.cz


odpovídal(a): Redakce

RPSN

Dobrý den, mám dotaz ohledně půjčky ve výši 100 000 Kč. Chci si vzít půjčku ve výši 100 000 Kč na 72 měsíců, každý měsíc budu přibližně splácet 1390 Kč. Zajímá mě, když je RPSN 12,5% kolik přeplatím? Je to každý rok 12 500 Kč? Půjčku si beru na šest let, tak jestli tomu dobře rozumím přeplatím (12 500 * 6) = 75 000 Kč? Je to tak? Děkuji za dotaz. Zdraví Novík


odpovídal(a): Redakce

Jde darovat dům s hypotékou?

Dobrý den,rád bych se zeptal zda je možné převést stávající hypotéku manželů na jiný manželský pár.Sestra se rozvádí a mají dům v hypotéce a rozhodli se jej prodat,tak jestli je možné jejich hypo převést na mně (a já bych pokračoval ve stávajících splátkách)včetně domu který by mi darovaly,protože z darování se neplatí.


odpovídal(a): Redakce

Konsolidace hypotéky se spotřebitelským úvěrem

Dobrý den,potřebovala bych radu. Příští rok mi končí fixační období u hypotéky, kterou jsem si brala na koupi bytu, a když bych jí refinancovala, jestli by se mohla sloučit se spotřebitelským úvěrem, abych měla méně splátek. Hodnota nemovitostí my k tomu stačí. Předem děkuji. S pozdravem Čížová.


odpovídal(a): Redakce

Refinancovat nebo umořit?

Dobrý den, máme hypotéku ve výši 3900000 Kč s ú.s.5,2 % do XI.2008. Splácení je do 2032. Máme k dispozici cca 1 mil. Kč, kterým chceme úvěr umořit. Je výhdnější či vůbec reálné s touto částkou refinancovat hypotéku prostřednictvím stavebního spoření, které v současnosti nemáme založeno? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Refinancovat u banky či spořitelny?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na Váš názor, zda je výhodnější refinancovat hypotéku u stavební spořitelny či u jiné hypoteční banky. Dále potom při daňovém vyrovnání, uplatňujeme zaplacené úroky, slyšel jsem, že u stavební spořitelny je max výše 12000,- u klasické banky toto omezení není (???). Děkuji a přeji hezký den J.Honzek


odpovídal(a): Redakce

Sankce za předčasné splacení

Dobrý den. Jsem bohužel klientem GE Money bank a mám s nimi od roku 2004 uzavřenou smlouvu o hypotečním úvěru na 1 000 000,- Kč se splatností na 20 let a 10-ti letou fixací. Splátka činí 7 900,- Kč měsíčně. V této době je situace na trhu jiná a proto jsem se rozhodl k refinancování tohoto nevýhodného úvěru u jiného ústavu. Banka ale vypočítala penále a ušlý zisk v nehorázné výši, zhruba 300 000,- Kč. Zbytek jistiny 900 000,- Kč a dosud splacené 4 roky - zhruba 400 000,- Kč. Tzn., že celkově mě půjčený milion a 4 roky bude stát okolo 1 600 000,- Kč, t.j. 60% penále. Je možné tuto částku snížit na přijatelnou mez nebo je plně v kompetenci banky penále nasadit do jakékoliv výše? díky


odpovídal(a): Redakce

Jde ručit jednou nemovitostí více bankám?

Dobry den, mam preklenovaci uver ze stavebniho sporeni, kdy se nemovitost zastavila (uver neni v celkove vysi hodnoty nemovitosti). Mohu touto nemovitosti rucit i jine sporitelne/bance? (potrebuji pujcit dalsi penize za ucelem koupi - prevodu casti teto nemovitosti; ma celkem 5 vlastniku). Dekuji, Baresova.