FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VYŘIZOVÁNÍ PŮJČKY

odpovídal(a): Redakce

Máme nárok na úvěr od SFRB?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda můžeme s manželem (oba ve věku 28 let) požádat o půjčku 300 000 Kč ze Státního fondu rozvoje bydlení na výstavbu rodinného domku. Bydlíme u rodičů, rádi bychom si postavili vlastní malý domek na pozemku, který jsme nedávno zakoupili. Hrubou stavbu bychom chtěli financovat z úvěru SFRB a vlastních prostředků, na zbytek bychom si museli půjčit od stavební spořitelny. Máme za těchto podmínek šanci získat úvěr od státu v plné výši? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Nemám na nájem, budu mít na vlastní byt?

Dobrý den,už nevím,kde se ptát,tak zkouším tady.Je mi 30 let,jsem rozvedená,mám skoro desetiletou dceru.můj příjem je kolem 10 tis.mesíčně,bydlím v nájmu, kde platím 8000, alimenty od exmanžela dělají 2 tisíce.ráda bych bydlela ve svém,ale sehnat byt pod milion je problém,ale větší je v tom,kde si půjčit,banky mi vzhledem k příjmu nic nepůjčí a nebankovních půjček se bojím,vzhledem k tomu,jaký platím nájem,vím, že i hypotéku budu muset splácet a rozhodně radši než nájem,když budu platit svoje.mohli byste mi poradit,kam se obrátit, kde by mi mohli pomoct a půjčit? nebo vůbec, co dělat. děkuji



odpovídal(a): Redakce

Úvěr na podnikový byt

Syn má možnost odkoupit podnikový byt za 305000.Vlastní prostředky nemá.Žije ve společné domácnosti se mnou-otcem.Mohu být jako spoludlužník,když jsem veden v registru-SOLUX?Má nějakou šanci na získání úvěru 100% pokrytí? Firma spěchá na zaplacení,co by jste doporučil.Jeho příjem ji 17000,můj 20000 čistého.Žádné jiné závazky nemáme.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Nahlíží SFRB do úvěrových registrů?

Dobrý den, ráda bych se vás zeptala zda je možné získat Úvěr 300 od státu, pokud bychom se s přítelem vzali, i když je přítel zapsán v registru dlužníků a já mám už studentský úvěr ve výši 200 000Kč. Chtěli bychom si pořídit vlastní bydlení a budeme mít k dispozici vlastní finanční prostředky v hodnotě 200 000Kč, ale bohužel kvůli zápisu v registru nám banky neposkytnou žádnou hypotéku.


odpovídal(a): Redakce

PRIBOR

Dobrý den, Mám dotaz na pojem ,,PRBOR“ – četl jsem článek o hypotékách, ale nevím, co tento pojem přímo znamená? Vyhlašuje tuto sazbu ČNB? Děkuji za odpověď. Nashledanou


odpovídal(a): Redakce

Úvěr pro vypořádání

Dobrý den, potřebuji pro vypořádání společného jmění manželů po rozvodu vyplatit manželovi 750 000 Kč. Hodnota nemovitosti, která mi zůstane je 1 500 000 Kč. Můj čistý příjem včetně výživného na děti bude asi 30 000 Kč. Potřebuji poradit, jaký typ financování bude pro mě nejvhodnější, resp. nejlevnější. Mockrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Koupě domu a prodej byt

Dobrý den. S přítelkyní plánujeme koupi domu za cca 1,2mil. Vlastníme byt v hodnotě cca 1-1,2mil za který ještě splácíme hypotéku (zbývá doplatit cca 350 000). Jak zafinancovat nákup RD i s investicí do oprav cca 900 000 (půjčka na RD tedy 1,2mil + 900tis)? Měsíční příjmy 27000 čistého. Dohromady by byl dluh tedy cca 2450tis. Po dobu rekontrukce chceme bydlet v bytě a pak byt pronajmout.


odpovídal(a): Redakce

Jde ručit za hypotéku jen pozemkem?

Dobrý den Chtěl bych se zeptat na pár věcí ohledně financování hypotéky. Chtěl bych si z přítelkyní vzít hypotéku 1.000.000,-Kč, pořídit si bydlení a to výstavbou podkrovního bytu v domě jejich rodičů, kteří ale nesouhlasí z ručením jejích nemovitostí, mají strach, že o ni mohou přijít a nabídli nám, že budou ručit pozemkem který vlastní. Tímto jsem se chtěl zeptat jestli je možné takto ručit jiným pozemkem než na kterém je prováděna výstavba a také jestli není problém, že není vlastníkem tohoto pozemku má přítelkyně, ale jsou to její rodiče? Také bych potřeboval vědět, když se bude ručit tímto pozemkem, jestli je možné provádět v průběhu splácení hypotéky výstavbu na tomto pozemku ze strany rodičů? Samozřejmě pozemek je vyšší hodnoty než půjčovaná částka. Předem děkuji za odpověď. Jan Herber


odpovídal(a): Redakce

Kolik mi maximálně půjčí?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaká je šance na získání hypotéky. Developorem jsem nucena zvolit pro hypotéční úvěr - ČSOB. Nemovitost stojí 3.100.000 Kč, žádost o úvěr by byla na 2.100.000 Kč. Průměrná čistá mzda je cca 22.500 Kč. Je reálné získat hypotéku ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dostanu hypotéku bez smlouvy na dobu neurčitou?

Dobrý den, chceme si s přítelem koupit menší domek, v bance mi řekli, že jedena z podmínek je být minimálně půl roku u jednoho zaměstnavatele. Chtěla jsem se zeptat, zda to požadují ve všech bankách, které nabízejí hypotéční úvěry nebo jestli stačí "jen" zkušební doba a jak je to se smlouvou na dobu určitou. Předem děkuji za odpověď S pozdravem Lenka Slapničková



odpovídal(a): Redakce

Zastavení již zastavené nemovitosti?

Dobry den, chtel bych se zeptat jestli si mohu vzit americkou hypoteku u CS, kdyz vlastnim nemovitost na ktere je hypoteka od CMSS.Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka na mateřské?

DOBRY DEN,MAM NAROK NA POSKYTNUTI UVERU NA BYDLENI KDYZ JSEM NA MATERSKE?MAM 3NEZAOPATRENE DETI A POTREBUJI PRO NE BYT-STALY.DEKUJI.J.KYJANICOVA


odpovídal(a): Redakce

Spoření na stavbu

Dobrý den,vlastním stavební pozemek a asi za 3roky chceme začít stavět. Zatím si chceme na stavbu odkládat měsíčně přibližně 8000 Kč a zbytek si budeme muset půjčit. Doporučil by mi někdo kam mám tyto peníze vkládat. Přemýšlela jsem o účtu u ING. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Pojištění k úvěru na stavební pozemek

Dobrý den. Uvažuji o koupi nemovitosti - stavebního pozemku - s pomocí hyp. úvěru. Vím, že s hyp. úvěrem jsou spojeny další 2 náklady a to mít uzavřené živ. pojištění a pojištění nemovitosti. Chci se se zeptat, zda při koupi pozemku musím mít sjednané pojištění pozemku anebo stačí pouze živ. pojištění ve prospěch banky. Děkuji, s pozdravem Marek Černý.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na bydlení

mam dotaz ohledne proplaceni aprispevku na bydleni ocitl jsem se s rodinou na socianim uradu diky krizi nemohu u nas sehnat praci a nase prijmi jsou 7080kc kdyz zaplatim najem+poplatky t.j. 5700kc tak nam na mesic zustava 1380kc. nemame zde trvali pobyt jelikoz jsme v najmu. mame nejaky narok proplaceni najmu dekuji


odpovídal(a): Redakce

Úvěr pro začínajícího podnikatele

Dobrý den, zhruba v září příštího roku si plánuji vzít úvěr na stavbu rodinného domu. Od Nového roku budu OSVČ, v minulých letech jsem stabilně pracovala jako zaměstnanec, ovšem posledních 5 měsíců jsem evidovaná na Úřadu práce. Mám nějakou možnost úvěr získat? Vím, že banky vyžadují daňové přiznání za jeden, nejlépe dva roky. Jak se ale řeší tyto případy? Předem děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Získáme úvěr?

Dobrý den, mám dotaz: moje maminka je důchodkyně (63) let a já jsem v současné době nezaměstnaná (43) let. Jakým způsobem by moje matka mohla získat hypotéku na koupi domu ve výše asi 500.000,- Kč? Děkuji za odpověď. r.stehlikova@gmail.com


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na vyplacení manžela

Dobrý den, prosím o radu. Potřebovala bych si vzít hypotéku asi 2.500.000Kč, abych vyplatila manžela při rozvodu za dům. Dům bych poté prodala a hypotéku tak splatila. Za jakých podmínek je možné hypotéku nebo jinou formu půjčky dostat? Můj příjem je průměrně měsíčně 18.000Kč + práce na dohodu asi 5000Kč. Děkuji předem za odpověď Talíková


odpovídal(a): Redakce

Úvěr 300 na hospodářské stavení?

Úvěr pro mladé 300 tis. Kč Dobrý den, rád bych si s přítelkyní vybudoval novou bytovou jednotku z hospodářského stavení/ chlév/, který vlastní rodiče. Vychováváme 2 děti, je nám 31 a 28 roků. Můžeme požádat o Úvěr pro mladé 300 tis. Kč??? Ani jeden nevlastní žádné bydlení, bydlíme v pronájmu. Pokud bychom půjčku dostali, museli by rodiče převést /prodat/ nám hospodářské stavení???? Děkuji za odpověd. Hájek Petr


odpovídal(a): Redakce

Musím bance hlásit odchod na mateřskou?

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. S manželem jsme se rozhodli koupit byt, hypotéku nám schválili - co se příjmů týče, odhad bytu již máme taky v pořádku, ovšem vyskytl se problém s pozemkem kolem bytovky, kde není současný majitel bytu spoluvlastníkem. Toto netušil ani realitní makléř, zjistila to až banka, která nám bez toho neposkytne hypotéku. Další problém je ten, že já každým dnem nastoupím na mateřskou dovolenou a potvrzení o platu má platnost pouze 30dní, takže vyřízení celého procesu v této lhůtě zřejmě není reálné. Bude se muset zřejmě vyřídit věcné břemeno nebo koupě vlastnického podílu, což může trvat dlouho, že? Má otázka je, zda mi může zaměstnavatel potvrdit potvrzení o výši pracovního příjmu v době, kdy již budu čerpat mateřskou dovolenou a zda je nutné to bance hlásit. Zřejmě by to ovlivnilo celý průběh hytotéky. Můžete mi prosím poradit? Moc děkuji za brzskou odpověď, pěkný den. Alena K.