FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VYŘIZOVÁNÍ PŮJČKY

odpovídal(a): Redakce

Zajištění úvěru na družstevní byt

Dobrý den, vyhlídnul jsem si byt, na který bych si chtěl vzít 100% hypotéku. Jedná se ale o družstevní byt, čímž se to trochu komplikuje. Vím, že je asi 5 bank, které poskytují hypotéky přímo na družstevní byty, ale vždycky je podmínkou zástava nějaké jiné nemovitosti, což já bohužel tu možnost nemám. Další možností je předhypoteční úvěr, který nevyžaduje zástavu, ale který je většinou splatný do jednoho roka, kdy to poté nahradí klasický hypoteční úvěr. Bohužel jsem se dozvěděl, že obyvatelé domu, ve kt. se nachází zmíněný byt, jsou spokojeni s družstevním vlastnictvím a nehodlají to většinou měnit, což komplikuje i možnost vzít si předhypoteční úvěr. Existuje nějaká možnost, jak pořídit tento byt za daných podmínek? Děkuju


odpovídal(a): Redakce

Půjčka bez prokázání příjmů?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, chtěl bych si pořídit vlastní bydlení a podnikám od listopadu minulého roku. Nesplňuji tedy požadavek na podání dvou daňových přiznání. Vzhledem k tomu, že mi v brzské době hrozí ztráta stávajícího bydlení a cenové relace podnájmů začínají být neůnosné, rád bych vlastní řešil ještě tento rok. Můžete mi prosím poradit, jestli mám nějakou možnost získat nějakou půjčku (hypotéku) bez prokázání příjmů, cca na 80% ceny nemovitosti? Děkuji za Vaši odpověď a za Váš čas. S pozdravem Tomáš Snížek



odpovídal(a): Redakce

Půjčka bez ručení?

Dobrý den,chtěla bych Vás poprosit o radu:S přítelem chceme koupit pozemek za cenu 600.000 Kč s tím, že do 2 let bychom chtěli začít svépomocí stavět RD (chtěli bychom se vejít do 1 mil.).Přítel má na staveb. spoření naspořeno cca 250 tis.. Na koupi pozemku a později i stavbu RD bychom si chtěli vzít hypotéční úvěr,ale problém je v tom, že nemáme kromě pozemku čím ručit. Je tato situace vůbec řešitelná? Můžeme nejdříve poždáat o hyp. na pozemek a ručit pozemkem a později si vzít hypotéku an RD a ručit jen tou stavbou? Popř. jaké řešení byste nám poradil...Děkuji Pastrňáková


odpovídal(a): Redakce

Postup při půjčce na rekonstrukci

Dobrý den, syn má stavební spoření, naspořeno asi 80000tisíc. Společně chceme opravit domek, potřebujeme asi 200000tisíc. Syn je student VŠ a zároveň pracuje. Jak bychom měli postupovat? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Michal

Kde vzít na opravu domu?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat.Moje dcera se teď v srpnu vdala.Žijí ve starém rodinném domku, na který si vzal můj zeť hypotéku.Chtěli by si domek opravit k trvalému bydlení.Navíc budou mít v listopadu miminko.Kde by si měli zažádat o státní půjčku pro mladé lidi na rekonstrukci a opravy starších bytů a domů, aby to stihli než tato půjčka příští rok bude končit.Děkuji


odpovídal(a): Michal

Změna vlastníka zastavené nemovitosti

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné zastavit dům (kvůli hypotéky) a poté jej přepsat na dceru? Děkuji


odpovídal(a): Michal

Úvěr pro společenství vlastníků?

Dobrý den, bydlím v panelovém domě, byt mám v osobním vlastnictví a dům spravuje společenství vlastníků bytových jednotek. Jednotliví vlastníci mají pak spoluvlastnický podíl na společných částech domu a pozemku, kde dům stojí. Je zde plánovaná rekonstrukce (výměna oken, vyzdívka meziokeních prostorů, vyzdívka lodžije) a chtěl bych financovat rekonstrukci z úvěru ze stavebního spoření - úvěr na rekonstrukci mám již schválen. Problém je ale v tom, že fakturace od firmy provádějící stavební práce bude na sdružení vlastníků a nikoli přímo jednotlivým vlastníkům. Dle vyjádření stavební spořitelny musím mít fakturu na provedené práce pouze na mé jméno (na můj byt) a tudíž nemohu použít fakturu vystavenou na sdružení vlastníků a zaplatit podíl odpovídající mému bytu. Od koho mohu žádat fakturu na mé jméno? Mám na ní nějaký právní nárok? Opravdu nemohu pro čerpání úvěru použít fakturu znějící na sdružení vlastníků, i když jsem jedním z nich? Je nějaký rozdíl v tom, jestli bude hrazena rekonstrukce z fondu oprav, do kterého jsem pravidelně přispíval, nebo jestli bude na rekonstrukci vybrána od vlsatníků jednorázová částka, např. 20tis/okno, 10tis/vyzdívka? Rekonstrukce bude kombinací obojího, z části z fondu oprav a z části jednorázovým výběrem od vlastníků bytových jednotek. Děkuji, s pozdravem Patrik Průcha


odpovídal(a): Michal

Hypotéka i po 70ce?

Jsem 74 roků starý. Chtěl bych si koupit rodinný dům v hodnotě kolem 3 milionů korun . Mohl bych požádat o hypoteku?


odpovídal(a): Michal

Je překlenovací úvěr výhodný?

Dobrý den, pro nákup nemovitosti potřebuji cca 2 mil. Kč, na hotovosti mám 400 tis. Kč, peníze na cestě (1 rok) 1 mil. Kč. V České spořitelně mi místo hypotéky nabídli překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Jak se na to díváte vy? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Michal

Hypotéka ve zkušební době?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na poskytnutí úvěru nebo hypotéky. S přítelem jsme si našli novou práci, dostali jsme 3 měsíční zkušební dobu a pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Po jaké odpracované době je možné vzít si úvěr nebo hypotéku? Děkuji



odpovídal(a): Michal

Doklady pro hypotéku

Dobrý den, chci se ještě zeptat, jak mám postupovat v této situaci: Vybrala jsem si rozestavěný dům v ceně cca 1 000 000 Kč. K jeho dostavbě potřebuji ještě 1 500 000 Kč. Můj čistý měsíční příjem činí 26 000 Kč. Nemám žádné úspory. Co potřebuji k tomu, abych dostala úvěr (hypotéku) na 2 500 000 Kč? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Michal

Omezení pro cizince při koupi nemovitosti

Dobry de, prosim o radu. Existuji nejaka omezeni pro ciziho statniho prislusnika pri koupi nemovitosti, pozemku v CR? Kde hledat podrobnejsi info? Diky. Marketa


odpovídal(a): Michal

Spolužadatelství

Dobrý den. Chtěl bych se Vás jen zeptat na jednu věc. Mamka po mě chce, abych jí dělal spolužadatele při úvěru/hypotéce. Proto se na Vás obracím, jestli mě to nebude do budoucna nějak omezovat? Jelikož jsem mladý a i já si budu zřejmě jednou brát hypotéku na bydlení. Proto bych jednou nerad zjistil, že si nic vzít nemůžu. Předem Vám děkuji za Vaši odpověď


odpovídal(a): Michal

Stavba domku na vlastním pozemku

Je mi 23let, jsem svobodný, nemám nic naspořeno a chci stavět rodinný domek na mém pozemku v hodnotě 1,9mil.Kčs. Jak mám postupovat a co si vyřídit. Samozřejmě co nejlevněji. Mám trvalé zaměstnání a hrubý měs. příjem 20000,00Kč. Pozemek má hodnotu asi 1mil.Kč a r.d. rodičů 2mil.Kč. Hodlám do dvou let založit rodinu a tak celkem spěchám. Myslím to vážně. Děkuji.


odpovídal(a): Michal

Úvěr pro mladé rodiny

Dobrý den, bydlím s manželkou a dvěma dětmi v nájemním bytě.Chtěli bychom si u babičky, v domku jehož je vlastníkem, pořídit vlastní bydlení a to půdní vestavbou. Střecha domu je však ve špatném stavu a tak bude nutná její rekonstrukce. Chtěli bychom zažádat o úvěr pro mladé rodiny ve výši 300000 Kč ze Státního fondu rozvoje bydlení.Chtěl jsem se tedy zeptat, je-li možné o tento úvěr zažádat.Děkuji za odpověd a přeji hezký den


odpovídal(a): Michal

Jak přerušit splácení?

Dobrý den,mám spotřebitelský úvěr na 6let,ještě 4roky ho budu splácet tj.6.599kč.měsíčně.Už 2 roky se úvěru chceme zbavit,ale všude nám tvrdí to samé,že to nejde.Vlastníme nemovitost v hodnotě 500 000kč.,která je zastavena,máme také úvěr šampion,a úvěr ze stav.spoření.Vše splácíme,ale je to opravdu už neúnosné,napadlo mě třeba přeúvěrování??Nebo si vzít jiný úvěr třeba na 30let,ale splácet co nejmenší splátky.Hodnota našich nynějších úvěrů je víc než hodnota nemovitosti,ale někde nám říkali,že to není takový problém.Můžete nám prosím poradit kde se obrátit???Naše situace je už zoufalá.Do toho spotřebitelského uvěru jsme šli,potřebovali jsme peníze na ruku na koupi bytu,a další úvěry na přestavbu a zařízení bytu.Ale 6.599kč.je hrůza splácet,možná tak vše dohromady a né jen jeden.Děkuji mnohokrát za radu.Vebrová Romana


odpovídal(a): Michal

Bonita především

Dobry den, rad bych si pujcil 900 tis. korun. Mohu rucit bytem jehoz predpokladana trzni cena presahuje 1,3 mil. korun. V prubehu roku 2008 (tedy za rok) bych celou pujcku jednorazove splatil. Behem tohoto roku bych vsak rad byl osvobozen od placeni splatek. Zaroven bych rad zachoval co nejvyssi uroven me bonity. Lze, s temito pozadavky, ziskat uver, ci hypoteku? Jaka instituce mi nabidne nejvyhodnejsi podminky? Predem vam velice dekuji za vase rady.


odpovídal(a): Michal

Ručení exekutorským zápisem

Dobrý den,chtěla bych se zeptat ohledně půjčky pro mladé ,která je poskytována SFRB.Stavíme dům a splňujeme veškeré požadavky,ovšem nemáme ručitele,rodiče nesplňují jejich požadavky ohledně věku nebo výše příjmu a ručení domem je vyloučené,jelikož tím ručíme již bance,která nám poskytla hypotéku.Rodiče i prarodiče vlastní nějaké nemovistosti,kterými by nám ručili,ovšem nevíme ,zda je to možné.Slyšeli jsme,že cizí majetek nelze použít k ručení půjčky,kterou bychom si vzali my,ač by to samozřejmě bylo s jejich souhlasem.Můžete nám poradit,zda existuje nějaká varianta?Děkuji a přeji ěkný den,Skalová.