FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VYŘIZOVÁNÍ PŮJČKY

odpovídal(a): Redakce

Zastavení poloviny domu

Dobrý den, prosím Vás o radu zda jde zastavit polovina rodinného domu pokud už je na jednu polovinu zástava.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Kam pro úvěr, když nemám oficiální příjmy?

Dobrý den. Jsem maminka na rodičovské dovolené a k tomu samoživitelka. Bývalý partner mi přispívá částkou 40000 na syna a rodičovský příspěvek pobírám v hodnotě 7600kč. Nemám žádné dluhy ani spoření. Můj čistý měsíční příjem tedy je 47600 korun. Chtěla bych si vzít hypotéku na koupi rodinného domku v hodnotě 3000000 korun. Problém je, že přispěvek od bývalého nemám soudně ani jinak potvrzen, je to jen ústní dohoda. A s takovou mi nikdo hypotéku nedá. Můžete mi prosím poradit, jak můžu prokázat tento příspěvek, aniž by to šlo přes soud? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Vyplatí se zatajit mateřskou?

Dobrý den, žádám o úvěr ze stavebního spoření (ve výši jeden milion). Bez spoludlužníka. Splňuji všechny podmínky, jsem státní zaměstnanec 8 let, můj příjem za poslední rok převyšuje příjem požadovaný stavební spořitelnou o 2/3, hodnota zástavy je též o několik set tisíc vyšší, než požaduje stavební spořitelna. Mám i požadované životní pojištění. Problém je v tom, že o úvěr bude žádáno několik dní před nástupem na mateřskou dovolenou. Toto st. spořitelna zjistí, pokud bude kontaktovat telefonicky mého zaměstnavatele k ověření údajů. Podotýkám, že mám dostatečné úspory k hrazení splátek úvěru po dobu výpadku příjmu. Mám se obávat, že mi úvěr nebude přidělen? Děkuji za Váš názor.


odpovídal(a): Redakce

Vyrovnání vlastnických podílů

Je možné využít hypotéku pro vyrovnání vlastnických podílů na nemovitosti? Konkrétně se jedná o srovnání podílů mezi manželi, nabytí nemovitosti proběhlo před svatbou při podílech jedna třetina ku dvěma třetinám? Problém vidím v tom, že žádá-li jeden z manželů hypotéku pro splacení podílu druhému je tento druhý zároveň ze zákona spoludlužník u hypotéky.


odpovídal(a): Redakce

Rekonstrukce družstevního bytu

Dobrý den, s přítelkyní plánujeme rekonstrukci bytu, byt je družstevní, ale psaný na mě. Jde o to, že přítelkyně si chce vzít úvěr ze stavebního spoření na financování mého bytu. Co potřebujeme k vyřízení úvěru, jestli to jde, aby vlastně financovala "cizí" byt?!Slyšel jsem něco o smlouvě o společném podnájmu, nebo tak nějak. Děkuji mnohokrát. Pavel


odpovídal(a): Redakce

Lze ručit bytovou jednotkou?

dobrý den chtěla jsem se zeptat, potřebovali bychom si vzít hypotéku, a zastavit jednu bytovou jednotku v Rd, Rd se skládá ze 2 bytových jendotek, dá se ručit pouze tou jendou bytovou jendotkou a nebo se musí zastavit celá nemovitost, díky moc za odpověď.Moravcová dali by nám tedy hypotéku na ručení té jedné bytové jednotky


odpovídal(a): Redakce

Záznam v registru a hypotéka?

Dobrý den.Mám dotaz,zda mohu být spolužadatelem u hypotéky,když mám nebankovní exekuci a záznamy v registrech.Exekuci splácím dohodou,nemám srážky ze mzdy,ani z účtu.Děkuji za odpověď a popř.radu,kam se obrátit,kdo nám pomůže.Hlavní žadatel-přítel je bez záznamu-v pořádku.Dškuji.


odpovídal(a): Redakce

Pohotovostní úvěr a koupě zastavené nemovitosti

Dobrý den zřídily jsme si pohotovostní úvěr na koupi baráku. Ten již máme schválený a nyní jsme si našli barák který se nám líbí.Barák je v dědickém řízení a je na něm zástavní právo smluvní. Dědické řízení je už skoro vyřízené a teď bych chtěla vědět zda mohu použít pohotovostní úvěr použít na koupi.Majitelé by zbývající hypotéku zaplatili z peněz za prodej. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Účelovou hypotéku třeba na dovolenou?

Dobrý den, zajímalo by mě, zdali můžu odkoupit od své matky část jejího rodinného domu, který vlastní 15 let. Chci si vzít hypotéku na koupi této části domu a po odeslání hotovosti na matčin účet tyto peníze využít k jiným účelům. Jaké jsou poplatky při koupi a při darování domu. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dostaneme hypotéku?

Dobry den,radi bychom Vas poprosily o radu s financovanim naseho bydleni.Chteli by jsme stavet dum na klic v hodnote 3 000 000 Kc.nejsme manzele.pritel vydelava 35 000 Kc mesicne cisteho a ja jsem na materske dovolene.Pritel ma stavebni sporeni s cilovou castkou 200 000 Kc a je jiz doplacene,potom mame oba penzijni sporeni u aegon ja na 2000/mes a pritel 3000/mes , ale sporime pouze rok a pul.mame byt v osobnim vlastnictvi,neni udelany odhad a je to 1+1,po rekonstrukci,ale je napsan na me jmeno(mame s pritelem kazdy jine)nevim zda by tim slo nejak rucit ,nebo jetli by to nejak pomohlo.Predem moc dekujeme za odpoved s pozdravem Petra



odpovídal(a): Redakce

Možnosti úvěrů pro cizince

Chcela by som sa informavat o moznosti ziskania uveru pre obcana Slovenskej republiky, ktory ma trvly pobyt na uzemi Slovenskej republiky a prechodny pobyt momentalne V Anglicku. Taktiez by ma zaujimala moznost uveru, pripade ze by som o neho poziadala spolu s priatelom-obcanom Ceskej republiky. Ake doklady su potrebne pre poskytnutie cudzineckeho uveru?


odpovídal(a): Redakce

Zrušení rezervace na dům

Dobrý den byl bych rád kdyby jste mě poradily.Takže muj problem je v tom že jsem podepsal rezervaci na dum,a dal jsem jim všechny podklady na vyřízení pujčky,a podepsal jsem nějakou podivnou směnku.Nevýte jestly od té smlouvy mohu odstoupit aníž bych musel platit tu rezervaci?Bylo to před dvouma dny.A po jaké době zaniká?děkuji za odpověd.Michal


odpovídal(a): Redakce

Koupě novostavby

Dobrý den! V současné době uvažujeme s manželem o nákupu bytu 3+kk v novostavbě v ceně cca 3400000. Jsme majiteli bytu 2+kk jehož cena na trhu nemovitostí se pohybuje okolo 2700000. Rozdíl v ceně bychom chtěli financovat hypotečním úvěrem. Naše příjmy jsou dostatečné a nemáme jiné závazky. Většina developerů požaduje financování nemovitosti podle splátkového kalendáře, kde větší část kupní ceny je hrazena dlouho před dokončením a předáním bytu. My však byt tak dlouho dopředu prodat nemůžeme. Jakým způsobem lze tento problém řešit a je hypoteční úvěr v našem případě nejvhodnější způsob financování? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Půjčí mi ještě?

Zdravím. Mám dotaz ohledně poskutnutí úvěru nebo půčky. Ale situace je trochu složitější. Mám 2 roky úvěr na byt (900tis, splatka 4600, na 30let) a teď asi rok, jsme si vzali s přítelkyní úvěr na RD (2,3mil, splatka 11750, na 30let). Oboje je na 100% hypotéku. Ještě k tomu platím 2450 IQpůjčku (ještě asi 5let). Z hypotéky máme čerpáno asi polovinu a zatím splácíme cca 5500 kč). Oba máme u wustenrotu SS (přítelkyni končí koncem roku - cca 120.000, já mám třetím rokem - 65.000) Potřebovali bychom ale ještě nějaké peníze na dodělávky a zajímá mě, jestli máme šanci, někde něco dostat. Naše průměrné přijmy za poslední 3měsíce jsou 21.000 a 11.500. Po dostavění RD (cca do konce roku) budeme byt pronajímat, takže možno započíst do příjmů cca 7.000 Kč. Hypotéka na byt a IQ půjčka jsou na mě a RD máme na 1/2 podíl. Bohužel nemáme k zastavení další nemovitost a žádného ručitele nechceme. Nevím zda je lepší vzít tu další na mě a přítelkyni jako spolužadatele, nebo obráceně. Případně opět na 1/2 podíl. Co jsem se dozvěděl, tak od Wustenrotu, existuje do částky 200.000 Kč bez zastavení a bez ručitele... Splátka tuším 1400Kč měsíčne. Existuje nějaké jiná možnost ještě u nějakého z dalších ústavů ???


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka na mateřské?

Vazeni, potrebovala bych poradit v moznostech financovani bydleni. Jsem svobodna matka, nyni na MD, zbyvaji jeste 2 roky. Jake jsou me moznosti co se tyce hypotek, pujcek...Byt o ktery bech mela zajem je cca 3 000 000. Disponuji malou hotovosti do 70 000,-, dale nemovitosti (orna puda v SR). Moc prosim o radu a pomoc!Dekuji a mejte krasny den!


odpovídal(a): Redakce

Notářská úschova

Dobrý den, zvažuji při koupi bytu využít notářské úschovy (pro peníze z banky, cca 1,25mil). Zajímá mě jaký mě čeká za tuto službu poplatek? Pokud bych nevyužil této služby,došlo k převodu peněz z banky k prodávajícímu,ale nedošlo z nějakého důvodu k zápisu na LV (na mě),jak se mohu bránit,jaká jsou rizika? Předem děkuji za opdověď. Aleš Malý


odpovídal(a): Redakce

Refinancování hypotéky bez odhadu

Dobrý den, chtěl bych refinacovat hypotéku, kterou mám u KB. Pro refinancování potřebuji původní odhad ceny nemovitosti, který ale nemám, protože KB si dělala ocenění na nemovitost sama a toto mi odmítají vydat, s tím že je pouze pro jejich interní potřebu. Je nějaké východisko? Děkuji za odpověď David H.


odpovídal(a): Redakce

Zápis v registru dlužníků

Dobrý den, již dva roky mám zápis v bankovním rejstříku dlužníků. Rád bych se informoval, zdali by bylo možné zažádat o hypotéku či jiný úvěr na bydlení, i přes ten můj "černý puntík"?


odpovídal(a): Redakce

Mimimální měsíční příjem pro získání úvěru

Dobrý den, mám jeden dotaz ohledně financování bydlení, rád bych koupil rodinný domek za 700 000 tis korun s nutností další investice cca 300 00tis korun. Jsem zaměstnanec bez dalších finančních závazků ( půjčky, pojištění...), bydlím u rodičů a mám čistý měsíční příjem 17 000 tis. Nemám žádné naspořené prostředky. Jaká je šance na získání tohoto bydlení? děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka na družstevní byt

Dobry den, mam 2 dotazy tykajici se financovani bydleni: 1. Je mozne vyuzit hypoteky/uveru na koupi druzstevniho bytu? 2. Muze si pritel (cizinec Anglican) take zazadat v CR o hypoteku/uver na bydleni (jake podminky musi splnit jako cizinec)? Dekuji velice Petra S.