FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VYŘIZOVÁNÍ PŮJČKY

odpovídal(a): Redakce

Potřebuji účelový i neúčelový úvěr

Dobrý den, můj otec vlastní byt 4+1 v OV v hodnotě cca 2.000.000,- Kč. Nyní ho chce darovat mě a mému bratrovi rovným dílem. Bratr se chce následně bytu vzdát s tím, že jej vyplatím polovinou tj. 1.000.000,- Kč. Chci aby otec daroval byt rovnou celý mě a já jen vyplatil bratra na základě naší vzájemné dohody (s čímž všichni souhlasí). Dále bych chtěl 500.000,- Kč na rekonstrukci výše uvedeného bytu. Dotaz zní, dá mi některá z hyp. bank úvěr ve výši 1.500.000,- Kč s tím, že nebudu nikde dokládat, jak jsem naložil s 1.000.000,- Kč, které budou na vyplacení bratra? 500.000,- Kč budu schopen doložit fakturami za rekonstrukci bytu. Předem díky za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Chtěl bych úvěr 100 tis. Kč

Dobrý den.Sem invalidní důchodce a muj důchod činí 8200kč + jsem teď 2měsíce zaměstnán a tam mi dávají k důchodu 6 700 kč hrubého.Chtěl bych si zažádat o uvěr nebo půjčku 100 tisíc.Mam přes dva měsíce učet u České spořitelny,ale tam sem první druhý měsíc omylem vybral celou čásku a následně sem se dostal o 200kč do mínusu a už sem klesnul u jejich osobního hodnocení.Chtěl bych poradit kde bych měl nejlepší šanci získat půjčku 100tisíc jestliže bych byl schopný dávat měsíčně 2tisíce kč.Předem děkuji za odpověď. Kamil L.



odpovídal(a): Redakce

Úvěr na nestavební pozemek

dobrý den, mám v plánu koupit pozemek (zahrada) na který nelze vzít hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření. Můžete mi poradit nejlepší financování tohoto pozemku. Jednalo by se o čásku 300.000. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Detaily německých a rakouských hypoték

Dobrý den, ptala jsem se na poskytování hypoték v Německu a Rakousku. Dále by mě zajímalo: maximalní věk žadatele o hypotéku, doba splácení, jak se prokazuje výše příjmů, orientační úroková sazba, jestli mají poplatky za vedení úvěrového účtu a vyřízení hypotéky (i v jaké výši), max. počet žadatelů, do kolika % zástavní hodnoty se hypotéka poskytuje, jaká je možnost fixace úrokové sazby, zda poskytují státní podporu nebo nějaká zvýhodnění. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Obvyklý proces výmazu zástavního práva?

Dobrý den, mám tento dotaz: zástavce(realitní kancelář) jako zástavu dal bance, od které jsi půjčil na koupi nemovitosti, bytový dům s bytovými jednotkymi. Nyní však zažádal na Katastrálním úřadě o výmaz vkladu zástavního práva. Tento proces výmazu nyní probíhá. Já jako fyzická osoba chci koupit jeden z bytů v tomto domě. Prodávající mně tlačí k tomu, abychom podepsali kupní smlouvu před ukončením procesu výmazu zástavního práva. Mám obavy, že se můžu dostat do problémů. Do smlouvy sice napsal, že pokud by k výmazu poznámky nedošlo, mohu odstoupit od smlouvy, ale nevím, zda je to dostatečná záruka. Mohu žádat např. prohlášení věřitele(banky), že tam nemá zástavu, nebo informaci od katastrálního úřadu, že proces výmazu probíhá a bude ukončeno tehdy a tehdy? Nebo, jak mám při takovéto koupi postupovat? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Hypotéky v Německu a Rakousku

Dobrý den, ráda bych získala informace o poskytování hypotečních úvěrů v Německu a Rakousku.Jaké jsou podmínky pro získání hypoték v těchto zemích?


odpovídal(a): Redakce

Konsolidace bez zajištění nemovitostí

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli je v tuto chvíli produkt který mi umožní konsolidovat své půjčky v celkové výši 400 000,- bez zajištění nemovitosti. Pokud ano, jestli umožňuje mimořádné splátky a má možnost natáhnout dobu splatnosti až na 10 nebo více let


odpovídal(a): Redakce

Plánuji rekonstrukci rodinného domu

Dobrý den, v současné době mám u ČS půjčku 250 tis. Plánuji rekontrukci rodinného dvougeneračního domu v hodnotě nemovitosti cca 1,5 mil. Vlastníkem je otec (má 3/4 domu, zbytek připadl v dědickém řízení jeho švagrové). Tyto 3/4 by daroval mě. Je nějaká možnost vyřídit hypotéku či nějaký druh půjčky na cca. 1 mil tis. na rekonstrukci s dobou splácení 20-25 let, s tím, že částí bych vyrovnal půjčky u ČS a zbytek bych použil na rekonstrukci? S platem 13 tis. čistého měsíčně mě k půjčce hypotéku určitě nechválí u žádného ústavu. Je možnost tedy poskytnout půjčku na bydlení a do smlouvy zakomponovat, že po obdržení financí ihned splatím půjčku, abych splnil, že z platu musí zůstat životní minimum? Pokud bych neměl splátky půjčky, tak s platem 13 tis. bych dle kalkulátorů hypotéku pravděpodobně získal se splátkami 6500,- měsíčně. Předem velice děkuji za radu a možnosti. Zdeněk Knedla.


odpovídal(a): Redakce

Úvěr ve zkušební lhůtě?

Dobry den..zajimalo by mě,jestli banky poskytují uvěr či pujču i ve skušební lhutě.potreboval bych pujčit 100 000...popřipade která banka je nejvhodnejši..Děkuji za odpovedˇ


odpovídal(a): Redakce

Půjdou úroky hypoték dolů?

Jako většina jsem očekával snížení úroků od ČNB na čvrtečním zasedaní.Banka nechala úroky ve stejné výši.Kdy nejdříve by k takovému kroku mohlo dojít?Kdy je následné zasedání bankovní rady a zda je důvod ke snížení.Budu žádat o hypotéku,proto tento dotaz.Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Stavba svépomocí

Přeji krásný den. Chtěli bychom si s manželem postavit RD svépomocí.Manžel je šikovný a spoustu věcí si udělá sám, resp. pomohou kamarádi. Rozpočet na RD je asi 2 700000 Kč, ale dle našich propočtů bychom sami domek postavili za 1 500 000,-- Kč. Vlastníme jenom pozemek a máme naspořeno 300000,-- Kč (tyto finance bychom si však chtěli ponechat na financování různých řemeslníků - kamarádů a na jiné výdaje stavby, které nebude možno hradit hypotékou).Náš čis. měsíční příjem je 29000 Kč. Máme nějakou šanci dostat hypotéku, když bychom si chtěli půjčit max. těch 1 500000,- Kč i přesto, že rozpočet je vyšší?


odpovídal(a): Redakce

Dotace na novou bytovou jednotku?

Dobry den,rad bych se zeptal,jak to je s dotaci na novou bytovou jednotku.Diky za odpoved Vitouch


odpovídal(a): Redakce

Odhad ceny nemovitosti

Dobrý den, zajímá mě, jak se vyvíjely odhady nemovitostí v průběhu posledních 10 let.Pro upřesnění: odhad rodinného domu před 10 lety byl cca 230 tisíc korun, v průběhu 10 let se s tímto domem nic nedělo (žádné opravy, žádné investice), jaký by mohl být odhad tohoto domu dnes?Děkuji Matějková


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka u rakouské banky

Dobrý den, manžel pracuje v Rakousku a rádi bychom si zde vzali i hypotéku, ale na nemovitost v ČR. Jaké jsou možnosti a existují u nás v ČR poradci či zprostředkovatelé takových hypoték? Děkuji a jsem s pozdravem Magda P.N.


odpovídal(a): Redakce

Získám úvěr od státu?

dobrý den,chtěla bych se zeptat chtěly by jsme půčku od státu na bydlení 300000kč,a zajímalo by mě jestli máme nárok na tuto půjčku když já jako družka jsem na mateřské dovolené a druh pobírá rentu z pracovního ůrazu ,tak že do práce nechodí.píšete že musí k žádosti být přidán papír o potvrzení příjmu tak mě zajímá jestli máme na ttuto půjčku nárok,dítě máme.a jestli jsem to správně pochopila tak těch 300000 je na koupě bytu,rekonstrukci a může být tato částka použita a na výbavu nebo zařízení nového rodinného domu a nebo i na stavbu rodinného domu.díky za odpověd dvořáčková


odpovídal(a): Redakce

Úvěr vyřizovaný ze zahraničí

Dobry den, Chceme si s pritelm poridit byt 4+kk v Brne. Jeho cena je 2.900.000 se zacatkem vystavby v polovine roku 2009 a dokoncenim koncem 2010. Pristi tyden mame schuzku s realitni kancelari ohlednou koupe tohoto bytu a mame zaplatiti rezervacni poplatek 150tis. Podotykam ze v soucasne dobe zijeme s partnerem v Uk takze vyrizovani vsechn nalezitosti je vice slozite. Radi bychom vedeli jak se bude postupovat pri koupi bytu, ktery se jeste ani nezacal stavet. Kdy je nutne vyridit hypoteku nebo uver a jak se bude resit smlouva. Realitni maklerka z RK nas nuti v den schuzky do schuzky z bankou.Radi bychom alespon 40% financovali z vlastnich prostredku.V soucasne dobe oba pobyvame v zahranici a planujeme navrat do CR v lete 2010. Mame jedno stavebni sporeni na cilovou castku 1mil kde mame nasporeno 580tis. Druhe sporeni je na 2mil kde mame nasporeno cca 120tis a radi bychom dosporili tech 800tis a mohli si na nej vzit uver a timto zpusobem financovat bydleni. V hotovosti mame cca 250tis (coz chceme vyuzit na zaplaceni rezervacniho poplatku) Je nutne tedy resit financovani bydlen primo ted v dobe kdy jen platime rezervacni poplatek nebo je mozne to resit az pozdeji rekneme pri zacatku stavby?Coz nam dava cas si dosporit na druhem SS..


odpovídal(a): Redakce

Špatně navrhnutý úvěr

Dobrý den, před deseti měsíci jsem podepsala smlouvu o poskytnutí pohotovostního úvěru ze stavebního spoření. Po podepsání smlouvy začaly nepříjemnosti, protože paní poradkyně mi "zapomněla" říci důležité údaje (paní poradkyně v současnosti pracuje jako prodavačka obkladaček - naštěstí pro ostatní žadatele o úvěr) a dovolila bych si tvrdit, že mě tahala za nos a já jsem v té době byla v situaci, kdy jsem potřebovala získat úvěr rychle, tak jsem jí věřila. Při sjednávání smlouvy mi bylo řečeno, že nepotřebuji mít úvěr zajištěn životním pojištěním, ale i přesto jsem chtěla zkusit uzavřít alespoň malou pojistku s tím, že dle sdělení poradkyně nebude mít žádný vliv na vyřizovaný úvěr. Poradkyně ovšem pokazila co mohla a poslala tedy s návrhem smlouvy i návrh na uzavření životní pojistky, která mi schválena nebyla. Když jsem se ptala, jestli se s tím dá něco dělat, řekla mi, že nejde, jen musím podepsat smlouvu a jít zkoušet všechny pojišťovny, jestli mě pojistí jinde (vážně rada nad zlato). Potom byla poradkyně nekontaktní a při osobní návštěvě mi bylo řečeno, že už má můj úvěr na starosti jiná poradkyně a že si mám napsat zpoplatněnou žádost o vyjmutí životního pojištění ze smlouvy. Mám pocit, že nejednají férově a cítím se být podvedena. A co etický kodex, kterým se chvástá Modrá pyramida? V realitní kanceláři jsem měla už podepisovat smlouvu na pěkný byt, ale kvůli neschopnosti poradkyň jsem o něj přišla. Jsem zoufalá a naštvaná i sama na sebe, že jsem se tak lehce nechala obalamutit. Moc děkuji za radu, jak z toho problému vybruslit, dala by se po deseti měsících smlouva ještě nějak napadnout?


odpovídal(a): Redakce

Splatit původní hypotéku, nebo si vzít další úvěr?

Dobrý den, prosím Vás o radu. V současné době splácím hypotéku na bydlení v celkové částce 1600000Kč, fixace končí v dubnu r.2010. Hypotéka je na rekonstrukci domu a je již vyčerpaná (dům je zrekonstruovaný). V tomto domě ale nebudu bydlet a nemohu jej prodat ( věcné břemeno) a potřebuji vyřešit další bydlení. Prodala jsem nemovitost, ze které mám 1000000Kč. Potřebuji poradit, zda je výhodné vložit dané finance do nového bydlení (hotovost) a vzít si novou hypotéku a tu původní dále splácet, nebo splatit část stávající hypotéky a přesto vzít hypotéku novou. Hrubý příjem domácnosti je 60000Kč a nová hypotéka by musela být na částku 2,5mil. Máme ještě byt v osobním vlastnictví. Předem velmi děkuji za odpověď a přeji pěkný den! Barbara Szarowská


odpovídal(a): Redakce

Nebankovní hypotéka

Dobrý den,chtěla bych poprosit o radu,jelikož jsme se s manželem ocitli ve velice nepříznivé situaci a nevíme si rady. Máme dr. byt a rozhodli jsme se pro koupi r.domu. Po zdlouhavých peripetiích se nám podařilo koupit vyhlídnutou nemovitost v dražbě za 2400000.Museli jsme samozřejmě složit dr.jistotu ve výši 200 tis.,kterou jsme si vypůjčili od příbuzných.Ještě před tím jsme si zajistili zájemce na odkup čl.práv na náš byt a konzultovali možnost získat zbytek peněz z překl.úvěru od Lišky-každý 700 tis.na různou dobu splatnosti.Po dodání všech potřebných materiálů ke zpracování a ještě dalších doplňkových,které si vyžádali /zaručení jinou nemovitostí a 2 ručitele/ nám poskytnutí úvěru zamítli.Stalo se tak pravděpodobně v důsledku záznamů v registru manžela.Bohužel jsme nevěděli,že záznamy se uchovávají 4 roky a pohledávky, které měl manžel u ČS jsou uhrazeny teprve 1/2 roku.Podle ČS je manžel veden ve stupni 7 a tudíž prý u bank máme s klasickou hypotékou červenou.Každým dnem nabyde právní moci rozhodnutí o příklepu a do 30 dnů musíme uhradit zbývající částku nemovitosti,jinak o ni příjdeme a taky o těch 200 tis.,co jsme již složili.Nevíme teď, jestli risknout nebankovní společnost- začali jsme jednat se spol.CREDOMA a.s.,ale máme strach,jestli je tato jednou z těch solidních a nebo jestli máme ještě zkusit obejít ostatní banky - zažádali jsme si o výpisy z registrů.Tlačí nás defakto čas na vyřízení a nevíme jestli s takovýmto záznamem /my nevíme jak je závažný/ nebudeme jenom u bank ztrácet čas.Zároveň nám hrozí,že zájemce o byt nebude čekat.Všechno je v časovém presu.Promiňte,že je to tak dlouhé,ale nevím, jak jinak bych to vše aspoň v kostce vystihla.Děkuji .Jansová


odpovídal(a): Redakce

Bonita v případě OSVČ

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně výpočtu příjmu při žádosti o hypotéku.Jsem zaměstnaná a současně mám ŽL. Bude banka vycházet ze současného mzdového výměru a z daňového přiznání za rok 2007?A jak se posuzuje příjem z daňového přiznání? Je to příjem mínus soc. a zdrav.pojištění mínus daň/12? Nebo je to příjem mínus výdaje, pojištění a daň?Danila jsem totiž 50%paušálem, takže pokud by se z příjmů odečítaly i paušální výdaje, byl by to dost markantní rozdíl. Děkuji za odpověď.