FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VYŘIZOVÁNÍ PŮJČKY

odpovídal(a): Redakce

Mohu využít státní podporu hypoték?

Dobrý den, včera jsem podepsal hypotéku na koupi RD. Moje otázka zní " mohu využít státní podporu hypoték, i když jsme RD koupili já s partnerkou (ne manželkou)? Mě je 30, partnerce 22. Jsme spoluvlastníci a v hypo jsem já žadatel, ona partner. Díky za odpověď V bance mi tvrdí makléřka, že jelikož jsme spolumajitelé, ale ne manželé, na státní podporu nedosáhneme.


odpovídal(a): Redakce

Ručitel, přístupitel nebo spoludlužník?

Dobrý den, jen jsme se chtěli zeptat jaký je rozdíl mezi ručitelem a přistupitel a jak je to pak v případě kdyby náhodou dlužník neplatil,tak jak to je se splácením a pak zpětném vymáháním financí od dlužníka ručitelem či přištupitelem.Chceme si s přítelem vzít hypotéku na byt,tak aby jsme věděli jestli ručitel nebo přistupitel.Předem děkuji za odpověď I.S.



odpovídal(a): Redakce

Hypotéka z ciziny

Dobry den, Chteli bychom s manzelem hypoteku na koupi bytu v CR. Pracujeme v Australii a proto bych se chtela zeptat na koho je mozno se obratit s inf. o poskytovani hypoteky? Je mozne uzavrit smlouvy v zastoupeni(plne moci)? Priletime v srpnu cca na 4 tydny a nevim jakvyresit tu casovou omezenost. Co vse by bylo mozno vyridit elektronicky a u ceho musime byt osobne. Je potreba nejdrive byt vybrat a teprve zadat o uver nebo je mozne mit uver schvalen a az pak hledat byt? Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Možnosti pro cizince

Dobry den. Som obyvatelom SR, ale planujem prestahovanie do ČR, odkial mam manzelku. Planujem v SR predat byt a v ČR si dat postavit rodinny dom,pre ktory mame pozemok. Stavat planujem este pred prestahovanim. Cast stavby chcem uhradit z predaja bytu - cca 1mil. Kc a zbytok - cca 1mil Kc potrebujem vyriesit nejakou hypotekou, pripadne sporenim. Manzelka je momentalne na materskej. Ake mam moznosti? Mozem za tychto podmienok vobec dostat v CR hypoteku ?


odpovídal(a): Redakce

Počítá se výpomoc v mateřství do celkových příjmů

Dobrý den, plánujeme s manželkou koupi bytu. Teď jsme udělali konsolidaci splátek uveru co jsme měli, aby jsme ponížili náklady. Teď pujdeme do hypotéky, ale je tu jeden problem. Manželka do konce května pobírá od podniku výpomoc v mateřství, pak jde na mateřskou (syn se narodil v prosinci). Počítá se její mateřská či teď výpomoc v mateřství do celkových příjmů rodiny. Někde tvrdí ne, někde ano.


odpovídal(a): Redakce

Konsolidace půjček k hypotéce

Dobrý den. Snad mi poradíte. Nejdřív se pokusím vysvětlit mou a přítelovu situaci. Já od září 2008 pracuji, teď mám čistý příjem kolem cca 12.000 Kč, jsem ovšem pouze na zástup za mateřskou dovolenou (cca 3 roky). Mám založeno SS s Cč 160.000,- kde mám již naspořeno cca 100.000,- Kč. Já nemám žádný dluh. Přítel nemá smlouvu na dobu neurčitou, pracuje již dlouho, ovšem u posledního z-tele jen cca rok a půl. Momentálně by měl podepsat znovu smlouvu na pár měsíců. Přítel má čistý příjem také kolem 12.000,- Přítel ovšem splácí půjčku na auto cca 3.000,- měsíčně a další půjčku taktéž 3.000,- měsíčně. Nemá založeno žádné spoření ani nic našetřeno. Chtěli bychom se osamostatnit, do nájmu nechceme vrážet peníze, raději si chceme koupit vlastní byt, buď družstevní či v osobním vlastnictví. Ráda bych věděla, zda mě či nám obou dohromady může nějaká banka, spořitelna... půjčit cca 1.000.000,- Kč. S tím, že 250.000,- použijeme na splacení dluhů a 750.000,- Kč na koupit bytu. Doufám, že jsem Vám sepsala veškeré důležité informace pro zodpovězení dotazu. Také se tážu, zda vůbec máme nějakou možnost s naší finančí situací a momentální praci na tak velký obnos dosáhnout (váš názor). Děkuji moc za Váš čas při sepisování odpovědi. S pozdravem Pavla


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na pozemek

Dobrý den, s manželem uvažujeme o koupi pozemku 200 000,- na kterém je již vybudovaná a zkolaudovaná studna 100 000.-Tedy celkem potřebujeme 300 000,-Potřebovali bychom poradit jakým způsobem financovat. Manžel má stavební spoření na ktérém má 120 000.- a cílová částka je 500 000,-.Co je tedy výhodnější, vzít si překlenovací úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření a nebo hypotéku. Jen máme podmínku, že bychom chtěli vše spaltit do 2 let. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka na půl domu?

Dobrý den, měl bych dotaz. Vlastním rodinný dům se svou bývalou přítelkyní. Rád bych aby moje nynější přítelkyně odkoupila právě tuhle část domu. Je to možné realizovat přes hypotéku, nebo stavební spoření??? A co je k vyřízení vše potřeba.


odpovídal(a): Redakce

Prodávám nemovitost, kupující si bere hypotéku

Dobrý den, prosím o radu: O moji nemovitost má zájem kupec, který si na její koupi bude brát hypotéku. Ručit chce kupovanou nemovitostí. Jak ošetřit a uspořádat průběh koupě a převodu, abych nakonec o nemovitost nepřišel bez zaplacení? Za odpověď předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Úvěr 300 na rekonstrukci?

Dobrý den, chtěli bychom s manželem zažádat o státní úvěr 300 000,- na rekonstrukci půdy u mých rodičů. Problém je ten, že manžel momentálně nemá práci. Můj hrubý příjem činí asi 15 000,-. Je možnost získání tohoto úvěru? Bude stačit ručitel?



odpovídal(a): Redakce

Půjčí nám SFRB?

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na půjčku 300.000 od státu.Je nám do 36 let,bydlíme u rodičů a máme dvě děti.Manžel pracuje,plat má 14-15.000 měsíčně,já jsem na pracovním úřadě,takže nezaměstnaná.Máme nárok na půjčku?Půjčka by šla na stavbu rodinného domu.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Úvěr 150 tisíc korun v roce 2009?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli i pro tento rok poskytuje státní fond úvěr na modernizaci 150. tis. a dále, jak dlouho se tento úvěr přibližně vyřizuje. Chtěli by jsme s manželem v rodinném domě vyměnit stará okna. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Záznam v registru

Dobrý den měla bych s přítelem zájem o rodinný dům,ale bohužel jsme v registru,na hypotéku bychom byli čtyři osoby ,ale dvě v důchodu,jestli by se dalo něco sudělat v bance nám bohužel nepůjčí děkuji za odpověd Kašová Radka


odpovídal(a): Redakce

Prodej poloviny bytu

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu: Můj partner je rozvedený a vlastní byt v osobním vlastnictví na půl se svou bývalou manželkou. Nyní chce prodat svoji polovinu svému synovi. Může na tuto polovinu získat jeho syn hypotéku? A jakým způsobem se takový prodej musí uskutečnit? Musí se dělat odhad na celý byt a použít pro odkup polovinu odhadní ceny? Jaká se platí daň z tohoto prodeje poloviny bytu synovi? Je v tomto zamýšleném prodeji a koupi poloviny bytu nějaký problém? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dům, pozemek a rekonstrukce

Dobrý den, s manželem(on 32 let,já 28 let) máme čistý průměrný měs.příjem 41 tis.Kč, já jsem zaměstnaná na dobu neurčitou(třetí zaměstnání na dobu neurč.), manžel je živnostník a máme zájem o nákup pozemku se starším RD určeným k rekonstrukci. Kupní cena této reality je 2890000 Kč(výše hodnocený je pozemek - 1850 m2 á 1500 Kč/m, malou částkou je zhodnocený RD, bude nutná rozsáhlá rekonstrukce). Oba máme stavební spoření u ČMSS s cílovou částkou každý 240tis. Kč, současně naspořeno celkem 61 tis. Kč. Vlastníme zasíťované stavební parcely, které momentálně nabízíme k prodeji a z těchto financí bychom chtěli předčasně splatit případný úvěr(cca za 2-3 roky). Prosíme o názor na tuto situaci. Děkujeme.


odpovídal(a): Redakce

Jde převést hypotéka z osoby na osobu?

Dobrý den, muj dotaz se týká hypotečního úvěru.Městská část nám nabídla k odkupu obecní byt za 534000,-. V bytě bydlím se 3 sourozenci, kteří zatím nejsou výdělečně činní. Když teď vezmu hypotéku na sebe je možné ji např. po roce převést na mou sestru, jakmile začne pracovat a bude mít po zkušební době? Všichni 4 máme trvalé bydliště v bytě na který budu brát úvěr, když se budu chtít dejme tomu po roce odstěhovat pryč a vzít si nový úvěr na své bydlení, ale budu hlášená stále v bytě sestry mám pořád nárok na 1/4 bytu, ikdyž nebudu přispívat na úvěr který si ona převede na sebe?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Koupě bytového domu s 2 bytovými jednotkami

Přeji dobrý den Bydlím v obecním domě, ve kterém jsou 2 bytové jednotky. Obec nám chce nyní tento dům prodat a já i druhý nájemce máme zájem si tento dům koupit do osobního vlastnictví. Já i druhý nájemce, bychom chtěli, na zakoupení tohoto domu se 2 bytovými jednotkami, použít Úvěr 300 od Státního fondu rozvoje bydlení. Jedná se o půjčku pro mladé do 35 let. Je možno na zakoupení tohoto domu použít Úvěr 300 ? Za odpověď předem děkuji S pozdravem Gába Josef


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka na vyšší nebo nižší LTV?

Dobrý den , chceme si s přítelem vzít hypotéku. Máme k dispozici cca 1 000 000 kč. Je lepší si vzít menší hypotéku , nebo větší a tím 1 000 000 kč splatit hned úroky ?


odpovídal(a): Redakce

Získám spotřebitelský úvěr?

Dobrý den, Měl bych zájem o spotřebitelský úvěr v hodnotě 250 000kč.Účet mám u České spořitelny 6 měsíců a zároveň mi na účet chodil 6 měsíců trvalý příjem.Zajímalo by mě,jestli mám šanci úvěr získat u mojí banky,nebo jestli je 6 měsíců krátká doba na poskytnutí půjčky,popřípadě jak dlouho bych měl počkat. Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Jaké doklady banka požaduje?

Dobry den, chtel bych se informovat co vsechno je nutne poskytnou financnimu ustavu pro poskytnuti uveru/hypoteky ? Druha otazka se tyka pohledu na prijmy zadatele. Na poslednim danovem priznani by byla prumerna cista mzda 9000 a od unora k teto mzde pribude dalsi pracovni uvazek s cistym prijmem 20000. Co je pro banku smerodatne ?