FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VOLBA ÚVĚRU NA BYDLENÍ

odpovídal(a): Michal

Úvěr 300 od státu

Dobrý den, dozvěděla jsem se že na koupi bytu bych možná mohla využít půjčku od státu tzv. pro mladé do 300000,- plus hypotéku, je tato šance reálná? Děkuji Kabelíková


odpovídal(a): Michal

Změna DPH od nového roku?

Dobrý den, mám dotaz, který souvisí s bydlením a daněmi. Plánujeme rekonstrukci bytu 85 m2. Bude se od nového roku měnit DPH na stavební práce nebo materiály? Domnívám se, že teď je to 5%, ale nejsem si jistá. Děkuji.



odpovídal(a): Michal

Složitá volba úvěru na bydlení

Dobrý večer, hodláme koupit rodinný dům za 2 800 000 Kč. Jelikož vlastníme 3 byty a máme nějakou hotovost, dáme dohromady 2 300 000 Kč. Na zbytek 500 000 Kč uvažujeme o hypotéce (zatím jsme vybrali ČS hypotéka fix na 5 nebo 10 let, ČS hypotéka pro mladé fix na 5 let nebo GEMB hypotéka fix na 5 let. Dlužnou částku bychom chtěli mít splacenu do 10 let. Zároveň mám stavební spoření od 22.07.2003. Naspořeno je 108 500 Kč, varianta rychlá u Modré pyramidy, cílová částka 300 000 Kč. Uvažovali jsme o navýšení cč na 500 000 Kč. Co přesně znamená překlenovací a přidělený úvěr a dospořování? Pokud mi st. spořitelna převede 500 000 Kč a z toho je 108 500 Kč mnou naspořených (vč. st. příspěvků a výnosů), budu úroky platit i z této částky? Předpokládám, že úrokové sazby hypoték budou v budoucnu růst. Proto jsme uvažovali o fixu na celých 10 let. Je tu však možnost splatit 250 000 Kč již za 3 roky (prodej chaty, kterou máme 2 roky a nechceme zatím prodávat z důvodu daně z příjmu). Bylo by tedy pro nás lepší v příp. hypotéky volit raději kratší fix s možností mimořádné splátky při změně sazby? Také uvažuji vzít fix 10 let a 250 tis. nechat na případné opravy, i když dům je po kompletní rekonstrukci (kromě fasády). Pro pořádek můj příjem je 7500 mateřská, manželův 18 000 Kč čistého, vyživujeme 1 dítě a bude s námi ve společné domácnosti bydlet i tchýně, která má důchod 11 000 Kč. RD má 3 bytové jednotky, z nichž jednu budeme pronajímat. Co se týče výdajů platíme 800 Kč pojistky, 1200 Kč alimenty, 1500 Kč stavební spoření a 3400 Kč splátku spotřebního úvěru. Předem velice děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Michal

Příspěvek na modernizace?

Mozna vznasim svuj dotaz na spatnem miste,ale prosim o informaci, zdali v soc. systemu existuje nejaky procentuelni prispevek ze zakona pro plne invalidni duchodce na modernizaci.Mam takovou svagrovou,ktera zije v domku v byte bez soc.zarizeni a ted jsme dali dohromady nejake prostredky pro castecnou modernizaci. Firma,ktera prace bude provadet,nas na tuto moznost upozornila,ale bez podrobnosti. Kde je mozne o tento prispevek pozadat, na zaklade ceho a jake procento z investice cini eventuelni prispevek. Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Michal

Existuje optimální půjčka?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký hypoteční úvěr by byl pro nás nejvýhodnější, jestli od stavební spořitelny nebo banky. Chtěli by jsme s přítelem koupit byt v os.vlastnictví,v hodnotě cca 1,2 mil. V hotovosti máme cca 300tis. Oba máme stavební spoření u KB, které bude končit v prosinci r.2008, takže začátkem roku 2009 budeme mít k dispozici 300tis. ze stavebního spoření. Nyní bydlíme v družstevním bytě, který by jsme chtěli po koupi nového bytu pronajímat. Přítel má stálé zaměstnání, s průměr.čistým příjmem cca 15tis. Děkuji za odpověď. Janča


odpovídal(a): Michal

Jaký úvěr je pro mě optimální?

Zdravim Vas, rada bych se zeptala, jaky typ uveru ci hypoteky by byl pro me optimalni. Jsem svobodna, bez zavazku (jak financnich, tak deti), cisty prijem cca 15 000Kc. Vybrala jsem si domecek za 1 milion Kc, kde budou potreba opravy. Mam smlouvu u Modre pyramidy, cilova castka 1 500 000, vlozeno mam cca 100 000. Dale vlastnim byt v mensim meste (hodnotu odhaduji na 600 000), kterym muzu take rucit. Diky za odpoved. Jana


odpovídal(a): Michal

Je vhodné využít úvěru od spořitelny?

Chtěl bych poradit zda využít na pořízení bytu (os. vlastnictví) úvěr ze stavebního spoření či hypotéku. Cena bytu je 1.250.000,- Kč. Vlastní úspory jsou ve výši 100.000,- Kč a dále již 5 let spořím stavební spoření 1000,-/měsíčně. Za Vaši odpověď předem děkuji.