FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA KOUPĚ BYTU

odpovídal(a): Michal

Volba fixace úrokové sazby

Dobrý den, v nejbližší době se chystám vzít hypoteční úvěr na koupi nového bytu. Můj problém je, že nevím jakou dobu fixace si mám vzít. V současnosti je úročeno na 1 rok 4,9%, na 3 roky 5,4% a na 5 let 5,6%, na 10 let 5,8%. Zajímalo by mě jaká byla a je úroková úroveň hypoték například v Německu, či Rakousku za posledních 10 let (nejvyšší a nejnižší). Zda se např. naše 10 letá fixace jeví jako výhodná, v dlouhodobém srovnání s těmi výše uvedenými (a jinými vyspělými evropskými) zeměmi?


odpovídal(a): Michal

Koupě bytu v novostavbě

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Chtěli bychom pořídit byt 4+1 v nově vystavěné bytovce v našem městě. Stojí zhruba 1,6 milionu. Nyní žijeme v družstevním bytě 3+1(tento byt jsme kompletně předělali:vyzděné jádro,nová kuchyň,všude plovoucí podlahy,nové dveře,plastová okna,nově vymalováno,rozšířený průchod mezi kuchyní a obývákem,kabelová televize a s ní i internet, balkon, sklepní koj, situován ve 4.patře z pěti pater.Příští rok možnost do osobního vlastnictví bez nějakého poplatku). Chtěla bych se zeptat, jakou cenu bych mohla požadovat při prodeji tohoto bytu a dále jak nejlépe si půjčit na zbylý obnos do ceny 1,6 milionu nového bytu 4+1??? Manželovi a synovi příští rok končí stavební spoření s cílovou částkou 250000 Kč. Takže jestli by bylo lepší a výhodnější si vzít úvěry na tyto "stavebka", či hypotéku, kterou se mi zdá, že šíleně přeplatíme. Příklad: pokud bychom byt prodali za 900000 Kč chybělo by nám 700000Kč. Doufám, že je to z mého výkladu alespoň trochu jasné. Díky moc za odpověď a hezký den. Kravcová.