FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA KOUPĚ BYTU

odpovídal(a): Redakce

Úschova peněz při prodeji bytu

Dobrý den. Plánuji prodej bytu, který mám ve výlučném vlastnictví. Kupující plánuje cenu uhradit následovně- 2/3 hotově, 1/3 formou hypotéky od hypotečního ústavu. Peníze budou složeny buď na jistotní účet nebo do notářské úschovy. Kupující preferuje notářskou úschovu, já jako prodávající spíše jistotní účet. Mám zájem o co nejmenší možnost zasahování zúčastněných stran. Která varianta je bezpečnější? Navíc v případě selhání úschovy a nevyplacení peněz na účet prodávajícího a to z důvodu selhání úschovy, na čí straně bude ztráta - kupující nebo prodávající. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Koupě bytu, který vlastní realitka

Dobrý den, chceme koupit byt od realitky, která je majitelem celého bytového domu. Na domě je však zástava. Prý je možné ošetřit kupní smlouvu tím, že realitka dostane kvitanci od banky a penězy za prodej bude uhrazen díl dluhu ve výši ceny bytu. Tím byt bude vyňat ze zástavy a normálně přejde na nového majitele přepsáním do katastru nemovitostí. je to tak? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Koupě bytu v Ostravě

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor ohledně koupě bytu jako investice. Mám v současnosti k dispozici cca 700 000 Kč, za které bych si chtěla pořídit garsoniéru v Ostravě, pravděpodobně v dr.vlastnictví s možným převodem do osobního vlastnictví. Vím, že se za tuto cenu dá sehnat jen byt v horším stavu, do ktarého bude nutné brzy dále investovat. Byt bych chtěla pronajímat, později v něm buď bydlet nebo ho prodat. Zajímalo by mě, zda se vůbec taková investice vyplatí vzhledem k nutným opravám a nižší částce utržené za nájemné. Předem děkuji za odpověď. Alice


odpovídal(a): Redakce

Vliv exportérů na úrokové sazby

Dobrý den, ještě mě trápí otázka ohledně toho, proč chtějí čeští exportéři po ČNB, aby snížila úrokové sazby aspoň o 0.25 % bodu? Jaké to bude mít pro naše exportéry pozitivní aspekt? Peníze pak budou více dostupnější? Děkuji. S pozdravem David


odpovídal(a): Redakce

Ceny nemovitostí v okolí Říčan

Prosim o udaj priblizneho vyvoje nemovitosti (prumer) v okoli Rican u Prahy od roku 2002 do roku 2008. Dekuji. Horakovi


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na bydlení

Dobry den, jsem studentka stredni skoly, ziji sama v byte meho bratra, ktery zije jiz pet let ve Francii. Dostavam prispevek na cloveka v nouzi a prispevek na bydleni mi zamitli...protoze bratr tam ma trvale bydliste [coz je logicke, kdyz je to jeho byt]...pry neni moznem vyloucit ho z posuzovanych osob, vzhledem k jeho trvalemu bydlisti...ale vzdyt zije ve Francii, s naklady na byt mi nepomaha...je tedy opravdu mozne zamitnout prispevek na bydleni? Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Drahé nájemní bydlení

Dobry den.. Prosim o radu.. Jsem najemcem v byte 1+kk, v novostavbe.. Mam zde jiz i trvaly pobyt a nyni jsem zde rok.. Pri produluzovani najemni smlouvy mi nyni bylo sdeleno, ze poplatky za sluzby SVJ se zvysuji a to v mem pripade, jedna osobaz 1300, na 2762.. Je vubec mozne takovy rozdil behem jednoho roku? uz doted jsem platil vse komplet 12500, a nyni to vychazi jiz na skoro 14tisic, prave kvuli navyseni SVJ.. Jsou pro NAJEMCE - nikoliv MAJITELE bytu, vubec nektere polozky jako POJISTENI, UCETNICTVI, FOND OPRAV apod. povinne hradit? neni to zalezitost MAJITELE? dekuji za informaci....


odpovídal(a): Redakce

Ceny nemovitostí a úrokové sazby

Dobrý den.Chtěl bych investovat penize a současně řešit i potřebu bydlení.Dojíždím do Prahy za prací vlastním byt na Kladně.Přemýšlím o koupi nového bytu na Zličíně (nová výstavba od Central Group), s tím, že zhruba 20% by činily vlastní prostředky a zbytek hypotéka.Cena bytu je zhruba 3,3 mil.Kč.Poněvadž nepotřebuji nutně řešit otázku bydlení,chci se zeptat,jestli si myslíte,že je toto vhodný způsob investování.Mám na mysli prognózy do budoucna ohledně cen bytu, vývoje úrokových sazeb apod.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odkup bytu

Dobrý den.Mám dotaz.Měla bych možnost odkoupení bytu od majitele,rsp.koupi smlouvy nad dobu neurčitou.V bytě nebydlím,nemám trv. ani přech.bydliště.Je-li možné si vzít úvěr,prosím poraďte.Děkuji a hezký den


odpovídal(a): Redakce

Koupě bytu zastaveného nemovitostí

Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat při koupi bytu. Prodávající má na byt hypotéku, na bytě tedy vázne zástavní právo hypoteční banky. Já, kupující, budu čerpat úvěr ze stavebního spoření, kde budu ručit tímto kupovaným bytem. Smluvená cena je vyšší než zůstatek hypotéky prodávajícího. V jakém pořadí mají proběhnout jednotlivé kroky - smlouva o bud.sml.kupní, kupní smlouva, zrušení zástavního práva hypoteční banky a zřízení zást.pr. stavební spořitelny, čerpání mého úvěru - splacení hypotéky prodávajícího a převod zbylé části kupní ceny na jeho účet, zápis vlastnictví do KN? Je vůbec možné, aby u obou finančních ústavů bylo zástavní právo na stejný byt? Vyřídí si tuto záležitost mezi sebou samy? Kdy bude možné provést na KN vklad vlastnického práva? Jaký byste mi doporučili postup při této koupi, aby byl spolehlivý pro mě i pro prodávajícího? Předem děkuji za radu.



odpovídal(a): Redakce

Prodej nemovitosti zatížené hypotékou

Dobrý den, s přítelkyní řešíme vlastní bydlení (už nás nebaví platit nájmy). Chceme si koupit byt do OV a financovat celou koupi pomocí hypotéky, která by čínila 1500000 na 20 let. Byt si chceme koupit v Brně, ale počítáme, že zhruba za 2-3 roky bychom se přestěhovali a byt prodali. Ted nevíme jestli lze byt prodat i s hypotékou nebo byt prodat a hypotéku převést na novou nemovitost (např. nová hypotéka za 3 roky nebude tak výhodná). Jaké jsou naše možnosti při prodeji bytu zatíženého hypotékou a co je pro nás nejvýhodnější?


odpovídal(a): Redakce

Předmanželská hypotéka

Dobrý den.Chceme si s přítelkyní pořídit společný byt,ale ona nemá dost financí na tak budu celou částku financovat já úspory+úvěr. Každý máme vlastní účet a já budu nadále kromě hypotéky platit i provoz bytu (služby+energie) a ona jídlo a běžné potřeby (drogerie,...). Provoz bytu a běžné potřeby budou oboje cca stejné (asi 6000,-/měsíc). A můj dotaz: Pokud se v budoucnu vezmeme a hypotéku již doplatím jako manžel (ostatní poplatky budme platit společně), má v případě rozchodu moje přítelkyně (manželka) nárok na část bytu? Nebo je nemovitost i po rozchodu 100% moje.Nechci nic přivolávat,ale chci být informován. Děkuji.Aleš Malý


odpovídal(a): Redakce

Pronajímat, nebo prodat?

Dobrý den, v současné době řešíme s přítelkyní problém pořízení většího společného bytu v Přerově. Chceme koupit 3+1 OV příp. DB s možností převodu do OV. Pořizovací cena bytu je 1,3 - 1,4 mil. Kč. Dalších 400 tis. Kč chceme vynaložit do rekonstrukce . Nyní máme každý svůj byt: 1+1 OV v hodnotě cca 830t. Kč a 2+kk DB za cca 1,1 mil. Kč. Byty nejsou zatížené dluhy. Nemůžeme se rozhodnout zda některý z bytů prodat a rozdíl ceny financovat hypotéčním úvěrem (neúčelovým úvěrem pro reko) nebo vzít 100% hypotéku + úvěr a zbylé byty pronajmout. Z pronájmů bychom mohli získat cca 6 - 7 t. Kč měsíčně. Přítelkyně má jedno stavební spoření. Čisté příjmy činí 45t.Kč, ale v nadcházejících letech lze očekávat mírný pokles (mateřská-rodičovská dovolená). Nynější výdaje máme cca 15t (spotřebitelský úvěr 7,5t) Děkuji za zhodnocení a za názor.


odpovídal(a): Redakce

Koupě a prodej nemovitosti financované hypotékou

Preji pekny den Rada bych se zeptala: v soucasne dobe mohu koupit byt do osobniho vlastnictvi za velmi vyhodnou cenu a na velmi lukrativnim miste. Nicmene je nutna rekonstrukce na kterou uz mi nezbydou zadne prostredky. Jakym zpusobem se da nemovitost prodat jeste pred tim, nez se zatizim uverem? Nebo mohu si vzit uver a po te teprve nemovitost prodat? Dale bych se chtela jeste zeptat na druzstevni bydleni: mohou mesicni splatky rust podobne jako regulovane najemne nebo jsou vice mene dane stavem nemovitosti? Predem dekuji za odpoved. S pratelskym pozdravem Michaela Krizova (602338585)


odpovídal(a): Redakce

Ručení za hypotéku - nemovitost na území ČR

Dobry den, mala by som zaujem zistit, ci pri kupe nehnutelnosti v CR mozem rucit aj nehnutelnostou ktoru vlastnim na Slovensku. Nehnutelnost na Slovensku prenajimam, mam teda prijem z prenajmu. Bude banka v CR pri ziadosti o uver, zapocitavat aj prijem z prenajmu nehnutelnosti v SR? Dakujem.


odpovídal(a): Redakce

DPH na koupi bytu 5 nebo 9 procent?

Dobrý den, počínaje letošním rokem kupuji nový byt(ve výstavbě od jara 2007 do konce roku 2008). Financování je dle předkupní smlouvy rozloženo do 4 etap - první letos a další 3 v příštím roce. Jedná se o byt do 120 m2. Pokud bych zaplatil celou částku ještě letos (tedy s předstihem oproti smlouvě), bude potom celá částka daněna jen 5% místo 9% DPH ?


odpovídal(a): Redakce

Koupě bytu od státu

Dobry den, mohli byste mi prosim poradit, jaky uver a od ktere banky je momentalne nejvyhodnejsi pro pujcku cca 1 mil.Kc. Mam stale zamestnani a vyssi stedni prijem, splacet chci do vyse 10 tis mesicne. Mam rucitele s vlatni nemovitosti. Jedna se mi o koupi bytu od statu, bez moznosti hypoteky - tzv. prvni najemne. Predem dekuji za odpoved!


odpovídal(a): Redakce

Pronájem bytu na hypotéku?

Dobry den, chceme si s manzelem koupit byt na hypotecni uver. Jelikoz momentalne bydlime v zahranici, chteli bychom byt ziskany hypotekou na nejakou dobu pronajimat. Zajima me, jestli je mozne byt pronajimat, kdyz bance timto bytem budeme rucit. Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka z Německa?

Dobrý den. Rád bych se zeptal, jestli existuje nějaká překážka, pokud bych se rozhodl využít služeb německé hypoteční banky a vzal si hypoteční úvěr na koupi tuzemského bytu. Jaký je Váš názor na tento krok? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Kombinování produktů

Jak sestavit finanční plán na pořízení bytu, na který jsem nedávno podepsal Rezervační smlouvu a Smlouvu o smlouvě budoucí (je před podpisem) a složil z vlastních prostředků zálohu 150 000 Kč. Celková cena bytu cca 1 900 000 Kč, po navyšení DPH od ledna 2008 o 4% cena pravděpodobně stoupne na cca 2 000 000 Kč. Byt má být dostaven a zkolaudován do 31.8.2008 tudíž je dostatek času na vyřízení hypotečního úvěru či úvěrů ze stavebních spoření. K dispozici mám dvě stavební spoření (dohromady naspořeno 340 000 Kč s buřinkou), na která lze čerpat do částky 500 000 Kč stavební úvěr na 4,7 % p.a.. Při využití úvěrů ze stavebních spoření mi zbývá částka k dofinancování asi 1 350 000 Kč (asi hypoteční úvěr dále HÚ). Poptávám tedy vypracování finančního plánu s kombinací hypotéky na dobu 20, popř. 30 let a stavebního úvěru, popř. i dalších produktů v pro mne co nejvýhodnější variantě. Jak nastavit časování a kombinaci těchto úvěrových produktů, zda kombinovat úvěr ze stavebních spoření či nikoliv, či vyřídit HÚ co nejdříve a začít splácet již skoro rok dopředu atd, a také v neposlední řadě u kterých finančních institucí. Děkuji