FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA KOUPĚ BYTU

odpovídal(a): Redakce

Družstevní byt. Jak ho financovat?

Dobrý den, chceme si s družkou pořídit nový byt. zalíbil se nám jeden, je však v družstevním vlastnictví. hypotéku na něj nedostanu, protože nemám druhou nemovitost k zastavení a byt se nebude převádět do osobního vlastnictví. kolega mi říkal, že splácí byt ze stavebního spoření. mohl by jste mi osvětlit jak to funguje? naše měsíční příjmy jsou okolo 45-50 tisíc a stavební spoření zatím nemáme. díky za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Spoření, hypotéka

Dobrý den!Je mi 23 let, stále ještě studuji, zároveň jsem však zaměstnaná na plný úvazek, jsem vdaná. Jelikož jsem nastoupila na lépe placenou pracovní pozici, každý měsíc mi zbývají nějaké peníze. Ty bych ráda investovala do spoření, chtěla bych však mít peníze stále "v záloze" k dispozici. Zároveň uvažuji o koupi bytu v blízké době, nemám však zatím žádný základní kapitál, abych si poté mohla vzít hypotéku. Můžete mi prosím poradit, jaký produkt zvolit? Děkuji!



odpovídal(a): Redakce

Mám šanci získat hypotéku?

Dobrý den,požádal bych o informaci. bydlím v nájemním bytě,uvažuji o koupi bytu cca do 1.500.000,-Kč. Žiju s partnerkou (ne manželkou),která by se podílela na hypotéce pokud to lze.Součet prokazatelných příjmů je 30.000,- , závazné výdaje 8.000,- Kč. Předpokládejme momentální hotovost nula. Myslíte,že mám šanci získat hypotéku na financování koupě bytu ?


odpovídal(a): Redakce

Státní byt se neslučuje s osobním vlastnictvím

Dobrý den. Mám dotaz ohledně bytové politiky. Jsem důchodkyně a bydlím ve státním bytě s regulovaným nájemným. Vnučka nemá kde bydlet, tak bych jí přispěla na koupi dvougarsonky a dohodly jsme se že by byt byl psaný na mne. Nevím ale, zda by mi pak nehrozilo, že mne jako vlastníka bytu dají výpoveď z bytu státního, což bych samozřejmě nechtěla. Prosím jak to v naší republice "chodí"? Děkuji Soukalová


odpovídal(a): Redakce

Úvěr 300 od SFRB jako mimořádná splátka hypotéky?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné o úvěr 300 od SFRB požádat již po schválení hypotéky a koupi bytu, a peníze využít na mimořádnou splátku hypotéky. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Novostavba za 2,435 mil. Kč

Dobrý den, chci koupit byt v novostavbě za poř. cenu 2.435.000,-. Mám stavební spoření více než 10 let a naspořeno 140 tis.. Dalšími prostředky nedisponuji, nemám tedy potřebných 20% vlastních zdrojů, abych si mohl vzít hypotéku. Můj průměrný měsíční příjem je 40 tis. Můžete mi prosím poradit zda je výhodné vzít si překlenovací úvěr ze stav. spoření a zda v takovém případě můžu disponovat s již naspořenými 140 tis.??? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Ekonomika

Dobrý den, mám na Vás dotaz, respektive mě zajímá, proč nezaměstnanost jde s půl ročním zpožděním za růstem či poklesem HDP? Četl jsem, že v roce 2010 mám česká eknomika růst a půl procenta a přitom nezaměstnanost má vzrůst skoro na 11 %. Tak mi není jasné to půl ročný zpoždění nezaměstnansoti za HDP. Děkuji za odpověď. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

Šance na hypotéku

Dobry den, chtel bych si zaridit hypoteku na byt max do 2 mil.kc. Cisty prijem 33tis kc/ mesic. Alimenty 4500kc/mesic. Maly 1.5 rocni dite.Manzelka s rodicovskym prispevkem 11400 do dubna/2010. Splaceni pujcky 5000 kc /mesic. Bez sporeni ani hotovost. Jakou mame sanci dostat hypoteku na byt? Pokud ano v jake vysi?


odpovídal(a): Redakce

Pracujeme v Německu, kupujeme byt v ČR

Dobry den, chci se zeptat na moznost vyrizeni hypoteky v pripade, ze vydelavame v Nemecku.Chceme koupit byt v CR.Jaky je postup pri vyrizovani dokumentu a jak je to priblizne casove narocne?Nebo by bylo lepsi vyridit si hypoteku primo v Nemecku?Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na bydlení

Zajímalo by mně jak jeto když člověk bydlí na ubytovně a nemůže sehnat práci. Může si takový to člověk zažádat o příspěvek na bydlení.Děkuji předem za vyřízení mého dotazu. S pozdravem Petr Chalupa



odpovídal(a): Redakce

Na jak drahý byt dosáhnu?

Dobrý den, mám problém asi jako mnoho dalších mladých lidí 2roky po VŠ s pořízením vlastního bydlení. Chci se zeptat, jak vysokou mám šanci dosáhnout na byt v cenové relaci 2.1 až 2.5mil. Nebo zda bych se měl raději poohlídnout po jiném levnějším bytě, či změně zaměstnání ;). Můj průměrný čistý měs. příjem je okolo 22tis. a na účtě mám hotovost cca 150tis. Dále mám asi 5let smlouvu o stavebním spoření na CČ 1.5mil, na kterém mám v současnosti naspořeno 140tis. Chápu, že je těžké poradit jak byt financovat, ale přeci... Měl bych spíše sáhnout po variantě kombinace SS a HÚ, nebo mám peníze ze SS vybrat a použít je na financování bytu společne s HÚ. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o informaci z oblasti bydlení …

Dobrý den, prosím o informaci z oblasti bydlení - resp. prodeje bytu v osobním vlastnictví. Bydlím s manželkou již 3 rokem v bytě, který vlastní její rodiče. Byt se nyní prodává, a my jsme si sjednali úvěry ze stavebního spoření na koupi většího bytu, který bude již ve vlastnictví mém a mé ženy. Manželčiny rodiče nám chtějí přenechat peníze z prodeje jejich bytu, abychom je použili na splacení překlenovacího úvěru, ale pouze formou daru mé ženě a pouze pokud s tím, takto budu souhlasit. Samozřejmě jsem do původního bytu, ve kterém jsme s manželkou bydleli investoval peníze, které jsem obdržel od svých rodičů a také za jsme si byt z vlastních prostředků spravovali. Nyní nevím, co mám dělat. Přiznám, že mám i pochybnosti ohledně takového postupu. Nevím, na co si dát pozor. Manželka mne ujišťuje, že je to jen formalita, že jí rodiče jinak peníze nedají. Samozřejmě chci předejít nějakým nedorozuměním do budoucna, např. kdybychom chtěli společeně byt prodat, nebo např. kdyby se náhodou s někým z nás, něco stalo, jak budou zajištěny naše děti. Člověk nikdy neví, co bude za několik let. Také jsem slyšel o neplacení daně z příjmu při prodeji nemovitosti, pokud se využijí finanční prostředky na zajištění dalšího bydlení. Budu rád za jakoukoliv radu.


odpovídal(a): Redakce

Opouštění bytu

Dobrý den ,bydlíme s manželem v bytě s regulovaným nájemným u soukromého majitele domu. Rádi bychom si pořídili vlastní bydlení. Chtěla bych se zeptat, jak je to s opouštěním stávajícího bytu. Máme nárok na nějaké odstupné ? Můžeme za sebe najít nové nájemníky? Byt jsme zrekonstruovali na vlastní náklady a rádi bychom získali zpět aspoň nějaké finanční prostředky , investované do neodnesitelného vybavení bytu ( rekonstrukce koupelny , záchoda , vestavěná skříň...). Děkuji za odpověď. Pavla Válová


odpovídal(a): Redakce

Byt, úroky, syn

Dobrý den, mám dotaz: prodala jsem dům, z utržených peněz jsem pro sebe a manžela koupila nemovitost, dceři byt, ( dcera nedostala hotovost, ale na základě kupní smlouvy jsem peníze poslala ve prospěch účtu, uvedeného na kupní smlouvě), dále adekvátní část jsem nechala pro syna, pokud on si najde byt, já mu ho uhradím. On má byt , který je u majitele. Peníze na jeho byt jsou uložené na zvýhodněný úrok. Syn si dělá nárok na vzniklé úroky, ( zařídil zvýhodněný úrok), včetně peněz na byt. Myslím, že pokud si nekoupí byt, jsou peníze pořád moje, za mojí nemovitost, a v podstatě není mojí povinností mu vyhovět, obzvlášť, pokud byt má. Ale chci pro něj stejné podmínky, jako má dcera, t.j. byt v osobním vlastnictví. Nechci mu nic zapřít, pokud si najde byt, uvolním peníze. S úroky, které vznikly během uložení, podle mého, mohu naložit podle svého uvážení. Děkuji a jsem s pozdravem Ozstapowová


odpovídal(a): Redakce

Bonita nestačí

Dobrý den, po rozchodu s přítelem bych si chtěla zakoupit byt (cca 1500000,- Kč). Mám dvě nezletilé děti. Pobírám plat 10500,- Kč, mám stavební spoření u Komerční banky 6. rok - 85000,- Kč s cílovou částkou 300000,- Kč a na hotovosti 150000,- Kč. Chtěla bych se zeptat jaké jsou mé reálné možnosti. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Ručení více nemovitostmi

Dobry den, vlastnim nemovist za cca 1,5 mil CZK a rada bych si vzala uver na cca 3 mil CZK s nulovou akontaci- nemam zadnou hotovost. Je mozne rucit obema nemovitostmi s tim, ze by pak hypoteka na 3 mil nebyla posuzovana jako 100% ale pouze napr. 85 %? jedna se mi o ziskani co nejlepsi urokove sazby a take nevim zda s mym mesicnim prijmem cca 30 tis cisteho na tak vysoky uver dosahnu. Je mi 31 let bez deti a beru si uver jako jedna osoba. Predem diky moc.


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka pro studenta

Dobrý den, jsem téměř dvacetiletý přividělávající si student, který po domluvě s rodiči, resp. otcem, chce začít žít samostatně. jedná se o byt do osobního vlastnictví tedy konkrétně o hypotéku na něj a jelikož je už hypotéka pro otce téměř nemožná, zajímám se o možnosti hyxpotéky na sebe s tím že plátcem a ručitelem by byl otec. rád bych se tedy vzhledem k uvedeným reáliím dozuvěěl více o možnostech aniž bych musel obíhat pobočky finančních domů, nebo využívat služem makléře. předem děkuji za informaci


odpovídal(a): Redakce

Navýšení ceny bytu o inflaci

Dobrý den, rád bych se na Vás obrátil s následující žádostí. Kupujeme od stavební firmy byt. Ve smlouvě máme stanovené navýšení o inflaci. Chtěl bych si nechat tuto inflaci přepočítat od třetí osoby, ale nevím na jakou instituci se obrátit. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Vývoj cen nemovitostí

Dobrý den. Zvažuji koupi bytu v centru Brna na investici.(Hodlám byt financovat z úvěru ze stavebního spoření a pronajímat ho). Zajímal by mě Váš názor na vývoj cen bytů. Já se domnívám, že v časovém horizontu cca 10-ti let musí jít ceny dolů. Připadá mi totiž velmi nelogická situace, kdy byt stojí více než rodinný domek.Z tohoto pohledu se nejeví můj původní záměr zase až natolik zajímavý....


odpovídal(a): Redakce

Kde vybrat nejvýhodnější půjčku či hypotéku?

Dobrý den. Prosím o radu kde vybrat nejvýhodnější půjčku či hypotéku ve výši 1 500 000 Kč na koupi bytu, přičemž moje měsíční splátka může činit max. 9 000 Kč.