FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA KOUPĚ BYTU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Prodávám byt v České republice, který…

Dobrý den. Prodávám byt v České republice, který je v mém vlastníctví od 30.3 2011 a kupuji menší byt na Slovensku. Jedná se mi o následovné: Z kupní ceny, nebo odhadní ceny prodávaného bytu budu muset platit daň z převodu nemovitostí? A dále jak je to z dani z příjmů, když prodejná cena bude vyšší, jak kupní cena za nový byt. Budu muset platit z tohoto rozdílu daň z příjmů? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat ohledně nákladů…

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat ohledně nákladů na bydlení. Jedná se o byt v panel. domě v osobním vlastnictví, kolem 35m2. Náklady jsou cca 3300, což zahrnuje fond oprav,studenou vodu,teplou vodu a topení. Zdá se mi to ale docela dost a tak bych se chtěl zeptat, jestli jsou ty náklady relativně běžné, nebo jsou znatelně nadhodnocené. Velmi děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, vlastním byt na Praze 5 - Lamačova…

Dobrý den, vlastním byt na Praze 5 - Lamačova 633/4 - 10.patro z 11., asi 20 let starý s původním jádrem a neplastovými okny. Koncem roku 2008 byla jeho odhadní cena vč. podílu na pozemku cca 2.900.000,- Kč. Od té doby se ve vchodě udělaly nové výtahy. Nyní se byt bude řešit v rámci rozvodu ze společného jmění manželů a tak by mne zajímalo, zda-li se dá někde oficiálně zjistit, jak se asi vyvýjela hodnota bytu... Lze to nějak zjistit přes vás odhadem nebo někde oficiálně (procentuální vývoj po měsících, rokách,...). Děkuji předem za odpověď e-mailem, Pavel V.


odpovídal(a): Redakce

Studenti a půjčky

Dobrý den. Řeším problém s financováním bytu. Jsem student VŠ a chtěl bych s přítelkyní (také studentka) zakoupit byt do OV v ceně cca 1.8 milionu Kč. Našetřeno mám na stavebním spoření cca 500 tisíc Kč. Momentálně však nemám žádné pravidelné příjmy, pouze příležitostné příjmy (DPP). Chtěl bych se zeptat na Vaše doporučení jak byt financovat. Je vhodné zkusit získat hypotéku bez dokládání příjmů nebo je lepší hypotéku vyřizovat až jako zaměstnaný. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dva úvěry

Dobrý den, v současné době mám překlenovací úvěr u stavební spořitelny (asi 5 let) na byt a mám možnost přikoupit byt sousední a tím byty spojit v jeden velký. Chtěla bych se zeptat, jestli je možné změnit současnou smlouvu - v podstatě si vzít dodatečný úvěr na koupi sousedního bytu, nebo je lepší zvolit jinou formu financování, příp. jakou. Finanční prostředky, které mám bych raději využila na rekonstrukci. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Refinancování hypotéky

Dobrý den, máme s manželem hypotéku u Hypoteční banky na byt - účel hypotéky převod členských práv a povinnosti k družst. bytu, nyní již máme byt převeden do OV - za téměř 4 roky nám skončí fixace, zůstatek úvěru bude cca 290 tis. Kč. Chtěli bychom hypotéku refinancovat, aby jsme se zbavili zástavy bytu. Napadlo mě, že bychom to řešili překlenovacím úvěrem ze stavební spořitelny, ale nevíme pro kterou se rozhodnout, aby byli příznivé úroky a také bez zajištění - tj. bez ručitele a zástavy (stavebko nemáme nikde založené). Počítáme, že za ty čtyři roky bychom měli naspořeno cca 70 tis. Kč.Myslíte, že je to vhodné řešení a pro jakou se stavebku rozhodnout. Jestli je to důležité, tak své běžné účty máme vedeny v ČSOB. Děkuji za Váš názor.


odpovídal(a): Redakce

Prodej-koupě

Dobrý den,vlastním rodinný dům s 2 byt.jednotkami (6+2).Uvažuji o tom,že bych si nechala postavit menší nizkoenergetický dům.Nemám hotové peníze,stavbu bych chtěla financovat domem,který vlastním.Jak je možné vše profinancovat,abych se ze stávajícího domu mohla přestěhovat rovnou do nového domu?


odpovídal(a): Redakce

Jak zajistit koupi? SSBK!

Dobrý den, naše situace je taková. Kupujeme dům, ve kterém je nájemce a provozuje restauraci. Cena je cca 1 mil. korun. Bereme si na něj hypotéku 50%.Paní, která dům vlastní má na ten dům hypotéku a proto je v katastru zaneseno zástavní právo smluvní. Jakmile ji za dům zaplatíme, chce tím svou hypotéku doplatit a zástavní právo se zruší. Nájemce přejde pod nás.Můj dotaz: Jaký je nejlepší postup tak abysme paní při podpisu kupní smlouvy mohli vyplatit peníze a zároveň měli jistotu, že ona zaplatí svou hypotéku a zástavní právo zruší. A jak na takový dům dostaneme hypotéku, když na něj má zástavní právo cizí paní? Děkujeme mockrát za radu


odpovídal(a): Redakce

Kopit nebo se stát nájemníkem?

Dobrý den, prosím o radu, jakým směrem se dát v rozhodnutí bydlení. Jsem zaměstnán, smlouva na dobu neurčitou, čistá mzda 17.500 Kč + 6000 Kč nedoložitelné příjmy. Momentálně mám v pronájmu garsonku, platím 8000 Kč měsíčně. Naspořeno na běžném účtu 300.000 Kč, na stavebním spoření 100.000 Kč. Chtěl bych se s přítelkyní stěhovat do 2+kk,2+1. Přítelkyně bude ještě 3 roky studovat, tudíž příjmy 0 Kč, příspěvek od rodičů na bydlení 3.000 Kč. Zvažujeme tyto varianty: 1) Přestěhovat se do bytu do pronájmu, měsíční nájem cca 11.000 Kč, zhruba po dobu 3-4 let a poté za naspořené peníze (cca 1.000.000 Kč) si vzít hypotéku rovnou na pozemek a stavbu baráku. 2) Koupit byt (2+kk,2+1)a vzít si hypotéku. Cena bytu cca 1,8-2,0 mil. Kč, vlastní prostředky 400.000 Kč. V bytě bychom bydleli cca 6 let a poté bychom chtěli koupit/postavit barák. Samozřejmě se jedná o budoucnost, tudíž počítám pouze s vlastními prostředky. Předem děkuji za Váš názor. Jakub D.


odpovídal(a): Redakce

Bydlet nebo pronajímat?

Dobrý den.Měl bych na vás prosím dotaz,ohledně koupi bytu.Co je v dnešní době podle vás výhodnější?Chtěl bych koupit byt,ale bydlím v podnájmu,kde měsíčně platím 2500 kč.Mě osobně zajímá,jestli je lepší byt koupit a ihned ho pronajímat,aby mi ho nájemníci pomohli splácet,a nebo v něm bydlet sám a na splácení se podílet také sám.Jsou v těchto případech nějaké rozdíly,kdy je jeden z nich výhodnější??Děkuji za odpověd.S pozdravem Martin



odpovídal(a): Redakce

Existuje nějaká možnost půjčky s odkladem počátku

Dobrý den, mám 25 let, 2 děti, momentálně ještě na mateřské, která mi končí za dva měsíce. Vždy jsem pracovala. Díky nepříznivé rodinné situaci si musím najít do března bydlení. Existuje nějaká možnost financování nebo půjčky, např. s odkladem počátku splácení? Mockrát děkuji za odpověď, Petroušová.


odpovídal(a): Redakce

Koupě bytu za 750 tis. korun

Dobrý den potřebuji koupit byt za 750 tis. korun. Mám stavební spoření. Kde dosáhnu na nejlepší financování, jak se to dělá a na kolik vycházejí měsíční splátky. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kdy prodat byt?

Dobrý den,chceme prodat byt 3+1 v osobním vlastnictví a koupit 1+1 v OS.Je vhodná doba nebo máme počkat(max. do jara 2011)?děkuji


odpovídal(a): Redakce

Je panel dobrá investice?

Dobrý den, rád bych se zeptal na názor odborníka. Chci si pořídit vlastní byt v Praze, zřejmě příští rok a nejsem si jist, zda se vyplatí koupě panelového bytu do OV ? Jde mi o hodnotu a tzv.trvanlivost. Byt bych pořizoval na hypotéku, max. hodnota 2 mil Kč, 25 let. Za tyto peníze mohu koupit panel. byt větších rozměrů než za stejnou částku novostavbu, developerský projekt... Co byste mi doporučili ?


odpovídal(a): Redakce

Dá se vyžít s příspěvkem na bydlení a životním min

Dobrý den, chtěl bych si najít vlastní bydlení (už mě nebaví bydlet s rodiči), ale nevím, jestli bych utáhnul pronájem bytu, když jsem momentálně nezaměstnaný. Chtěl bych se zeptat, jestli by se dalo vyžít s příspěvkem na bydlení a životním minimem.


odpovídal(a): Redakce

Rozdíl v ceně družstevního bytu a bytu v OV

Dobrý den, obracím se na Vás s tímto dotazem. Jaký je zhruba cenový rozdíl panelákových bytů 3+1, pokud jeden byt je v osobním vlastnictví a druhý byt v družstevním vlastnictví? Oba byty se prodávají současně. Děkuji za odpověď. Nashledanou


odpovídal(a): Redakce

Jak získat co nejvíce příjmů od státu?

Dobrý den, přemýšlel jsem o tom, jak získat od státu, co nejvíce přijmů (z důvodů finančních). Ale moc se v těchto věcech ještě neorientuji. Po škole jsem pracoval rok a něco, poté jsem dostal výpověď, 5 měsíců jsem pobíral podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem stále veden na úřadu práce bez příjmů, bydlím u rodičů, takže nemám nárok na životní minimum ani na příspěvek na bydlení aj..... Přemýšlel jsem o tom jak to změnit, ale nejsem si jist, jestli by to tak šlo. Otec vlastní rodinný dům, který má dvě patra, v 1. patře nebydlí nikdo (zvlášť elektroměr) a v 2. bydlí zbytek rodiny (zvlášť elektroměr), voda+plyn se započítává pro celý dům. Jestli bych mohl bydlet v pronájmu rodinného domu mojich rodičů, s tím, že by se nejspíš přidělila ještě jedna adresa domu, na kterou bych si nahlásil trvalé bydliště. Pak bych měl nejspíš nárok na životní minimum a příspěvek na bydlení. Ale nevím, jak to v těchto věcech chodí. Prosím poraďte Předem děkuji za odpověď (Petr 21)


odpovídal(a): Redakce

Výměna bytu Česko-Slovensko

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné vyměnit byt s hypotékou na Slovensku za byt s hypotékou v Čechách? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Na si dát při koupi nemovitosti pozor

Dobrý den, chci si koupit byt v OV, přímo od majitele. Byt budu kupovat pres stavebni sporeni. Jelikoz nekupuju byt pres realitku, tak mam srach abych nebyla podvedena. Muzete mi prosim rici no co si mam dat pozor a co si mam zjistit.. DekujiK.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky, se kterými je třeba počítat

Dobrý den, rád bych koupil nemovitost (byt v osobním vlastnictví) v hodnotě 2mil Kč. Chtěl bych se proto zeptat, s jakými všemi poplatky a v jaké výši je třeba počítat. Za odpověď předem děkuji Nováček