FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA KOUPĚ BYTU

odpovídal(a): Redakce

Výše platby do fondu oprav

Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit, jak se vypočítají platby do fondu oprav? Doposud jsme měli platby všichni stejné - stejná částka pro všechny bytové jednotky. Nyní paní inženýrka spravující fond oprav oznámila, že to již nelze takto platit, ale že se vypočítává platba na bytovou jednotku dle metrů čtverečních. Opravdu již nemůžeme spořit do fondu všichni stejnou částkou? Děkuji za odpověď a přeji pěkný zbytek dne.


odpovídal(a): Redakce

Žádost o úvěr

Dobrymp den, chteli by jsme s pritelem koupit RD on by dostal uver nizsi nez kolik stoji dum, muzu ja prokazovat svuj prijem kdyz: mam exekuci (byla jsem osvc dluh na zdravot) a prave nastupuji do nove lepe placene prace? Mame vubec sanci? Zajima banku moje problemy nebo jen prijem kdyz nejsem zadatel ale jen prispivam svym prijmem? Diky za vas cas. .



odpovídal(a): Redakce

Ručení za hypoteční úvěr

Dobrý den, mám dotaz ohledně hypotéky. Moje máma si chce koupit byt za 900 000,- kč, ale nemá dostatečnou mzdu, takže jí mám ručit, "jednou" bude byt můj, takže jak to "ošetřit"? Napadá mě věcné břemeno pro mne, takže máma by nemohla byt prodat atd... A na co si dát při ručení pozor. Děkuji za odpovědi


odpovídal(a): Redakce

Volba hypotéky

Dobrý den, rád bych se na Vás obrátil ohledně rady s hypotečním úvěrem. V současné době zvažuji nakup bytu v novostavbe v hodnotě 2 680 000 Kč. Můj čistý měsíční příjem je 26 tisíc čistého a vlastní zdroje cca 500 tisíc. Již několik týdnů komunikuji s 2 hypotečními makléři. Od jednoho z nich mám nabídku na 90 LTV s úrokem 2,59 a od druhého v rámci akční nabídky 100 LTV se stejnou úrokovou sazbou. Řeším dilema zda využít skvělého úroku u 100% hypoteky, vlastní zdroje si ponechat, mít finanční rezervu a platit vyšší měsíční splátku 10 700 Kč a nebo si radeji snížit hypoteční úvěr, jit cestou 90 LTV, mít nizsi mesicni splatky 9644 Kc, ale "přijít" o valnou část vlastních zdrojů. Z vlastních zdrojů budu muset hradit i nové zařízení, kde předpokládám investici cca 200 tisíc. Za normalnich okolnosti 100 LTV ma o dost horsi urokovou sazbu, coz v tomto pripade neplati a neumim se rozhodnout co je v dané situaci vyhodnejsi. Budu rad za jakoukoliv radu nebo pripominku. Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Notářská úschova

Prodávám nemovitost přes realitní kancelář. Kupující bude nemovitost financovat úvěrem, přičemž já musím dům zastavit bance. Realitní kancelář chce, aby peníze z banky šly do úschovy a až po zapsaní v KN na nového vlastníka mi peníze přepošle. Je to tak v pořádku a hlavně bezpečné pro mne? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Partneři a hypotéka

Dobrý den, pokud bychom si s přítelem chtěli vzít hypotéku na byt, ale nejsme manželé, bude banka sčítat naše oba příjmy nebo by si musel vzít hypotéku pouze jeden z nás? A zohledňují se i pracovní smlouvy, např. pokud by měl jeden na dobu určitou? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nákup bytu z exekuce

Dobrý den, chystáme se koupit byt v dražbě.Dlužník šel do dobrovolné dražby. Prohlídku bytu zájemcům neumožnil.Nicméně o byt máme stále zájem, ale je docela pravděpodobné, že byt i po prodeji nebude chtít dlužník opustit.Je mi jasné, že se celá věc bude řešit přes soud.Má otázka je, jak dlouho se celá záležitost může táhnou.Či jak se co nejdříve dostat ke ,,svému,, majetku.Uvázali by jsme se úvěrem a platit 2 byty by bylo neunosné. A ještě jeden dotaz, při poskytnutí úvěru je nutná prohlídka bytu odhadce z banky, ale co když dlužník ani odhadci neumožní vstup do bytu.Předpokládám, že smlouvu nedudeme mít, možná jen smlouvu předkupní nebo něco takového. Děkuji za odpověď Monika


odpovídal(a): Redakce

Byt s nájemníkem do konce života

Dobrý den, mám dotaz ohledně koupě bytu, na které je vázáno břemeno užívání do konce života jisté osoby. Cena bytu je samozřejmě výhodná, protože nový majitel vlastně dostane jen cár papíru a s bytem nemůže do smrti výše uvedené osoby nic dělat. Jádro věci je ale takové: Co když tato osoba, která ví že zde pouze dožije, začne ať už úmyslně nebo neúmyslně byt ničit? Co se poté děje? Má "papírový" majitel nějaká práva/povinnosti? A co když se tento stav majitel dozví až po její smrti? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Financování rozestavěné nemovitosti

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak mám postupovat při financování u koupi bytu do OV v hodnotě 3.000.000,- Kč, přičemž vlastním byt v OV jehož prodejní cena cca 2.000.000,- Kč, naspořená hotovost na stavebním spoření 340.000,- Kč. Doplňuji, že nový byt se teprve staví,dokud nebude hotov, nemohu starý prodat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Splacení dluhu po původním majiteli bytu

Dobrý večer, mám zájem o pořízení obecního bytu, pro jeho získání bych musela složit částku ve výši 50000,.Kč. (dluh předchozího majitele). Bydlím v podnájmu a nemám na zařízení bytu. Uvažovala jsem o půjčce celkově ve výši cca 100000,.Kč. Jsem schopna měsíčně splácet max.3000,Kč. Mám stavební spoření, ovšem ještě neuplynuly 2 roky od sjednání. Jakou formu půjčky byste mi doporučili? Nemohu ručit nemovitostí a nikdy jsem žádnou půjčku neměla, tudíž nikde nedlužím. Děkuji za odpověď, Pešková.



odpovídal(a): Redakce

Úvěr na bydlení s přijatelnou výší splátky

Dobrý den, kamarád by si chtěl koupit byt cca za 900 000,- a musí vzít půjčku, ale není si jistý že se svým platem by to utáhl mám něco kolem 16 000,- čistého, chtěla bych mu poradit a proto bych se chtěla zeptat jestli jdou splátky první rok snížit třeba na 5000,- měsíčně s tím že po roce s ním bude bydlet přítelkyně a mohli by platit 10 000,- měsíčně, a proto se ptám jestli je možnost odložení splátek a nebo nějaké snížené splátky první rok. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Rezervační smlouva

Dobrý den.S realitní kanceláří jsem uzavřela výhradní smlouvu.Realitka nemovitost nabízela za určitou cenu,ale na tu se kupec nenašel.Našel se na nižší cenu,se kterou jsem ač nerada ,ale souhlasila a byla uzavřena rezervace.Asi dva dny na to se našel druhý kupec,který nabízí podstatně vyšší cenu.Co ted dělat,jestliže pochopitelně mám zájem o prodej s kupcem s vyšší cenou.


odpovídal(a): Redakce

Koupě městského bytu

Dobrý den, jakým nejjednodušším způsobem (pokud takový vůbec existuje) lze financovat privatizaci městkého bytu třetí osobou s následným převodem na tuto třetí osobu. Kupující nemá prostředky na privatizaci, ale nechce se vzdát výhodné nabídky města. Příklad: třetí osoba si veme hypotéku, tyto prostředky převede kupujícímu, který následně byt třetí osobě daruje.. Existuje vůbec taková možnost? Děkuji J.V


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka a příjem za zahraničí

Dobry den. Je mi 33 let a ziji v zahranici. Chtela bych si koupit byt v hodnote 130,0000. Mam pouze stavebni sporeni, kde je momentalne okolo 120,000. Doporucil byste pouzit stavebni sporeni, nebo hypoteku? Bude dolozeni prijmu ze zahranici dostacujici a lze splacet uver napr. jednou za 6 ci 12 mesicu, abych se vyhla silenym bankovnim poplatkum kazdy mesic pri prevodu financi ze zahranici? Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Sazby hypoték

Dobrý den, příští rok v květnu budeme refinancovat hypoteční úvěr, který jsme si sjednali v roce 2009 s pětiletou fixací a úrokovou sazbou 5,29%. Všude kolem neustále dokola probíhají informace o tom, že výše úrokových sazeb, které vyhlašuje ČNB a mají vliv na výši sazeb hypoték, je na historicky nejnižší úrovni. Můj dotaz je prostý, i když zřejmě hůře zodpověditelný. Jaká je pravděpodobnost, či výhled změny těchto sazeb? Je pravděpodobné, že dojde k nějakému razantnímu zvýšení ÚZ na úroveň např. roku 2008? Děkuji za odpověď. Pavelková Gabriela


odpovídal(a): Redakce

Výše hypotéky

Dobrý den, cca za 6-8 měsíců bych si chtěla pořídit byt.Momentálně jsem na rodičovské, ale vracím se zpět do práce za 2 měsíce, kde mám minimální čistý příjem 15.000 a alimenty 3.000,mám životní pojištění-900,-a penzijní pojištění za 700,-.Půjčky či jiné závazky nemám.Byt by stál cca 1.100 000,-.Chtěla jsem se zeptat,na jak velkou hypotéku přibližně dosáhnu,jestli vůbec a pokud ne je jiná možnost financování koupě,třeba ze stavebního spoření a pokud ano je možné získat 100% cenu nemovitosti? Díky S.


odpovídal(a): Redakce

Refinancování úvěru na bydlení

Dobrý den. Měl bych dotaz ohledně financování bydlení. Před lety jsem pořídil byt, který financuji překlenovacím úvěrem ze stavebního spoření. V době uzavření smlouvy se úrokové sazby pohybovaly v rozmezí 4,5-5%. Dnes jsou úrokové sazby okolo 3%, je zde nějaká možnost tento překlenovací úvěr ze stavebního spoření podstoupit nebo nějakým způsobem předat jiné bance, kde by se dalo případně něco ušetřit na nižších úrocích? Úvěr mam uzavřený na 22 let, zatím splácím 4. rokem. Děkuji za odpověď. Radek Dafoner


odpovídal(a): Redakce

Úroky z hypotečního úvěru

Dobrý den, mám následující dotaz, který se týká uplatnění odečtu zaplacených úroků z hypotéky. V červenci 2012 jsme s manželem koupili synovi (29 let) družstevní byt. V žádosti o hypotéku jsme uvedeni manžel, já a syn. Syn si bytě ještě nezařídil trvalé bydliště, ale v bytě bydlí, platí poplatky. Syn ještě studuje na vysoké škole (doktorant), má pracovní úvazek - 1/4, na dobu určitou. Můžeme já nebo manžel uplatnit odečet z daně, i když v bytě nebydlíme a neplatíme poplatky (co k tomu budeme muset doložit)? Nebo musí jen syn? Nevadí že v bytě nemá ještě trvalé bydliště? Děkuji, Jana L.


odpovídal(a): Redakce

Změna podmínek u stávající smlouvy

Dobrý den, již 5let splácím úvěr ze stavebního spoření (čmss) s fixní úrokovou sazbou na družstevní byt 2kk (ručení jinou nemovitostí) a teď bych chtěla byt prodat a pořídit si větší v osobním vlastnictví - financování opět úvěrem. Jaké mám možnosti? Je možné "převést" úvěr na jinou nemovitost pouze s navýšením částky? Musím nejprve současný byt prodat, splatit stávající úvěr a pak si zažádat o nový úvěr na nový byt? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Stavebko nebo hypotéka?

Co je výhodnější: hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření? Děkuji za odpověď.