Poradenství s financováním bydlení

Rádi byste si koupili pozemek, byt nebo dům? Máte v plánu rekonstruovat, ale nevíte si rady s tím, která půjčka je pro vás nejvýhodnější? Anebo naopak máte vysoké splátky u stávajícího úveru a potřebovali byste je snížit? 

Finanční poradna je tu od toho, aby vám pomohla najít řešení. Nebojte se proto na své bydlení zeptat. 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

100% hypotéka

Dobry den, moje otazka zni: mam 30 let, trvale bydlim s manzelkou v čr(trvaly pobyt) a chteli bychom 100 %hypoteku. Ja mam čisty prijem od zamestnani10000 kc a jako OSVč takže 22000kč takže 32000kc čisteho a manželka je na materske. Nemame čim ručit a nemame žadne stavebko. Mame šance dostat tuto hypoteku a pripadne v ktere bance. Puvodne jsme chteli od mBank. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Zástava a hypotéka

Dobrý den chtěl jsem se zeptat před třemi lety jsem dal sestře svolení k zástavě společné nemovitosti,Nyní se stěhujeme a chtěly bychom postavit a vzít si hypo na dum bude me sestry hypoteka a mnou podepsany souhlas někde uveden nebo započítáván díkyodpovídal(a): Redakce

Hypotéka na bydlení

Domeček Snem naší rodinky (2 dosp.+1 dítě 10 let) je mít vlastní domeček. Jenže bydlíme nedaleko Prahy a domy a pozemky jsou tu příliš drahé. Naskytla se nám možnost koupit pozemek 1000m2 za 1 300 000Kč + postavit svépomocí novostavbu(manžel je zedník).Vzhledem k úrokovým sazbám je i financování celkem výhodné, přesto mám obavy z tak velkého dluhu. Naše příjmy se celkem pohybují mezi 30-40 tis. čistého měsíčně. Máme našetřeno 700 000Kč a vlastníme byt v hodnotě 1,8 mil.Kč. Byt bychom pronajímali, chceme ho nechat synovi. Máme v dnešní době, kdy není jistota práce jít za svým snem? Není to jen zbytečný risk, který se nemusí vyplatit? Ještě jsme nic nepodepsali a už z toho nemůžu spát... Jaký postup financování bychom měli zvolit? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,potřebuji poradit jak vypočítat čistý…

Dobrý den,potřebuji poradit jak vypočítat čistý měsíční příjemu z daňového přiznání u OSVČ pro žádost příspěveku na bydlení u ÚP. Příkladně - roční příjem činí 300 000kč, výdaje uplatňuji 60% sazbou z příjmu. Zdravotní a sociální pojištění platím min.přepsanou sazbou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výše hypotéky

Dobrý den, s přítelkyní máme dohromady plat 30 000-,Kč čistého Oba děláme pod agenturou a máme smlouvu na dobu určitou na 6 měsíců Přítelkyně je ještě ve zkušební době. Chtěl bych se zeptat zda bychom vůbec mohli získat hypotéku, popřípadě kolik by jsme si mohli zhruba vzít, děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Bezúplatný převod půdy

Bydlím v domě SVJ ,nad bytej je malé podkroví,není nikda uvedeno v prohlášení vlastníka ani na KN,hluchý prostor bez žádného vchodu,Chtěla jsem si tam vybUdovat jednu místnost do výšky 2:2o.pan předseda mi sděliž,že si musím prostor odkoupit za 260 000 Kč,nevím kde tu částku sebral,částku chce dát do fondu oprav,připadá mi to nelogické,porč není prostor převeden bezdlužně.děkuji za Vaše zkušenosti.OLGA


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka na dům

Dobrý den, mám byt na hypotéku od české spořitelny byt mě stál 1000000kč a hypotéku mám na 800000kč pže jsem 200000kč měla. A teď mě napadlo zda by nešlo byt prodat a vzít si hypotéku na pozemek a výstavbu domu na klíč cena celkem max 2000000. Ale teď momentálně už nemám smlouvu na neurčito budu jí mít snad za rok a můj průměrný plat teď činí 14000kč měsíčně.


odpovídal(a): Redakce

Neplatič

dobry den pronajimam garaz. podnajemnik uz 4 mesice neplati najemne. nebere telefony a neodpovida na e-mailova vyzvani k zaplaceni dluhu ktery dnes cini 4500 kc. pslala jsem mu doporucenou upominku s terminem k zaplaceni na udanou adresu v jeho obcance. adresa je magistrat.nevim jak dal postupovat a jak ho aspon dostat z garaze at ji mohu dale pronajmout. dekuji za odpoved Karyna


odpovídal(a): Redakce

Odpočet úroků z hypotéky

Dobrý den, potřeboval bych radu ohledně odpočtu daní ze zaplacených úroků z hypotéky. Do poloviny roku 2014 jsem měl jednu hypotéku na garsonku, ve které jsem bydlel a uplatňoval jsem si i odpočet daní. V půlce roku jsem se přestěhoval do nového bytu, na který jsem si vzal další HÚ. Rád bych se zeptal, jestli mohu uplatnit za rok 2014 odpočet ze dvou hypoték, které se nepřekrývají (tj. ze starého bytu za první polovinu roku a z nového bytu za druhou polovinu roku). Děkuji za odpověď. J.S.


odpovídal(a): Redakce

Schválení žádosti o úvěr

Dobrý den, žádám o akutní radu ! Přítel (29,svobodný,bezdětný) si chce zažádat o úvěr 100 000kč,nejlépe od bankovní společnosti. V minulosti měl půjčku 50 000kč,pokaždé splácel v pořádku,minulý měsíc doplatil zbytek dlužné částky(17 000). Nyní využívá pouze kontokorent u své banky,který každý měsíc dorovnává.Nikdy se nedostal s bankami do potíží. Jeho čistý měsíční příjem je 11 500kč,HPP,zaměstnaný cca 3/4 roku,do nynějška měl náklady na bydlení 4500kč. Chtěla bych se zeptat,jestli má šanci získat požadovaný úvěr už nyní a u které banky,společnosti ? (Zatím si zkusil pouze vyplnit žádost u své banky,ale ta mu úvěr neposkytne,dál se necháme radši poradit).Moc Vám děkujiodpovídal(a): Redakce

Prodej pozemku

Dobrý den, mám dotaz ohledně koupi pozemku, máme možnost koupit pozemek, který ale majitel nevlastní 5 let a tudíž by musel uhradit dan z příjmu 15%, dotaz zní jak se tato daň počítá? z celkové prodejní ceny, či rozdílu mezi prodejní a jeho původní kupní a z toho 15%? Chce nám totiž o toto navýšit cenu, nebo máme rok počkat a teď mu zaplatit 50% a pak zbytek, ale pokud nebude pozemek v KN na nás, tak nám žádná banka nedá teď hypotéku na výstavbu, je to tak ?? ( ale až za rok, jakmile budeme na katastru?? )Předem moc děkuji za odpověď. M.H.


odpovídal(a): Redakce

Půjčka s dlouhou dobou splatnosti

Dobry den, Chtěla bych se zeptat ... Chtěla bych si vzít pujcku, neucelovy úvěr nebo tak něco okolo 600 000. Vše co jsem viděla byla půjčka na 8 let s nějakou splatkou. Ja jsem se chtěla zeptat jestli existuje nějaký způsob vzít si tuto půjčku na delší dobu aby jsem měla nižší splátky. Děkuji za odpověď Ilcsikova


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den měla bych takový dotaz. Asi před týdnem…

Dobrý den měla bych takový dotaz. Asi před týdnem si přítel vzal hypotéku a šel bydlet s mámou. Jenomže to bylo trochu složitější jeho rodiče se rozvedli a přítel měl vyplatit tátu s tím že polovina bytu bude psána na něj a polovina na mámu. Ale jeho máma se nějak naštvala a chce buď odejít nebo napsat celý byt na sebe. Peníze ale už přišli na účet táty a přítel neví co s tím protože by platil byt který by mu nepatřil. Tak se chci zeptat jestli se ta hypotéka nedá zarazit popřípadě navýšit aby vyplatil i mámu nebo si mohl koupit jiný. Děkuji M.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, Chtela bych se vas zeptat, zda mam…

Dobry den, Chtela bych se vas zeptat, zda mam nárok na příspěvek na bydlení a nějaké jiné, za podminek, že jsem plnoletá studentka a z osobních důvodů bych se stěhovala.Občas si něco přivydělám na brigade, ale není to žádný stálý plat s danou částkou.Předem děkuji za vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Splátky hypotéky

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Mí rodiče (63 otec+59let matka v invalidním důchodu) si vzali před 4 lety hypotéku a úvěr ze stavebního spoření na RD. Měsíční splátky činí cca 40.000,-/měsíčně. Nyní se otec dozvěděl, že za půl roku mu bude u zaměstnavatele ukončena pracovní smlouva. Tudíž mu zůstane jen starobní důchod, jímž splátku úvěrů nepokryje. Mohu přistoupit jako spoludlužník a lze prodloužit dobu splatnosti u obou úvěrů? Nebo raději si vzít úvěr na sebe, ale nejsem spoluvlastníkem dotčené nemovitosti, ani jiné. Mám sourozence, tudíž přepis nemovitosti na mne je nemyslitelný. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, Chtela bych se vas zeptat, zda mam…

Dobry den, Chtela bych se vas zeptat, zda mam nárok na příspěvek na bydlení a nějaké jiné, za podminek, že jsem plnoletá studentka a z osobních důvodů bych se stěhovala.Občas si něco přivydělám na brigade, ale není to žádný stálý plat s danou částkou.Předem děkuji za vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,v roce 2012 jsem koupil pozemek.Mezi…

Dobrý den,v roce 2012 jsem koupil pozemek.Mezi tím došlo ke změně územního plánu a pozemek má mnohem vyšší hodnotu,ale bohužel není určen ke stavbě rodinného domu.Tento pozemek prodávám a chci si hned koupit pozemek který pro stavbu rodinného domu bude.Budu platit daň z příjmu a převodu nemovitosti z celé této částky nebo si mohu odečíst náklady na pořízení nového pozemku?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Splátka dluhu

Dobrý den Mám dotaz ohledně refinancování mých závazku.Mám rodinný dům na který mám hypotéku u které zbívá 970 000kč a několik dalších úvěru.(stavební spoření 290 000kč-splátka 2300kč ,spotřebitelský úvěr 118 000kč-splátka 3400kč,spotřebitelský úvěr 200 000kč-splátka 4600kč) Díky spoustě problémům jsem se dostal do špatné finanční situace a měl jsem problémy se splátkami.Dostal jsem se do registru dlužníků a teď nevím kudy kam. Kvůly špatnému registru mi všude zamítají přeúvěrování. Dokonce mi u hypotéky zvedly po skončení fixace úrok na 6,3 procent místo původních 5 a to v době kdy je úroková sazba od nějakých 2 procent. Místo 5000kč platím 6500kč. Odhad nemovitosti mám předběžně na 1 600 000kč plat mám 29 000kč hrubý základ na dobu neurčitou +6000 kč příjem s pronájmu domu který daním. Chtěl bych na základě odhadu a příjmů refinancovat hypotéku a 2 spotřebytelské úvěry abych měl nižší splátku a vše měl v jednom. Zdá se ale že díky špatnému registru se snad nedá nic dělat. Poraďte mi prosím zda je východisko o dům přijít nechci a už jsem zoufalý. Předem děkuji Jakub S….


odpovídal(a): Redakce

Ručení za hypoteční úvěr

Dobrý den, mám dotaz ohledně hypotéky. Moje máma si chce koupit byt za 900 000,- kč, ale nemá dostatečnou mzdu, takže jí mám ručit, "jednou" bude byt můj, takže jak to "ošetřit"? Napadá mě věcné břemeno pro mne, takže máma by nemohla byt prodat atd... A na co si dát při ručení pozor. Děkuji za odpovědi


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych pomoci s přepisem…

Dobrý den, potřebovala bych pomoci s přepisem nájemní smlouvy na jiného nájemníka. předem děkuji za odpověď. Hezký den Rohanová