Poradenství s financováním bydlení

Rádi byste si koupili pozemek, byt nebo dům? Máte v plánu rekonstruovat, ale nevíte si rady s tím, která půjčka je pro vás nejvýhodnější? Anebo naopak máte vysoké splátky u stávajícího úveru a potřebovali byste je snížit? 

Finanční poradna je tu od toho, aby vám pomohla najít řešení. Nebojte se proto na své bydlení zeptat. 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Jak nejlépe financovat koupi bytu za půl milionu?

Dobrý den, mám dotaz na nejlepší způsob financování. S přítelem chceme kupovat byt v os. vlastnictví v ceně 540 000,- Jak nejlépe financovat tuto koupi když nemáme nic našetřeno. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Jak dosáhnout na částku 700.000 korun?

Dobrý den, máme možnost koupit byt v os.vl., kupní cena 900 000 Kč. Vlastní prostředky máme ve výši 200 000 Kč. U Modré pyramidy mám st.spoření na cílovou čátku 400 000 Kč, naspořeno cca 200 000 Kč, spoření trvá již 7.rok. Potřebuji poradit jak nejefektivněji dosáhnout na částku 700 000 Kč. V domácnosti jsme tři, z toho 1 dítě do dvou let. Jsem na rodičovské dovolené do září 2010, manžel je zaměstnán s pravidelným měsíčním příjmem. Vlastníkem bytu chci být pouze já. Děkuji Vámodpovídal(a): Redakce

Dobrý den, čtyři čtvrtinoví podíloví vlastníci…

Dobrý den, čtyři čtvrtinoví podíloví vlastníci pozemku si chtějí na pozemku nechat postavit 1 RD s 2 BJ. Každý pár bude vlastníkem jedné BJ. Výstavba by měla být financována z hypoték ručených pozemkem+projektem budoucího RD s 2 BJ. Lze stavbu takto financovat? Jaké dohody mezi sebou podíloví vlastníci musí uzavřít, aby banka nepožadovala ručení jiným způsobem? Děkuji. LV.


odpovídal(a): Redakce

Dokládání účtů

Dobrý den, chci se zeptat, zda mohu doložit k úvěru ze stavebního spoření ( k čerpání ) půl nebo rok staré účty za stavební práce na rodinném domě. Nebo mohu dokládat účty s datem zdanitelného plnění až po uzavření úvěrové smlouvy.


odpovídal(a): Redakce

Co znamená umořit úvěr?

Dobrý den, chci se zeptat, co znamená přesně pojem ,,umořit" - např. Hypotéku? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na část domu

Dobrý den, vlastním 1/2 spoluvlastnického podílu domu. Chtěl bych od zbývajících majitelů odkoupit zbývající podíl a dům rozdělit na bytové jednotky (4 byty), aby zaniklo podílové spoluvlastnictví. Jeden byt bych chtěl prodat a na zbývající část domu (3 byty) si vzít hypotéku ve výši 2 mil. korun. Mohu ručit zbývající částí domu, tedy 3 byty?


odpovídal(a): Redakce

Uvázat se k jedné společnosti?

Dobrý den, mám 3 roky stavební spoření u ČMSS s cílovou částkou 300 000 Kč, nyní mě oslovil přidělený finanční poradce s návrhem zvýšení cílové částky. Zatím jsem na stavební spoření ukládal 20 000 ročně, což předpokládám i nadále. Koupi nemovitosti plánujeme na rok 2012. Rád bych se zeptal, zda je podle Vás výhodné nyní zvýšit cílovou částku (předpokládám na cca 2 000 000) se zaplacením poplatku 15 000 Kč a získat tak výhodnější podmínky budoucího úvěru/překlenovacího úvěru u ČMSS, nebo si ponechat stavební spoření dále pouze ke zhodnocení financí a v roce 2012 si moci vybrat z aktuálních nabídek úvěrů a hypoték? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Mimořádná splátka

Dobrý den Touto cestou bych Vás rád požádal o radu. Vzhledem k tomu, že jsem v oblasti financí, hypoték atd spíše laikem, předem se omlouvám, za chyby a možné nejasnosti ve znení mé otázky. Pro upřesnění stavu věci uvádím následující: V roce 2007 jsem u ČSOB uzavřel hypotéku, kdy mi v měsíci květnu roku 2010 končí tříletá fixace. Hypotéka je sjednána na cca 1.700 000,-Kč, doba splácení 33 let. Výše splátky cca 8.500,-Kč. Ve smlouvě mám stanoveno, že je možnost mimořádné splátky části hypotéky bez nějakcýh penálů ze strany banky. V současné době mám našetřenu finanční hotovost 210.000,-Kč. V nedávné době jsem navštívil osobního makléře (který mi byl u ČSOB přidělen), kdy mi tento sdělil, že částečné umoření hypotéky částkou 210.000,-Kč není výhodné vzhledem k celkové výši mé hypotéky a je lepší si šetřit několik let a poté, zaplatit mimořádnou splátku ve vetší výši " třeba 500.000,-Kč a částkami vyššími". Má otázka tedy zní: OTÁZKA:Mám tohle vysvětlení(o vložení mimořádné splátky ve větší výši) osobního makléře brát za správné, nebo se pouze jedná o strategický tah banky? Za Vaši odpověď Vám předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Na jak drahý byt dosáhnu?

Dobrý den, mám problém asi jako mnoho dalších mladých lidí 2roky po VŠ s pořízením vlastního bydlení. Chci se zeptat, jak vysokou mám šanci dosáhnout na byt v cenové relaci 2.1 až 2.5mil. Nebo zda bych se měl raději poohlídnout po jiném levnějším bytě, či změně zaměstnání ;). Můj průměrný čistý měs. příjem je okolo 22tis. a na účtě mám hotovost cca 150tis. Dále mám asi 5let smlouvu o stavebním spoření na CČ 1.5mil, na kterém mám v současnosti naspořeno 140tis. Chápu, že je těžké poradit jak byt financovat, ale přeci... Měl bych spíše sáhnout po variantě kombinace SS a HÚ, nebo mám peníze ze SS vybrat a použít je na financování bytu společne s HÚ. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, společně s expřítelem vlastníme byt.…

Dobrý den, společně s expřítelem vlastníme byt. Jsme jeho společní vlastníci a i hypotéku máme napůl. V současné době jsem se rozhodla, že bych tento byt a veškeré závazky s ním spojené ráda převedla bezplatně na expřítela. Prosím o radu, jak postupovat ( od banky již vím, že musím provést změnu v osobě vlastníka) ale jak dál a co a komu zaplatit. Velice dějuji. S pozdravem... Martina, Libercodpovídal(a): Redakce

Sankce za stavební spoření v mínusu

Dobry den, mam dotaz ke stavebnimu sporeni. Na konkretni smlouve nemam nic nasporeno, zadne mesicni splatky neposilam. Tim, ze vedeni uctu je za cca 250 korun rocne, dostanu se koncem roku do minusu. Budou pro me plynout nejake sankce za tento minusovy stav? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Úvěr pro občana SR

Dobry den, som obcan SR, pracujem na trvaly pracovny pomer v CR, moj hruby mesacny prijem je 45 tis. Kc. Chcel by som si kupit 3-pokojovy byt v Prahe do 2,5 mil. Kc (panelovy), uspory mam 200 tis. Kc, mam cca 1 rok stavebne sporenie (aktualne zostatok 40 tis. Kc). Poradite mi, prosim, ci mam sancu niekde ziskat uspesne hypoteku pripadne inu vhodnu financovania?


odpovídal(a): Redakce

Úvěr i přes záznam v registru?

Dobry den chtěla jsem se zeptat je možne dostat pujčku nebo hypoteku 1 000 000, pokud jsem se dostal do databaze Solus kvuli 2 nezaplacenym splatkam(vše je už doplaceno).Jedná se o rozestavěnou stavbu s odhadem 900 000.Naš celkovy plat je 32 000,mame dvě děti (1,5 a 4 roky)Potřebujeme nutně poradit co mame dělat.děkuji


odpovídal(a): Redakce

Chybí peníze na dokončení domu

Prosím o radu - chybí nám cca asi 200tis. na dokončení domu, na dům máme 2 mil. dvěstě tisíc hypotéku( u Raiffeisen banky). Chci se zeptat jaké jsou obecně možnosti - jak získat další peníze? Informovala jsem se u banky, kde máme hypotéku, ptala jsem se na možnost prodloužení splatnosti, zatím mi nabízeli novou smlouvu. Schůzku máme po 1. červenci, myslíte,že mám žádat nějakého nezávislého finančního poradce o radu?


odpovídal(a): Redakce

Prodej a koupě

Dobrý den , prosím o radu. Chtěli bychom si pořídit nové bydlení. Máme větší dům, který bychom chtěli prodat a za něj koupit menší( nechat si ho posatvit). Jak to máme udělat ,aby jsme šli rovnou z domu do domu ? Nemáme hotové peníze , aby jsme je dali za pozemek a stavební firmě , vše budeme platit z prodeje domku. Je možost získat peníze za prodej domu, třeba o půl roku dříve než se vystěhujeme ? nebo zda existuje možnost domluvit se se stavební firmou, že až se domek prodá , tak se jim zaplatí ? Prosím o radu ! Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Volit úvěr ze stavebka nebo hypotéku?

Dobrý den, mám dotaz ohledně stavby rodinného domu.Mě i příteli je 27 let,chtěli by jsme koupit stavební pozemek do cca 300.000 Kč, 100.000 by jsme financovali ze svého zbytek by jsme si museli půjčit,naše banka je KB tak nejspíš od ní.Po splacení pozemku by jsme chtěli začít se stavbou.Já i přítel máme stavební spoření které máme uzavřené asi dva roky, já u Modré pyramidy s cílovou částkou 1.800.000 Kč, přítel u Lišky s cílovou částkou 600.000 Kč.Domeček by jsme chtěli menší tak do 2.000.000 Kč ale nevíme jestli by jsme si to mohli po finanční stránce dovolit a jestli volit úvěr ze stavebka nebo hypotéku. Náš měsíční čistý příjem je okolo 30.000 Kč.Děkuji za odpověď. Uherková


odpovídal(a): Redakce

Dostaneme hypotéku?

Dobrý den, se svoji přítelkyní bychom si rádi koupili nemovitost do osobního vlastnictví, k trvalému bydlení ve výši 1,6 mil.Kč Oba jsme zaměstnanci ve veřejné sféře, každý máme plat 16tis. čistého.Stavební spoření jsem před dvěmi roky ukončil,naspořených 120tis.Kč jsem nicméně použil k jinému účelu než k financování bydlení. Přítelkyně nikdy stavební spoření neměla. Co se týče našetřené hotovosti tak máme k dispozici 100tis.Kč. Myslíte si, že za těchto podmínek bychom mohli dostat u některé z finančních institucí hypotéku na toto bydlení?(úvěr na 30 let,pokud by to šlo tak i kratší dobu). Žádný nemovitý majetek nemáme,ručit bychom tudíž mohli pouze koupenou nemovitostí samotnou.Děkuji Vám za odpověď a přeji pěkný den.


odpovídal(a): Redakce

Rekonstrukce za 500 tisíc korun

Dobrý den, prosím o radu nejvhodnější možnosti čerpání úvěru na rekonstrukci domu. Předpokládaná výše úvěru 500.000 Kč. Na domě je věcné břemeno, ale můžeme příp. zastavit byt. Měsíční příjem mám 15.000 Kč. Stavební spoření mám na cílovou částku 200.000 Kč. Předpokládám, že bych uzavřela novou smlouvu o st.spoření. Děkuji a jsem s pozdravem Paterová Renáta


odpovídal(a): Redakce

Zvyšuje se mi regulovaný nájem

Dobrý den. Žiji v nájemním bytě s regulovaným nájmem, majitel pravidelně zvyšuje a bude zvyšovat zákl.nájem v mezích zákona (nejvyšší možná částka), nyní platím 2051 zákl.nájem, celkové náklady na chod bytu činí i s touto částkou dohromady 5581 Kč/měsíc. Celkové náklady na měsíc se pohybují kolem 16-16500 Kč (strava, dojíždění, studium, automobil, výživné, telefon, Internet, Tv...)Můj pravidelný čistý příjem se pohybuje kolem 18000Kč/měsíc Majitel nabízí můj byt za 1000 000 Kč. Budu potřebovat zhruba 800/850 000Kč. Zatím je mi známo, že hypotéka na 20 let by se nedostala pod 5-5500 Kč, což nejsem schopen platit a navíc jsou většinou požadované další tisícové položky za uzavření, odhad atd.Chtěl bych se dotázat, nejsem příznivec nějakých tisícových poplatků za vyřízení a pevných termínů, se kterými nelze hnout a je třeba he dodržovat, jak je nastavena většina hypoték. Co je prosím v mé situaci nejlepší...? Někdo tvrdí, že stavební spoření (ale kde, myslím, že nejlepší podmínky uvádí Švýcarský Wústenrót, je lepší požádat o překlenovací úvěr a posléze o úvěr tradiční(u které spořitelny a za jakých podmínek...? Prý půjčí jen do určité částky, navíc je tam nějaké ručení(čím, kým, nechci nikoho zavazovat,nebo je a která hypotéka s jakými podmínkami pro mne přijatelná...?. Pokud se v dohledné době situace nezlepší, s čímž se nedá počítat mohl bych na stavebko ukládat cca 1000 Křč a to pak asi nelze čekat zázraky...kdyby se však snad situace zlepšila nechtěl bych být povinován dodržovat stejné podmínky a mohl částku = vkládané prostředky měnit a disponovat s nimi,takže jak vidíte otázek mám mnoho, děkuji za brzkou odpověď, Petr


odpovídal(a): Redakce

Koupě domu zatíženého úvěrem

Dobry den,chtela bych se zeptat,jak je to kdyz:s pritelem si chceme koupit rodinny dum.Hacek je v tom,ze dum je zatizen uverem.majitel si vzal uver na 1.miliion,z toho je 500 000 splaceno.zbyvajici cast by se prevedla na meho pritele jako noveho majitele.prosim o informace jak to bude,kdyz to po byvalem majiteli prevezmeme.dekuji