Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

daňová povinnost

Dobrý den,obracím se na Vás s dotazem. Chystáme se prodat pozemek.Zaplatíme daň z převodu.Manžel ho vlastní od roku 2004, ale v roce 2008 jsme provedli směnu se sousedovic pozemkem. Bude prodej osvobozen od daně z příjmu?Díky


odpovídal(a): Redakce

daňová povinnost

Dobrý den, chtěl bych se zeptat,zda v případě vlastnictví nemovitosti (rodinný domek) tuto nemovitost pronajmu k bydlení se sepsáním nájemní smlouvy na určitou čásku,jsem povinen platit z této částky nějakou daň (z příjmu apod.) Děkuji venny



odpovídal(a): Redakce

zdanitelné plnění

Dobrý den, chci se jenom ujistit, zda se v případě poskytnutí (propůjčení) ochranné známky za úplatu jedná z pohledu DPH o zdanitelné plnění ve smyslu § 14 zákona o DPH zdaněné základní sazbou. Děkuji za odpověď. Dudová


odpovídal(a): Redakce

převod práv k družstvu

Zdědila jsem po matce družstevní byt,zaplatila dědickou daň.Chtěla bych jej bezprostředně prodat,přibl.za l 500 000,zaplatím daň z převodu nemovitosti.Budu přijatou částku dále uplatňovat na koci roku jako mimořádný příjem a bude mi zdaněna?Jsem prac. důchodce. Děkuji za odpověď MUDr.V.křístková


odpovídal(a): Redakce

Volno na svatbu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to v případě, když se zaměstnanec v sobotu žení? Pracuje na osmihodinový provoz, samé ranní, soboty a neděle má volné. Na kolik dní volna má nárok jako paragraf (omluvené volno s náhradou mzdy před svatbou)? Jen na pátek, nebo i na čtvrtek před svatbou?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to v…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to v případě, že náš zaměstnanec si uplatňuje slevu na dítě na základě potvrzení o studiu (dítě je plnoleté a studuje) a nyní jde k nám jeho dítě na letní brigádu. Může si dítě to samé dítě, na které pobírá jeho rodič ve stejné práci podepsat růžové prohlášení na slevu na dani a ještě k tomu přinesl potvrzení o studiu. Mohu mu také přiznat jak slevu, tak i slevu že je student? A jeho rodič v tom samém měsíci si také bude uplatňovat slevu na dítě? Moc děkuji za odpověď. Hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu jak je to s placeným…

Dobrý den, prosím o radu jak je to s placeným zdravotního a sociálního pojištění u následující situace. Zaměstnankyně měla ošetřování člena rodiny od 1.6. 2010 do 11.6.2010, je vdaná a tudíš má nárok na placenou ošetřovačku 9 kalendářních dní. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s vyplácením nem. dávek v SO, NE a svátky. Př. začala jsem marodit v UT (první tři dny - UT, ST, ČT) pak následuje PA, víkend a svátky. Hodinová mzda 65,5, průměr PPP 73,50. Úvazek 7,5 hod/den. Za 155 hod. hrubý prij.12 546 Kč. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnavatel mi dává možnost pracovat jako…

Zaměstnavatel mi dává možnost pracovat jako konzultant na OSVČ, tedy fakturovat měsíčně provizi za služby, které pro ně dělám. Nyní jsem nastoupil na HPP a u toho mám vedlejší činost OSVČ. Kdy se vyplatí přejít ze zaměstnaneckého poměru na OSVČ? Hrubý příjem mám nyní 35tis, tedy mzdové náklady zaměstnavatele 46900,- -> vyplatí se mi kontrakt OSVČ pokud bych fakturoval např. oněch 46900,- ? Trochu mi to zavání schwarz systémem. Jak tomu je?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnankyně uplatňuje slevu na dítě.…

Dobrý den, zaměstnankyně uplatňuje slevu na dítě. Její dcera udělala státnice, ale diplomovou práci bude odevzdávat až v lednu, kdy získá i diplom. Chci se zeptat, zda bude ještě studentem, i když bude do ledna chodit na brigádu a zda ji mohu dát slevu na dítě až do ledna? Je nutné při ukončení slevy na dítě, dokládat v zaměstnání pracovní smlouvu dítěte či potvrzení z evidence práce nebo zda to stačí zapsat do prohlášení? Děkuji.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den:potrebuji vedet jestli muzu delat kdyz…

Dobry den:potrebuji vedet jestli muzu delat kdyz jsem v predcasnem duchodu a kolik si muzu videlat anis mi byl kracen duchod. Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

změna plátce daně

Dobrý den, za všechny rady moc děkuji a mám další dotaz. OSVČ zatím neplátce DPH, v červnu překročila 1 mil., do 15.7. se zaregistruje, od 1.9. plátce DPH. Problém je v tom, že na zboží (nábytek), které prodává bere zálohu a zboží se doplácí až po kompletaci a předání. Chci se zeptat, jakým způsobem řešit zakázky z konce srpna, kdy zálohu přijme neplátce, ale při doplatku už bude prodejce plátcem DPH.Bude už celá zakázka podléhat DPH? Dále bych se chtěla zeptat, jak je to s registrací k DPH v EU - nábytek nakupuje i ze Slovenska, zatím ale nepřekročil 326 tis.


odpovídal(a): Redakce

daňová povinnost

Dobrý den, chci se zeptat,žiji s přítelem a jeho otec nám chce darovat byt,budeme platit darovací dan ?? děkuji


odpovídal(a): Redakce

předmět daně

Dobrý den. Můj otec mi chce darovat pozemek, kde budeme stavět novostavbu. Jak jsem již zjistila, jsem osvobozena od placení darovací daně. Avšak jakým způsobem mohu řešit daň z nemovitosti? Jakmile bude pozemek zapsán na KÚ pod mým jménem a vyřídíme formality, budeme stavět RD. Kdy a z čeho budu muset platit daň z nemovitosti? Jakmile bude pozemek darován, musím si nechat udělat odhad ceny pro finanční úřad? Nebo lze počkat až do dokončení stavby? Děkuji za informaci


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,chtela bych se zeptat.Dne 3.8.2010 mi…

Dobry den,chtela bych se zeptat.Dne 3.8.2010 mi konci trimesicni vypovedni lhuta.Zacinam druhy mesic tehotenstvi.Pracuji ve skodlivem prostredi:Ma zamestnavatel narok me z prace propustit kdyz mu reknu v teto lhute o tehotensti?Mam narok na celou vyssi materske?Mam odpracovano 7 let.Kamaradka mi tvrdi,ze musim mit odpracovano pul roku v jednom zamestnani pred tehotenstvim,abych mela narok cerpat materskoou.Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych dotaz Vznik nároku na…

Dobrý den, měla bych dotaz Vznik nároku na dovolenou při rozvržené pracovní době na 2 dny v týdnu a proplacení dovolené za uplynulý kalendářní rok při rozvázání pracovního poměru Zaměstnanec má sjednaný pracovní poměr od 2.9.2009 do 30.6.2009 a jedná se o pedagogického pracovníka. Jeho pracovní doba je rozvržena na 2 dny v týdnu. V případě, kdyby pracoval celý kalendářní rok, má nárok na 16 dnů dovolené v kalendářním roce. Vycházím z toho, že mu přísluší tolik dnů dovolené, kolik jich na dobu jeho dovolené připadá v celoročním průměru podle rozvržení pracovní doby. Jak postupovat v případě, že zaměstnanec odpracoval celkem 52 dnů z důvodu jeho pracovní doby rozvržené na 2 dny v týdnu do 30.6.2010? Mám postupovat tak, že nesplnil podmínku 60 odpracovaných dnů a náleží mu dovolená za odpracované dny tj. 2/12 (2,5 dnů) a nebo má nárok na 6/12 (8 dnů)? Pedagogický pracovník při rozvázání pracovního poměru má nárok na proplacení 20 dnů nevyčerpané dovolené tj. 4 týdny v kalendářním roce. Když mu zbyla dovolená za uplynulý rok 2009 ve výši 13,5 dnů, má nárok na proplacení 20 dnů za rok 2010 + 13,5 dnů za rok 2009, když ji z důvodu nemoci nemohl vyčerpat? Děkuji mnohokrát za odpověď a přeji hezký den. Fabiková Anna


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den Potřebovala bych poradit s nastalou…

Dobrý den Potřebovala bych poradit s nastalou situací. V naší firmě je jeden z pracovníků pracujícím starobním důchodcem a je zároveň společníkem. Pracovní poměr k 31.5.2010 skončil a já nyní potřebuji vyplnit ELDP za rok 2010. A nejsem si jistá trojmístným kódem, který se vyplňuje. Jestli má být 1+S, nebo jiný. Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

Poměrná část vyměřovacího základu

Pracovní poměr zaměstnance trval 10 dnů. Zdravotní pojištění se počítá ze skutečné mzdy nebo z minimální mzdy ? MJ


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, zamestnanec, kteremu byla po vice nez…

Dobry den, zamestnanec, kteremu byla po vice nez rocni pracovni neschopnosti o 40% snizena pracovni schopnost, nam spolu s posudkem o invalidite zaslal okamzite zruseni pracovniho pomeru ze zdravotnich duvodu (aniz by pozadal o prerazeni na jinou praci ci jakkoli projevil zajem dale pracovat). Ma takovy zamestnanec narok na odstupne?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, může li jeden zaměstnanec mít dva…

Dobrý den, může li jeden zaměstnanec mít dva hlávních pracovních poměry u ruzných zaměstnavatelů?



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.