Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Přechod na plátcovství

Vedu JU, dne 1.2.99 jsem se stala dobrovolnym platcem DPH. Nejsou mi zcela jasne odpisy IM. Docetla jsem se, ze pokud se stanu z neplatce platcem musim snizit vstupni cenu IM na zaklad dane a to i uz odepisovaneho majetku. Stane se tak i u majetku koupeneho od neplatce? Musim opravit predchozi danove priznani(odpisy) a muzu si toto DPH uplatnit? Dale je mozne, pokud zjistim ze mam chybne urcenou odpisovou skup.(5 skup.)u jiz 4 roky odepisovaneho majetku, letos zacit odepisovat ve spravne skup (3.skup.) nebo opravit predchozi dan.priznani? Jeste jeden dotaz - pronajimam nemovitost, zaroven mam zivnost,zauctuju tento pronajem jako prijem z kapit. majetku a v dan. priznani budu rozepsany prijem ze zivnosti a pronajmu ? Dekuji mnohokrat za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Prodávám byt v osobním vlastnictví a zajímá mně…

Prodávám byt v osobním vlastnictví a zajímá mně výpočet daně s prodeje.



odpovídal(a): Redakce

Tuzemská firma (plátce DPH v ČR) koupí zboží ve…

Tuzemská firma (plátce DPH v ČR) koupí zboží ve Slovenské republice a následně je ve Slovenské republice prodá, samozřejmě s určitou přirážkou. Zboží nepřekročí st.hranici. Podléhá toto plnění DPH. Pokud ano, jaký je mechanismus výpočtu a odvodu DPH? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prodej pronajímaného domu

V roce 1991 jsem koupil dvougenerační rodinný domek a zrekonstruoval na penzion s restaurací. Tento objekt jsem jako fyzická osoba ihned pronajmul a zdaňoval dle §9 - příjmy z pronájmu nemovitosti. V roce 2000 chci tento objekt prodat. Protože vznikl velký rozdíl mezi zůstatkovou cenou objektu a cenou prodejní, můj dotaz zní, zda jsem povinen zaplatit z tohoto rozdílu daň z příjmu?


odpovídal(a): Redakce

Může si OSVČ, neplátce DPH, koupit beztrestně ve…

Může si OSVČ, neplátce DPH, koupit beztrestně ve velkoobchodu Makro zboží pro soukromou spotřebu?


odpovídal(a): Redakce

odpovědný zástupce

Pro koncesovanou živnost jsme se dohodli s fyzickou osobou - nepodnikatelem, že bude pro nás dělat odpovědného zástupce. Za tuto činnost jsme se dohodli na částce 6000 Kč/čtvrtletí. Dotaz:Na základě jaké smlouvy (pracovní) můžeme odp. zástupce zaměstnat aby to šlo uznat jako daňový náklad(nebude denně docházet do práce)? Odečet daně z příjmu pracovníkovy provádět jako srážkovou daň (2000 /měsíc) nebo zálohovou daň.? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Známí prodali byt v osobním vlastnictví a v lednu…

Známí prodali byt v osobním vlastnictví a v lednu 2000 podali daňové přiznání k dani z převodu nemovitostí. Mezitím se rozpoutala diskuse ve smyslu § 6 písm.g) zákona o o dani z převodu nemovitostí - kde se hovoří o osvobození při převodu bytu s poukazem na nález Ústavního soudu . Zprávy pak byly dosti protichůdné - na straně jedné se hovořilo o tom, že převody bytů jsou osvobozeny dle stávajícího znění zákona (současně je připravena novela) na straně druhé stojí prohlášení MF, že FÚ budou postupovat stejně a daň při prodeji bytů dále vyměřovat s tím, že je na daňovém subjektu zda vyměřenou daň zpochybní soudní cestou či nikoliv. Vzhledem k tomu, že známým nebyla dosud daň vyměřena - zajímalo by nás jaký je momentální stav v uvedené záležitosti - zda již bylo řečeno jednoznačné stanovisko. Lze považovat převod bytu v osobním vlastnictví za převod od daně z převodu nemovitostí osvobozen či nikoliv ? Je daň u již podaných daňových přiznání vyměřována nebo ne ? Děkujeme za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Potřeboval bych informace o právních způsobech…

Potřeboval bych informace o právních způsobech vymáhání pohledávek(jak firemních, tak možnosti fin. úřadů a pod.)


odpovídal(a): Redakce

Podnikám jako OSSČ. V současné době bydlím mimo…

Podnikám jako OSSČ. V současné době bydlím mimo své trvalé bydliště, ve kterém mám nahlášenou živnost. Mohu si nájem nebo jeho poměrnou část za pronajatý byt, ve kterém mám zařízenou pracovnu, dávat do nákladů, případně jaké doklady potřebuji pro uplatnění takového výdaje. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych si založit stavební…

Dobrý den, chtěla bych si založit stavební spoření "na maminku", jedno už mám. Byty v Praze jsou přece jen drahé. Vycházím z toho, že nepočítám s čerpáním úvěru v prvních třech letech. Které stavební spoření pro mě bude nejlepší? Určující je výše naspořené částky na konci období. Děkuji, Krajcarová



odpovídal(a): Redakce

Dobry den,chtel bych se zeptat zda je ma idea…

Dobry den,chtel bych se zeptat zda je ma idea finanacovani bytu realna. Cena bytu = 2.8 milionu. Byt bych chtel financovat nasledujicim zpusobem: HYPOTEKA 1900 000Kc na 20 let UVER STAV. SPOR. 300 000Kc PUJCKA SFRB 300 000Kc na 20 let VLASTNI FINANCE 300 000Kc Na uctu stavebniho sporeni mam nasetreno 120 000Kc Cisty prijem domacnosti je cca 34000Kc, pecujeme o dite do 6let. Trochu mam obavy z pujcky od SFRB, protoze k zadosti je nutne mit prislib banky o hypotencnim uveru. Bojim se situace, kdy banka bude chtit dolozit zbytek financnich prostredku na koupi bytu a ja uz budu pocitat s 300tis. pujckou od SFRB a SFRB bude zase chtit prislib banky o poskytnuti hypoteky... Jeste jsem se nikde neptal, mozna jsou moje obavy liche,nevim, Vy s tim mate jiste spoustu zkusenosti. Muj orientacni vypocet: HYPOTEKA 1900 000 na 20let s urokem 4%-> 11820Kc/mesic UVER SP. na 180 000Kc na 5 let 4%-> 2400Kc/mesic PUJCKA SFRB 300 000Kc na 20 let 2%-> 1520Kc/mesic Celkem splatka 15740Kc/mesic Je tato kalkulace realna? V pripade ze ano, je realne takto byt financovat? Predem dekuji za odpoved. Petr D.


odpovídal(a): Redakce

Mam pouze zivnostensky list na SW prace,…

Mam pouze zivnostensky list na SW prace, potreboval jsem jet do Plzne, proto jsem si pujcil auto od rodicu, ale benzin jsem si musel zaplatit sam. Je mozne jej zahrnout do nakladu ? Jsem opet studujici - ted v prosinci mi bude 27 let, mohu si i jako starsi 26 let odecist nezdanitelnou castku na "priprava na budouci povolani" - Dekuji mnohokrat Michal POlak


odpovídal(a): Redakce

Člen statutárního orgánu

Jsem ve spravni rade obecne prospesne spolecnosti. Vedu jim ucetnictvi a delam nejake veci kolem chodu spolecnosti (jednani se sponzory, podavani grantu, atd). Mam pravo na zalaceni cestovneho? Muzu fakturovat sluzby na niz mam zivnostak , nebo ne protoze jsem ve spravni rade? dekuji za odpoved a preji pekny den


odpovídal(a): Redakce

V jaké sazbě DPH jsou cestovní kanceláře …

V jaké sazbě DPH jsou cestovní kanceláře (zařizování zájezdů), provozování fotolabu (zajišťování vyvolávání fimů a fotek) a provování butiku. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem živnostník a jezdím služebně…

Dobrý den, jsem živnostník a jezdím služebně soukrommým vozidlem do nemecka. Muzu si uctovat diety v plne vysi? Jakým způsobem bych mněl doložit SC do NSR. Stačí lístek z obchodu nebo benzínky o nákupu? Děkuji za brzkou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsme plátci DPH. Jsme dodavateli…

Dobrý den, jsme plátci DPH. Jsme dodavateli dopravních linek a celých dopravních systémů do různých odvětví průmyslu a to v tuzemsku i v zahraničí - EU i do 3.zemí. 1. Nyní máme kontrakt s českou firmou s.r.o. na dodání, montáž a zprovoznění dopravní linky na Slovensku. Tam zařízení odvezeme, smontujeme a zprovozníme. Fakturovat budeme české firmě. Máme fakturovat s DPH nebo bez DPH? Nevzniká nám nějaká povinnost ve vztahu k DPH na Slovensku? 2. Se švýcarskou firmou máme smlouvu na demontáž dopravní linky ve Francii. Tam naši pracovníci pojedou linku demontují a švýcarská firma ji převeze do Turecka kde ji opět naši pracovníci smontují. Faktura švýcarské firmy bude obsahovat sumu za demontáž ve Francii a za montáž v Turecku. Jak v tomto případě přistupovat k DPH?


odpovídal(a): Redakce

ÚROKY ZE STAVEBNÍHO SPOŘENÍ

Dobrý den, manželka má invalidní důchod. Může žádat FÚ o vrácení úroků z meziúvěru Stavební spořitelny za rok, kdy úroky platila? Děkuji za Vaší odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Převod bytů

1) Jako fyzická osoba jsem prodal rodinný domek. U notáře jsem byl poučen, že musím zaplatit daň z převodu nemovitosti. Slyšel jsem však, že pokud jsem byl majitelem déle než X let, platit nemusím. Domnívám se však, že tato informace se týká daně z příjmu. Mám pravdu? 2) Kupujeme (privatizujeme?) nájemní dům. Magistrát má podmínku - prodá to výhradně právnické osobě. Následně (např. do roku) chceme vlastnictví jednotlivých bytů převést na jednotlivé společníky (družstevníky). Budeme- li eseróčko (to zatím jsme), dani se prý v žádném případě nevyhneme. Ovšem, kdybychom prý byli družstvo, daň z převodu bychom platit nemuseli? Nevěřím tomu, nevím v čem má tento názor oporu. Můžete poradit? Děkuji mnohokrát.


odpovídal(a): Redakce

- který zákon řeší získání trvalého pobytu cizích…

- který zákon řeší získání trvalého pobytu cizích státních příslušníků v ČR. - cizí státní příslušník podnikající v ČR na základě živnostňáku jako právnická osoba zpracovává jen daňové přiznání k DPPO nebo i DPFO ? - jaké vede účetnictví ,stačí jednoduché? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

1. Vztahuje se par.23, odst.8 (zákon 586/92SB.) i…

1. Vztahuje se par.23, odst.8 (zákon 586/92SB.) i na spolupracující osobu, která kromě spolupráce nepodniká a nevlastní ani živnost. list? 2. Kdy vzniká pohledávka či závazek podnikateli z titulu přeplatku či nedoplatku na OSSZ a ZP - k 31.12. nebo až podá Přehled, např. 31.3. následujícího roku?



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.