Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

PRONÁJEM BYTU

Od 1.1.99 pronajímám byt v osobním vlastnictví právnické osobě. Mohu z pořizovací ceny zahájit její odepisování např. zrychlenou sazbou.Smlouvu na pronájem mám zatím na 5 let. Co když neseženu po 5 letech nájemce a pronájem bytu bude přerušen. Mohu přerušit odepisování pořizovací ceny bytu a pokračovat až bude byt zas pronajmut. Děkuji M.Havlák


odpovídal(a): Redakce

V rámci rozvojového programu OSN dodá firma…

V rámci rozvojového programu OSN dodá firma Canbera-Packard z Rakouska naší a.s. různé přístroje a zařízení za cca 2,5 mil.Kč, jež budou hrazeny Mezinárodní agenturou pro atomovou energii ve Vídni (my je dostaneme). Jak účtovat o tomto majetku ve vazbě na "Opatření, které upravuje postupy účtování pro podnikatele bod 15/Čl.XVIII.". Jde o dar či dotaci z hlediska odepisování? Děkuji za odpověď. Kušnírová



odpovídal(a): Redakce

Ztráta z minulých období u spolupracujících osob

Rozepisuje se v daňovém přiznání typu B ztráta z minulých období i na spolupracující osoby, nebo snižuje základ daně pouze u hlavního poplatníka?


odpovídal(a): Redakce

Ukončení podnikání a platba záloh

Po dobu asi dvou let jsem pracoval jako konzultant pro zahranicni firmu na zivnostensky list. Mam manzelku, ktera studuje a dvoulete dite. Manzelka je spolupracujici osoba delici se o zaklad dane. Prace pro firmu byla jedinym zdrojem prijmu a konci pradepodobne v dubnu. Po zkonceni spoluprace nebudu pravdepodobne schopen platit zalohy na socialni a zdravotni pojisteni a zalohu na dan z prijmu. Pokud ihned po zkonceni spoluprace zrusim zivnostensky list a odhlasim se na financnim urade budu povinnen platit zalohy na socialni a zdravotni pojisteni a zalohu na dan z prijmu? Pokud bych byl nejaky cas nezamestnany nez sezenu odpovidajici praci bude mit studujici manzelka narok na socialni davky a jake? Mel bych v tomto pripade take ja narok na podporu? Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Jsme spol. s r.o. , 2 jednatelé jsou zároveň…

Jsme spol. s r.o. , 2 jednatelé jsou zároveň společníky společnosti a jsou v zaměstnaneckém poměru (prac.smlouva). Společnost uzavřela kapitálové životní pojištění Horizont pro tyto dva společníky, které hradí ze svého účtu. Je tato položka daňově uznatelná ????? Děkujeme


odpovídal(a): Redakce

Ve čtvrtek 15.6. jsem se Vás dotazoval na případ,…

Ve čtvrtek 15.6. jsem se Vás dotazoval na případ, kdy česká firma koupí i prodá zboží na Slovensku. Nyní mně obchodník situaci upřesnil. Prosím tesy ještě o jednu odpověď: Český plátce DPH koupí na Slovensku zboží a prodá české firmě, která staví na Slovensku. Zboží nepřekročí hranici. Jedná se o zdanitelné plnění (z hlediska DPH) v tuzemsku nebo ne? Pokud ano, jak to bude s DPH?


odpovídal(a): Redakce

Prosim o zodpovezeni nasledujiciho dotazu. Jak…

Prosim o zodpovezeni nasledujiciho dotazu. Jak vlozit soukrome vozidlo do zivnosti.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu:Může podnikatel(FO,JÚ)-provozovatel…

Prosím o radu:Může podnikatel(FO,JÚ)-provozovatel nákladní autodopravy vyplácet svým zaměstnancům (řidičům) stravné i tehdy,jestliže jejich pracovní cesta trvá méně než 5 hodin a je vykonávaná v rámci města, ve kterém mají zaměstnanci trvalý pobyt? Lze i v tomto případě použít ustanovení §5odst.3 Zákona o cestovních náhradách?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dovoluji si Vás požádat o zodpovězení…

Dovoluji si Vás požádat o zodpovězení následujícího dotazu: Společnost vyváží zboží do zahraničí. Při vývozu proclení a dopravu do zahraničí zajišťuje spediční firma na základě uzavřené smlouvy o přímém zastoupení. Na fakturách za vývoz je uvedena cena za zboží a cena za transport. Obě tyto položky jsou uvedeny bez DPH. Faktura je následně doložena potvrzeným JCD o propuštění zboží do režimu vývozu. Spediční firma společnosti zašle fakturu za přepravu zboží, která je také bez DPH. Vzhledem k tomu, že při vystavování faktury není známa přesná částka za transport (od spediční firmy) uvádí společnost ve faktuře částku za transport mírně navýšenou. V daňovém přiznání uvádíme hodnotu vyvezeného zboží do řádku 32. Je společnost povinna hodnotu transportu, který přefakturovává uvádět na řádku 34 - mezinárodní přeprava, ikdyž sama přepravu neuskutečňuje?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je mi 30 let, po rozvodu již 4 roky…

Dobrý den, je mi 30 let, po rozvodu již 4 roky bydlím u rodičů ve státním bytě, kde nemám trvalé bydliště. Během manželství mi byl přidělen státní byt a napsán byl na mne a manžela. Po rozvodu byt užívá bývalý manžel, ale v bytě mám stále trvalé bydliště. Mám uzavřené stavební spoření u VSSKB na cílovou částku 300.000 Kč, spoření mi končí v prosinci 2005. Zajímám se o koupi bytu, ale ceny bytů značně převyšují cílovou částku mého spoření. Potřebuji poradit jak nejvýhodněji pořídit byt 3+1, u kterého je současná cena 600-700.000 Kč a jaké klady a zápory má koupě bytu družstevního nebo v podílovém či osobním vlastnictví. Předpokládám, že úvěr budu splácet sama, mám trvalý čistý příjem cca 11.500 Kč měsíčně. Dále mne zajímá, zda je nutné po zakoupení vlastního bytu změnit trvalé bydliště, které mám dosud uvedené v státním bytě, který užívá bývalý manžel, ale kde nebydlím. Protože u rodičů nemám trvalé bydliště, bylo by pro mne výhodnější změnit trvalé bydliště k rodičům? Mám případně nárok na jejich byt, když zde bydlím již 4 roky? Předem děkuji za radu.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřeboval bych poradit, jaké doklady…

Dobrý den, potřeboval bych poradit, jaké doklady jsou potřebné k uzavření pojištění nemovitosti a domácnosti (např. plány nem., revize, kolaudační protokol, ...)? Jsem vlastníkem nemovitosti, která je částečně po rekonstrukci, ale plány již nesouhlasí se skutečností.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, společně s rodiči splácím byt v…

Dobrý den, společně s rodiči splácím byt v osobním vlastnictví. Majitelem je můj otec, ale po celkovém zaplacení bytu koncem tohoto roku, bych chtěl tento byt převést na sebe a rodičům vrátit peníze které do splátek v minulých letech investovali. Zajímalo by mě, zda bych např. mohl od nich byt odkoupit za dlužnou částku (cca 450000) a k jejímu pokrytí využít i 300 000 úvěr pro mladé od SFRB. Je mi 35let, jsem ženatý,manželce je 31 a máme ročního syna. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vymazání věcného břemene z LV. Dobrý den, Děda…

Vymazání věcného břemene z LV. Dobrý den, Děda si v roce 1960 půjčil od pokniku 10000,- korun na stavbu domku. Tato půjčka byla zanesena do LV, jako věcné břemeno.Tato půjčka mu byla strhávána 10 let z platu, tuto smlouvu ještě máme. Děda před 5 lety zemřel. Podnik pred 10 lety zanikl i s archivy. Jak můžeme věcné břemeno vymazat? Účetní nám poskytly čestné prohlášení, že děda již žádné pohledávky , v jejich rocích zaměstnání,vůči podniku neměl. Žádost o zápis do KN,čestná prohlášení a výpis, že podnik neexistuje je pro KN nedostačující. Co máme ještě zařídit za přílohy? děkuji za váš čas


odpovídal(a): Redakce

Provadeni průbezne inventarizace u zasob ve…

Provadeni průbezne inventarizace u zasob ve smyslu § 29 odst.2 zákona o ucetnictvi. 1. Vztahuje se na provadeni průbezne inventarizace ustanoveni § 30 odst.2 že i v tomto pripade ji lze provadet jen v prubehu poslednich tri mesicu ucetniho obdobi a nebo je ji možno provadet v prubehu celeho roku. 2. Jake další podminky musí byt dodrzeny ?? 3. Existuje nejaka literatura, která by popisovala metodiku provadeni prubezne inventarizace zasob. Dekuji za pripadne odpovedi.


odpovídal(a): Redakce

Darování automobilu vyřazeného z OM

Doplnění k mému včerejšímu dotazu (zák.č. 586/92 Sb. § 4 odst.1 písm c): Mohu osobní automobil(pořizovací cena 400 tis.) od jehož vyřazení z obchodního jmění neuplynulo 5 let ale pouze 3 roky (tzn. v případě prodeje by nebyl osvobozen od daně z příjmu)darovat synovi? Nemohu být nějak daňově postižen? Neobcházím zákon? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Odepisování nemovitosti ve spoluvlastnictví

Vážení, potřebuji poradit v následující problematice. Já a můj jsme spolumajiteli podnikatelského objektu. Do roku 1998 jsem tento objekt měl zahrnut v majetku mé firmy a také ho odepisoval. V loňském roce jsem pozastavil živnost a vystřídal mě syn, který na uvedeném objektu začal podnikat. Jak to vyřešit s uvedeným objektem, co se týče možnosti odepisování. Může syn navázat na moje původní odepisování? Nebo si zahrne zůstatkovou cenu jako počáteční stav a něj začne odepisovat? Nevím zda je můj postup správný, když si využívání uvedeného majetku pouze bezplatně předáme. Každý máme poloviční podíl a odepisovat může jen jeden. Bude pro finanční úřad stačit, když prohlásím, že jsem uvedený majetek přestal odepisovat a od roku 1999 je začne odepisovat druhý spolumajitel? Uvedený problém je pro mě dost důležitý. Druhý dotaz: Při vedení účetnictví jsme v roce 1996 omylem uvedli do uzávěrkových operací zůstatkovou cenu prodaného IM, přesto, že jsme v daném roce nic nevyřazovali. K tomuto došlo tím ,že jsme si dělali předběžnou kalkulaci, kolik použít odpisů a program to umožnil pouze přes zůstatkovou cenu vyřazeného IM. V uvedeném roce jsme měli daňový základ nízký a použili jsme jen asi 30% možných odpisů. Bohužel jsem ale zapoměli pokusnou částku z uzávěrkových operací vyřadit. Máme nyní šanci při finanční kontrole na FÚ docílit toho, aby se uvedená neúmyslná chyba dala napravit? Děkuji za odpovědi a přeji pěkný den


odpovídal(a): Redakce

Vážení, jako OSVČ (FO - nikoliv zaměstnanec…

Vážení, jako OSVČ (FO - nikoliv zaměstnanec)jezdím v rámci podnikatelské činnosti na služ. cesty. Mohu si uplatnit do nákladů na SC stravné a v jaké výši.


odpovídal(a): Redakce

Jsem studentka a chystám se zřídit si…

Jsem studentka a chystám se zřídit si živnostenský list. 1) Jak vysoké zdravotni a socialni pojištění mám očekávat? 2)Mohu si uplatnit náklady vzniklé i před vydáním ŽL? - školení, doprava... Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Uplatňování daňových výdajů u automobilu

Fyzická osoba vede jednoduché účetnictví, plátce DPH. Do 2.2.2000 používal svůj soukromý automobil, který neměl vložen do obchodního majetku. Auto používal pro soukromé i podnikatelské účely. Doklady o nákupu PHM nemá. Dne 2.2.2000 automobil prodal a zakoupil ve stejný den nový automobil, který zahrne do svého obchodního majetku. Toto auto bude používat pro soukromé i podnikatelské účely. Ve stejný den má přidělenu SPZ i má doklad o úhradě poplatku za zaevidování vozidla. Doklady o nákupu PHM má. Jaký je správný postup při účtování odpisů, DPH, silniční daně, atd.


odpovídal(a): Redakce

Nezdanitelné částky

Jsem FO (úklidové služby, reklama),jednoduché účetnictví, sídlo firmy ve vlastním rod. domku.Za rok 1999 mi při uzávěrce vyšla ztráta (hutě mi za služby dluží 250 tisíc Kč). Z tohoto důvodu mi účetní odmítl daňový základ snížit o : a) zaplacené úroky z úvěru stavebního spoření, b) poměrnou část nákladů na spotřebovanou elektřinu a otop v RD (kancelář). Jednal správně? Uplatňují se tyto jen při kladném rozílu příjmů a výdajů?



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.