Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Sazba DPH u slu?by

Dobrý den,zajímalo by mne,jaká je sazba DPH pro služby spojené s Internetem:vytvoření www. stránek včetně umístění na Internetu a provoz ,údržbu těchto stránek.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o odpověď na otázku, zda syn (zatím…

Prosím o odpověď na otázku, zda syn (zatím studující), který vede podnikajícímu otci jednoduché účetnictví a bude dostávat jistou částku za tuto službu, je povinen z takovéhoto příjmu platit zdravotní a sociální pojištění?odpovídal(a): Redakce

Moje matka se svym manzelem (pro mne nevlastni…

Moje matka se svym manzelem (pro mne nevlastni otec) letos dostaveli rodinny dum o porizovaci hodnote 1,050,000,-, letosni odhad nemovitosti cini od statniho odhadce necelych 6mil.Kc. Dohodli jsme se proto ze ja si v pudnich prostorach provedu vestavbu bytu, z tohoto duvodu mi chteji nemovitost darovat, jak velkou castku musim zaplatit na danich, kdyz u matcina manzela nejde o meho vlastniho otce a bude se potom platit i dan z prevodu?? Na vestavbu jsem nucena si z duvodu nedostatku financi brat hypotecni uver, budu muset tuto dan zaplatit najednou?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Na…

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Na konci listopadu roku 2007 jsem na bytovém družstvu prošla konkurzem o byt, tam mi bylo řečeno že do 14 dnů musím složit částku ve výši 385 000,-,ty jsem ihned uhradila a obdržela klíče od bytu (5.12.2007). V Prosinci se mnou byla sepsána pronájemní smlouva do té doby než přejde byt do osobního vlastnictví. V Prosinci jsem ihned začala platit řádně nájemné, které činilo i měsíční částku do společného fondu oprav, tudíž celková částka nájemného činila 3 430Kč. 14.5.2008 jsem podepisovala smlouvu o převodu bytu do osobního vlastnictví, kde mi bylo stanoveno měsíční nájemné ve výši 3 480Kč. V dubnu 2008 jsem obdržela první vyúčtování za měsíc listopad a prosinec, kde jsem měla nedoplatek ve výši 800Kč, které jsem musela uhradit. Do dnešní doby mi nikdo nevysvětlil proč jsem musela danou částku doplatit, když jsem řádně platila měsíční nájem. Nyní po roce opět v dubnu 2009 mi přišlo vyúčtování, kde mi oznamují že mám přeplatek ve výši 8 881,57Kč, což by odpovídalo, jelikož v bytě žiju sama a velikou spotřebu nemám, ale po 14 dnech jsem ve své schránce objevila vyúčtování nové, prý opravné, kde mi oznamují že místo 8 881,57Kč obdržím pouze částku ve výši 2 836,95Kč a 5000Kč si oni prý strhávají. To nevím proč, a když jsem se obrátila na bytové družstvo, aby mi vysvětlili z jakého důvodu si z mého přeplatku strhávají 5000Kč odpověděli mi jednou větou: Důvod: pozdější koupě bytové jednotky. Jak tomu mám rozumět? Děkuji za odpověď. S pozdravem Anna.S. Prosím o odpověď na uvedený e-mail.Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně mého…

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně mého záznamu v registru solus.V roce 2008 jsem odjel na nečekanou služební cestu a můj jediný závazek v ČR byla smlouva se společností Vodafone.Vrátil jsem se za 4 měsíce a vzniklou dlužnou částku okamžitě uhradil.Od té doby bylo vše v pořádku dokud jsem nechtěl uzavřít úvěrovou smlouvu při této příležitosti mi byl úvěr zamítnut kvůli záznamu v registru solus od společnosti Vodafone z roku 2008.První co jsem zkusil bylo kontaktovat společnost která tento záznam poskytla bohužel bez úspěchu.Bylo mi zdělěno,že se záznam maže automaticky po třech letech od splacení dlužné částky a teď,že je u něj zobrazen údaj o uhrazení.Na tento údaj bohužel úvěrová společnost u které jsem žádal nepřihlíží.Chtěl bych se vás zeptat jak je možné,že mé údaje mohl Vodafone poskytnou registru solus když jsem uzavíral smlouvu o poskytnutí telekomunikačních služeb v roce 2004 a v této době nebyla ve všeobecných podmínkách o poskytování informací do registru nikde ani zmíňka.Jde mi o to,že v nových všeobecných podmínkách už toto poskytování informací do registru solus zapsáno je,ale nikdo mě na nové všeobecné podmínky neupozornil ani jsem nikdy nesouhlasil s jejich změnou.Tak jestli je to prostě moje chyba,že jsem si nové podmínky nepročetl a nebo se dá tento zápis právně napadnout.Předem děkuji za odpověď.S pozdravem Jakub Nováček.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dovolená, skončení pracovního poměru

Dobrý den, pokud konám práci u stále stejného zaměstnavatele a v nové pracovní smlouvě (pův. prac. poměr na dobu určitou skončil ke dni 30.6.2009) mám již místo 4 týdnů dovolené 5 týdnů dovolené, mám celkově nárok za rok 2009 na 25 dní dovolené či jen na 22,5 (kdy se takto krátí půl roku, kdy jsem měl jen 4 týdny dovolené)? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

SNÍZENÍ ZÁKLDU DANĚ

Jak snizit zaklad dane?


odpovídal(a): Redakce

Odpočet DPH u nákladů na provoz auta Fyzická…

Odpočet DPH u nákladů na provoz auta Fyzická osoba ? podnikatel má zařazeno auto v obchodním majetku. Využívá jej však i pro soukromou spotřebu. V § 19 zákona o DPH se jasně hovoří o nemožnosti odečíst DPH u spotřebovaných pohonných hmot pro soukromé účely. Jak postupovat u ostatních nákladů (opravy, údržba, náhradní díly, parkovné apod.). Je nutno krátit odpočet i v těchto případech ? podle jakého kritéria a v jakém období ? podnikatel je čtvrtletní plátce DPH (pokud by se krácení provádělo čtvrtletně, např. v období dovolených a zároveň by se prováděla větší oprava, byl by poměr výrazně jiný než průměr nebo stejná činnost v jiném období). Prosím o sdělení správného postupu. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Prosím o zodpovězení následujícího…

Dobrý den.Prosím o zodpovězení následujícího dotazu. S určitou cestovní kaceláří mám smlouvu o prodávání jejích zahraničních rekreací, ze kterých mi dle prodaných zájezdů náleží provize. Na provizi si vystavím fakturu. Jaká sazba DPH je na tuto provizi.Od klieta vyberu částku, kterou obratem zašlu oné cestovní kanceláři. Účtuji v tomto případě DPH,nebo v mém případě tato faktura nepodléhá zdanitelnému plnění. Jestli ano v jaké sazbě.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl bych dotaz zda jde považovat …

Dobrý den, měl bych dotaz zda jde považovat "maringotka" (potahové vozidlo) za stavbu a za jakých podmínek děkuji za odpověď. S pozdravemodpovídal(a): Redakce

Úroková sazba

Dobrý den. Jsem v jednání o podnikatelské půjčce na pořízení nemovitosti s dobou splatnosti 48 měsíců. Váhám mezi úrokovou sazbou složenou z aktuálního Prime rate + pevné přirážky, nebo jednoletý (případně víceletý) fix. Fixy jsou samozřejmě o desetiny procenta vyšší. Děkuji za Váš názor


odpovídal(a): Redakce

vyřazení přívěsu

Dobrý den,živnostník má v majetku přívěs, který už je odepsaný. Vede daňovou evidenci. Jak ho převést z firmy na občana? Prodávat ho nikomu nechce. Chce si ho nechat na sebe. Díky


odpovídal(a): Redakce

Chci investovat do opcí a futures. Jak se…

Chci investovat do opcí a futures. Jak se zdaňuje zisk z této činnosti? Děkuji za odpověď a nashledanou,


odpovídal(a): Redakce

Chtěl bych se zeptat, jak postupovat v případě,…

Chtěl bych se zeptat, jak postupovat v případě, když manželka organizuje regionální kolo dětské taneční přehlídky a od spolupořadatele dostala limit na ostatní osobní náklady na proplacení porotného pro odbornou porotu s tím, že jí tato částka bude poskytnuta, zajistí-li odvod daně z příjmu a pojistného. Porotci jsou normálně zaměstnáni, práci v porotě budou konat na základě smlouvy o dílo. Jak je to se zdaněním (jde o částku do 1000 korun pro každého, takže by se zřejmě jednalo o jednorázovou srážku stanovenou sazbou) a s pojistným ? Nebo postačí doklad o tom, že si vyhotoví daňové přiznání na konci roku samostatně? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Za zprostredkovani pojisteni jsme od pojistoven …

Za zprostredkovani pojisteni jsme od pojistoven ,behem ledna az brezna,obdrzeli celkovou provizi asi 2 miliony Kc.Z teto sumy bylo pres 1 milion vyplaceno nasim zprostredkovatelum. Jsme povinni se prihlasit jako platci DPH?


odpovídal(a): Redakce

Vazeny pane, koupil jsem novy dum za 3.000.000…

Vazeny pane, koupil jsem novy dum za 3.000.000,- Kc. Na dum splacim hypoteku 2.000.000,- Kc. Cerpam statni podporu k hypotece (4%) na castku 1.500.00,- a odecitam si uroky z hypoteky z dani. Celkova uzitna plocha domu je cca 166 m2. Podnikam jako fyzicka osoba (tvorba software). Moje otazka zni: Mohu si v jedne mistnosti domu o rozloze cca 12 m2 zridit kancelar aniz bych prisel o statni prispevek a odpis uroku ze zakladu dane?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je mi 24 let a chtěl bych uzavřít…

Dobrý den, je mi 24 let a chtěl bych uzavřít životní pojištění u jakékoli životní pojištovny. Jsem ale diabetik ( léčba inzulinem ). Chtěl bych zjistit nějaký přehled , jak se pojišťovny staví k pojišťování této nemoci Děkuji L.J.


odpovídal(a): Redakce

Přestup mezi podílovými fondy

Dle zákona o daních z příjmů jsou osvobozeny od daně příjmy z prodeje cenných papírů , přesáhne li doba mezi nabytím a prodejem dobu 6 měsíců. Platí to i pro přestup v rodině fondů otevřených podílových listů v rámci jedné investiční společnosti?Když při přestupu z jednoho fondu do druhého nejde ve skutečnosti o klasický prodej podílového listu, podílník neobdrží při přestupu peníze, ty zůstávají stále na účtu investiční společnosti, u níž podílník svůj účet nemá. Je to logicky stejná situace jako při přeměně investičního fondu na otevřený podílový fond, nebo uzavřeného PF na otevřený PF, kdy se šestiměsíční lhůta nepřerušuje. Při přestupu nemůže podílník zaúčtovat příjem peněz, když je žádnou formou neobdrží. Prosím o odborný výklad, jak je na tuto záležitost z daňového hlediska nahlíženo. Děkuji ing. Václav Čermák Karlovy Vary


odpovídal(a): Redakce

?kolská zařízení

Dle zákona o dani z příjmů lze odečíst za určitých okolností od základu daně dary, mimo jiné i dary poskytnuté fyzickým osobám provozujícím školská zařízení. je někde přesně určeno, co to je "školské zařízení"? Lze odečíst o daňového základu dar poskytnutý fyzické osobě provozující Taneční školu (vyučování soutěžních sportovních tanců)? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kurzové ztráty, zisky

Cestovní fa ma devizový účet v EURO.Fa používa pevný kurs ČNB - obdobi měsic. 1.Dne 23.01.2000 dostala FA od Dodavatele - 5100kč 2.Dne 24.01.2000 uhradila a podle Vypisu od ČSOB od 24.01.2000 častka v EUR - 144,90, kurs ČSOB 35,196 kč/EUR. Jak zaučtovát případ?Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.