NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY
lze uplatnit na rodiče-důchodce pomáhajícího ve firmě, částky na dohodu o provedení práce a jak vysoké mohou být.Konkrétně 100 000 za rok tj. do 100hod za rok?
Jakou sazbu DPH mame uctovat klientovi za poradatelske sluzby? (Jedna se o usporadani fotbaloveho turnaje pro klienta a jeho hosty na zakazku. Zajisteni ozvuceni, zapisovatele, poharu, obcerstveni apod.)
Dovoluji si Vás požádato posouzení násl. případu. Klient, kterému vedu JÚ je FO. Protože přerušuje svoji podn. činnost má zájem prodat DHIM a DNIM (jedná se o výpoč. techniku a SW) do společnosti s.r.o., kde je jedním ze společníků. Doporučovala jsem mu způsob, že je nutno pro dodržení § 23 odst. 7 zákona o dani z příjmu vycházet z ceny obvyklé, neboť k prodeji dochází mezi osobami spřízněnými. Pokud by sjednaná cena neodpovídala cenám, které by byly sjednány mezi nezávislými osobami v běžných obch. vztazích, a rozdíl by nebyl doložen, FÚ může rozdíl doměřit. Navrhovala jsem požádat nějakého prodejce VYT, SW o stanovení ceny tohoto majetku s přihlédnutím k době pořízení-r. 1999. Na základě tohoto posudku stanovit prodejní ceny. Klient však tvrdí, že vzhledem k tomu, že pracuje ve stejném oboru (prodává HW, SW-nový) stanoví si ceny sám )není však znalec v oboru VYT ani ekonomiky). Domnívám se, že je nutno mít tento posudek od nezávislé osoby a FÚ by k ocenění, které si stanoví klient nepřihlížel. Prosím o Vaše vyjádření.
Dobry den,
chtel bych se zeptat, jake danove dopady ma koupe nemovitosti -> pozemku.
dekuji
K.B.
Ve firmě šití oděvů byly zlikvidovány nepoužitelné zásoby látek /vybledlé fleky atd./ odevzdáním do sběrny, do účetnictví použit doklad. FÚ tuto likvidaci neuznal a doměřil daně, i když tento způsob likvidace s ním byl ústně konzultován. Písemně se odmítl vyjádřit.
Dle jakých paragrafů může FÚ vyřadit prokazatelný doklad o likvidaci a dle jakých paragrafů je povinen FÚ odpovědět písemně na konkrétní dotaz?
Fyzická osoba má na leasing os.auto, které v VII.1999 bylo převedeno (resp.leasing. smlouva) byla převedena na právnickou osobu a provedlo se vyrovnání akontace ( nový nájemce uzavřel s původním nájemcem dohodu, že mu zaplatí alikvótní část akontace, a to 50% ihned při převodu a 50% v VII. 2000. Jaký bude dopad do daňového přiznání původního nájemce ( fyzické osoby) za rok 1999?
V roce 1997 jsme zahájili tvorbu rezervy na opravy hmotného majetku ? budovy s rozpočtem přes 6 mil. Kč. Tvorba rezervy uvažována na 4 roky. Se zahájením opravy bylo počítáno v roce 2001. V minulém roce (tj. ve 3. roce tvorby rezervy) jsme byli nuceni provést opravu části elektroinstalace v ceně ca 40 tis. Kč. Protože tato oprava je součástí rozpočtu, na základě něhož je tvorba rezervy prováděna, zaúčtovali jsme zároveň s nákladovou položkou i čerpání rezervy zápisem 451 / 652. Na školení jsem slyšel názor, že budeme muset rezervu rozpustit v roce 2000, protože těmito pracemi byla vlastně oprava zahájena a § 7, odst. 5 zákona o rezervách hovoří o povinnosti zrušit rezervu ve prospěch výnosů i tehdy, jestliže nebyla vyčerpána nejpozději ve zdaňovacím období, ve kterém byla oprava zahájena. Zdá se mi tento postup nelogický, i když jsem si vědom toho, že by se mohl zákon i takto vykládat. Je uvedený výklad zákona správný? Pokud máte jiný názor, čím argumentovat, pokud by případná kontrola měla názor stejný jako výše uvedený.
Děkuji za stanovisko. S pozdravem
Prosím o informaci na následující dotaz: Jsem zaregistrován u americké společnosti, která platí za sledování reklam přes Internet. Odměny posílá v USD prostřednictvím šeků. Můžete mi prosím poradit, jakým způsobem se budou moje odměny danit(pokud vůbec) a kde(kolonka) to vyplním v daňovém prohlášení ? Děkuji.
Prosím o posouzení následujících účetního případu a jeho zaúčtování:
a) Společník s.r.o., který jako jediný společník vykonává působnost valné hromady, rozhodl o navýšení zákl. jmění společnosti o 700 000,-Kč. Zvýšení bude provedeno nepen. vkladem. Předmětem nepen. vkladu je pohledávka společníka vůči společnosti, z titulu smlouvy o půjčce ve výši 700 000,-Kč.
účtováno: ke dni rozhodnutí val.hromady - 17.4.
353 /411
b)Uzavřena smlouva o postoupení pohledávky. Společník postupuje pohledávku vyplývající z posk. půjčky ve výši 700 000,-kč za účelem jejího vkladu do zákl. jmění, čímž pohledávka zaniká. Tato smlouva nabývá účinnosti dnem podpisu.
účtováno:ke dni sepsání smlouvy o postoupení 17.4.
479 / 353.
Účetní případy doloženy:
smlouvou o postoupení pohledávky, zápisem z valné hromady o navýšení ZJ, HUK-doložení zůstatku půjčky, smlouvou o půjčce.
Navýšení základního jmění společnosti bylo provedeno zápisem do Obch. rejstříku dne 9.6. .
Prosím o prověření účetního případu,
je správné účtovat o navýšení ZJ v den konání valné hromady nebo v den zápisu do OR?
Ve společnosti jsme nakoupili dvě auta na \\\"leasing\\\" Jedna smlouva je o finančním pronájmu s následnou koupí najaté věci. Tomu bych rozuměl, ale druhá je o půjčce na úhradu kupní ceny motorového vozidla.
Finanční a platební podmínky u druhé smlouvy jsou
1. Cena vozu 760000Kč
2. Placeno z vlast.zdrojů (jako záloha) 190000 Kč
3. Celková výše půjčky 569000 (48 slátek po 15400)
4. Administrativní poplatek ve výši 12000Kč
Jak máme účtovat a danit. Předem děkuji
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na postup zaměstnavatele při pracovním úrazu zaměstnance.Zaměstnanec bude pravděpodobně v neschopnosti 3 kalendářní dny, jaké má nároky na nemocenské dávky?Jsou procentní sazby stejné jako u normální nemoci?Musíme zaplatit rozdíl mezi ND a ušlým výdělkem?Jak by to bylo, pokud by marodil déle než tři dny, jaké by vyplývaly zaměstnavateli povinnosti?Moc děkuji za odpověď. LS
Dobrý den.
Jsem v jednání o podnikatelské půjčce na pořízení nemovitosti s dobou splatnosti 48 měsíců. Váhám mezi úrokovou sazbou složenou z aktuálního Prime rate + pevné přirážky, nebo jednoletý (případně víceletý) fix. Fixy jsou samozřejmě o desetiny procenta vyšší.
Děkuji za Váš názor
Provadim rozlicne cinnosti v oboru informacnich technologii (tvorba software, poradenstvi, zpracovani ruznych studii, analyz atd). Velmi rad bych znal zakladni kriteria pro urceni skutecnosti, jestli lze dane prijmy (co se tyce danoveho zpracovani) zahrnout do autorskych prijmu nebo do prijmu z podnikatelske cinnosti.
Dekuji predem.
S uctou Koci.
Dobry den,
jsem zamestnanec ceske pobocky zahranicni firmy. V lonskem roce jsem od sveho
zamestnavatele dostal jako odmenu pravo na nakup akcii firmy za zvyhodnenou cenu.
Teto nabidky jsem vyuzil tak, ze akcie byly koupeny a ihned prodany za aktualni kurs
a ja jsem obrzel rozdil ceny ve forme seku v USD. Celou transakci zajistoval muj zamenstnavatel
prostrednictvim sve brokerske firmy. Mam nasledujici dotazy:
1. Jakym zpusobem mam uvedeny zisk zdanit? Jaka je sazba dane, jde-li o zisk z
prodeje zamestananeckych akcii?
2. Transakce probehla v prosinci 1999, ale sek jsem obdrzel k inkasu az letos v lednu.
Je v tomto pripade zdanovacm obdoim rok 1999 nebo az r. 2000?
Dekuji.
V rijnu 98 jsem ujednal leasing na os. automobil, v breznu 99 jsem zacal podnikat (od dubna DPH) a prevedl leasing ze soukromeho na podnikatelsky. Lze uplatnit splatky od rijna 98 do unora 99 (napr. jako zrizovaci vydaje)? Dekuji.
Chtěl bych vědět, mohu-li si jako osoba samost. výdělečně činná,odepsat z daní výživné na děti/alimenty/.
Můj otec při zaměstnání podnikal a v roce 99 ho postihla mozková mrtvice,od prosince 99 je v invalidním důchodě.Pohledávky má ve výši ca.1600 000,-Kč.Co provést,aby při zrušení firmy nemusel hradit daň s neuhrazených pohledávek a aby mu nebyl odebrán invalidní důchod.Dále podnikat není schopen.
Děkuji
Existuje rozdíl v platbě sociálního a zdravotního pojištění u odměn za práci jednatele s. r. o. pokud je jednatelem občan ČR nebo pokud je jednatelem s.r.o. cizinec?
Děkuji
Organizace vyplatí zaměstnancům odstupné ve výši 6 měsíčních platů. Vstupuje toto odstupné do vyměřovacího základu pojistného (4 platy nebo žádný plat)?
Dobrý den,
koupila jsem byt na hypotéku na 20 let. Ráda bych věděla, jak by se postupovalo, pokud bych jednou v budoucnu chtěla tento byt prodat a koupit nějakou jinou nemovistost. Bylo by nutné úvěr celý doplatit a zbavit se zástavního práva banky, nebo by ho šlo prodat i se zástavou?
A mám ještě jeden dotaz. Při koupi bytu jsem zatížila i domek rodičů + jednu stavební parcelu, jelikož se jednalo o novou výstavbu a nebylo možno financovat celých 100 % kupní ceny úvěrem. Po dokončení bytu odhadní cena výrazně stoupne. Za jakých podmínek bude možno vyvázat nemovitosti rodičů ze zástavy? Je toto spojeno s nějakými poplatky?
Děkuji E.H.