Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

cena plnění

Dobrý den, prosím Vás o pomoc. chtěla jsem se zeptat když firma s.r.o., která je plátce DPH, která uzavírá s lékařem smlouvu o pronájmu reklamní plochy v ordinaci a lékař je plátce DPH jestli musí být ve smlouvě rozepsáno DPH nebo jestli může být pouze úhrada za nájem činní 5.000,- a bude vyplacena na účet......A to samé u smlouvy o dílo. Jak v tomto případě postupovat? děkuji moc


odpovídal(a): Redakce

účtování o dokladu

Dobrý den, jsme bytové družstvo, v roce 2009 nám bylo provedeno zateplení panelového domu. Byly ale tam nějaké problémy s dodávkami, kvalitou atd a tak představenstvo rozhodlo, že fakturu za provedené zateplení odmítne. Je nutno fakturu zaúčtovat do nákladů bytového družstva? Nebo se v účetnictví vůbec nemusí promítnout? Děkuji za informaci.



odpovídal(a): Redakce

výplata mateřské

Dobry den, pracuji jako podnikatel (OSVC), splnuji podminky pro narok na vyplatu penezite pomoci v materstvi (PPM), jediny problem je, ze jsem se rozhodla pro porod v cizine (mimo EU), kam jsem odcestovala a nejsem tedy schopna predlozit tiskopis (zadost o penezitou pomoc v materstvi) vystaveny lekarem v CR. Znemozni tato skutecnost muj narok, tj. mohu z duvodu porodu v zahranici o PPM prijit? (Jsem obcan CR, kde mam trvaly pobyt a hodlam se po porodu co nejdrive vratit). Dekuji za Vasi radu-nazor.


odpovídal(a): Redakce

dodání zboží do EU

Dobrý den, prosím poraďte. Vyráběli jsme pro SRN a nyní si nevím rady s vystavením faktury. Nemohu nikde zjistit zda mám připočítávát DPH, nebo zda do zahraničí vystavit fakturu bez DPH, a od kud mám vybrat kurz koruny vůči euru, aby byl přepočet správný. Jsme kovoobráběcí dílna, vedu DE. Děkuji Dana Toušková


odpovídal(a): Redakce

odpočet úroků z úvěru

Vážení,chtěla jsem se zeptat zda si mohu odečíst úroky z hypoteky,kterou jsme dostali na koupi a rekonstrukci nemovitosti-rekreační objekt.Po rekonstrukci a kolaudaci se změnil na objekt k trvalému užívánímjsme jeho vlastníky a máme zde trvalé bydliště. děkuji


odpovídal(a): Redakce

dohadné položky

Dobrý den, tvoří se dohadné položky k nevyčerpaným dovoleným? Děkuji za odpověď Bláhová


odpovídal(a): Redakce

plátce daně

Dobrý den pane doktore, mám dotaz ohledně registrace plátce DPH. Jsem osoba povinná k dani a za měsíc duben jsem překročil obrat 1000 000 Kč. Tedy přihlášku k registraci plátce DPH musím podat nejpozději do 15. května. Zajímá mě, od kdy se stávám plátce DPH? Dříve to bylo myslím od 1 dne třetího měsíce následující po měsíci, kdy jsem překročil stanovený obrat. Platí to pořád nebo ne? Děkuji za dotaz. Novák


odpovídal(a): Redakce

vyplnění přiznání

Dobrý den, zajímalo by mě, jak mám vyplnit u daně z nemovitosti daň z pozemku, pokud vlastním spoluvlastnický podíl na pozemku k bytu ve výši 774/84192. Celkový pozemek se skládá z 8 parcel mně neznámých rozměrů. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

vypořádání daně

Dobrý den, jsem muž ročník 1950 v částečném invalidním důchodu. Jsem zaměstnán na půl úvazku a mám Dohodu o pracovní činosti. Chtěl bych se optat, kdo platí zdravotní a socialní pojištění. Kdo podává daňové přiznání, já nebo zaměstnavatel? Děkuji Jurička


odpovídal(a): Redakce

prodej pozemku

V roce 2004 jsem nabyl darem od své matky pozemek v podílovém spoluvlastnictví - ideální 1/3. V roce 2006 došlo k vypořádání podílového spoluvlastnictví - pozemek byl rozdělen a na základě návrhu na vklad jsem byl zapsán jako vlastník s novým p.č. do KN. V roce 2008 jsem pozemek prodal. Jakou cenu mohu uplatnit do nákladů pro účely daně z příjmu - cenu, ze které byla vypočítána daň darovací v r. 2004, nebo cenu, kterou měl již konkrétní pozemek v roce 2006 při zapsání DO KN ? Co je dnem nybytí - darování, nebo zápis rozděleného pozemku do KN? Předem děkuji. Oldřich Brabec



odpovídal(a): Redakce

daňový náklad

Zdravím a prosím o radu ohledně daně silniční. Mám auto v osobním vlastnictví. Jsem OSVČ a auto již nemám v obchodním majetku. Kdysy ale v obchodním majetku bylo, výdaje na něj ale nebyly uplatňovány. Pak bylo vyřazeno, ale zůstala na něm reklama. Zaplatila jsem daň silniční i po dobu, po kterou sice auto nebylo již v obchodním majetku, ale dle zjištěných informací - díky reklamě - souviselo s podnikáním. Zajímá mě, jestli si takto zaplacenou daň silniční mohu tedy uplatnit jako výdaj? Děkuji. LG.


odpovídal(a): Redakce

deník tržeb v DE

Zdravím a mám dotaz k evidenci tržeb. Jsem cvičitelka a také mám malý obchod (s obratem cca 400 tisíc ročně) se sportivním a dětským oblečením (jsem plátce DPH). Registrační pokladnu nemám. V tělocvičně vybírám 3x týdně poplatek za cvičení od jednotlivých cvičenek za hodinu. Jakým způsobem bych měla vést tržby za cvičení a na krámě? Denní nebo stačí měsíční souhrn zaúčtovaný poslední den v měsíci (Daňová evidence)? Děkuji. LG


odpovídal(a): Redakce

prodej nemovitostí a daně

Dobrý den pane doktore, Chci prodat rodinný dům. Pozemek vlastním více než pět let, dům je kolaudovaný v září 2007 a bydlím v něm ale nemám zde trvalý pobyt. Může být na kupní smlouvě prodejní cena za okolní pozemek oddělená od ceny za dům a pozemek pod ním? Prodejní cena za dům a pozemek pod ním by se rovnala nákladům , které jsem vynaložil na jeho stavbu. Mám uschované doklady. Myslím že bych neplatil daň z příjmu. Akceptoval by to takto finanční úrad pro případné posuzování daně z příjmu? Dům nevlastním 5 let a ani zde 2 roky ještě nebydlím. Když by byl odhad za dům a pozemek pod ním větší než jeho prodejní cena, nemůže to ovlivnit vyměření platby daně z příjmu z prodeje nemovitosti? Vím že to ovlivní výši daně z převodu nemovitosti ale nevím jak to je u daně z příjmu. Děkuji. S pozdravem. Ing. Martin Koutský Ph.D.


odpovídal(a): Redakce

sazba daně

Patří dodávka a montáž venkovního bazénu u rodinného domku do 350 m2 podlahové plochy do snížené sazby DPH? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

vyplnění přiznání

Dobrý den, chtěla jsem se informovat do jakého řádku v přiznání k DPH pro rok 2009 patří prodej osvobozeného plnění bez nároku na odpočet - tj. poštovní známky, korespondenční lístky, kolky. Děkuji Jana


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, za jakých podmínek mi může…

Dobrý den, za jakých podmínek mi může zaměstnavatel po návratu z MD změnit původní platový výměr? Nastupuji zpět do zaměstnání v 07/09 po RD do 3 let věku dítěte a současně mi zaměstnavatel nabízí možnost nastoupit až od 09/09 (přes prázniny není k dispozici mateřská škola pro dítě)jako vstřícný krok z jeho strany. Vím, že je povinnen držet mi místo právě do 07/09. V případě, že nastoupím o 2 měsíce později nemusí mne zaměstnat? Plyne mi nějáka náhrada mzdy nebo je to formou neplaceného volna? Z čeho se náhrada vypočítá.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o pomoc ohledně návratu do…

Dobrý den, prosím o pomoc ohledně návratu do zaměstnání po rodičovské dovolené. Jsem zaměstnána jako vedoucí sekretariátu 2 firem, z toho u 1. obchodní firmy OSVČ mám HPP a u 2. spol. s r.o. mám VPP. Firmy sídlí v jedněch prostorách a mají spojený sekretariát, tzn. že současně jsem pracovala dle potřeb obou firem 8 hod. denně 7,30 - 16,00 hod. Ale papírově jsem vykazovala 8 h HPP a 2 h VPP, protože zaměstnanavatelé - manželé, chtěli náklady na mzdu asistentky rozdělit každý na svou firmu. Pracovní pozice v pracovní smlouvě je uvedená asistentka. U HPP mám podepsán Dodatek k pracovní smlouvě o převedení na pracovní pozici vedoucí sekretariátu. U 2. firmy jsem pracovala tou dobou také jako vedoucí pracovník. Jako doklad mám pouze podepsán popis pracovní funkce vedoucí sekretariátu. V průběhu rodičovské dovolené zaměstnavatel, u kterého mám HPP, založil spol. s r.o. jako pokračovatele obchodní firmy fyzické osoby. Tzn. má jiné IČ a původní zaměstnanci jsou zaměstnáni následovně: podají výpověď u fyzické osoby a podepíší novou pracovní smlouvu u s.r.o., s tím že nemají zkušební dobu. Dále dostanou nový platový výměr, který má nižší základ + odměny oproti původní smlouvě u FO (vyšší základ bez odměn). Zaměstnavatel mi pouze přispíval na životní a penzijní pojištění místo zvýšení mzdy. Nyní již nepřispívá a rozdíl základů činí cca 7000,- Kč měsícně. Zaměstnavatel, u kterého mám VPP, v průběhu RD transformoval s.r.o. na a.s. (IČ zůstává). Platí tedy původní pracovní smlouva (nyní již není vedlejší pracovní poměr)? Zaměstnavatel HPP mi sdělil, že místo u něj mám, ale současně mi sdělil že, upravil pracovní dobu 7,00 - 17,00 hod. a nabízené místo je 8,30 - 17,00 hod. Pracovní doba, ale není nijak uvedena v pracovní smlouvě (pouze 5 dnů, 40 h týdně). Lze doložit pouze docházkou. Původní prodloužený provoz 7,30 - 18,00 h byl původně řešen následovně: 7,30 - 16,00 hod. vedoucí sekretariátu (já) 9,30 - 18,00 hod. asistentka, která přímo podléhá a zastupuje vedoucí. Pracovníka, který nastupoval jako zástup za mou RD zaměstnali nejprve na dobu určitou do mého návratu z RD. Poté při změně pracovních smluv u FO je zaměstnána jako vedoucí sekretariátu jen u a.s. (2. firma, kde mám VPP) s pracovní dobou 7,00 - 15,30 hod. a dobou neurčitou. A pracovnice, kterou bych měla nahradit já, je bezdětná a pracuje 8,30 - 17,00 hod. Jak mám postupovat? Mám nárok na původní pracovní dobu 7,30 - 16,00 h? Jak je to s platem a pracovním zařazením? U a.s. (můj VPP) vedoucí místo je obsazeno. Jaké jsou možnosti? Měli by mi nabídnout jinou vedoucí pracovní pozici? Možná je to můj osobní dojem,ale neměla bych být spíše zvýhodněna pracovní dobou při péči o 3 leté dítě? Druhá pracovnice (7,00 - 15,30h) má také dítě, ale nyní již ve 2. třídě ZŠ 7 leté. Děkuji za informace.


odpovídal(a): Redakce

Překážky v práci

Dobrý den,máme zaměstnance,který doprovázel svého otce k lékaři.Chtěla jsem se zeptat,když fungoval jako doprovod,zda má ze zákona nárok na náhradu mzdy,když donese potvrzenou propustku,že tam s ním opravdu byl.Slyšela jsem názor,že ano ale pouze v případě,že jeho otec si tuto náhradu mzdy neuplatní.Děkuji moc za radu.


odpovídal(a): Redakce

účast na pojistném OSVČ

Dobrý den, mám dotaz. Jsem student VŠ a ve volném čase si chci přivydělávat na živnostenský list. Ještě než si ho zřídím zajímá mě, jak to budu mít s placením zdravotního a sociálního pojištění? Musím platit zdravotní pojištění, když ho za mě platí stát jako za studenta? Děkuji za dotaz..


odpovídal(a): Redakce

Odměna jednatele

Dobrý den, prosím Vám jak je to s odvodem SP a ZP v roce 2009 pokud firma vyplácí jednou ročně 1000Kč jednateli pracujícím na základě smlouvy o výkonu funkce odpovědného zástupce a ve firmě není jinak zaměstnán? Na OSSZ mi řekli, že se to považuje také za zaměstnání malého rozsahu, ale na ZP mi řekli, že se platit musí. Mzdový program mi SP nepočítá ale ZP ano, tak se chci ujistit.