FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna spoření je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Témata v sekci: SPOŘENÍ


DOTAZY NA TÉMA SPOŘICÍ ÚČTY

odpovídal(a): Redakce

Nejlepší EURO účet v ČR

Nejlepší EURO účet v ČR Poradí někdo z vlastních zkušeností, jaká banka nabízí nejlepší podmínky pro vklad v Euro? Všechny mají sice podmínky k nalezení, mě zajímá to, co se tam píše tím nejmenším písmem... Hlavní parametry podle preferencí: 1/vedení účtu zdarma (jestli existuje) 2/pouze EURO (někde je možné mít jenom ve spojení s účtem v CZK) 3/zaslání platby v rámci EU-SEPA co nejnižší poplatek (pohybuje se od 0-250Kč! nebo %) 4/vklad/výběr hotovosti (ne pouze elektronicky) 5/kontaktní telefon 800... (tohle není až tak důležité, ale potěší) Některé, hlavně nízkonákladové banky, tyto "výhody" mají. Ne ale všechny, které uvádím. Je to jako kdyby se dohodly, že některá bude mít tohle a jiná tamto ;-) díky za radu Petr


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mohu poprosit o pomoc s výpočtem…

Dobrý den, mohu poprosit o pomoc s výpočtem penzijního připojištění? Dejme tomu, že mi je 18 let a do důchodu půjdu v 70 letech. Zvolím si 2. pilíř a měsíční plat mám 25 00,- . Také by mě zajímal výpočet se spořícím kontem. Děkuji mockrát, M.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mam dotaz ohledne předčasného splacení…

Dobrý den, mam dotaz ohledne předčasného splacení bezpecné pujcky od ESSOX. Nezdá se mi jejich výpočet pro doplatek a chtěla bych znát Váš názor. Pujčka byla na 100tis, splátky 3460,- na 36 měsíců. Celková částka tzn. jistina + uroky 124 560,-. Nyní chci předčasně splatit zbytek částky. Uhrazeno mám 16*3460,- Essox mi vypočítal zbývající jistinu na 60960,- + urok 408,- + poplatek za předčasné splacení (1% z doplatku jistiny) 609,- ... celkem tedy 61977,- ... Podle mých propočtu by to mělo být méně. Měsíční splatka je 3460,- coz by se mělo podle mě skladat ze splátky jistiny 2778,- a uroku 682,-. Zaplaceno mám 16*3460 tzn 55360,- zbyvající jistina je tedy 55560,- a ne 60960,-jak vypočítali oni. Nebo se do zbývající jistiny počítá ještě neco jiného než jen doplatek, ale i nejaká část úroku? Za přepočítání si učtují 1000,- mají na to právo? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Účet pro společenství vlastníků

dobrý den, bydlím v bytovém domě se čtyřmi bytovými jednotkami(čtyři různí vlastníci). Nemáme založené žádné společenství vlastníků. Chtěli bychom si založit účet na tzv.fond oprav, kde by každý vlastník poukazovat měsíčně dohodnutý příspěvek. Účet by sloužil na ukládání financí, z kterých by se v případě potřeby hradily opravy domu a další výdaje. Chtěla bych se zeptat, zda existuje na trhu nějaký produkt, z kterého by se daly kdykoliv vybrat finance, byli by k němu, v ideálním případě,čtyři vlastníci(každý by se mohl podívat na pohyby účtu), při výběru by museli být min.2 zástupci... Dále bych se chtěla zeptat, jak ochránit tento účet v případě úmrtí jednoho z vlastníků(aby finance z účtu nešly do dědického řízení)a zda v případě exekuce jednoho z vlastníků lze nějak zabezpečit, aby tyto finance nebyly obstaveny. děkuji předem za odpověď. T.S.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, v lednu roku 2011 jsem si půjčil od…

dobrý den, v lednu roku 2011 jsem si půjčil od kamaráda 320 000 Kč. Každý měsíc jsem mu pravidelně splácel splátky v rozmezí 5 až 10 tisíc kč. Teď v březnu 2014 jsem mu splatil poslední splátku. kolik kč bych mu měl ještě doplatit za inflaci z této postupně splácené částky v rozmezí leden 2011 - březen 2014 ? děkuji za odpověď a cením si vašich služeb j. blažek


odpovídal(a): Redakce

Zdanění úroků stavebního spoření

Dobrý den, ráda bych se zeptala na tento případ. Manžel zdědí po své manželce, která zemřela, stavební spoření. V případě, že se rozhodne ve spoření dále pokračovat, musí po vypršení splatnosti platit z vybraného spoření daň z příjmu FO? Děkuji za odpověď, Kupková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám spořitelní vkladní knížky na jméno…

Dobrý den,mám spořitelní vkladní knížky na jméno po svém tchánovi jako dar od něho ,ale za pár let zemřel a až teď jsem si na ně vzpomněl.Koukala jsem že nejsou zrušeny ,ale poslední vklad je na nich v roce 1943.Dá se s nimi ještě něco dělat?Děkuji za odpověď.Tomanová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Přítelkyně si platí penzijní…

Dobrý den. Přítelkyně si platí penzijní připojištění trvalým příkazem a ještě navíc má každý měsíc i srážku ze mzdy na penzijní připojištění. Ona mi to popisuje jako příspěvek zaměstnavatele, ale to mi nedává smysl. Je něco, v čem je pro ní takový příspěvek formou srážky ze mzdy přínosnější, než kdyby si tam částku posílala sama? Je možné, že uvedená částka, kterou jí zaměstnavatel sráží, jde jen z části z její výplaty a zbytek jí přispívá zaměstnavatel? Nikde prostě o srážce ze mzdy na penzijní připojištění nemůžu nic najít, proč se to dělá nebo v čem je to výhodnější. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Společný účet, disponent

Jsme manželé a chtěla bych nám zařídit společný účet tak, aby kdyby se jednomu z nás něco stalo, tak ten druhý nemusel na nic čekat (třeba dědické řízení) a mohl i nadále s penězi disponovat. Existuje taková možnost? A u které banky? děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jelikož zřizuji hypotéku, ráda bych…

Dobrý den, jelikož zřizuji hypotéku, ráda bych si zřídila i spořící účet pro nečekané výdaje. Představuji si spořící účet, kdy si sama rozhodnu výši i pravidelnost splátky. Výběry bych chtěla mít k dispozici stále. Můžete mi poradit banku, která by nejlépe splňovala mé požadavky? Mnohokrát děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně stavebního spoření a…

Dobrý den, mám dotaz ohledně stavebního spoření a jeho dědictví. Spořím na smlouvu mé matky a chci na tuto smlouvu převést další peníze. Zajímá mě jestli mohu se svými sourozenci uzavřít předběžnou smlouvu o zdědění práv na tuto smlouvu a jestli k takovéto smlouvě bude přihlíženo v dědickém řízení. Děkuji Jambor


odpovídal(a): Redakce

Nevite nekdo, jak se da nejlepe prevest cca 10…

Nevite nekdo, jak se da nejlepe prevest cca 10.000 EUR z nemeckeho bankovniho uctu na cesky, asi v CZK nebo rovnou na ucet stavebniho sporeni v Cechach? Aby byly co nejnizsi poplatky za transfer?


odpovídal(a): Redakce

Dlouhodobá investice pro děti

Kam se vyplati dlouhodobe investovat detem? Mam dve male deti (4 a 2 roky), ziji v zahranici a chtela bych jim zacit setrit, rekneme 100 euro mesicne dohromady pro obe dve. Rozhodne by jsme chteli neco dlouhodobeho, treba 20 let. Nevim, co se mi nejvice vyplati, stavebni sporeni asi ne, jelikoz chci, aby penize mohly potom vyuzit na cokoliv. Docetla jsem se o podilovych fondech, ale nevim, jestli to neni moc riskantni. Zaujal me podilovy fond od Raiffeisen-Global-Mix, kde se penize ukladaji i v eurech, ale jak rikam, moc tomu nerozumim a tak si nejsem jista, ze to je pro nas ta nejlepsi volba. Dekuji za jakoukoliv radu, jak nejlepe dceram nasporit!


odpovídal(a): Redakce

Vážení, dnes jsem dostal informaci, že pojištění…

Vážení, dnes jsem dostal informaci, že pojištění vkladů v bankách a spořitelnách do výše 100.000 Euro už neplatí. Místo toho bylo prý nějakou unijní směrnicí nařízeno, údajně od 1.5.2013, že v případě finančních potíží banky může banka použít na svou záchranu až 70% vkladů střadatelů. Je tomu skutečně tak? Pokud ano, která unijní směrnice toto umožňuje? Děkuji. MŠ.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám větší množství dolarů na devizovém…

Dobrý den, mám větší množství dolarů na devizovém účtě KB,neni zpoplatněn,ale také nic nepřidá (0úrok).Mám to jako finanční rezervu, je tedy lepší si vše převést v Kč na spořící účet, nebo na Euro třeba u Aeqa deviz.účet? Děkuji J.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych předčasně vypovědět…

Dobrý den, chtěla bych předčasně vypovědět stavební spoření svých nezletilých dětí. Jsem rozvedená, stavební spoření bylo uzavřeno za dobu manželství. Musím mít při výpovědi stavebního spoření bezpodmínečně podpis otce dětí, i když jsou smlouvy na děti psané na mě a veškeré platby na spoření šly z mého účtu (za mé peníze)? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kde spořit?

Dobrý den, plánuju koupi bytu zhruba za rok v hodnotě okolo 800 000 Kč přes překlenovací úvěr. Mám dvě spoření a přemýšlím jaké další. Jedno je vkladový účet u Českomoravské stavební spořitelny. Tento účet už mám dlouho a ČSP ho ruší, protože je pro ně nevýhodný. Už mi tam nic nepřibývá pouze se úročí 3%. Otec mi poradil, že tam mám dávat 500 Kč měsíčně, aby to nezrušili. Takže tam dávám 500 Kč měsíčně. Mám tam 68 000 Kč. Potom mám stavební spoření u Stavební spořitelny. Tam musím dát ročně 20 000 Kč, aby mi dal stát podporu 2 000 Kč. Úrokovou sazbu mám 2%. Tento měsíc budu mít splacených potřebných 20 000 Kč, takže nemá smysl tam dávat více. Aktuálně tam mám 260 000 Kč. Má otázka je tedy kam dávat další peníze? Mám v plánu dávat 5 000 Kč měsíčně. Má to vůbec smysl někam dávat, když to budu za rok vybírat? Nebo tam to mám dávat dál na stavební spoření kvůli výhodnějšího úvěru? Nebo investovat někam jinam? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je mi 36 let, mám příjem 16.800,-…

Dobrý den, je mi 36 let, mám příjem 16.800,- netto. Jsem ženatý a moje žena má bohužel negativní záznamy v registrech. Splácím 3 spotřebitelské úvěry v celkové výši 320000,- při celkové splátce 8000,- Rád bych využil konsolidace úvěrů, ale zjišťuji, že to není zdaleka jednoduché. Rád bych úvěry zkonsolidoval a maximálně prodloužil splácení úvěru aby splátka vycházela cca na 5000,-/měsíc. Počítám s tím, že vzhledem k negativním registrům mé ženy bude nutné rozdělit SJM. Můj dotaz zní, zda existuje banka, která by mi byla schopna vyjít vstříc. Chápu, že odpověď nebude zcela jasná, ale postačila mi informace o tom, které banky nemají tak vysoké nároky na bonitu klientů a jsou schopni vyjít vstříc i méně bonitnějším klientům. Předem děkuji alespoň za orientační odpověď.


odpovídal(a): Redakce

jaká je nej banka ohledně poplatků nyní u nás?

jaká je nej banka ohledně poplatků nyní u nás?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,co by jste doporučili jako dlouhodobý…

Dobrý den,co by jste doporučili jako dlouhodobý spořící produkt pro vnoučka.Jsem dědeček a rád bych nějak výhodně vnoučkovi spořil.Děkuji