Právní poradenství

Právní poradenské centrum www.finance.cz provozované ve spolupráci s ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘÍ PELÍŠEK, NAVRÁTIL & PARTNEŘI, v.o.s. vám nabízí možnost zodpovědět vaše dotazy týkající se obchodního, občanského, finančního, rodinného či pracovního práva.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nájem bytu

Dobrý den, vlastním garsoniéru, kterou bych chtěla pronajmout. Potřebovala bych poradit, které dokumenty k tomu potřebuji-tzn., jak bych měla postupovat,aby vše probíhalo v souladu se zákonem, jaké daně budu muset z příjmu z pronájmu odvádět a zda má příjem z pronájmu nějaký vliv na pobírání plného invalidního důchodu. Děkuji za odpověď na mé dotazy.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odstupné, vymáhání nároku

Dobrý den. Několik let jsem společně s dalšími kolegy zaměstnán v jedné s.r.o, která nyní přichází o kontrakt na práci, pro kterou jsme byli přijati. Pracovní smlouvu máme na dobu neurčitou a zanedlouho dostaneme výpověď s 2-měsíční výpovědní lhůtou. Jistě máme nárok na 3-měsíční odstupné. Máme ale indicie, že zaměstnavatel, resp. majitel firmy, se bude snažit této platbě vyhnout. Jeho nečestné jednání není žádnou novinkou. Víme, že zakládá novou firmu a domníváme se, že na tuto novou firmu může převést jiné obchodní aktivity a majetek původní společnosti, kterou pak pošle do insolvence (o bankrotu se sám vyjádřil). Má otázka zní, jaké jsou naše šance v případném soudním sporu, jestli má smysl najít si právníka a jít se soudit, nebo jestli jsou pro nás k dispozici nějaké možnosti ještě před takovým vyhrocením situace. Co můžeme dělat prosím?. Nevím ani, zda majitel firmy má právně takový prostor takto manévrovat a jestli jen nezastrašuje. Základní kapitál firmy kde pracujeme je podle výpisu z OR 2 miliony (co by na pokrytí našeho odstupného bohatě stačilo) a majitel firmy má nemalé příjmy z různých dalších společností, kde se majetkově podílí. Za radu moc děkuji. Jakub.odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně smluvního zajištění…

Dobrý den, mám dotaz ohledně smluvního zajištění zakázek mezi FO (podnikající v oblasti IT) a jejími klienty. Je potřeba, aby každá zakázka byla podložena objednávkou, příp. smlouvou, zakázkovými listy apod.? Případně, jestli existuje nějaká částka (za poskytnutou službu), od které je tato povinnost daná? V jaké formě je kdyžtak nutné dohodnutou zakázku dojednat (zda je nutná písemná forma)? Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Prodej nemovitosti

Dobrý den,prosím o radu v případě prodeje pozemku, který vlastním stejným dílem se svou matkou a bratrem (každý 1/3). Co vše potřebuji vyřídit, abych mohl s kupujícími prodej vyřídit? Písemný souhlas bratra a matky notářsky ověřený? A jak je to s daní z prodeje a z jaké částky se platí, potřebuji znalecký odhad? Předem děkuji za veškeré rady a jsem s pozdravem. M. Vágner


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Promlčení

Dobrý den, 20.dubna 2004 jsem uzavřela životní pojištění a od té doby řádně pojištění platím. Tento týden mi přišel dopis, ve kterém pojišťovna žádá uhrazení dlužné částky 390 kč za květen 2004. Musím tuto částku uhradit nebo už je promlčená? Bohužel nemám žádné potvrzení, že jsem pojištění za květen 2004 uhradila.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Prodlení dlužníka

Dobrý den, jsem OSVČ se ŽL na překladatelskou činnost. Můj klient mi dosud (30.9.) nezaplatil fakturu za minulý měsíc (datum zdanitelného plnění 31.8.2011, den odeslání 1.9.2011, den splatnosti 15.9.2011) údajně z důvodů dovolených více odpovědných pracovníků, který fakturu včas neschválili svými podpisy. Platba mi nepřišla ani po mých dvou upomenutích a jejich slibům, že je vše už vyřízené. Zajímalo by mě, jestli jako OSVČ a fyzická osoba mám právo uplatňovat penále z prodlení platby a pokud ano, jak se vypočítá a dokdy mohu o penále žádat. Může být penále součástí další měsíční faktury za obvyklé služby, nebo musím kvůli tomu vystavit zvláštní fakturu? Za odpověď předem děkuji. Jana Holanová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosím o radu. Přišel mi dopis od…

Dobrý den, prosím o radu. Přišel mi dopis od soudu, že sem prý nezaplatila pokutu za černou jízdu v mhd.Mělo se to stát dne 1.12.2010 v trolejbusu č. 37 (brno). V životě sem tímto trolejbusem nejela a ani nevím kam to jede. A v té době sem měla šalinkartu na malou a skončila mi platnost až teďka v srpnu a bez malé sem nikam nejezdila takže černá jízda nepřipadá v úvahu. Ukradly mi peneženku s doklady tak leda že někdo předložil mojí občanku. Nahlasila sem ztrátu. Nevím co dělat pokuta se vyšplhala kolem 9 tisíc nevím kde na to mám vzít, ale snad musí existovat nějaká spravedlnost nebo jak to vyřešit. Prosím moc o radu co dělat. Děkuji moc


odpovídal(a): Redakce

Potřebuji VZOR "měnová doložka". Poraďte kde…

Potřebuji VZOR "měnová doložka". Poraďte kde najít. Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosím Vás o radu. Manžel je již více…

Dobrý den, prosím Vás o radu. Manžel je již více než rok na nemocenské. Začal s nemoci z povolání a posléze mu zjistili zhoubný nádor,tak mu lékař ukončil diagnozu nemoci z povolání a pokračoval se závažnějším onemocněním, tj.nádorem.Koncem září mu již končí podpůrčí doba a tedy mu bude ukončena nemocenská.Teď si bude žádat o invalidní důchod. Nyní je však v situaci, že nemocenská bude ukončena a co dál. Důchod nemá zatím přiznaný a tak neví zda dát výpověď a registrovat se na ÚP, protože do práce se vratit nemůže ze zdravotních důvodů. Také nemoc z povolání není dolečena. Prosím Vás o radu, jak by měl dále postupovat. Děkuji Vám.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování, spoluvlastnictví

Dobrý den, vlastním ideální podíl na nemovitosti(pole-orná půda).Chtěla by jsem můj podíl darovat bratrovi a potřebuji vědět, zda před darováním pořebuji souhlas spoluvlastníka, protože při darování synovi, tento souhlas nebylo potřeba. Děkuji za odpověď. Marie Sucháodpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď

Dobrý den. Pracovala jsme jako účetní v MŠ s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Nastoupila jsem na mateřskou, později rodičovskou dovolenou, která mi skončila 9.9.2011 - dcera měla 3 roky. Dne 12.9.2011 bych měla nastoupit do zaměstnání, ale telefonicky mi ředitelka sdělila, že se mnou již nadále nepočítá, že mé místo obsadila jinou pracovnici a chce mi dát výpověď pro nadbytečnost. Mám se 12.9.2011 dostavit k projednání výpovědi. Na internetu jsem si vyhledala, že pokud dostanu výpověď pro nadbytečnost, tak mám nárok na 2měs. výpovědní dobu a 3 měsíční odstupné. Bojím se ale, že mi bude vnucována dohoda o rozvázání prac.poměru, kde můžou být podmínky odlišné. Musím na tuto dohodu přistoupit? Budou mi z toho, že na dohodu nepšistoupím plynout nějaké nevýhody pro mou stranu? Slyšela jsem, že pokud podepíšu dohodu o ukončení prac.poměru, nejsou mi na úřadu práce povinni vyplácet podporu v zaměstnanosti, nebo mi z toho plynou i jiné nevýhody? Jaké mám možnosti? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Překážky v práci

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s volnem na svatbu, která bude 29.10.2011 (sobota), ale 28.10.2011 je státní svátek. mám i přesto nárok na den volna ze zákona? děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den, koncem srpna jsem se vratila z Velke…

Dobry den, koncem srpna jsem se vratila z Velke Britanie po 5 letech z studijne-pracovniho pobytu, kde jsem radne platila pojisteni a dane. Pred tremi mesici jsem zjistila, ze jsem tehotna. Po navratu ze zahranici jsem se prihlasila na UP a hledam praci. V studium pokracuji dalkove. V pripade, ze praci co nejdrive nenajdu nebylo by lepsi nastoupit na nemocenskou? Je moji povinnosti informovat UP o mem tehotenstvi? Muzete mi prosim poradit, jak tuto situaci co nejlepe resit? Predem moc dekuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Navrácení daru

Dobrý den, prosím o radu jak postupovat u vrácení daru?Rodiče bratrovi darovali cca před 5 roky rodinný dům v kterém žijí a mají zde napsané doživotní bydlení.Bratr je nyní delší dobu bez zaměstnání a rodiče za něj platí všechny jeho náklady,půjčky apod.Je na ně velmi vulgární a rodiče chtějí aby z domu odešel.Bratr řekl že když mu dají nějaké peníze že z domu odejde a dům jim vrátí.Jak máme prosím postupovat když chce dar vrátit?Předem moc děkuji za odpověď,Hana


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď

Dobrý den, prosím o radu. 28.6.2011 jsem byla firmou vyslána na kontrolu OSSZ, která se nachází v jiném městě než je sídlo naší školy - kontrolované organizace.Protože i já do zaměstnání dojíždím, jela jsem na kontrolu rovnou z domova vlasním autem (jednalo se o několik šanonů, které jsem musela ke kontrole předložit) Kontrola byla zahájena ve 12.30 já jsem však jela hned ráno (do práce jsem toho dne nešla)a navštívila jsem zubního lékaře. Druhý den jsem v práci oznámila, že jsem byla u zubaře a protože ředitelka nikdy nevyžadovala propustku ani jsem si o ní u zubaře neřekla.Protože jsme však nyní s ředitelkou ve sporu a ona chce abych ze školy odešla - pracuji jako účetní,ústně mi sdělila, že chce propustku. Jelikož je to město, kde jsem byla u zubaře 25km od mého bydliště a já tam mám jít 15.9.opět na kontrolu (po prac.době bych tam nestihla dojet) řekla jsem, že si propustku z 28.6.nechám potvrdit při příští návštěvě.Nyní v srpnu když jsem byla na dov.mimo domov mi však napsala ředitelka SMS ať propustku okamžitě předložím, jinak, že mi bude počítat 4h.neodpracované. Napsala jsem jí, že jsem mimo domov a že pokud nechce čekat do 15.9. ať mi dá půl dne dovolené.(Kromě toho měli dovolenou i v té zubní ordinaci a já jsem se tam nemohla dovolat) 29.8.mi však přišel doporučený dopis v němž cituji: Vám uděluji napomenutí za nepřítomnost na pracovišti bez řádného zdůvodnění.Při opakovaném porušování povin.dle ZP 262/2006 Sb §52 písm.g) Vás upozorňuji na možnost výpovědi a od 1.9.2011 Vám odebírám osobní příplatek z dývodu výše uvedeného napomenutí". Zajímalo by mě, zda má na toto právo vč.odebrání os.příplatku, když jsem jí o návštěvě lékaře informovala a sdělila důvody, proč nemohu propustku předložit okamžitě. Písemně mi nesdělila do kdy mám tento nedostatek odstranit.Jelikož chce abych ze zam.odešla,(řekla jsem jí, že neodejdu ale nakonec jsem se stejně rozhodla výpověď podat)hledá důvody aby mi mohla výpověď dát. Co vlastně znamená v §52 písm g) "v posledních 6 měsících" na které se také v upozornění odvolává. Znamená to, že mi může dát výpověď až za 6 měsíců, když mi v průběhu těchto 6měsíců dávala upozornění, a kolik upozornění mi musí dát aby mi mohla dát výpověď? Nebo mi během září může dát další a další upozornění (důvody se vždycky najdou) a v říjnu mi dát výpověď? Jaká je v tomto případě výpovědní lhůta? Moc děkuji za radu. Vím, že jsem toho vychrlila příliš ale přesto, že od října sama podám výpověď z důvodu péče o osobu blízkou zajímalo by mě, zda mi ona nemůže dát výpověď dřív a na zákl.§52. Jedná se mi samozřejmě o to abych neměla krácenou podporu.V list.mi bude 55 let. Ještě jednou děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, mám následující dotaz: obec je…

Dobrý den, mám následující dotaz: obec je zřizovatelem příspěvkové organizace-školy. Organizace si má buď z vlastních zdrojů nebo externě zajistit zpracování mzdové agendy. Rád bych věděl, jestli zřizovatel (obec) může své příspěvkové organizaci nařídit, za jakou cenu má službu nakoupit, příp. zda může své příspěvkové organizaci zřizovatel určit, kdo pro ni bude výše zmíněnou službu zajišťovat. Děkuji za odpověď. Tomáš Krutský


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní doba, překážky v práci, ošetřovné

Dobrý den. Potřebovala bych poradit v oblasti pracovního práva. Pracuji rok ve školství konkrétně v zákl.umělecké škole jako účetní.Jelikož do práce dojíždím vlakem, sjednala jsem si (bohužel jenom ústně) prac.dobu tak, aby mi navazovala na příjezd a odjezd vlaku.Asi po půl roce jsem začala mít problémy s ředitelkou školy, která mi mj.řekla, že mě už ve škole nechce a ať si jdu na pracák. Je mi téměř 55 let, mám 7 let do důchodu, takže jsem jí řekla, ať nepočítá s tím, že mě vyštve.Přede mnou se jí to podařilo v průběhu šesti let u pěti pracovnic. Doslova mě upozornila na to, že je zvědavá jak to tam teda vydržím... Skutečně jsem se rozhodla dát výpověď a protože mám doma 87 letou maminku, která má 2.st.bezmocnosti, rozhodla jsem se, že budu o ni pečovat(péči skutečně potřebuje)Nicméně ředitelka mi od 1.9.2011 písemně "upravila" prac.dobu tak, že před zač.prac.doby - od příjezdu vlaku, budu muset čekat hodinu a půl a po ukončení prac.doby opět hodinu a půl před odjezdem vlaku. Z domova odcházím v půl šesté ráno a budu se muset vracet v 19hodin.Zajímalo by mě, zda má na toto právo a jaké problémy bych mohla mít z toho, když budu i nadále pracovat podle původní prac.doby popř.jak mám postupovat a bránit se proti takovéto zlovůli. Kvůli mamince v žádném případě na tuto prac.dobu nemohu přistoupit. PP na základě mé výpovědi mi skončí 30.11.2011 nicméně ani ty tři měsíce nemohu nechávat maminku tak dlouho samotnou. Kromě jiného je silná diabetička a já jí píchám 2x denně inzulín. Děkuji za odpověď dost to spěchá, protože nevím, zda musím dodržovat už od září tuto stanovenou prac.dobu. L.V.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, pracuji jako pokladní v supermarketu.…

Dobrý den, pracuji jako pokladní v supermarketu. Podepsali jsme dohodu o hmotné odpovědnosti a kromě jiného jsme byli důrazně upozorněni, že když nám bude chybět (ztratíme) lísteček z terminálu při platbě kartou, částku uhradíme. Nelíbí se mi to a zdá se mi to nelogické, když platba od banky proběhne i když se lísteček ztratí. Supermarket tak dostane za nákup zaplaceno od banky i ode mě. Může toto zaměstnavatel (Ahold) opravdu požadovat? Velmi děkuji za odpověď. Jana.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vyživovací povinnost

Dobrý den,mám dotaz, jak je to s výživným na dítě, které ukončilo školu, začalo pracovat, ale po třech měsících pracovní poměr na konci zkušební doby ukončilo a přihlásilo se na úřad práce. Na podporu v nezaměstanosti nárok nemá. Trvá stále moje vyživovací povinnost,když studium již bylo ukončeno a pracovní poměr byl ukončen ze strany dítěte? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nálezné

Dobrý den,našla jsem peněženku s fin.obnosem a odevzdala na městskou policii.Majitel slibil po telefonu nálezné ale již nereaguje.poslala jsem tedy písemnou žádost o nálezné,ale dopis mi dnes přišel zpět z důvodu nenalezení adresáta(adresu jsem získala z protokolu od policie.Nevím co nyní mám dělat.Kam poslat druhou výzvu případné jednání soudní cestou?Potřebuji mít právní zastoupení?podle dostupných informací jsem v právu.Děkuji Vám moc za pomoc.