Právní poradenství

Právní poradenské centrum www.finance.cz provozované ve spolupráci s ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘÍ PELÍŠEK, NAVRÁTIL & PARTNEŘI, v.o.s. vám nabízí možnost zodpovědět vaše dotazy týkající se obchodního, občanského, finančního, rodinného či pracovního práva.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní doba, překážky v práci, ošetřovné

Dobrý den. Potřebovala bych poradit v oblasti pracovního práva. Pracuji rok ve školství konkrétně v zákl.umělecké škole jako účetní.Jelikož do práce dojíždím vlakem, sjednala jsem si (bohužel jenom ústně) prac.dobu tak, aby mi navazovala na příjezd a odjezd vlaku.Asi po půl roce jsem začala mít problémy s ředitelkou školy, která mi mj.řekla, že mě už ve škole nechce a ať si jdu na pracák. Je mi téměř 55 let, mám 7 let do důchodu, takže jsem jí řekla, ať nepočítá s tím, že mě vyštve.Přede mnou se jí to podařilo v průběhu šesti let u pěti pracovnic. Doslova mě upozornila na to, že je zvědavá jak to tam teda vydržím... Skutečně jsem se rozhodla dát výpověď a protože mám doma 87 letou maminku, která má 2.st.bezmocnosti, rozhodla jsem se, že budu o ni pečovat(péči skutečně potřebuje)Nicméně ředitelka mi od 1.9.2011 písemně "upravila" prac.dobu tak, že před zač.prac.doby - od příjezdu vlaku, budu muset čekat hodinu a půl a po ukončení prac.doby opět hodinu a půl před odjezdem vlaku. Z domova odcházím v půl šesté ráno a budu se muset vracet v 19hodin.Zajímalo by mě, zda má na toto právo a jaké problémy bych mohla mít z toho, když budu i nadále pracovat podle původní prac.doby popř.jak mám postupovat a bránit se proti takovéto zlovůli. Kvůli mamince v žádném případě na tuto prac.dobu nemohu přistoupit. PP na základě mé výpovědi mi skončí 30.11.2011 nicméně ani ty tři měsíce nemohu nechávat maminku tak dlouho samotnou. Kromě jiného je silná diabetička a já jí píchám 2x denně inzulín. Děkuji za odpověď dost to spěchá, protože nevím, zda musím dodržovat už od září tuto stanovenou prac.dobu. L.V.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, pracuji jako pokladní v supermarketu.…

Dobrý den, pracuji jako pokladní v supermarketu. Podepsali jsme dohodu o hmotné odpovědnosti a kromě jiného jsme byli důrazně upozorněni, že když nám bude chybět (ztratíme) lísteček z terminálu při platbě kartou, částku uhradíme. Nelíbí se mi to a zdá se mi to nelogické, když platba od banky proběhne i když se lísteček ztratí. Supermarket tak dostane za nákup zaplaceno od banky i ode mě. Může toto zaměstnavatel (Ahold) opravdu požadovat? Velmi děkuji za odpověď. Jana.odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vyživovací povinnost

Dobrý den,mám dotaz, jak je to s výživným na dítě, které ukončilo školu, začalo pracovat, ale po třech měsících pracovní poměr na konci zkušební doby ukončilo a přihlásilo se na úřad práce. Na podporu v nezaměstanosti nárok nemá. Trvá stále moje vyživovací povinnost,když studium již bylo ukončeno a pracovní poměr byl ukončen ze strany dítěte? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nálezné

Dobrý den,našla jsem peněženku s fin.obnosem a odevzdala na městskou policii.Majitel slibil po telefonu nálezné ale již nereaguje.poslala jsem tedy písemnou žádost o nálezné,ale dopis mi dnes přišel zpět z důvodu nenalezení adresáta(adresu jsem získala z protokolu od policie.Nevím co nyní mám dělat.Kam poslat druhou výzvu případné jednání soudní cestou?Potřebuji mít právní zastoupení?podle dostupných informací jsem v právu.Děkuji Vám moc za pomoc.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výživné

dobrý den,prosím o radu jak napsat Vyjádření ve věci návrhu zvýšení výživného zletilého dítěte.Od soudu mám určeno výživné ve výši 1500kč na jednu dceru,od ledna letošního roku však po dohodě s bývalou manželkou platím 2000kč.To samé i na dceru druhou,nyní mě přišla žaloba o zvýšení a to na částku 3800kč,pravděpodobně od obou dcer což by činilo 7600kč měsíčně,s čímž nesouhlasím,Byl bych ochoten platit zvýšení v řádech stokorun asi tak o 500kč.Jsem OSVČ a moje finanční situace není zrovna moc dobrá.Děkuji za radu


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, už jsem včera na Vás měla jeden dotaz…

Dobrý den, už jsem včera na Vás měla jeden dotaz a za jeho zodpovězení Vám moc děkuji. Ale měla bych ještě 3 dotazi. 1. Alimenty na dítě se vypočítávají podle platu rodiče a jeho životní úrovně. Vím že je i tabulka na výpočet alimentů která není teda nařízená ale jen orientační. Pokavaď si přítele vemu (má nemanželského syna platí na něj alimenty) A dostanu barák od rodičům s tím že se budu muset vyplatit sestru polovinou. Tím zvedám příteli později manželi životní úroveň tím pádem se to bude započítávat do alimentů nebo ne? Samozřejmě bych barák měla napsaný nasebe a nebyl by zahrnut do SMM. Ale co by bylo ve SMM by se do životní urovně počítalo že je totak a tím pádem by se to počítalo i do alimentů? 2. Brzi bude mít soud o alimenty momentálně platí 1500kč + 500kč splácí za dobu kdy se čekalo na určení otcovství jelikoš slečna nevěděla kdo je otec. Než odní přítel odešel týden po narození syna bydleli spolu po rozchodu se přítel odstěhoval domů +-60km od ní a syna. 3 roky čekal na otcovství a teď si ho pravidelně bere jezdí si pro něj a odváží ho bylo mu od matky řečeno že jestli ho chce ať si proněj jezdí že to není její povinost mu ho vozit. Chápu že to je tak proní pohodlnější časově i finančně ale takhle přítel vydá další min 1000kč na dopravu. Tak by mě zajímalo zda tuto skutečnost může u soudu říct a požadovat o střídání dopravy on si proněj dojede a ona si pak proněj přijede aby se teda podíteli oba přeci to je i povinost její aby syn byl s tátou. Sice tedy ona papíry nemá ale její přítel s kterým bydlí a má další dítě má a i auto nebo spoustu přátel také autobusy a vlaky jezdí. Normálně jakto cestuje k rodičům a kam potřebuj. 3. A ještě by mě zajímalo zda-li k zvíšení alimentů je důvod ten že jí snížili mateřskou na 4tisíce a původně mela něco přes 6 tisíc. Přitom na mateřské je se synem současného přítele, mého přítele synovi je už 5let. Teď začne teprv chodit do školky jelikoš má 3 děti a nevzali jí ho dříve protože byla doma. Takže za školku ani platit nebude páč bude předškolák a za ty se neplatí. jen jídlo a to tak jako tak busela kupovat domů. Momentálně nám nejde ani tak o to synovy nedat víc peněz jen o to že když jí dáme víc tak stejnak to synovy nic nepřinese páč mu za to víc hraček ani oblečení nekoupí nebo vejletů. Kouří jak fabrika napučovala si půjčky na kraviny který stejnak už dávno nemá. Děkuji za vaší odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, měl bych dotaz týkající se nutnosti…

Dobrý den, měl bych dotaz týkající se nutnosti registrace ( živnost, DPH, atd. ) po právní stránce v EU státech při modelu podnikání, který nyní řeším: Předmětem podnikání je prodej zboží přes e-shop v rámci celé EU. Ke zboží bude vždy dodána faktura s adresou prodejce ( XXX, Praha, ČR ). Z důvodů snížení nákladů na poštovné, budu posílat zboží ( několik balíků na 1. paletě) vždy jednou týdně do dané země. Zde bych měl již kolegu-y, který by dané balíky rozeslal přes místního dopravce, který by mě poslal fakturu na služby do Prahy. Kolega by nebyl zaměstnanec, to by jej neuživilo ( max. na fakturu nebo dohodu ) Druhý dotaz je již trochu komplikovanější,ale otázka je stejná. Platilo by to i pro případ, kdy by zmiňovaný kolega měl i v místě prodejnu nebo vzorkovnu ? Zboží by nabízel tak jak přišlo z ČR - s přiloženou ,,českou,, fakturou, tedy bez zisku ? V případě vzorkovny pevně věřím, že by to bylo možné - zákazník by přišel, vybral by si zboží a po vybrání by mu bylo následně doručeno domů. Děkuji Vám za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ke svému podnikání (volná živnost)…

Dobrý den, ke svému podnikání (volná živnost) budu využívat auto, které je VŠAK napsáno na manžela a zároveň jej používáme i k soukromým účelům. Budu si moci v tomto případě uplatnit daňově uznatelný výdaj CZK 4.000,-- /měsíčně ? Děkuji, Kořenková Lenka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, prosím o radu, jestli je možné být…

Dobrý večer, prosím o radu, jestli je možné být současně evidován na úřadu práce a současně vyřizovat BEZÚPLATNĚ záležitosti ve vlastní firmě jako jednatel? Např. vystavování faktur, komunikace a uzavírání smluv s dodavateli, jednání s klienty na pobočce apod.. Je k tomuto třeba nějaká dohoda, která by se doložila na ÚP a tuto činnost umožňovala? Popř. jak dlouhou dobu lze tímto způsobem pracovat? Nemůže mě ÚP z evidence vyřadit? Nebo kde bychom tyto informace mohli zjistit, na ÚP nejsou schopni poradit. Děkuji. Hloušková


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, ráda bych se zeptala na otázku ohledně…

Dobrý den, ráda bych se zeptala na otázku ohledně uzavření manželství. Žiji s přítelem který má nemanželského syna svěřeného matce do péče a platí na měj alimenty. A moje otázka zní jak se budou vypočítávat alimenty když se stanu jeho ženou? Zda se bude i můj příjem započítávat do výpočtu na alimenty nebo nikoliv. Nebo se radši nebrat a žít spolu bez sňatku. Nikde jsem tohle nenašla. Děkuji za odpověďodpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Společné jmění manželů

Dobrý den, mám několik dotazů: 1) Patří dluh za zdravotní pojištění do společného jmění manželů, nebo je možné ZP považovat za věc sloužící osobní potřebě jednoho z manželů dle § 143 Občanského zákoníku? 2) Je možné SJM zůžit (dohodou či soudně?) o závazek, který je již předmětem exekučního řízení? 3) Jestliže manželé již několik let nežijí ve společné domácnosti, je možné nyní provést zůžení SJM tak, aby do něj nespadaly žádná práva či povinnosti vzniklé po datu oddělení domácností? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Úvěr, zástavní právo

Dobrý den,prosím o radu. Můj syn si vzal překlenovací úvěr od stavební spořitelny na družstevní byt tedy převod členských práv a povinností k družstu za smluvní cenu. Stavební spořitelna zaslala převodci částku za převod bytu na jeho účet před 3 týdny dosud však převod nebyl uskutečněn, ačkoli ve smlouvě o smlově budoucí bylo uvedeno, že převede byt do 6.8.2011. Stále se vymlouvá na nedostatek času, teď odjel na dovolenou. Žadali jsme, aby peníze nám nebo stavební spořitelně vrátil to odmítl. Já na tento úvěr ručím svým vlastním bytem, který je v mém osobním vlastnictví. Za těchto okolností už nemáme o byt zájem můžeme nějakým způsobem od této smlouvy odstoupit a dostat zpět peníze a zrušit smluvní zástavu, jak máme pokračovat. Bude částku za byt požadovat po převodci stavební spořitelna a pokud syn nebude úvěr na byt, který nemá ještě převedený splácet je možné, že příjdu o svúj zastavený? Pak bychom neměli ani jeden kde bydlet. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Chci zmenit mé Heslo, nejde to.Měl bych asi…

Chci zmenit mé Heslo, nejde to.Měl bych asi zaškrtnout Obecné podmínky ale nenašel jsem kde. Váš ele@atlas.cz


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Živnostenské oprávnění

Dobrý den, jsem důchodce a mým koníčkem je vyrábět bižuterní šperky. Ve vlastním domě mám volný obchod. Chtěla jsem se zeptat, zda v něm mohu prodávat své výrobky a za jakých podmínek. Potřebuji na tuto činnost živnost? Děkuji Hana Machová. machova.hani@seznam.cz


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o informaci,zda má v právu…

Dobrý den,prosím o informaci,zda má v právu přednost Smlouva o zamezení dvojího zdanění uzavřená mezi ČR a Slovenskem,tedy mezinárodní smlouva nebo běžné daňové zákony dle platné slovenské legislativy.Podle čeho se řídit, pokud tam dochází k drobnému rozporu? Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den chci se jen zeptat,jestli je…

Dobrý den chci se jen zeptat,jestli je povinnost prodávajícího,pokud o to požádám,vypsat mi na zboží paragon,nebo stačí jen lístek z pokladny? Děkuji Janková


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď, odstupné

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Manžel byl skoro rok v pracovní neschopnosti a prodělal operaci obratlové ploténky. Protože se jednalo již o druhou operaci, byl mu přiznán invalidní důchod 1. stupně. Začátkem září by se měl vrátit do zaměstnání. Práce, kterou vykonával před nástupem do pracovní neschopnosti, byla nijak zvlášť fyzicky, ani psychicky náročná. Pracoval jako operátor a seřizovač CNC strojů a na stejnou pozici by se také rád vrátil. Jeho místo bylo ale vzhledem k jeho dlouhodobé nemoci již obsazeno. Zástupce zaměstnavatele mu řekl, že když má invalidní důchod, nepočítali s tím, že se do práce vrátí. Nabídl mu práci na jiné pozici, ale tato je fyzicky náročnější a obnáší zatížení, kterému by se měl manžel vyvarovat. Chtěla bych se proto zeptat, jaká má v takovýchto případech zaměstnanec a zaměstnavatel práva a povinnosti. Musí zaměstnavatel manželovi umožnit návrat na původní pozici, anebo mu musí najít takové zaměstnání, které odpovídá jeho zdravotnímu stavu. Když by jej přeřadil na práci, která není stejně platově ohodnocena, může mu snížit plat? A v jakých případech mu může dát výpověď a jak je to pak s odstupným. Předem Vám velice děkuji za odpověď a radu. S přáním hezkého dne Dana J.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vyživovací povinnost

Dobrý den, jsem 22letý student (v září nastupuji do 4. ročníku bakalářského prezenčního studia) a během tohoto studia si chci najít práci, protože budu při studiu stíhat pracovat na plný úvazek. Mému otci bylo soudem určeno platit na mě výživné - chtěl jsem se zeptat, zda je mi toto výživné povinen platit nadále, ikdyž budu vydělávat - ale zároveň budu student prezenčního studia? Děkuji Michal


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědění ze závěti

Dobrý den. Je možné napsat závěť, ve které odkážu svým dvěma dětem naprosto nerovnoměrný podíl(abych nemusela použít vydědění), např. 5000,-- jednomu a zbytek druhému dítěti? Je to napadnutelné? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den,dcera vlastní z dědictví malý domek…

Dobrý den,dcera vlastní z dědictví malý domek.Jelikož studuje na VŠ-prezenční studium,nemá prosředky na chod a údržbu. Pobírá sirotčí důchod. Může dům pronajmout- tudíž mít příjem z pronájmu a zároveň pobírat sirotčí důchod. děkuji