Právní poradenství

Právní poradenské centrum www.finance.cz provozované ve spolupráci s ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘÍ PELÍŠEK, NAVRÁTIL & PARTNEŘI, v.o.s. vám nabízí možnost zodpovědět vaše dotazy týkající se obchodního, občanského, finančního, rodinného či pracovního práva.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď, odstupné

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Manžel byl skoro rok v pracovní neschopnosti a prodělal operaci obratlové ploténky. Protože se jednalo již o druhou operaci, byl mu přiznán invalidní důchod 1. stupně. Začátkem září by se měl vrátit do zaměstnání. Práce, kterou vykonával před nástupem do pracovní neschopnosti, byla nijak zvlášť fyzicky, ani psychicky náročná. Pracoval jako operátor a seřizovač CNC strojů a na stejnou pozici by se také rád vrátil. Jeho místo bylo ale vzhledem k jeho dlouhodobé nemoci již obsazeno. Zástupce zaměstnavatele mu řekl, že když má invalidní důchod, nepočítali s tím, že se do práce vrátí. Nabídl mu práci na jiné pozici, ale tato je fyzicky náročnější a obnáší zatížení, kterému by se měl manžel vyvarovat. Chtěla bych se proto zeptat, jaká má v takovýchto případech zaměstnanec a zaměstnavatel práva a povinnosti. Musí zaměstnavatel manželovi umožnit návrat na původní pozici, anebo mu musí najít takové zaměstnání, které odpovídá jeho zdravotnímu stavu. Když by jej přeřadil na práci, která není stejně platově ohodnocena, může mu snížit plat? A v jakých případech mu může dát výpověď a jak je to pak s odstupným. Předem Vám velice děkuji za odpověď a radu. S přáním hezkého dne Dana J.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vyživovací povinnost

Dobrý den, jsem 22letý student (v září nastupuji do 4. ročníku bakalářského prezenčního studia) a během tohoto studia si chci najít práci, protože budu při studiu stíhat pracovat na plný úvazek. Mému otci bylo soudem určeno platit na mě výživné - chtěl jsem se zeptat, zda je mi toto výživné povinen platit nadále, ikdyž budu vydělávat - ale zároveň budu student prezenčního studia? Děkuji Michalodpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědění ze závěti

Dobrý den. Je možné napsat závěť, ve které odkážu svým dvěma dětem naprosto nerovnoměrný podíl(abych nemusela použít vydědění), např. 5000,-- jednomu a zbytek druhému dítěti? Je to napadnutelné? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den,dcera vlastní z dědictví malý domek…

Dobrý den,dcera vlastní z dědictví malý domek.Jelikož studuje na VŠ-prezenční studium,nemá prosředky na chod a údržbu. Pobírá sirotčí důchod. Může dům pronajmout- tudíž mít příjem z pronájmu a zároveň pobírat sirotčí důchod. děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování nemovitosti, zástavní právo

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Můj tchán s tchýní vlastní dům s pozemkem. On 3/4 ona 1/4 vlastnictví. Na tchýni jsou různé exekuce a neplatila sociální a zdravotní pojištění v době podnikáni. Nyní prý dluží jen penále. Tchán by nám chtěl darovat její podíl tu 1/4, ale na Katastru je uvedeno Zástavní právo soudcovské. Je možné darovat tuto nemovitost s touto zástavou.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosím o odpověd. Vlednu 2011,jsem…

Dobrý den, prosím o odpověd. Vlednu 2011,jsem začal podnikat a nemám ještě podáno danové přiznání.Soud o určení výživného po mě však požaduje jinou formu prokázání příjmů než danové přiznání.Bude stačit peněžní deník ?Co by měl deník obsahovat?Je možné použít místo výdajů"paušální výdaje". Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědické řízení

dobrý den,moje babička zemřela více jak před 10 lety.Nyní se mi do ruky dostal dopis,že vlastní podílové listy,které neuvedla v závěti.Dopis přišel obyčejně na babičky jméno,kde je uvedeno její rodné číslo i číslo smlouvy.Bylo to pro mě velikým překvapením.Jelikož jsem byla dědicem jako vnučka, i můj bratr -vnuk a její dcera.O žádných podílových listech se nikde nemluvilo.Chtěla jsem se zeptat,zda můžu já jako vnučka,prodat sama tyto podílové listy nebo to musím někde oznámit? a zda se musím s ostatními rozdělit a přiznat z této částky dan?děkuji Lída


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosím o radu, manželka známého se s…

Dobrý den, prosím o radu, manželka známého se s dítětem odstěhovala, rozdělili si věci, ale větší úvěr z kterého se koupilo zařízení i auto /vzala si jeho manželka/ platí on s tím, že po dobu splácení úvěru nebude platit na dítě alimenty. Prosí o radu, jak toto právně ošetřit, aby jeho zatím ještě manželka, za pár let nepožadovala alimenty zpětně s tím, že neplatil. Děkuji za odpověď a přeji krásný den.


odpovídal(a): Redakce

Promlčení

Dobrý den, dne 30.12.2006 se mi stal na lyžích (nepracovní) úraz kolene. 6.2.2007 jsem se podrobil operaci (artroskopie), při které byl nalezen přetržený přední skřížený vaz. Nebyla provedena plastika, vaz byl v tomto stavu ponechán s tím, že při případných komplikacích bude vaz plasticky implantován v pozdější době. Koleno bylo bez komplikací až do podzimu 2009, poté začalo natékat. Na březen 2010 jsem tedy naplánoval druhou operaci, při které mi byl chybějící vaz nahrazen plastikou. Poté následovala cca 6měs. rekonvalescence a teprve teď po roce ustálení jsem si nechal při poslední kontrole vyřídit formulář o trvalých následcích a zaslal jej na pojišťovnu. Odtud mi bylo sděleno, že došlo k promlčení, jelikož úraz se stal 30.12.2006. Chci se tedy touto cestou zeptat, zda pojišťovna postupuje správně. Vím, že promlčecí lhůta je v tomto případě nejdéle 4 roky od data úrazu. Moje trvalé následky se ale definitivně ustálily až teď, rok po druhé operaci. Měl jsem tedy podat oznámení o trvalých následcích v době mezi první a druhou operací, ačkoliv jsem věděl, že budu operován ještě jednou? Jak se má tomto případě postupovat? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, dotaz směřuje k mému nároku na…

Dobrý den, dotaz směřuje k mému nároku na příspěvek na bydlení a popř. možnosti získat (současně) životní či existenční minimum (po ukončení osmiměsíční evidence na ÚP). Popis situace: Otec má 86 let a nyní je zařazen jako "osoba závislá na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni III". (Pobírá tedy příspěvek na péči ve výši 8000,-Kč, který obhospodařuji). S ohledem na jeho fyzický a mentální stav (demence) jsem dal v loňském roce výpověď v zaměstnání, abych mohl otci pomáhat v jeho přirozeném prostředí (v místě jeho bydliště - RD). Od 1.1.2011 jsem se přihlásil do evidence ÚP s tím, že s ohledem na péči o otce potřebuji práci na poloviční úvazek. (Písemně doporučeno ÚP otcovým psychiatrem). Odpovídající zaměstnání, bohužel, nebylo nalezeno. K otci dojíždím denně, pokud tam dle nutnosti, nemusím zůstat přes noc. Jsem svobodný, bezdětný a jsem nájemcem bytu 0+1. Po uplynutí osmiměsíční evidence na ÚP nebudu mít žádný příjem, nejsem OSVČ, spolumajitelem žádné společnosti ani nejsem v orgánech žádné společnosti. Otec bydlí v RD, který přešel po smrti matky (od r.2000) do mého vlastnictví. Současně tam bylo zřízeno věcné břemeno tak, aby otec nebyl krácen na svých možnostech k plnému užívání RD. Děkuji za Váš čas a jsem s pozdravem Ing. Miroslav Slívaodpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nechal jsem v servisu vyměnit řemen na motocyklu.…

Nechal jsem v servisu vyměnit řemen na motocyklu. Při kontrole doma po provedení opravy jsem zjistil, že servis použil starý, použitý a poškozený řemen, ačkoli mi účtoval řemen nový. Prosím o radu jak postupovat při uplatnění reklamace. Předpokládám, že toto servis provedl úmyslně a při převzetí opravované věci toto nelze zkontrolavat bez demontáže motocyklu. Nejedná se v tomto případě i o tresněprávní odpovědnost - podání trestního oznámeni pro podvod? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den,v rodině probíhá dědické řízení. Jeden…

Dobrý den,v rodině probíhá dědické řízení. Jeden dědic žije s rodinou v Kalifornii. Zatím nestihl ověřit podepsanou plnou moc k jeho zastupování jeho tetou. Tuto plnou moc zaslal tetě mailem. Ale bez ověření, z důvodu, že je to pro něj složitější - to neumíme posoudit. Notářka dědickou schůzku zrušila, dokud nebude mít ověřenou plnou moc. Chceme se zeptat, do jaké doby nebo existuje doba dle zákona, do kdy notářka musí ukončit dědické řízení,když někteří účastníci řízení jsou nečinní. Trvá to již delší dobu. Předem děkuji za odpověď. Eduard.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení pracovního poměru

Dobrý večer, moje firma se dostala do potíží a již nemám pro svého zaměstnance práci. Zatím jsem s ním neřešila možnosti ukončení pracovního poměru, protože si nejdříve zjišťuji možnosti. Je možné mu dát výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou a odstupným ve výši tříměsíčních platů? Domnívám se, že toto je standartní, ale lze mu snížit plat v této výpovědní lhůtě, pokud bych nechtěla, aby chodil do práce? Někde jsem četla, že je možné snížit plat až na 60% při schválení ÚP, je to možné? Děkuji za odpověď, případně radu, jak nejlépe tuto skutečnost vyřešit. Pěkný večer. Marková


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Měla bych na Vás jeden dotaz, snad mi budete moci…

Měla bych na Vás jeden dotaz, snad mi budete moci odpovědět: Zajímalo by mě, zda se ve smlouvě o prodeji nemovitosti uvádí zaměstnání - povolání prodávajícího. Jsem plně invalidní, nejsem zaměstnána a chtěla bych prodat nemovitost. Má o ni zájem kupec z blízkého okolí. Já mám však obavy, že když mu nemovitost prodám, nepodaří se mi udržet v tajnosti, že jsem plně invalidní, což je ryze moje soukromá a intimní věc, do které nikomu nic není a nerada bych byla stigmatizována. Uvádí se ve smlouvě o prodeji nemovitosti údaj o povolání prodávajícího či o jeho invaliditě? Mohla by vyjít v průběhu vyřizování nutných právních náležitostí týkajícíh se prodeje moje plná invalidita najevo? Děkuji za pochopení pro můj dotaz, Velice děkuji za Vaši odpověď. J. N.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vrácení daru

Dobrý den, prosím o radu. Rodiče přepsali dvougenerační dům sestře, kde společně bydlí.Rodiče dole, sestra nahoře.Pohádali se a otec chce přepsat dům zpět s tím, že si vezme nějakou půjčku a vyplatí je. Prosím vás jde to nějak řešit, musí s tím sestra souhlasit? Poskytne mu někdo úvěr,když je mu 63 let?Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, můj syn ukončil středoškolské…

Dobrý den, můj syn ukončil středoškolské vzdělání a hlásí se na vysokou školu,musím platit alimenty i během prázdnin,nebo až po nastoupení syna na VŠ. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vyzkoušel jsem kalkulátor úroku z prodlení. Mám…

Vyzkoušel jsem kalkulátor úroku z prodlení. Mám dotaz z čeho se počítá poplatek?? úrok z prodlení chápu ale tu druhou položku ne. Případ pokud mi někdo dluží 60000,-Kč od 1.1.2011 dodnes tak: úrok je - 2395,- měsíční úrok - 4500,- ??? poplatek z prodlení - 28200,- celkem - 30596,-


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat na dědické právo. Kdo…

Dobrý den, chci se zeptat na dědické právo. Kdo bude dědit po bezdětné paní, která v 2. manželství vyvdala 2 dospělé děti. Manžel - otec těchto dětí již zemřel. Paní by ráda, aby po ní dědila její sestra. Je nutné napsat v tomto případě závěť? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní úraz

Dobrý den,prosím o radu, jak je to s vyplácením renty jako náhrady mzdy za pracovní úraz v r.1971.Je vyplácení této renty celoživotní nebo skončí dovršením 65 let? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

dobry den,jsem vdana pres 3roky v Anglii,mam…

dobry den,jsem vdana pres 3roky v Anglii,mam 7letou dceru a 3leteho syna,manzel je duchodce,bere veskere mozne socialni davky a to i na deti,i na mne.Mam dotaz jestlize se vratim do ceske republiky jen s detmi,mam narok na nejake prispevky na deti?S muzem jsem se rozesla,nejsme rozvedeni.V pripade jeho umrti,maji deti narok na sirotci davky?.V Anglii sem nepracovala,proto byla manzelovy vyplacena penze i na mne,vzhledem k tomu ze sem byla se synem doma.Dekuji za odpoved.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.