Právní poradenství

Právní poradenské centrum www.finance.cz provozované ve spolupráci s ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘÍ PELÍŠEK, NAVRÁTIL & PARTNEŘI, v.o.s. vám nabízí možnost zodpovědět vaše dotazy týkající se obchodního, občanského, finančního, rodinného či pracovního práva.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vypořádání spoluvlastnictví

Dobrý den, mám dotaz ohledně vypořádání spoluvlastnického podílu u nemovitosti. Dům byl doposud ve vlastnictví čtyř spolumajitelů a dělí se na ideální čtvrtiny. Dva spolumajitelé nemovitost permanentně obývají a dělí se o náklady na údržbu nemov. Další dva tam nikdy nebydleli a nikdy o ni neprojevili jakýkoliv zájem, ale ani nebyli ochotni svoji čtvrtinu žádnému z bydlících spolumaj. prodat. Jeden z bydlících spolumaj. zhodnotil část půdy domu vestavěním bytové jednotky. Nyní zemřel jeden z nebydlících spolumaj. a jeho dědici chtějí svůj podíl prodat. Můj dotaz zní, z čeho se bude vycházet při výši ceny jejich podílu a zda od ní lze odečíst hodnotu vestav. byt. jednotky, náklady na zavedení plynu, nové fasády, okapů, daně, pojištění apod., když se na těchto nákladech nikdy nepodíleli dědici ani jejich zemřelý odec. Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zrušení pracovního poměru

Dobrý den,jedna moje zaměstnankyně na HPP po měsíci a půl otěhotněla a odešla na nemocenskou.po šesti měsících,kdy začala řešit určité přídavky na dítě,atd. jsem se ve vyřízování s účetní zpozdila a její přítel mi kvůli toho teď začal vyhrožovat smrtí mě a mým blízkým,nadává mi do telefonu a znepříjemňuje život! Takového člověka v mojí firmě dál mít nechci i po skončení MD. Je nějaký způsob ukončit pracovní poměr s tímto člověkem bez nároku na odstupné? na dohodu nepřistoupí.odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane Doktore, jsme s.r.o. a chtěla…

Dobrý den pane Doktore, jsme s.r.o. a chtěla jsem se zeptat: plánujeme vyplacet nepodnikatelům tzn. fyzickým osobám, občas nějaké fonoráře za autorské práva.....jak to máme ošetřit,když chceme ,aby si z toho platili daně a vše okolo sami(soc. a zdrávku),jsou to jednorázové platby různým lidem v různých částkách. Co máme uzavřít za smlouvu s člověkem ,kterýmu vyplatíme např. 2000,-kč(čistého) a jakou smlouvu s člověkem kterýmu vyplatíme 20 000,-Kč? Děkuji a přeji hezký den


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak probíhá a…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak probíhá a kolik si mám připravit peněžních prostředků, když bych chtěla změnit obchodní jméno společnosti s ručením omezeným. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o provedení práce

Dobrý den. Od letošního léta jsem v předčasném starobním důchodu a ptám se, zda lhůta odpracovaných 150 hodin v roce ( při DPP) platí na 1 zaměstnavatele, nebo mohu mít několik dohod o provedení práce. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď, ochranná doba

Dobrý den,prosím o radu dne 14.11.2009 mi končí 3letá RD ale hned 15 nebo 16.11.2009 bych měla nastoupit na MD s druhým dítětem.Chtěla bych se zeptat zda budu mít nárok na druhou mateřskou dovolenou /pracovní poměr mám na dobu neurčitou/ a zda mě může zaměstnavatel propustit z nadbytečnosti /snížení stavu zaměstnanců díky finanční krizi/nebo jestli jsem chráněná nějakou ochranou lhůtou.Za odpověd´ předem děkuji Valentová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chci se zeptat, jaké vzdělání je…

Dobrý den, chci se zeptat, jaké vzdělání je potřeba pro práci auditora? Jestli stačí pouze vysokoškolské vzdělání jakéhokoliv typu?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědění ze zákona

Dobrý den, mám účet s termínovaným vkladem s obnovováním u banky. Jsem majitelem tohoto účtu a moje matka má podpis.právo nakládání s účtem. Mám plnolet.syna a bratra. Kdo by v případě mé smrti zůstatek na účtu dědil podle zákona, když není sepsaná dědic.smlouva?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nájem, práva a povinnosti

Dobrý den. Bydlím v obecním bytě(Brno-Jundrov).Před rokem jsem zakoupil satelit a připevnil jej pod okno na fasádu.Nyní probíhá zateplení na domě a obec na nové fasádě nic nechce mít.Mohu se nějak bránit,byl to můj zdroj informací.Může mě někdo určovat jaký zdroj inf. medií mám používat(např. kab. tel.)??Děkuji mnohokrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kolektivní smlouva

Dobrý den, prosím o poskytnutí rady. V organizaci byla uzavřena mezi zaměstnavatelem a odborovou organizací Smlouva a následně i Zásady FKSP s konkrétními benefity (příspěvky) včetně stanovení určitých konkrétních finančních nároků s platností na celý kalendářní rok 2009. V průběhu roku 2009 došlo k personálním a dalším změnám a odborová organizace ukončila činnost k 30.9.2009. Budou i po tomto datu platné a vymahatelné dohodnuté finanční nároky, benefity, či s ukončením činnosti odborové organizace končí i platnost a účinnost sjednané Smlouvy a Zásad? Předem děkuji za radu-odpověď. Ivanodpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Exekuce

Dobrý den, Jsem ženatý, ale žijeme se ženou každý po svém. Máme oba trvalé bydliště v domě, který jsem zdědil. Zjistil jsem, že si žena bere půjčky, které nesplácí. Mám strach, abych exekucí nepřišel o domek. Je nějaké řešení. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, zda-li mohu…

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, zda-li mohu pořádat maturitní ples jako samotná fyzická osoba, nebo jestli ho musí pořádat nějaké združení. Jde o to, abych potom neměl nějaké problémy s finančním úřadem, nebo s nějakými jinými úřady. Děkuji Vám za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Závěť

Závět mohu sepsat buď sám vlastnoručně, za přítomnosti dvou svědků, kteří se musí na závěť podepsat nebo před notářem ve formě notářského zápisu.Jsem svobodný případné spory týkající se dědění nepředpokládám.Mám dceru,ale nejsem a zatím nemohu být uveden v jejím rodném listě. Pro případ mojí smrti chci,aby moje dcera po mě dědila, i když nejsem uveden jako otec.Proč nestačí na sepsané závěti můj ÚŘEDNĚ OVĚŘENÝ podpis, ale jsou nutní svědci nebo notářský zápis? Závěť s ÚŘEDNĚ OVĚŘENÝM podpisem bez notářského zápisu a bez svědků je neplatná?Předem velmi děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zrušení pracovního poměru

Dobrý den, chtěla bych ukončit pracovní poměr výpovědí dle § 56 odst. 1 písmeno b ZP z tohoto důvodu: Mzdu za měsíc srpen jsem obdržela až 15.9.2009. Výplatní termín ve smlouvě je 25 den v následujícím měsíci po měsíci, ve kterém vznikl náro na mzdu tedy 25.8.2009, ale 17. 8. 2009 jsme nastoupili 14 denní dovolenou. Potřebuji konkrétně vědět od kdy jsem mohla podat výpověď dle výše uvedené ho paragrafu a dokdy tak mohu ještě učinit. Děkuji mockrát za odpověď je pro moc důležitá.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní poměr na dobu určitou

Dobrý den, studuji na univerzitě,měla jsem se zaměstnavatelem sepsanou dohodu o provedení práce, která končila 30.6.Domluvili jsme se, že od 1.7. sepíšeme pracovní smlouvu. Pan ředitel nebyl k zastižení-pracovní cesty a smlouvu jsme sepsali až od 1.8. Navrhl, že sepíšeme prodloužení dohody a nakonec řekl, že to nepotřebuje, jen kdybych to potřebovala já, tak to sepíšeme. Já bych ráda měla nějaký oficiální dokument, že jsem pracovala (asi bych to mohla jednou potřebovat při výpočtu důchodu??.) nevím, zda je možné dohodu prodloužit (nikde jsem nic nenašla), jak takový dokument vypadá, co musí obsahovat? Je možné někde stáhnout vzor takového prodloužení dohody?? Budu moc vděčná za radu.Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, s expřítelkyní máme soudně…

Dobrý den, s expřítelkyní máme soudně schválenou dohodu o střídavé péči u našeho nezletilého syna. Mě bylo výživné vyměřeno 1600,- měsíčně a expřítelkyni 500,-.Expřítelkyně je ještě do 8.12.09 na mateřské dovolené a má rodičovský příspěvek 7600,-.Žije u svých rodičů a výdaje na bydlení atd.nemá žádné.Nyní si chce zažádat o přídavek na dítě a já abych se ho vzdal.Má nárok na přídavek?Po celou dobu mateřské má čistý příjem 7600,- + prvích 2,5 roku 6000,- ode mne.(ještě před rozchodem 5/09) Děkuji Novotný Petr


odpovídal(a): Redakce

Odstoupení od smlouvy

Dobrý den, když uzavřu smlouvu - obecně, mohu jí následne zrušit? Četl jsem, že je možné smlouvy zrušit do 30 dnů od data uzavření (podpisu). Je to pravda? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nájem, společná domácnost

Dobrý den,můj dotaz se týká příspěvku na bydlení.Žiji ve společném družstevním bytě s přítelem, jehož adresu má přítel uvedenou jako trvalé bydliště. Avšak já mám trvalé bydliště stále psané u rodičů. V nájemní smlouvě bytu figuruji já jako člen družstva a přítel,jelikož nejsme manželé jako osoba spolubydlící, tudíž předpokládám,že je také nájemník.Žádala jsem o příspěvek na bydlení,ale bylo mi řečeno,že ani já,jelikož v bytě nemám trvalý pobyt,ani přítel,jelikož nájemní smlouva je psaná "na mne",na něj nemáme nárok.Zákon stanovuje,že žádat smí nájemce.Mám za to,že jelikož přítel bydlí se mnou a je uveden ve smlouvě je také nájemníkem.Můžete mi, prosím, poradit?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Rozvázání pracovního poměru

Dobrý den, zaměstnavatel chce s námi ukončit pracovní poměr dohodou samozřejmě bez odstupného (víme,že s ní musíme souhlasit) a potom chce s námi uzavřít nové smlouvy na dobu určitou. Tento postup asi není správný, ale je možný? Nechceme přijít o práci.Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Střídavá výchova

Dobrý den, s bývalou přítelkyní máme soudně potvrzenou střídavou péči u našeho nezletilého syna.Může bývalá přítelkyně bez mého souhlasu a vědomí nezletilému změnit trvalé bydliště?Od narození má trvalé bydliště v mém bytě. Děkuji Novotný Petr