Právní poradenství

Právní poradenské centrum www.finance.cz provozované ve spolupráci s ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘÍ PELÍŠEK, NAVRÁTIL & PARTNEŘI, v.o.s. vám nabízí možnost zodpovědět vaše dotazy týkající se obchodního, občanského, finančního, rodinného či pracovního práva.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Je nám líto, ale pro dnešní den bylo přijímání dotazů z kapacitních důvodů ukončeno. Pokud chcete využít služeb poradenství portálu www.finance.cz, máte možnost zadat dotaz opět zítra. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Jsem ročník 1946. Od kdy pro náš ročník platí t…

Jsem ročník 1946. Od kdy pro náš ročník platí t.zv. zepočtená doba pojištění pro starobní důchod? V roce 1960 byla povinná školní docházka osmiletá. Deváté třídy byly nepovinné, přesto mě je počítána pouze doba po skončení 9.třídy(od roku 1961). Těm,kteří odešli po 8. třídě (v roce 1960)a třeba i při studiu propadli,je počítaná doba pojištění již od roku 1960!


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Mateřská dovolená

Dobrý den, ráda by jsm požádala o upřesnění výkladu zákona. Od 1 května 2009 jsem OSVČ, platit nemocenskou jako OSVČ jsem začala 20.7.2009, jsem těhotná a předpokládaný termín je 5.3.2010, odchod na PPM by byl tedy 23.1.2010, pokud by jsem odešla na PPM 6týdnů před porodem. Chtěla jsem se zeptat, pokud by jsem nastoupila o 2týdny déle, jak zákon vykládá dobu 180dní, jestli mi bude doba placení počítána až do odchodu, i když by jsem nastoupila na PPM jen 4týdny před porodem, nebo zda zákon počítá pouze s placením 180dní do odchodu na PPM, který je 6 týdnů před porodem a tím, že by jsem nastoupila na PPM o 2týdny později by jsem si stejně nepomohla? Vím že odchodem o 2týdny později si zkrátím dobu výpaty PPM na 26týdnů, to mi nevadí, ale jde mi spíše o to, aby jsem splnila podmínku placení 180dní a měla nárok na PPM. Děkuji Martinaodpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Cestovní náhrady

Dobrý den,chtěl bych se zeptat, co mám dělat, když mi zaměstnavatel nevyplácí cestovní náhrady tuzemské ani zahraniční.Pracuji jako řidič nákladního automobilu a jezdím přvážně CZ - Německo a zpět.Taktéž mi zaměstnavatel nedává vyplatní pásky.Jako řidič jsem placený od ujetých kilometrů.Předem děkuji za vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zástavní právo, převod nemovitosti

Kdyby bylo na cast nemovitosti uplatneno zastavni pravo financnim uradem,bylo by mozno tuto cast prevezt nebo darovat dalsi osobe s jejim souhlasem? Provedl by katastralni urad takovy ukon?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den,od 1.7.2009 jsem nezaměstnaný a beru na…

Dobrý den,od 1.7.2009 jsem nezaměstnaný a beru na ÚP 5400 Kč.Manželka od 17.6. 2009 podporu nebere,máme 4 děti ve věku 12,13,14 a 16 let,dávky ssp máme 12 200 Kč, tak že celkový příjem v tomto měsíci budeme mít cca 17400 Kč.Nájem za byt dělá 9500 za měsíc,na sociálce chtějí ode mne příjmy za poslední tři měsíce,tak jsem se chtěl optat jestli toto mohou.Takto si myslím,že nedostanu nic.Jsem také diabetik.Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Lze podat na smluvního partnera trestní oznámení…

Lze podat na smluvního partnera trestní oznámení pro krácení pladby DPH.Smlouva uzavřená v r.1997 mezi neplá.tci,dnes já od 1.4.99 a smluvní part.od 1.7 99 platci DPH,nedošlo z jeho strany ač vyzván k sepsaní dodatku ke smlouvě.Tvrzení že jsem uzavřel v r.1997 smlouvu mandátní, vní uvedenou pladbu v četně DPH je zavádeějící ve smlouvě není o pladbě v č.DPH žádná zmínka.Jsem nucen odvádět DPH z nasmlouvané častky do mínusu čímž vzníká schodek z odvodu DPH do státní pokladny.Rozdíl za zd.obobí číní 9.000,- až 12.000,- což je na pováženou.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den, nevím jestli jsem ve správné sekci. K 31.7.2009 jsem dostala výpověď z důvodu zrušení mého místa.Tudíž dostanu odstupné(alespoň v to doufám). Sehnala jsem si práci, kde nastupuji 24.8.2009. Na pracovním úřadě mě nechtějí zaregistrovat, že prý za mě má povinnost zaplatit zdravotní pojištění nový zaměstnavatel za celý měsíc. Nerozumím tomu, ale to nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti za část měsíce? Zdá se mi to nespravedlivé, to bych vlastně byla potrestaná za to, že jsem si sehnala práci. Moc děkuji za odpověď. Věra


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zdravím Vás. Od roku 1983-1987 som bol ako…

Zdravím Vás. Od roku 1983-1987 som bol ako hornický učeň.Mám odpracovaných 13 rokov v podzemí ako razič. pracovný pomer skončil po dovršení 100,1% NPE, takže som bol z dolu vyradený.V roku 2002 mi bola Martinskou Fakultnou nemocnicou zistená silikóza pľúc.Asi v roku 2005-6 mi bolo priznané Karvinskou hornickou nemocnicou bodové hodnotenie bolesti a staženia spoločenského uplatnenia z dovodu choroby z povolania. Toto hodnotenie a vyplatenie mi bolo priznané aj asi o dva roky neskor.Mám prosím Vás nárok na rentu,alebo niečo podobné?Ak áno,akým sposobom by som mal ďalej postupovať? Za Vašu odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem. s pozdravom Jaroslav Drga


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. Od r.2000 mám částečný invalidní…

Dobrý den. Od r.2000 mám částečný invalidní důchod- od letošního roku už trvale a do starobního bych měla jít 29.9.20012 Chtěla bych požádat o předčasný důchod. Bude se mi také krátit, pokud bych šla o tři roky dřív?


odpovídal(a): Redakce

Darování nemovitosti

Dobrý den, potřebuji poradit jak nejlépe vyřešit tuto situaci: S přítelem budeme kupovat domek v hodnotě 550 000,- a budeme jej rekonstruovat.Chceme jej mít napsaný napůl, ale úvěr si beru na sebe, protože přítel je ve zkušební době takže nemůže být jako spolužadatel, splácet ale budeme oba. V kupní smlouvě ale musím být prý uvedena jen já,ja to lze nejlépe vyřešit, abysme domek měli napůl. Když mu polovinu daruji tak zbytečně zaplatíme darovací daň. Je tedy i jiná možnost? Děkuji za odpověď. Ivana M.odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a mám…

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a mám možnost pracovat na dobu určitou (do tří let věku dítěte) u jiného zaměstnavatele. Je možné takto pracovat, aniž bych musela podat výpověď u původního zaměstnavatele? Je možné abych od tří let věku dítěte opět nastoupila do původního zaměstnání i když jsem v průběhu rodičovské dovolené pracovala jinde na dobu určitou? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Likvidace společnosti

Dobrý den,prosím o radu,naše společnost/4jednatelé/ jsme se dostali do finanční tísni,/spol.nemá ani žádný majetek/-,společnost vstoupila do likvidace/§70odst.2/.Zaregistrovali jsme se na Úřadu práce/ jelikož jsme ani jako jednatelé nepobírali odměny ani mzdu/,kde nás po 16ti dnech vyřadili z evidence jelikož jsme se stali 16.den registrace na ÚP likvidátory naší společnosti.Nemáme žádný zdroj příjmu,tudíž nemáme z čeho hradit zdravotní pojištění,nájem...Na ÚP nám sdělili,že neví co s námi a poradili,abychom zašli za právníkem,my ale nemáme finance ani na právníka.Máme odstoupit z funkce likvidátora?Jestli ano,jakým postupem ?A zda máme požádat soud o udělení nového likvidátora,kterému nemáme z čeho hradit odměnu za tuto funkci.Jsme bezradní,nevíme zda tyto změny máme žádat jako změnu v Obchodním rejstříku,což je pro nás vydání/1.000,-kolek/ na který společnost nemá finance.Prosím poraďte,nebo odkažte na koho bychom se měli obrátit v naší situaci.Moc děkuji za Vaší pomoc


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Daň z převodu nemovitostí

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu, zatím nikde mi na mou otázku nedokázali odpovědět.Mám svou představu o nejlepším řešení ale potřebuji ujistit, že je to nejlepší. Můj nevlastní děda (manžel zesnulé babičky) by mi chtěl nechat přepsat svůj byt v osobním vlastnictví.Má otázka zní: Co by pro nás bylo nejvýhodnější? Přepsat byt za života (tzn.vzhledem k daním zřejmě kupní smlouvou neboť vzhledem k tomu že jsem nevlastní vnučka tak bychom nebyli osvobozeni od darovací daně) nebo odkázat v závěti. Nevím o žádných jeho vlastních dětech takže to by mohlo být bez problémů.Ovšem bojím se patálií s vyřizováním dědictví,odměny notáře taky nejsou zdarma a dědická daň se také platí, znalecký posudek by se stejně musel nechat udělat.Pokud by tedy bylo nejlepším a nejlevnějším řešením převod kupní smlouvou, jak máme postupovat? Mohu kupní smlouvu sepsat sama?Jakou částku můžeme uvést do kupní smlouvy? Je to nějak omezeno? A znalecký posudek stačí udělat až po zápisu na katastr nemovitostí? Mrzí mě, že naše zákony jsou tak zvláštní...kdyby babička žila, převod darovací smlouvou by byl zřejmě zdarma, protoýe se jedná o vlastní babičku,opravdu neexistuje možnost jak se těmto daním vyhnout? Copak je takový rozdíl jestli je vnučka vlastní nebo nevlastní? To se opravdu zkoumá? Připadá mi to dost zvláštní, aby děda platil za to, že mi chce něco darovat...navíc v bytě bude dále bydlet, jen chce mít vyřešený svůj majetek, kdyby se mu náhodou něco stalo.


odpovídal(a): Redakce

Podílové spoluvlastnictví

Jsem spoluvlastníkem 1/3 pozemků spolu s ostatními spoluvlastníky. Bohužel, jak už to bývá u příbuzných, oni nejsou schopni se mnou komunikovat. Chtěla bych, aby se pozemky prodaly za vyšší částku, než chtějí oni. Můžou oni jednat beze mě? Já mám v úmyslu je žalovat, a nárokovat po nich podíl z tržní ceny nemovitosti. Již bez mého vědomí zrušili věcné břemeno, a taky nechali převést pozemky na stavební, aniž mi dali vědět. Lze to napadnout?U soudu?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Změna příjmení

Dobrý den, mám dvě děti za svobodna a obě se jmenují po mě. Před rokem jsem se vdala a nyní čekám třetí dítě. Oba s manželem by jsme rádi, abychom se všichni jmenovali stejně. Biologický otec se s dětmi vůbec nestýká, ale nechce dát s přejmenováním souhlas. Podepsal by prý pouze za podmínky,že nebude muset platit alimenty a nejlépe kdybych ho mohla vyjmout z rodných listů dětí. Z takovéhoto postupu mám trochu obavy a manželovi to ani nepřipadá správné. Mám nějakou možnost je přejmenovat? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dědění

Dobrý den Manželovi zemřel strýc,který měl 2 vnučky po synovi, který již zemřel.Tyto vnučky se prý dědictví po dědovi zřekly.Slyšeli jsme,že se mohou dědictví zříci pouze ve prospěch někoho dotyčného a nebo státu.Manžel by chtěl vědět,jestli notářka dělá správně,že oslovila synovce a neteře,protože i jeho sestry se dědictví vzdaly.Dále by mi zajímalo, jestli se tito příbuzní dědictví také zřeknou, protože všichni tvrdí,že nemají o nic zájem,se budou hledat další dědicové což znamená děti těchto synovců a neteří. Potom máme ještě jeden dotaz.Když se všichni takto zříkají,kdo bude muset uhradit dluhy na nájemném atd. a kdo musí odhlásit elektřinu atd.. Děkuji za odpověď Šambergrová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vydání bezdůvodného obohacení

Bytové družstvo v roce 1993 a 1994 rozúčtovalo náklady na odvoz odpadních vod (dříve se likvidovaly v miničistírně). Nejdříve bylo rozúčtováno dle jejich uvážení, potom rozúčtování opravili dle množství spotřebované vody. Někteří nájemníci částky uhradili, někteří se soudili. Soud žalobu SBD o zaplacení nákladů spojených s vyvážením odpadních vod zamítl dne 3.7.2007 (nabylo právní moci). Já jsem nejdříve byla účastníkem soudního sporu, ale po opraveném rozúčtování jsem dlužnou částku - která byla výrazně nižší - 19.8.1997 uhradila. O výsledku ukončeného soudního sporu jsem se dozvěděla 11.6.2009 a žádala jsem o vrácení uhrazené částky. Bylo mi odpovězeno, že podle § 107 odst. 1 a 2 občanského zákoníku se právo na vydání plnění z bezdůvodného obohacení nejpozději (tzv.objektivní promlčecí doba) promlčí za tři roky , a jde-li o úmyslné bezdůvodné obohacení, za deset let od okamžiku, kdy k němu došlo. Dle jejich výkladu tento okamžik je přijetí plnění, které je bezdůvodným obohacením, ke kterému v mém případě došlo dnem, kdy jsem uvedené částky zaplatila družstvu. Ano, zaplatila jsem 19.8.1997 ale v té době probíhal soud a ten byl ukončen až 3.7.2007 (téměř za 10 let). Jak jsem mohla do 3 let žádat o vrácení, když nebylo ještě rozhodnuto? Prosím o sdělení, zda-li je postup družstva správný. Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den,mam uzavrenou SoD na stavbu kanadskeho…

Dobry den,mam uzavrenou SoD na stavbu kanadskeho srubu.V casovem harmonogramu vyroby a v cene dila je mimo jine uvedeno take pobiti stitu.Nyni fi.pobiti stitu nechce udelat,protoze v predmetu dila je pouze vyroba a montaz krovu.Mam pravo tuto praci vyzadovat?Dekuji za odpoved.L.S.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Cestovní náhrady

Zaměstnavatel nás 3 zaměstnance posílá na povinné školení do Prahy.Jsme v ČID každý máme zdrav. důvod, proč nejet autobusem nebo vlakem.Dohodli jsme se,že pojedeme jedním autem.Cesťák nám ale zaměstnavatel prý neproplatí,pouze náhradu jízdenky autobusem nebo vlakem.My ty jízdenky ale mít nebudeme,když pojedeme autem.Jak v tomto případě postupovat?Na co máme ze zákona nárok? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu, naše společnost s r.o. /realizace…

Prosím o radu, naše společnost s r.o. /realizace pohledávek/ má mandanty, kde se zavazují platit provize ze splátek dlužníků námi sjednaných formou spl. kalendářů dle mandátní sml. Po jakou dobu jsou povinni platit provize z úhrad spl. kalendáře dlužníků, po ukončení mandátní sml. Př. MS ukončena 31.1.2009, ale spl. kalendář je sepsán na měsíční splátky až do konce roku 2009. To znamená, že nadále na účet exmandanta bude chodit splátka od dlužníka námi sjednaná a my tím přicházíme o provizi sjednané z každé splátky dlužníka. Děkuji za odpověďPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.