Právní poradenství

Právní poradenské centrum www.finance.cz provozované ve spolupráci s ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘÍ PELÍŠEK, NAVRÁTIL & PARTNEŘI, v.o.s. vám nabízí možnost zodpovědět vaše dotazy týkající se obchodního, občanského, finančního, rodinného či pracovního práva.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA

odpovídal(a): Redakce

Výpověď, ochranná doba

Dobrý den,prosím o radu dne 14.11.2009 mi končí 3letá RD ale hned 15 nebo 16.11.2009 bych měla nastoupit na MD s druhým dítětem.Chtěla bych se zeptat zda budu mít nárok na druhou mateřskou dovolenou /pracovní poměr mám na dobu neurčitou/ a zda mě může zaměstnavatel propustit z nadbytečnosti /snížení stavu zaměstnanců díky finanční krizi/nebo jestli jsem chráněná nějakou ochranou lhůtou.Za odpověd´ předem děkuji Valentová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chci se zeptat, jaké vzdělání je…

Dobrý den, chci se zeptat, jaké vzdělání je potřeba pro práci auditora? Jestli stačí pouze vysokoškolské vzdělání jakéhokoliv typu?



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědění ze zákona

Dobrý den, mám účet s termínovaným vkladem s obnovováním u banky. Jsem majitelem tohoto účtu a moje matka má podpis.právo nakládání s účtem. Mám plnolet.syna a bratra. Kdo by v případě mé smrti zůstatek na účtu dědil podle zákona, když není sepsaná dědic.smlouva?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nájem, práva a povinnosti

Dobrý den. Bydlím v obecním bytě(Brno-Jundrov).Před rokem jsem zakoupil satelit a připevnil jej pod okno na fasádu.Nyní probíhá zateplení na domě a obec na nové fasádě nic nechce mít.Mohu se nějak bránit,byl to můj zdroj informací.Může mě někdo určovat jaký zdroj inf. medií mám používat(např. kab. tel.)??Děkuji mnohokrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kolektivní smlouva

Dobrý den, prosím o poskytnutí rady. V organizaci byla uzavřena mezi zaměstnavatelem a odborovou organizací Smlouva a následně i Zásady FKSP s konkrétními benefity (příspěvky) včetně stanovení určitých konkrétních finančních nároků s platností na celý kalendářní rok 2009. V průběhu roku 2009 došlo k personálním a dalším změnám a odborová organizace ukončila činnost k 30.9.2009. Budou i po tomto datu platné a vymahatelné dohodnuté finanční nároky, benefity, či s ukončením činnosti odborové organizace končí i platnost a účinnost sjednané Smlouvy a Zásad? Předem děkuji za radu-odpověď. Ivan


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Exekuce

Dobrý den, Jsem ženatý, ale žijeme se ženou každý po svém. Máme oba trvalé bydliště v domě, který jsem zdědil. Zjistil jsem, že si žena bere půjčky, které nesplácí. Mám strach, abych exekucí nepřišel o domek. Je nějaké řešení. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, zda-li mohu…

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, zda-li mohu pořádat maturitní ples jako samotná fyzická osoba, nebo jestli ho musí pořádat nějaké združení. Jde o to, abych potom neměl nějaké problémy s finančním úřadem, nebo s nějakými jinými úřady. Děkuji Vám za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Závěť

Závět mohu sepsat buď sám vlastnoručně, za přítomnosti dvou svědků, kteří se musí na závěť podepsat nebo před notářem ve formě notářského zápisu.Jsem svobodný případné spory týkající se dědění nepředpokládám.Mám dceru,ale nejsem a zatím nemohu být uveden v jejím rodném listě. Pro případ mojí smrti chci,aby moje dcera po mě dědila, i když nejsem uveden jako otec.Proč nestačí na sepsané závěti můj ÚŘEDNĚ OVĚŘENÝ podpis, ale jsou nutní svědci nebo notářský zápis? Závěť s ÚŘEDNĚ OVĚŘENÝM podpisem bez notářského zápisu a bez svědků je neplatná?Předem velmi děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zrušení pracovního poměru

Dobrý den, chtěla bych ukončit pracovní poměr výpovědí dle § 56 odst. 1 písmeno b ZP z tohoto důvodu: Mzdu za měsíc srpen jsem obdržela až 15.9.2009. Výplatní termín ve smlouvě je 25 den v následujícím měsíci po měsíci, ve kterém vznikl náro na mzdu tedy 25.8.2009, ale 17. 8. 2009 jsme nastoupili 14 denní dovolenou. Potřebuji konkrétně vědět od kdy jsem mohla podat výpověď dle výše uvedené ho paragrafu a dokdy tak mohu ještě učinit. Děkuji mockrát za odpověď je pro moc důležitá.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní poměr na dobu určitou

Dobrý den, studuji na univerzitě,měla jsem se zaměstnavatelem sepsanou dohodu o provedení práce, která končila 30.6.Domluvili jsme se, že od 1.7. sepíšeme pracovní smlouvu. Pan ředitel nebyl k zastižení-pracovní cesty a smlouvu jsme sepsali až od 1.8. Navrhl, že sepíšeme prodloužení dohody a nakonec řekl, že to nepotřebuje, jen kdybych to potřebovala já, tak to sepíšeme. Já bych ráda měla nějaký oficiální dokument, že jsem pracovala (asi bych to mohla jednou potřebovat při výpočtu důchodu??.) nevím, zda je možné dohodu prodloužit (nikde jsem nic nenašla), jak takový dokument vypadá, co musí obsahovat? Je možné někde stáhnout vzor takového prodloužení dohody?? Budu moc vděčná za radu.Děkuji a přeji hezký den.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, s expřítelkyní máme soudně…

Dobrý den, s expřítelkyní máme soudně schválenou dohodu o střídavé péči u našeho nezletilého syna. Mě bylo výživné vyměřeno 1600,- měsíčně a expřítelkyni 500,-.Expřítelkyně je ještě do 8.12.09 na mateřské dovolené a má rodičovský příspěvek 7600,-.Žije u svých rodičů a výdaje na bydlení atd.nemá žádné.Nyní si chce zažádat o přídavek na dítě a já abych se ho vzdal.Má nárok na přídavek?Po celou dobu mateřské má čistý příjem 7600,- + prvích 2,5 roku 6000,- ode mne.(ještě před rozchodem 5/09) Děkuji Novotný Petr


odpovídal(a): Redakce

Odstoupení od smlouvy

Dobrý den, když uzavřu smlouvu - obecně, mohu jí následne zrušit? Četl jsem, že je možné smlouvy zrušit do 30 dnů od data uzavření (podpisu). Je to pravda? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nájem, společná domácnost

Dobrý den,můj dotaz se týká příspěvku na bydlení.Žiji ve společném družstevním bytě s přítelem, jehož adresu má přítel uvedenou jako trvalé bydliště. Avšak já mám trvalé bydliště stále psané u rodičů. V nájemní smlouvě bytu figuruji já jako člen družstva a přítel,jelikož nejsme manželé jako osoba spolubydlící, tudíž předpokládám,že je také nájemník.Žádala jsem o příspěvek na bydlení,ale bylo mi řečeno,že ani já,jelikož v bytě nemám trvalý pobyt,ani přítel,jelikož nájemní smlouva je psaná "na mne",na něj nemáme nárok.Zákon stanovuje,že žádat smí nájemce.Mám za to,že jelikož přítel bydlí se mnou a je uveden ve smlouvě je také nájemníkem.Můžete mi, prosím, poradit?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Rozvázání pracovního poměru

Dobrý den, zaměstnavatel chce s námi ukončit pracovní poměr dohodou samozřejmě bez odstupného (víme,že s ní musíme souhlasit) a potom chce s námi uzavřít nové smlouvy na dobu určitou. Tento postup asi není správný, ale je možný? Nechceme přijít o práci.Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Střídavá výchova

Dobrý den, s bývalou přítelkyní máme soudně potvrzenou střídavou péči u našeho nezletilého syna.Může bývalá přítelkyně bez mého souhlasu a vědomí nezletilému změnit trvalé bydliště?Od narození má trvalé bydliště v mém bytě. Děkuji Novotný Petr


odpovídal(a): Redakce

Podílové spoluvlastnictví

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na něco ohledně dědění. Pokud zdědím nemovitost na polovinu s bratrem a nemám peníze na jeho vyplacení, může mě donutit tuto nemovitost prodat? Nebo se může pokusit prodat pouze svůj podíl. V případě že jde o dům pouze s jednou koupelnou a dvěma wc - může si uzamknout polovinu s koupelnou a neumožnit mi tam přístup? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daru

Dobrý den, mám takový docela komplikovaný dotaz. Můj dědeček mi daroval dne 14. 7. 2009 spoluvlastnický podíl k bytu o velikosti 5/8. Další 2/8 vlastní můj strýc, a 1/8 moje mamka. Jedná se o byt 3+1 v malém městě. Můj dědeček i babička (zemřela 2003) my vždycky chtěli byt darovat. Jenže babička zemřela náhle a nic se nevyřídilo, proto se následně dle dědického řízení rozdělil byt do spoluvlastnických podílů viz. výše. Nyní mě strýc vydírá, že pokud mu nedám 600.000,- Kč za jeho 2/8, tak zpochybní darovací smlouvu, kterou mi děděček podepsal. Dědeček už je hodně starý (má 84 let) a svého syna (mého strýce) se velmi bojí, proto si myslím, že přistoupí na všechno, jen aby ho měl z krku. Mám strach, že děděček z vůle strýce bude žádat vrácení daru. Má na to vůbec právo? Je to možné? Popřípadě jakým způsobem by musel postupovat, aby strýc v této věci uspěl a já o svůj spoluvlastnický podíl přišla. A jak se mám vůbec vůči strýcovi bránit. Děkuji moc za odpověď. Jsem zoufalá. Může vůbec vyhrát, kdyby došlo na soudní spor? Marie


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám takový docela komplikovaný dotaz.…

Dobrý den, mám takový docela komplikovaný dotaz. Můj dědeček mi daroval dne 14. 7. 2009 spoluvlastnický podíl k bytu o velikosti 5/8. Další 2/8 vlastní můj strýc, a 1/8 moje mamka. Jedná se o byt 3+1 v malém městě. Můj dědeček i babička (zemřela 2003) my vždycky chtěli byt darovat. Jenže babička zemřela náhle a nic se nevyřídilo, proto se následně dle dědického řízení rozdělil byt do spoluvlastnických podílů viz. výše. Nyní mě strýc vydírá, že pokud mu nedám 600.000,- Kč za jeho 2/8, tak zpochybní darovací smlouvu, kterou mi děděček podepsal. Dědeček už je hodně starý (má 84 let) a svého syna (mého strýce) se velmi bojí, proto si myslím, že přistoupí na všechno, jen aby ho měl z krku. Mám strach, že děděček z vůle strýce bude žádat vrácení daru. Má na to vůbec právo? Je to možné? Popřípadě jakým způsobem by musel postupovat, aby strýc v této věci uspěl a já o svůj spoluvlastnický podíl přišla. A jak se mám vůbec vůči strýcovi bránit. Děkuji moc za odpověď. Jsem zoufalá. Marie


odpovídal(a): Redakce

Označení smluvní strany

Dobrý den,prosím Vás,když uzavíráme smlouvu o dílo s fyzickou osobou - nepodnikatelem, jaké osobní údaje musí být na smlouvě uvedené.Musí být uvedeno jeho rodné číslo.Existuje k tomu nějaký předpis?Někteří nám rodné číslo nechtějí poskytnout.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den nevim jak svůj dotaz zařadit,ráda bych…

Dobrý den nevim jak svůj dotaz zařadit,ráda bych se poptala na příspěvek na bydlení,bydlím již třetí rok v družstevním bytě,který má pronajaty a platím 8000kč měsíčně pobírala jsem 4500kč a nyní mi příspěvek stáhli na 1800kč jelikož jsem členem bytového družstva a proto jsem prá brána jako majitel bytu,ale já majitelelm nejsema platím velké pení ze za pronájem,členem bytového družstva být musím jinak by mi byt nepronajali tak si neví rady zda na to mají právo nebo ne.-Jsem sama s dvouma dětma a rozdíl 2500kč je pro mě dost veliký.Děkuji za odpověd Baštářová



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.