Právní poradenství

Právní poradenské centrum www.finance.cz provozované ve spolupráci s ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘÍ PELÍŠEK, NAVRÁTIL & PARTNEŘI, v.o.s. vám nabízí možnost zodpovědět vaše dotazy týkající se obchodního, občanského, finančního, rodinného či pracovního práva.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výživné

Dobrý den, mohu posílat výživné přímo své dceři, třeba na její bankovní účet? Dcera je již plnoletá, bydlí ale stále s matkou a studuje. Předem vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování nemovitosti

Dobrý den, maminka by mi chtěla darovat po smrti otce její podíl chaty, který dělá 2/3, já vlastním zbylou 1/3. Chtěla bych se zeptat, jak je nutné postupovat, kde máme začít a co je vše potřeba udělat? Je nutné doložit nějaký výpis z katastru u advokáta, budu platit nějakou daň z převodu nebo darovací daň?odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Práce přesčas

Dobrý den,pracuji na plný úvazek.Zaměstnavatel žádá o 7,5 hodin týdně přesčas,který ovšem nechce proplatit.Chce tyto hodiny "uložit" do fondu,který bude jistinou pro případ "pracovní odstávky. Má na to nárok? Děkuji za odpověď Havrlant


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví, SJM

Dobrý den, prosím o radu. Budeme kupovat rodinný dům za 4mil. Tuto částku hradíme následovně : 1mil. ze SJM a 3mil. z prodeje domu, který získal manžel darem od své matky (tedy nejsou SJM). Můžeme do kupní smlouvy (a následně i do KN)uvést spoluvlastnický podíl : 3/4 manžel, 1/4 SJM, když je jasně doložitelné, že 3/4 částky budou skutečně zaplaceny z manželových vlastních prostředků ? Domnívám se, že jiné řešení (koupě celého domu do SJM a následné notářské zúžení SJM) by bylo asi velmi drahé a nevím jestli proveditelné. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování, vypořádání SJM

Dobrý den. Manžel vlastní z bývalého manželství 1/2 bytu. Manželství, ale nebylo majetkově vypořádáno (po 12-ti letech je v katastru stále SJM). Teď by chtěl svoji půlku darovat svému synovi z tohoto manželství, ale bývalá manželka na tomto bytě nadělala dluhy. Chci se tedy zeptat, zda s tímto darem musí ona souhlasit a zda se musí tyto dluhy manžel zahrnout do darovací smlouvy. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pracovní poměr na dobu určitou

K naší firmě nastoupil zaměstnanec ke svému prvnímu zaměstnání 1.9.2009. Avšak od 6.9.2009 byl uznán lékařem nemocen. Byla mu vyplacena náhrada dle platných předpisů. Nemoc dále pokračuje. Jak dlouho pro něj platí ochranná lhůta, když má uzavřenou smlouvu na dobu určitou (zkušební doba) do 31.11.2009 podle paragrafu 45 Zákoníku práce. Nemusím mu tedy smlouvu prodloužit? Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Volno, darování krve

Dobry den, zajimal by me Vas pohled na terminy okolo DAROVANI KRVE a to presneji "doba na zotaveni". V zakone je psane priblizne toto: "Darování krve je obecně prospěšná činnost a tak každému dárci náleží podle zákoníku práce pracovní volno na dobu cesty k odběru, odběru, cesty zpět a zotavení po odběru, pokud tyto skutečnosti zasahují do pracovní doby v rámci 24 hodin od nástupu cesty k odběru. ... Pracovní volno se poskytuje s plnou náhradou mzdy." Muj zamestnavatel tvrdi, ze tato doba neni nejak casove definovana, tudis kdyz daruji krev ve ctvrtek odpoledne po smene (16hod) tak NEMAM narok na pracovni volno v patek na ranni smene (7-15hod). Podle me ale tato smena spada do 24h lhuty po darovani krve. Jak se tedy "prokazuje" doba na zotaveni a jak dlouho by mela trvat a mam podle zakona narok na pracovni volno nasledujici den kdyz chodim darovat krev odpoledne? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o rozvázání pracovního poměru

Dobrý den, moje maminka byla týden v pracovní neschopnosti (před operací kolene), když si ji zaměstnavatel pozval na personální oddělení a předložil ji k podpisu Dohodu o ukončení pracovního poměru z důvodu nadbytečnosti k 12.12.2009 s 5násobným měsíčním odstupným,po 16 letech odpracovaných u Českých Drah, 6 let před odchodem do důchodu. Po položení otázky, co by se dělo, když to nepodepíše, ji náměstkyně stroze odpověděla, že dostane pouze 2násobné odstupné a výpověď a moje maminka – udělala chybu – a PODEPSALA.Je možné tuto Dohodu zneplatnit? Podotýkám, podepisovala v pracovní neschopnosti, která stále trvá. Navíc, ČD mají speciální sociální program, kdyby její PP potrval do října 2010,odešla by právě na tzv. sociální program, za zvýhodněných podmínek odchodu do důchodu. To ona bohužel v době podpisu nevěděla, a o to více,ji celá věc mrzí. Moc děkuji za odpověd. Hezký den.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní poměr na dobu určitou

Jsem již tři roky v důchodu a do toho roku mám smlouvu na dobu určitou, která končí 31.12.2009.Požádala jsem o novou smlouvu do konce roku 2010, ale bylo mi sděleno, že to nejde, že ji dostanu pouze do konce března a pak jí znovu prodlouží. Je to dost nevýhodné, co se týká dovolené a také nemoci. Dovolenou jsem čerpala i v době nemoci.Je tento postup správný? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, máme zaměstnankyni, která u nás…

Dobrý den, máme zaměstnankyni, která u nás pracuje na dohodu o pracovní činnosti sjednanou na dobu 1.1.09-31.12.09. Avšak už v měsíci říjnu vyčerpala maximální počet hodin, které smí na DPČ ve sjednané době odpracovat. Jaký pracovněprávní vztah s ní můžeme uzavřít, pokud potřebujeme, aby ještě 2 měsíce u nás pracovala, ale DPČ to už být nemůže? Na HPP pracuje u jiného zaměstnavatele.odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nevýhodná půjčka

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na radu. Kamarádka se mi před několika dny svěřila, že zastavila byt 3+1, aby mohla zaplatit dluh, který na tomto bytě měla a vyšplhal se celkem na 260 tisíc. Ona si bez vědomí rodiny (dvě děti a přítel), vzala nebankovní úvěr oproti zástavě bytu a to 400 tisíc korun, ze kterého věřitel zaplatil dluh + asi tři nájmy dopředu. Zbytek použila na uhrazení dluhů jinde. Musí platit 9.700 Kč měsíčně 8 let, zatím jen tak tak zaplatila první dvě splátky a to opravdu až v poslední den splatnosti. Práci sice má, ale výdělek je jen 16 tisíc čistého s tím, že přes zimu se určitě sníží, minimálně o tři tisíce. V době, kdy si úvěr pořizovala, mohla počítat s finanční podporou přítele, ten jí teď opustil a zůstala na všechno sama. Z nepochopitelných důvodů si kamárádka vůbec nepřečetla smlouvu o úvěru a podepsala jak směnku, tak rozhodčí doložku a opravdu podle mě nehorázné práva věřitele, ale je pravdou, že jí nikdo nenutil. Za každé porušení smlouvy si věřitel může naúčtovat pokutu 100 tisíc Kč splatných do 14 dnů nebo úvěr ukončit kdykoliv získá pochybnosti o tom, že jsou splátky ohroženy, a navíc si vymezil právo jí kontrolovat její osobní finanční situaci a také provádět kontroly bytu. S bytem samozřejmě nesmí nijak bez vědomí věřitele nakládat. Nemohu na to nemyslet, rády bych jí nějak pomohla, ale nevím co se dá v této chvíli dělat, aby ona nepřišla o byt, protože je téměř jisté, že to neustojí a skutečně v nejhorším případě nemá kam jít. Je vůbec možné dohodnout u takového úvěru snížení splátek? Pokud ano, jak na to? Děkuji, Karolína Halenárová


odpovídal(a): Redakce

Dědické řízení, opatrovník

Dobrý den,zemřel mi syn,bylo mu 28 let, nebyl ženatý, ale s přítelkyní má 10ti měsíční dceru. Bude mít jeho přítelkyně nárok na sirotčí důchod? Syn se stal s největší pravděpodobností obětí trestného činu, zaměstnaný byl 9 let. Jak máme postupovat ohledně dědictví, když má syn hypotéku na byt? Kdo bude za mou vnučku dědictví vyřizovat? Předem moc děkuji za radu.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď, pracovní neschopnost

Dobrý den. Dostal jsem nečekaně výpověď z nadbytečnosti, následně se mi udělalo zle a lékař mě uznal práce neschopným ještě týmž dnem, kdy jsem převzal výpověď. Jedná se o neplatnou výpověď danou v ochranné lhůtě, která běží dnem uznání práce neschopným, nebo je zde rozhodující čas předání výpovědi vs. čas ošetření u lékaře? Zaměstnavatel mi tento den nezaplatil. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zastoupení, pošta

Dobrý den, mám dotaz, který se týká uzavírání hmotněprávní plné moci. Chci uzavřít tuto plnou moc, aby mi můj bratr vyzvedl zásilku na poště. Jak mám správně postupovat – jaká má být správná formální úprava plné moci, co všechno musí být v plné moci obsažené? Musí být podpisy na plné moci notářsky ověřené? Jsou někde na internetu nějaké vzorové typy těchto plných mocí na vyzvednutí zásilek na poště? Předem děkuji za odpověď. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

Součinnost třetích osob, exekuce

Dobrý den, jsem povinna, ze zákona, jako mzdová účetní, poskytnout soudnímu exekutorovi, kromě jiným údajů o zaměstnanci i jeho číslo účtu? I přesto, že dojde k zablokování toho účtu exekutorem, a tím zaměstnanec nedostane ani tzv. nezabavitelné minimum?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď

Dobrý den, mám dotaz zda je možné aby zaměstnavatel který dal výpověď zaměstnanci z organizačních důvodů (2 měsíční výpovědní lhůta + 3 měsíční odstupné) vzal výpověď ve výpovědní lhůtě zpět? Jde o to, že zaměstnanec si předjednal jiné pracovní místo a zaměstnavatel by toho chtěl využít a vzít zpět výpověď s tím, ať zaměstnanec dá výpověď dohodnou a tím samozřejmě zaměstnavatel nevyplatí odstupné. Je takový postup zákonný, nebo se proti tomu dá nějak bránit? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Okamžité zrušení prac. poměru

Dobrý den,dostal sem výpověď z pracovního poměru §52.Výpověď je platná od 1.11.2009 s dvou měsíční výpovědní dobou a nárokem na tříměsíční odstupné.Zaměstnavatel je v prodlení s vyplacením mzdy za měsíc září 2009 ta měla bát splatná dle zákona do 31.10.2009 Mohu zrušit okamžitě i ve výpovědi pracovní poměr pro nevyplacení mzdy §56 ?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Mám nárok na slevu Od roku 1983 bydlím v domě v…

Mám nárok na slevu Od roku 1983 bydlím v domě v řadové zástavbě,část pozemku před domem směrem k hlavní silnici mě nebyl v té době prodán v rámci ,,veřejného účelu"(asi 80m2).Z pozemku jsem nikdy neplatil nájem a vlastník(město)se o pozemek nikdy nestaral.Ná své náklady jsem vybudoval chodník,staral se o údržbu- sečení, výsadba květin a pod.V roce 2005 jsem dostal nabídku na odkoupení nebo pronájem.Pozemek jsem chtěl koupit,ale žádal jsem o slevu z důvodu vlastních nákladů na údržbu a také se na tomto pozemku nachází přípojky plynu,přípojky elektro jak podzemní tak nadzemní vedení,hlavní telekomunikační kabel a sloup veřejného osvětlení. Tím dochází k snížené využitelnosti pozemku.Na prodeji jsme se nedohodli a ani k nájmu nedošlo.Další nabídka přišla až za 4 roky a opět nedošlo k prodeji.Město jako vlastník nechce o žádné slevě slyšet.Na posledním zasedání zastupitelstva v září 2009 schválili prodej za plnou cenu-poslední den splatnosti polovina prosince- bez jakékoliv diskuse.Ústně mi bylo řečeno, že mám být rád,protože se ceny mohou příští rok zvyšovat.Chci Vás požádat o radu zda mám nárok na slevu.Tento problém se týká i mých sousedů.Zdeněk


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den.Prosím,jak se počítá doba,po kterou…

Dobrý den.Prosím,jak se počítá doba,po kterou jsem pracoval na částečný úvazek při ČID,do starobního důchodu?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Právní úkon, rozvázání pracovního poměru

Dobrý den, kamarádka byla přinucena podepsat rozvázání pracovního poměru dohodou k 31. 10. 09., a to podle § 43 zák. 65/1965. vím, že tento zákon je již od 1.1.2007 neplatný, ale je neplatné i rozvázání prac. poměru? Může např. při opravě výpovědi žádat o odstupné? DěkujiPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.