Právní poradenství

Právní poradenské centrum www.finance.cz provozované ve spolupráci s ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘÍ PELÍŠEK, NAVRÁTIL & PARTNEŘI, v.o.s. vám nabízí možnost zodpovědět vaše dotazy týkající se obchodního, občanského, finančního, rodinného či pracovního práva.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Záruka, reklamace

Dobrý den, jsem OSVČ mám restauraci, koupil jsem si profesionální eletrospotřebič u specializovaného obchodníka. Po 15 měsících se mi spotřebič rozbil a chtěl jsem reklamovat, ovšem s údivem mi sdělili, že když mám elektrospotřebič v podnikání vztahuje se na něj pouze roční záruční lhůta. Toto mi však při koupi nikdo nesdělil, takže automaticky jsem počítal 24 měsíců záruky. Má obchodník pravdu? Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Změna rozsahu SJM

Dobrý den. S manželem jsme se rozhodli koupit byt. Zhruba 2/3 kupní ceny financujeme z našich úspor a hypotékou, která je na jeho jméno (já jsem spolužadatel). Na třetí třetinu mi dal peníze můj otec, ale již teď za trvání manželství. S manželem nemáme nikterak řešeno předmanželské uspořádání majetku, ale dohodli jsme se, že mi bude patřit 2/3 podíl na vlastnictví bytu (1/3 odpovídá částce věnované mým otcem a druhá třetina 1/2 podílu na společném financování prostřednictvím úspor a hlavně hypotéky) a že v případě rozvodu věc vypořádáme tak, že manžela vyplatím 1/3 aktuální tržní ceny bytu, která bude ponížena o 1/2 aktuální částky, jež se ještě musíme doplatit bance. Jaký postup zvolit, aby v případě rozvodu manželství byla tato skutečnost zohledněna? Které právní kroky musíme podniknout? Předem děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výživné

Dodatečně jsem zjistila, že exmanžel při jednání o výši výživného na naše nezl. děti neuvedl příjem 900,-Kč měsíčně, který pobírá jako člen rady akciové spol.Domnívám se, že tímto nás poškodil, že bych měla vyšší výživné. Jak mám postupovat, mám podat trestní oznámení pro klamání soudu?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pekny den, zajimalo by me, zda dohoda o rozvazani…

Pekny den, zajimalo by me, zda dohoda o rozvazani pracovniho pomeru je napadnutelna, pokud je v ni chybne uvedena adresa zamestnavatele. Nazev je spravne, ale zcela chybne je uvedena adresa (jina ulice, jine cislo). Ostatni udaje jsou v poradku. Je mozne platnost teto dohody zpochybnit? Predem dekuji za odpoved a preji hezky den Leos


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Změna příjmení dítěte

Dobrý den, před třemi lety se mi narodila dcera a má mé příjmení. Nyní jsem se vdala za otce dcery (má ho v rodném listě)a já převzala jeho příjmení. Rádi bychom, aby měla i naše dcera stejné příjmení. Jaký je prosím správný postup vyřízení. Je tato věc z právního hlediska nebo jiného složitá? děkuji Ožanová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní poměr na dobu určitou

Dobrý den, je možné, aby zaměstnavatel opakovaně po dobu třinácti let prodlužoval pracovní smlouvu vždy na dobu určitou. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, získali jsme stavební spoření od…

Dobrý den, získali jsme stavební spoření od stavební spořitelny wustnrott, ale narazili jsme na úskalí při proplácení faktůry za spotřebiče kde nam bylo řečeno, že se proplácí pouze 3 spotřebiče a trouba, digestoř a varná deska (Všechny spotřebiče jsou vestavěné). Moje otázka zní zda má na tohle spořitelna právo ze zákona nebo jsou to jen pouze její upřesňující normativní akty.A pokud ano který zákon tento problém řeší.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nájem bytu

Dobrý den, pronajali jsme byt 0+1 v osobním vlastictví od 1.12.08 do 30.6.09. To znamená, že včera nájemníkovi smlouva. On však s námi nekomunikuje už 14 dní, není k zastižení a nepředal nám ani klíče od bytu, ani je nehodil do schránky, ani je nedal sousedovi. Chceme byt pronajmout, ale kvůli němu jsme do posledního dne smlouvu do bytu nevkročili. Dnes jsme zazvonili a protože nikdo neotevřel, použili jsme náhradní klíče a vešli jsme do bytu. V bytě nájemník nebyl, ale nechal tam klíče od bytu(když odcházel, tak jen zaklapl dveře), svoje věci - nábytek, věci osobní potřeby. Chceme věci osobní potřeby dát do sklepa a nábytek nechat v bytě a byt pronajmout jinému zájemci o pronájem. Máme na to právo nakládat s věcmi původního nájemníka, jak chceme? Nebo co máme dělat? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Promlčení

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně promlčecí doby. Dne 19.7.2003 jsem podepsal pojistnou smlouvu na životní a úrazové pojištění se zástupkyní pojišťovny AMCICO. Týden po jejím sepsání jsem ústně dohodu zrušil, ale bohužel nemám v ruce jakýkoliv důkaz o zániku pojistného. Přestože jsem tehdy nezaplatil jedinou splátku měsíčního pojistného, které činily Kč 1000,-, nebyl jsem pojišťovnou ani jednou upomenut, čili jsem považoval smlouvu za zrušenou. Letos v červnu jsem byl vyzván vymahačskou firmou M.B.A Finance k úhradě dlužného pojistného ve výši Kč 6882,- + částky Kč 1990,- jako administrativního poplatku. Ten jsem sice uhradil, ale váhám s úhradou dlužného pojistného,protože se domnívám, že vymáhat dlužné pojistné po téměř šesti letech je promlčeno. Můžete mi prosím v tomto případě sdělit svůj názor a poradit, jak bych měl postupovat dále v jednání s AMCICO? Děkuji David Č.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Exekuce, běžné hospodaření

Dobrý den. Náš dům je ve vlastnictví majitelů jednotlivých bytů/16/-tzv. společenské vlastnictví domu. Jeden z majitelů bytu/XY/ se dostal do finančních potíží /platí hypotéku na tento byt, 5 exekucí postupně splácených/. Jeho byt je již zastaven ve prospěch zástavního věřitele – Čspoř., která mu poskytla hypotéku. XY neplní několik měsíců předpis měsíčních záloh za služby spojené s užíváním bytu, zálohu do fondu oprav a odměny za správu domu. Cestou právníka jsme vyžádali exekuci na dlužnou částku /cca 25.000 Kč/. Vzhledem k tomu, že zástavní věřitel má přednost, neuhrazuje nám XY z dřívějšího dluhu žádnou částku a jeho zálohy za služby jsou zúčtovávány z fondu, který u organizace – Správy nemovitostí - tvoříme pravidelnými splátkami my ostatní. Nejhorší je to, že XY neplatí běžně nabíhající měsíční závazek a žije z našich prostředků. Podle vyjádření právníka zde platí generální inhibitorium, t.zn. že dlužník XY nemůže se svým majetkem nijak nakládat mimo obvyklé hospodaření. Domníváme se, že pojem obvyklé hospodaření zahrnuje náklady, spojené s bydlením a užíváním bytu a proto by měl měsíčně předepsanou částku pravidelně hradit a předchozí dluh exekučně zajištěný by splácel dle možností. Jinak jsme úplně bezmocni, v domě bydlí za naše peníze občan XY s rodinou, platí jen plyn a elektřinu a ostatní si nechává platit námi. Je nějaké řešení?



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, je mně 58 let. Chtěl bych vědět, jaké…

Dobrý den, je mně 58 let. Chtěl bych vědět, jaké jsou podmínky pro Doprovodný sociální program. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Podnikání fyzické osoby

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se řeší smluvní vztahy, záruky (materiál, práce) a jiné závazky po ukončení živnostenského podnikání, tedy stav kdy datum ukončení těcho závazků je po datumu ukončení ŽP (nemyslí se účet za telefon a pod. ale vysloveně záruky a smlouvy) a to v případě, že ŽP není převedeno na jinou právní osobu. Jaký je rozdíl ve vztahu ke kupujícímu (osoba, maloobchod) a kupujícím firmám (OSVČ, a.s. s.r.o.)?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odmítnutí dědictví

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,když jsem se vzdala dědictví po otci,jednalo se o částku 260000,jestli můžu tuto částku ještě teď nějak nárokovat,ona mi u soudu dělala scény tak jsem se proto vzdala tohoto podílu ve vědomí že mi jednou zůstane chalupa a navíc jsem věděla že by mě stejně neměla z čeho vyplatit.A matka po měsíci prodala barák bez mého vědomí a z peněz mi nakonec nedala nic,jestli můžu nějak svůj podíl z tohoto prodeje baráku požadovat,nebo ne.Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý den, jsem zaměstnaná u svého zaměstnavatele jako účetní a budu nastupovat na mateřskou dovolenou. Chci si pořídit živnostenský list na zpracování účetnictví a dále pro mého zaměstnavatele vykonávat tuto práci, je to možné? Na mé místo bude přijata pracovnice na hlavní prac. poměr na částečnou administrativní práci a mzdy. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výživné

Dobry den,chtela bych se zeptat,pritel je zadluzeny a hrozi mu exekuce na plat.Mame spolu dite,soudne ma platit 2500kc na vyzivnem,ktere mi neplati.Dluzi mi na vyzivnem asi 60000,zatim jsem to neresila a spolehala na jeho slovo,ze zaplati.Tet mam ovsem obavy,zda budu vubec dostavat nejake vyzivne,kdyz mu plat pujde na dluhy.Vydelava asi 20000cisteho a ma pres milion korun dluhu ktere prohral.Nezijem spolu,mam tim padem narok ne nejake vyzivne?Mnohokrat dekuji za odpoved.Era


odpovídal(a): Redakce

Výživné, styk rodičů s dětmi

Dobrý den,potřebovala bych poradit.Mam dve deti (8 a 4let),jejich otec (nebyli jsme manželé)neplati už přes rok výživné.Nahlásila jsem to na sociálku a zatím se nic stále neděje.Doslechla jsem se, že proběhl soud a že údajně by měl jít bývalý partner na 18měsíců do vězení.Dozvěděla jsem se to po 5týdnech o rozhodnutí, které mi na ulici před supermarketem předali policisté, že ho vozí v autě.Nechtěli ani ověření totožnosti,nic.Je to zákonné, že o ničem nevím a že mi takto předali zásilku?Bývalý partner se zatím prý odvolal,ale i proto,ž e se jedná dluh na výživném na děti, kterých jsem zákonným zástupce, nevím nic, nikdo mě o ničem neinformoval. Chtěla bych vědět, zda mám jako matka a zákonný zástupce právo vědět, že se rozhoduje o výživném na mé děti.Když jsem se šla zeptat na policii, kam jsem pak vše také hlásila,řekli mi, že nic neví, že si mám zavolat na soud.Tam mne také odbyly, že zatím nic neví a nemůžou mi pomoci.Také bych se chtěla zeptat, zda je možné nějak omezit styk dětí s otcem . Je to alkoholik, je v exekuci, nemá kde bydlet, je vulgární a agresivní, na děti je hrubý,přijde si kdy se mu zachce, křičí, je opilý, děti učí takové věci jako např. že se můžou shodit do kolejí atd...jsem už bezradná, vždy po jeho odchodu jsou děti rozjívené, nezvladatelné a hrubé, divoké... Děkuji za sebemenší radu.S pozdravem L.Š.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Ochranná doba

Dobrý den. Mám takový dotaz. Mám smlouvu na dobu určitou do konce července. V současné době jsem na neschopence, protože jsem těhotná. Dozvěděla jsem se, že zaměstnavatel bude všechny propouštět, kteří mají smlouvu na dobu určitou, a to ke dni 30. 6. 2009. Chtěla bych se zeptat, zda když marodím, tak po skončení pracovního poměru, jsem v ochranné lhůtě, pokud jsem v posledních dvou letech odpracovala celý jeden a půl roku. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Věcné břemeno, cesta

Dobrý den, prosím o Váš názor k následujícímu. Moje matka vlastní dům včetně příjezdové cesty. Tato příjezdová cesta je pro další dva domy. Jeden dům má na této cestě věcné břemeno, druhý dům ne. Vzhledem k tomu, že majitelé domu, kteří nemají věcné břemeno, užívají tuto cestu /bez jakékoliv dohody/ a ničí ji, matka chce tuto cestu uzavřít. Je na to právní nárok? Jak by matka měla správně postupovat?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Členství v družstvu

Dobrý den, prosím o zodpovězení následujícího dotazu: Jsem členkou bytového družstva a bydlím tedy v družstevním bytě, za který jsem zaplatila 3/4 ceny (vzala jsem si úver ze stavebního spoření). Zbytek splácím městu v měsíčních splátkách. Bydlí semnou partner, který my niní zaplatil polovinu této částky. Za tři týdny se stane mým manželem. Stane se také členem družstva a tedy majitelem poloviny bytu, který přejde za čas do našeho osobního vlastnictví. Já mám jednu dospělou dceru z prvního manželstí a on tři dospělé děti z prvního manželství. Má otázka tedy zní: budu muset vyplatit jeho děti v případě, že by můj nastávající manžel zemřel? Nebudu muset byt prodat a jít bydlet někam na ubytovnu? Jakým způsobem bych měla tento společný majetek ošetřit? Předmanželskou smlouvou? Závětí? Něčím jednoduším? Prosím, poraďte mi. V 57 letech jsem ztratila práci a byla jsem tedy nucena odejít do předčasného důchodu, protože jsem žádné zaměstnání nesehnala a z ÚP jsem dostávala podporu 2200 Kč (byla jsem OSVČ). Byt je vlastně můj jediný majetek. Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Exekuce, promlčení

Dobrý den,měla bych dotaz,ohledně penále z dluhu který mi vznikl v roce 1997.Tento dluh mám exekuci strhaván z platu.Dluh mám zplácet s 15% penále ročně.Prozatím mi ztahuji ještě dluh který činil 130000 a během pár měsícu už budu mít tento dluh doplaceny.Nyní po mě žádaji tento 15% úrok,který se každý rok navyšuje a v loni už to dělalo 235000.Zajímalo by mě jestli se na toto vztahuje desetiletá promlčecí lhůta.