Právní poradenské centrum www.finance.cz provozované ve spolupráci s ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘÍ PELÍŠEK, NAVRÁTIL & PARTNEŘI, v.o.s. vám nabízí možnost zodpovědět vaše dotazy týkající se obchodního, občanského, finančního, rodinného či pracovního práva.
FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:
DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den pane doktore,potřebovala bych od Vás právní radu jak postupovat v následující situaci.OSVČ,se stal úraz,jehož následkem není schopna řídit firmu a ani se starat a zabezpečovat práci svým 4 zaměstnancům.Nemá žádného zástupce,myslím tím oficiálního.Jak postupovat v tomto případě.Lze v této mimořádné situaci (opravdu nikdo momentálně neví jak dlouho bude trvat rekonvalescence po tomto těžkém úrazu) stanovit nějakého zástupce,který bude moci jednat za něj?Myslím ve věcech zaměstnavatele (otázky Zákoníku práce,má 4 zaměstnace),dále ve věcech podpisu tiskopisu na FÚ (blíží se podání DPH a nevím kdo ho za něj může podepsat,OSVČ není schopna podpisu).Poraďte prosím jak v této situaci postupovat.Moc Vám děkuji a jsem s pozdravem Lída.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den! Má známá pracuje jako živnostník, kde pro jednoho podnikatele zpracovává (barvení,úprava) určitý výrobek. Pro takto upravené výrobky si pan podnikatel jezdí a následně je mu poslána faktura, na které je stanovena doba, kdo kdy má zaplatit, částka i "úrok" za nedodržení stanovené lhůty. Poslední fakturu měl zaplatit už v květnu, ale doteď se jí neozval a nijak nereaguje na maily ani telefonáty. Známá s ním prý ale nemá uzavřenou žádnou smlouvu o tom, že on ji přiveze výrobek k úpravě, ona ho upraví a on si pro to zase přijede. Tak by mě zajímalo, jestli je ňáká možnost jak peníze získat popřípadě požadovat i úrok "z prodlení". A pokud by mělo jít o výzvu k uhrazení (ňákou žalobu), kdo pak platí soudní poplatky a jak jsou vysoké? Děkuji! Petra Nová
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den,jsem 20 let ženatý,před 12ti lety mi moji rodiče darovali starší nemovitost,kterou jsme s manželkou společně zrekonstruovali a 10 let v ní společně bydlíme.Nemovitost je psána na mne-má manželka právní nárok na tuto nemovitost,nebo ji vznikne pouze přepisem/darováním?Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, prosím o radu - jsem FO - OSVČ, moji tři zaměstnanci jezdí za klienty v terénu, k výkonu práce používají svoje soukromé auto.V prac. smlouvě mají dodatek, že zaměstnavatel netrvá na uzavření hav.poj., a zároveň se tímto zaměstnanec vzdává pohledávek za údržbu a běžné opravy automobilu, které používá pro výkon práce, i v případě havárie, a nebude je po zaměstnavateli požadovat.Samozřejmě jim vyplácím zákonnou cestovní náhradu. 1)Kdo se podílí na úhradě škody na jejich vozidle, když způsobí dopravní nehodu a nemají uzavřené havarijní pojištění? Musí mít na tato auta hav. pojiš? Nebo stačí jen tento dodatek ve smlouvě. Jak je v tomto případě zaměstnavatel krytý? Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
dobrý den,chceme darovat synovi 1/2 RD s věcným břemenem dožití obou manželů.Stačí tuto skutečnost uvést do darovací smlouvy? Dále - Bude při rozvodu druhá půlka RD dělena stejným dílem mezi oba manžele,případně v případě úmrtí jednoho z nich bude přihlíženo v dědickém řízení k tomu,že syn již dostal jednu 1/2RD a nebude již dále dětit?Bude se muset syn vyrovnat - (případně v jaké výši) s dědici když již větší část - 1/2 dostane darem?Velice děkuji a přeji hezký den Bramir
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den.Psala jsem před asi pěti dny ohledně ručitele, který chce vypsat svoji nemovitost ze zástavy k naši hypotéce,tady je celé znění:Dobrý den.Prosím o radu:matka přítele nás "natlačila"do hypotéky na družst.byt s tím,že sehnala ručení nemovitostí údajného ochotného přítele.Ten by rád nemovitost z ručení po několika letech vyvázal,dozvěděli jsme se,že byli s tchyní dohodnuti na jakési úplatě za tuto "službičku",ale smlouvu o ručení v bance jsme podepisovali s tím,že ručí dobrovolně..už 3roky se snažíme situaci řešit,najít ochotného ručitele s nemovitostí,abychom dotyčného tchynina známého vyvázali z ručení.To se nám nedaří.Nyní nám její známý vyhrožuje soudem..nemáme s ním žádnou smlouvu,dohodu,nic písemného,pouze informace od něj o údajné ústní dohodě mezi ním a tchyní,od ní samozřejmě informace protichůdné..můžeme se nějak bránit? Děkuji za odpověď. Odpověď jsem dostala,údajně nemá šanci u soudu uspět - ulevilo se mi.Nyní přišel dotyčný ručitel s tím, že vyhrožoval prodejí uživatelských práv k nemovitosti, kterou nám ručí(garsonka v OV), nějakým "vymahačům z bývalého SSSR", čímž by jim "přenechal" i zástavní břemeno a je mu údajně jedno, jak se ho oni jednáním s námi zbaví..máme 2děti..můžeme se jeho jednání nějak bránit? Podat trestní oznámení na policii, v rámci vyhrožování? Poraďte, prosím..děkuji.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, prosím o informaci, jestli zaměstnanec městského úřadu může mít zároveň jako vedlejší zdroj příjmů živnostenské oprávnění a pokud ne, který právní předpis toto omezuje. Děkuji za odpověď. Tomáš Krutský.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, rád bych se zeptal co si lze přesně představit (nebo zda je toto někde uvedeno) v příloze č. 4 živnostenského zákona, bod č. 41-výroba bižuterie. Jedná se mi o to co je přesně míněno bižuterií. A dále bych se rád zeptal jaké všechny náležitosti musím splňovat (pro případnou fyzickou kontrolu), pokud provozuji výrobu šperků a prodávám je ve vlastním mobilním prodejním stánku-trhy a podobně. Nějak se mi nedaří nalézt přesná kriteria co vlastně musím a nemusím mít. Děkuji za podověď, hezký den, Karel Havlák
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, v současné době plánujeme s přítelem hypotéku na rekonstrukci domu, který mi moje mamka daruje. Problém nastal v tom, že jsme původně zamýšleli zřídit věcné břemeno, aby měla mamka záruku, že ji z domu nikdo nevyhodí, to však vzhledem k zástavnímu právu na nemovitost z důvodu hypotéky nelze. Chtěla bych se proto zeptat, zda existuje i jiná možnost, jak ošetřit tuto situaci. Velice děkuji za odpověď, Veronika
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den měla bych několik otázek. Nedávno jsem zjistila, že jsem těhotná a datum porodu mi vychází na 28.2.2011. V den porodu mi končí pracovní smlouva na dobu určitou. Chtěla bych se zeptat, kdy mi přesně skončí pracovní poměr, jestli přesně 28.2.? Potom by mě zajímalo, kdyby jsme uvažovali do 2 let o 2 dítětí z čeho se mi bude vypočítavat PPM? Děkuji Dominika
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den,chtěla bych se zeptat na výpovědní lhůtu z pracovního poměru.Mám prac.poměr na dobu určitou,jelikož jsem měla možnost získat lépe finančně ohodnocenou práci,chtěla jsem odejít dohodou,bylo mi však řečeno,že si můžu akorát tak podat 2 měsíční výpověď,jinak,že to nejde,proto se ptám,zda jde takovouto situaci vyřešit jinak,protože nikde na mě čekat 2 měsíce nebudou,jestliže potřebují obsadit místo co nejrychleji. Děkuji za odpověď S pozdravem Nováková V.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobry den chtel bych vedet jestli muzu delat kdyz jsem v predcasnem duchodu.byvali zamestvatel chce abych jim vypomohl v dovolenych.Muzu delat aniz bych prisel o duchod a jak dlouho a kolik si muzu vydelat.Dekuji za odpoved.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den.Prosím o radu:matka přítele nás "natlačila"do hypotéky na družst.byt s tím,že sehnala ručení nemovitostí údajného ochotného přítele.Ten by rád nemovitost z ručení po několika letech vyvázal,dozvěděli jsme se,že byli s tchyní dohodnuti na jakési úplatě za tuto "službičku",ale smlouvu o ručení v bance jsme podepisovali s tím,že ručí dobrovolně..už 3roky se snažíme situaci řešit,najít ochotného ručitele s nemovitostí,abychom dotyčného tchynina známého vyvázali z ručení.To se nám nedaří.Nyní nám její známý vyhrožuje soudem..nemáme s ním žádnou smlouvu,dohodu,nic písemného,pouze informace od něj o údajné ústní dohodě mezi ním a tchyní,od ní samozřejmě informace protichůdné..můžeme se nějak bránit? Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, přítel je živnostník a dělal stavební práce pro Společenství vlastníků byt. jednotek. Byla sepsána smlouva o dílo včetně VOP a cenové nabídky, která byla oběma stranami podepsána. Přítel práce dokončil, dílo předal, ale bohužel ústně a druhý den předal fakturu na Správu domu, která se tomuto Společenství stará o účetnictví a kam ho předsedkyně toho Společenství odkázala. Nyní je faktura už více jak měsíc po splatnosti a byt.dům nechce fakturu zaplatit s tím, že se jim to nelíbí a chtějí po něm, aby to opravil na vlastní náklady, i když to co mu vytýkají nebylo objednáno. Dílo provedl tak, jak bylo uvedeno ve smlouvě i v cenové nabídce. Poraďte mi prosím, jestli se dá s touto situací něco dělat. Může je přítel zažalovat nebo případně dílo odstranit, když je to uvedeno ve VOP a ikdyž bylo dílo předáno ústně? Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den mám dotaz, byli jsme 4 společníci ve firmě, každý jednal sám za sebe. Cca před 4mi měsíci jsme 3 společníci převedli své podíli na čtvrtého a ten se na základě notářského zápisu stal jediným společníkem a jednatelem společnosti. Nyní když jsem se díval do obchodního rejstříku jsem zjistil, že společník, na kterého byly naše podíly přepsány, dosud nepodal žádost na obchodní soud o změnu v obchodním rejstříku, takže jsme stále společníci a jednatelé,ale o co hůře firma, je díky současnému jednateli v insolenci a stále dělá na firmu dluhy, neplatí sociální poj. atd. Zajímalo by mě jestli mohu být i já postižen za jeho jednání, když jsem sice stále zapsán v OR jako jednatel a společník společnosti, ale mám notářský zápis, ve kterém jsem svůj podíl převedl na stávajícího jednatele. Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den. Před sedmi lety jsme zaplatili firmě na základě zálohové faktury 250 000 Kč za provedení prací na novostavbě rodinného domu. Od té doby firma nenárokovala žádné doplacení případných víceprací ani nepředala žádnou konečnou fakturu.Minulý rok předložila nějaký soupis materiálu s tím že máme nedoplatek cca.50.000 Kč. Na podzim minulého roku jsme shodou byli subdodavatelé pro zmíněnou firmu. Po vyúčtování zakázky si firma ponechala údajný dluh a zaplatila nám pouze DPH. Může firma po sedmi letech uplatňovat své nároky,zvláště když nikdy nevystavila konečnou fakturu? A může to udělat tímto způsobem?
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, jsem pracující, ale v od letoška v důchodu, potřebuji si vzít větší půjčku na solární panely na střechu mého RD a domnívám se, že mně by ji nedali (nebo jen malou) a dcera by půjčku asi dostala spíš než já. Chtěla bych proto darovat mladší dceři (vlastní s manželem byt v paneláku, kde i bydlí) cca 1/2 rod. domku a sice tak, aby mi zůstal sklep a přízemí a dcera měla horní patro a půdu, na jejíž střeše by se dávaly ty solární panely. Je to tak možné? A k tomu musí automaticky dostat i polovinu zastavěné parcely, nebo to musí být výslovně uvedeno ve smlouvě? Nebo lze darovat jen ideální část domu a příslušného stavebního pozemku? A co nezastavěná část zahrady, musí být také darována její polovina nebo ne? Je toto řešení pro získání půjčky vhodné? Celý jí ho darovat nemohu, mám ještě druhou starší dceru (ale ta už má momentálně sama vysokou půjčku na svůj vlastní dům). Děkuji Vám za radu. Zdena K.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně podání Návrhu na platební rozkaz. Nejsem si jist,ke kterému soudu návrh podat. Jedná se o nezaplacenou fakturu na více než 100 tisíc. Odběratel, který nechce uhradit je statutár ve veřejné obchodní společnosti, zapsaný v obchodním rejstříku, sídlo i bydliště má ve Frenštátě pod Radhoštěm. Prosím poraďte, ke kterému soudu(okresní nebo krajský a ve kterém městě) mám podat žalobu a zda na majitele (statutára), nebo na firmu v.o.s. Smlouva byla sepsána s firmou a podepsána. Mockrát děkuji za odpověď. Radek
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, jsem pracující, ale v od letoška v důchodu, potřebuji si vzít větší půjčku na solární panely na střechu mého RD a domnívám se, že mně by ji nedali (nebo jen malou) a dcera by půjčku asi dostala spíš než já. Chtěla bych proto darovat mladší dceři (vlastní s manželem byt v paneláku, kde i bydlí) cca 1/2 rod. domku a sice tak, aby mi zůstal sklep a přízemí a dcera měla horní patro a půdu, na jejíž střeše by se dávaly ty solární panely. Je to tak možné? A k tomu musí automaticky dostat i polovinu zastavěné parcely, nebo to musí být výslovně uvedeno ve smlouvě? Nebo lze darovat jen ideální část domu a příslušného stavebního pozemku? A co nezastavěná část zahrady, musí být také darována její polovina nebo ne? Je toto řešení pro získání půjčky vhodné? Celý jí ho darovat nemohu, mám ještě druhou starší dceru (ale ta už má momentálně sama vysokou půjčku na svůj vlastní dům). Děkuji Vám za radu. Zdena K.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, matka mi chce darovat 1/2 svého podílu na nemovitosti. Předpokládám, že darovací daň platit nemusím. Potřebuji však odhad nemovitosti k jinému účelu, například ke vkladu na katastru? A stačí k tomuto vkladu darovací smlouva? Děkuji S pozdravem