Právní poradenské centrum www.finance.cz provozované ve spolupráci s ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘÍ PELÍŠEK, NAVRÁTIL & PARTNEŘI, v.o.s. vám nabízí možnost zodpovědět vaše dotazy týkající se obchodního, občanského, finančního, rodinného či pracovního práva.
FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:
DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den. Obracím se na Vás s několika otázkami ohledně prodeje bytu, s kterými si nevím rady a nerad bych, aby nastali potíže. Byt ve kterém bydlí má matka se prodává.Jelikož jde do prodeje celý dům, který má 90 bytových jednotek a 10 bytových jednotek se nemůže zúčastnit privatizace z důvodu dluhu na nájmu městu, bylo rozhodnuto, že vznikne bytové družstvo. Matka doposud vlastnila od města dekret s dobou neomezenou na užívání bytu a nemá žádný dluh na nájmu. Byt obývá od roku 1988 a má tam trvalé bydliště. Má matka je starobní důchodkyně a pobírá od sociální správy příspěvek na bydlení. Já mám jiné trvalé bydliště než matka a nežiji s ní v jedné domácnosti. Zajímalo by mne jak byt koupit za mé peníze, ale aby matka nepřišla o příspěvek na bydlení vyplácený sociální správou. 1.varianta: Poskytnu ji peníze na koupi bytu a před notářem sepíšeme smlouvu, ve které uvedu, že ji ty peníze poskytuji já a ona po své smrti mi odkazuje byt i členství v bytovém družstvu. Matka se stane členem družstva a bude vlastnit nájemní smlouvu na daný byt. Bude sociální správa brát ohled na to, že peníze byly ode mne a dál ji bude vyplácet příspěvek na bydlení? 2.varianta: Matka na mne u notáře přepíše veškerá práva na koupi bytu. Já vše uhradím a stanu se členem bytového družstva a budu vlastnit nájemní smlouvu na byt a matce bude vydána bytovým družstvem podnájemní smlouva s platností na jeden rok a bude se muset obnovovat co rok na schůzi družstevníků. Bude ji sociální správa vyplácet příspěvek na bydlení? 3.varianta: Matka a ani já byt nekoupíme a nestane se členem bytového družstva. Může ji bytové družstvo vystěhovat z bytu, pokud bude stále řádně platit nájem bytovému družstvu? Dostane matka od bytového družstva nájemní smlouvu nebo jen podnájemní smlouvu? Děkuji za vaši odpověď
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den,od roku 1996 bydlím v nájemní bytě zaměstnavatele, kde jsem dříve pracovala. Byt jsem od tehdejšího zaměstnavatele nedostala, ale vyměnila za městský, který jsem obývala. Zhruba před 3 měsíci nám jednatel oznámil, že si máme jako nájemníci hledat nové bydlení, že mají s budou jiný záměr. Mám 3 děti a jsem samoživitelka. K tomu mi řekl, že mi bude muset poskytnout jako jediné náhradní byt, neboť mám nezletilé děti.Nyní mám možnost tento byt opustit a koupit si s pomocí překlenovacího úvěru jiný. Mám z právního hlediska nárok na nějaké odstupné, když jsem do původně holobytu investovala (plovoucí podlahy, rekonst. koupelný aj.. Při poslední schůzi jednatel ústně přislíbil, že odstupné poskytne. Psala jsem mu své stanovisko, ale zatím neodpověděl. Prosím o radu. Děkuji R.K.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, zajímá mě, jak z pohledu pracovního práva můžeme pohlížet na tuto situaci. Zaměstnankyně podala výpověď s výpovědní lhůtou 2 měsíce, jelikož se jednalo o tzv. klíčového manažerského pracovníka, dohodla se s vedením, že během této lhůty zaučí svého nástupce. Nicméně krátce po podání výpovědi přinesla neschopenku s tím, že si "hnula zády", na neschopence byly uvedeny vycházky od 8 do 18 hodin. Toho tato pracovnice využila k tomu, že soustavně chodila zpět do areálu zaměstnavatele, kde navštěvovala jinou pracovnici a trávila u ní několik hodin denně na kávě. Při svých návštěvách potkávala jiné zaměstnance, kteří zatím dělali její práci a nikterak se jim nesnažila pomoci ani radou. Považuji tuto situaci, kdy zaměstnanec chodí v době pracovní neschopnosti, kdy od zaměstnavatele nemocenskou, do objektu zaměstnavatele na kávu, za silně nestandardní a těžko vysvětlitelnou zaměstnancům, kteří za tuto kolegyni vykonávali nezbytné úkoly. Zajímá mne, zda pohledu pracovního práva je toto chování postihnutelné.
odpovídal(a): | Redakce |
Jsme společnost s.r.o a zajímalo by mně jestli může být sídlo firmy v našem rodinném domě. Děkuji
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den. Dne 29.2.2008 s účinností od 1.3.2008 jsem byla jmenovaná do funkce vedoucí do dne nástupu za vedoucí „L“ z rodičovské dovolené, nejpozději do 31.3.2011. Téhož dne byla se mnou uzavřena dohoda o změně pracovní smlouvy na funkci vedoucí a dle platového výměru jsem byla zařazena do 8.platové třídy. Dne 18.3.2010 nahlásila „L“ pracovní neschopnost (druhé rizikové těhotenství) a téhož dne jsem byla odvolána z funkce vedoucí. Dne 19.3.2010 jsem podepsala pracovní smlouvu a platový výměr na svou předchozí pracovní pozici zařazenou v 6. platové třídě. Dne 22.3.2010 jsem byla opětovně pověřena zastupováním vedoucí „L“, …cituji: … „v plném rozsahu její řídící činnosti po dobu její pracovní neschopnosti a v případě, že bude navazovat mateřská a rodičovská dovolená, do dne předcházejícího dni nástupu „L“ z pracovní neschopnosti, mateřské a rodičovské dovolené“. Po 4 týdnech mi byl stanoven příplatek za vedení. Práci vedoucí vykonávám bez přerušení od 29.2.2008 do současné doby. Po mém dotazu zaměstnavateli, zda budu po ukončení pracovní neschopnosti „L“ zařazena zpět do 8. platové třídy, mi bylo zodpovězeno, že nikoliv. V měsíci září nastoupí bývalá vedoucí „L“ na řádnou mateřskou a rodičovskou dovolenou, která bude trvat dle jejího sdělení 3 roky. DOTAZ: Je zaměstnavatel povinen mne zařadit do 8. platové třídy, když ve skutečnosti tuto práci opravdu vykonávám? V nařízení vlády č. 564/2006 Sb., § 3 (zařazení zaměstnance do platové třídy) je stanoveno: „..zaměstnavatel zařadí zaměstnance podle § 123 odst. 2 zákoníku práce do platové třídy, ve které je podle nařízení vlády, kterým se stanoví katalog prací zařazena nejnáročnější práce, jejíž výkon zaměstnavatel na zaměstnanci požaduje…“. Zákoník práce stanoví „dočasnou dobu zástupu“, avšak údaj o tom, jak chápat „délku této dočasnosti“, jsem zde nenalezla. Zároveň jsem se v zákoníku práce dočetla o diskriminaci. Jedná se v tomto případě o diskriminaci, když s veškerou zodpovědností vykonávám práci jako ostatní jmenovaní vedoucí zařazeni do 8. platové třídy, avšak já budu po dobu dalších 3 let zařazena v 6.platové třídě? Děkuji za Vaši odpověď a radu.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý Den, Mám otázku pracuji ve firmě, která má vrátné(hlídače) z jiné společnosti. Naše firma je pod kamerami. Při příjezdu do práce přijedu autem a zaparkuji jdu na svou dílnu za celou směnu nevlezu do auta. Ráno když chci odjet domů vrátní kontrolují naše auta což se týká otevírání kufru apod. Zajímá mě zda-li na to mají právo. Předem děkuji za odpověd.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den. Obchodování s akciemi na účtu u obchodníka s cennými papíry prováděl zástupce, fyzická ososba, na základě písemné dohody s vymezenými cíli, zásadami a omezeními své činosti. Tato dohoda byla zástupcem prokazatelkně porušena a došlo k významné ztrátě majetku. Prosím o základní informaci, zda je možné od zástupce žádat náhradu škody, v jakém rozsahu, na základě jakého právního předpisu, případně jaký postup zvolit.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, mám následující dotaz:Může dojít k nákupu nemovitosti, kdy majiteli budou dva lidé, ale každý občanem jiného státu?Kupujícím je Rakušan mající zájem o nemovitost rakouskou, příp. švýcarskou. Spoluvlastníka chce uvést občana ČR s podílem 20%. Napište mi prosím detaily, popř. zda existuje zákon, který by takový obchod neumožňoval a z jakých důvodů. Děkuji za Vaši odpověď.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, moje maminka má již několik let pozastavenou živnost kvůli nemoci (nákup zboží za účelem dalšího prodeje). Je ale možné,aby nakupovala za velkoobchodní ceny pro svou vlastní potřebu? A je částka,kterou by ročně takto utratila nějak ohraničená? Děkuji - JanaK
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den,chtěla jsem se informovat, zda je možné, aby zaměstnavatel změnil a tím zkrátil pracovní dobu, která byla původně 6-14 (7,5hod), na 7-14 (6,5hod). Odpolední směny zůstaly stejné 14-22, noční se ovšem změnily z původních 22-6h na 22-7h. Nyní jsme ztrátní na hodinách za měsíc, jelikož ranních směn máme přibližně 13, ale noční jen 2-4 v měsíci. Děkuji za odpověď
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, mám problém s exekucí. Mám několik závazků které v současné době nejsem schopna splácet. V současné době pobývám v cizině (UK). Před svým odjezdem jsem si změnila adresu trvalého bydliště od rodiču ke své kamarádce která bydlí o ulici výše. Poštu si nechám posílat ze staré i nové adresy do P.O. boxu na poštu ve městě kde mám trvalé bydliště. Jde o to, jestli přijde exekutor k rodičům tj. stará adresa trvalého bysliště nebo na mou stávající adresu TP tj. u kamarádky se kterou mám sepsanou nájemní smlouvu na jeden pokoj. Bylo mi někde řečeno, že exekutor jde na místo pobytu kde jsem pobývala v době kdy jsem si závazek uzavřela, tj. k rodičům. Je to pravda? Jde o to, že u rodičů nemám žádný svůj majetek, otec má potvrzení z městského úřadu tj. můj OP s jinou adresou trvalého bydliště a nájemní smlouvu a pokud toto při návštěvě exekutora prokáže tak by exekutor neměl k mým rodičům mít vůbec právo do domu vstupovat a nic zabavovat,že? Také jsem na sebe měla napsané auto které jsem přepsala na bratrovo s.r.o. před mým odjezdem, když jsem plně splatila svou první a v té době jedinou exekuci. Není tedy možné exekučně zabavit auto které je již přepsané na bratrovu společnost? A v současné době mám ještě ŽL kde mám adresu podnikání u svých rodičů, může se na toto exekutor odvolat? A ještě poslední dotaz, jaká je minimální částka, kterou dlužník splácí věřiteli, která se počítá jako tzv. ‚snaha‘. Slyšela jsem že minimálně 100,- Kč? Děkuji Vám za Vaši odpověď
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý večer.Disponuji právním titulem "uznání dluhu s přímou vykonatelností", sepasným notářem zde v ČR za fyzickou osobou.Možným problémem je fakt,že se jedná o občana Slovenska s přechodným pobytem a pracovním povolením zde v ČR.Mohu uplatnit exekuci na jeho majetek na Slovensku,když se jedná o členský stát EU? Jak mohu případně postupovat,abych se domohl svých finančních prostředků? Jedná se o částku 100.000,- Kč.Děkuji za každou radu,Radek.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, se sestrou máme byt v OV každý s 50% podílem. Rozhodli jsme se tento byt pronajímat a zajímalo by mě zda najemní smluvu musíme u notáře podepsat já,moje sestra a nájemce nebo stačí jen jeden z nás s nájemcem
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, musí mít občanské sdružení živnostenský list na příjmy z reklamy nebo stačí, když příjmy dává do daňového přiznání? Děkuji za odpověď
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den! Má známá pracuje jako živnostník, kde pro jednoho podnikatele zpracovává (barvení,úprava) určitý výrobek. Pro takto upravené výrobky si pan podnikatel jezdí a následně je mu poslána faktura, na které je stanovena doba, kdo kdy má zaplatit, částka i "úrok" za nedodržení stanovené lhůty. Poslední fakturu měl zaplatit už v květnu, ale doteď se jí neozval a nijak nereaguje na maily ani telefonáty. Známá s ním prý ale nemá uzavřenou žádnou smlouvu o tom, že on ji přiveze výrobek k úpravě, ona ho upraví a on si pro to zase přijede. Tak by mě zajímalo, jestli je nějaká možnost, jak peníze získat popřípadě požadovat i úrok "z prodlení". A pokud by mělo jít o výzvu k uhrazení (nějakou žalobu), kdo pak platí soudní poplatky a jak jsou vysoké?
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den pane Pospíšilík, měla bych dotaz který tady již zaznel dříve a já samozřejmě všechny odpovedi pilně pročetla. Týká se to hornického důchodu. Muj otec( roč 58)má od roku 73-2.12.90 odděláno 5000 kal. dní a byl nucen odejít kvůli nejvyšší možné dosaž. expozici. rubač hl. předák. Ač jsem pročetla zákon 363 pochopila jsem, že teoreticky by měl mít odpracováno 3081 smen a mu těch 81 směn chybí alespoň po mých propočtech. Je nejaká šance napsat nějakou žádost o změkčení zákona? Pokukd ano jakou formou bych to měla formulovat? Je těžké nekoho nalést kdo se zabývá tímto oborem a o to smutnější když vidím jak jeho kolegové resp kterým dělal předáka a věkově stejným co s ním začínali i končili důchod přiznali. Nevím jak postupovat. Prosím o radu. Děkuji a přeji mnoho spokojených tazatelů kterým moc pomáháte. Děkuji
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den,ráda bych se zeptala zda mám nárok na vyplacení nemocenské dávky.Ke dni 30.4.2010 mi byl ukončen pracovní poměr a já onemocněla 3.5.2010.Mám tedy nárok na nemocenskou?
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
dobrý den,minulý týden se mi stal úraz.jednalo se o uklouznutí na čerstvě umyté chodbě(úklid provádí soukromá firma).po vyšetření u lékaře mi byla potvrzena pracovní neschopnost(přetržené vazy v koleni a poškození menisku),která potrvá určitě déle než 14dnů.jsem samoživitelka s malou dcerou a po finanční stránce je to pro nás velký problém.existuje možnost nějakým způsobem požadovat po úklidové firmě náhradu škody?děkuji předem za odpověď
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, bydlel jsem s maminkou v rodinném domě, na který měla maminka dekret a v roce 1994 jí bylo nabídnuto odkoupení domu, které jsem celé zafinancoval já. Protože dekret byl na maminku, bylo to přepsáno na ni. Mám ještě dva sourozence, kteří v dnešní době, i když je dům přepsán na mě, chtějí každý po odečtení kupní ceny třetinový podíl. Potřebuji zjistit jestli sourozenci mají právní nárok na tyto podíly nebo ne a jak nejlépe tuto situaci vyřešit. Děkuji za odpověď. Soňa O.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Prosím vás chci se zeptat, zda ten který má předčasný důchod může pracovat jako OSVČ ,a pokud může pracovat, tak za jakých podmínek. Velice děkuji za odpoěď.