Právní poradenské centrum www.finance.cz provozované ve spolupráci s ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘÍ PELÍŠEK, NAVRÁTIL & PARTNEŘI, v.o.s. vám nabízí možnost zodpovědět vaše dotazy týkající se obchodního, občanského, finančního, rodinného či pracovního práva.
FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:
DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, ráda bych se zeptala. Vlastnim garsonku, na kterou mám meziúvěr ze stavebního spoření od ČMSS. Chtěla jsem ji nyní pronajmout a ostěhovat se k příteli, ale objevila se možnost byt vyměnit za větší v menším městě. Hodnota bytů by měla odpovídat. Majitelka druhého bytu požaduje výměnu, nemá peněžní prostředky. Já také ne. Zajímalo by mě, jakým způsobem bychom měli postupovat. Moje garsonka je totiž zastavená na poskytnutý úvěr. A jak má vlastně vypadat "kupní smlouva o výměně bytů"? Nevíte, kde bych našla informace? Moc děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, chtěla bych vědět, co je potřeba pro převod vlastníka pozemku na jiného. Pozemek o výměře asi 4 ary jsme si se sousedem sepsali jenom na papír asi před 5 lety, že mu dáváme nějaké peníze, ale v katastru je to na jeho jméno. Je potřeba i odhad pozemku? Děkuji_
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, jaké povinnosti má záměstnavetel ve vztahu k VZP,OSSZ aj., při ukončení zaměstnání zaměstnance? (výpověď dohodou) Děkuji
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, rád bych se dotázal, jaké postihy hrozí pro s.r.o. a jejich jednatele v případě, že: s.r.o dováželo ze zemí mimo EU zboží, které bylo prodejcem deklarováno jako originální, řádně vycleno bez skrývání skutečností a bez expertýzy nebylo možné rozeznat skutečnost, že se jedná o padělek. Společnost dovážela výrobek po dobu 1 roku ve víře, že se jedná o originální produkt a souhrnná celní hodnota byla do 700 000Kč. Nyní se ozval držitel ochranné známky s certifikovaným protokolem z nezávislé zkušebny, který prokazuje falzifikát. Očekávají se tedy právní kroky, ale jaké? Celní správa rok propouštěla a dokonce prováděla i VNITŘNÍ CELNÍ KONTROLU obsahu zásilek, ale vždy zásilku uvolnila z celního řízení a to bez námitek. Děkuji
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, chci se zeptat, čekáme s přítelem dítě, svatbu zatím neplánujeme. Budeme bydlet v přítelově domě a já chci vložit nějaké finanční prostředky do rekonstrukce jeho domu. Mohu to nějak ošetřit, abych v případě rozchodu dostala vložené peníze zpět? Děkuji, Iva B.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, plánuji koupi bytu. Bytový dům není ale rozdělen na jednotlivé bytové jednotky (pro každou bytovou jednotku majitel), ale celá budova včetně společných částí je v majetku několika majitelů (bydlících v domě). To znamená, že v katastru nemovitostí je zapsáno pro danou budovu X-majitelů. Nevím, jaké riziko plyne z takto vedené nemovitosti. Předpokládám, že v případě zastavení majetku jednoho majitele dojde automaticky k zástavě majetku všem spolumajitelům. Případně, zda lze dané spoluvlastnictví jednoduše převést na standardní (jeden byt - jedna bytová jednotka + podíl ze společných prostor). Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
mám ŽL na výroba,obchod a služby,jsem nyní na MD,mohu zaměstnat syna,je mu 20 let,ještě rok bude studovat,jaké z toho plynou povinnosti,pro něj i pro mne,děkuji
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, pracuji jako vedoucí prodejny potravin, jsem v delší pracovní neschopnosti a zaměstnavatel mě nutí abych z domu vyřizovala rušení objednávek a dodávek zboží a vyhrožuje likvidací procházejícího zboží na moje náklady. Přitom již nemám přístup do prodejny, od které jsem předala klíče zástupcům zaměstnavatele již na začátku neschpnosti. Jak se mám zachovat.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, známý má pronajaty kancelářské prostory, kde jsou spolu s ním tři další lidé. Nájem, účty za plyn, vodu, elektřinu atd. si dělí na čtyři rovné díly; ve smlouvě s pronajímatelem ovšem figuruje pouze on sám. Rád by dělbu nákladů právně ošetřil. Můj dotaz zní: 1) musí mít s těmi třemi smlouvu o podnájmu? 2) dá se použít nějaká inominátní smlouva o přerozdělení nákladů - případně i samostatně bez výše uvedené podnájemní smlouvy? Mnohokrát děkuji, R.S.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den,žiju s přítelem a našim synem ve společné domácnosti v domě, který jsem částečně financovala. Kolaudace ještě neproběhla a půjčku splácí přítel.Jakým způsobem mohu zajistit podíl na domě sobě a našemu synovi?Pokud by došlo v budoucnu k našemu sňatku, budu mít nárok na část domu? Děkuji.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den. Za rok 2009 jsem si vybral včechnu dovolenou, v lednu a únoru 2010 5 dní. Ale pak jsme se s šéfem rozhádali a já od prvního března s apsencemi z firmy odešel. Zaměstnavatel teď chce těch pět dní zaplatit zpět. Má na to právo ? V lednu i únoru jsem ( pokud počítám i tyto dny dovolené ) měl odpracováno více než 22 dní, ale nevím jak se dovolená krátí při apsenci. Můžete mi prosím poradit ? Děkuji.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den.Dne 17.1.2006 jsem s písemným potvrzením zapůjčil své kamarádce finanční obnos ve výši 50.OOO,-Kč s tím, že tuto bezúročnou částku mi vrátí do 31.12.2006. Dlužitelka však onemocněla a tak mi částky vrácela nepravidelně po 1000,-Kč a se zpožděním pomoci poštovní poukázky. Poslední splátku mi zaslala 27.2.2009. Celkem mi tady zplatila z uvedené částky 4.000,-Kč.V červenci letošního roku zemřela po těžké nemoci, která ji doprovázela po celou dobu zplácení půjčky a dědici(děti) mi odmítly zbytek půjčky o které ví, doplatit. Obrátil jsem se na dva nezávisle advokáty, ale ti mi sdělili, že půjčka jejiž promlčena dle § 101-105 Obč.zák. Já jsem však vyčetl v nějakých novinách právní rozbor, že pokud dlužník nesplatí v termínu dlužnou částku,tedy do 17.1.2006, ale dále částečně dluh platí, pak dobrovolně tento dluh i nadále uznává a promlčení nároku se proto posouvá. Mám tedy zato, že pokud jsem dostal poslední částku ve výši 1.000,-Kč dne 27.2.2009, pak půjčka i nadále trvá a dědici by ji měli zaplatit, zejména proto, že po zesnulé zůstal novější rodinný domek za několik miliónů korun. Děkuji a s přáním hezkého dne Jarek V.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, s přítelkyní chceme koupit dům. Naši známí nám vyšli vstříc a prodají nám dům na splátky - s tím že si nemusíme brát úvěr a budeme splácet měsíčně přímo jim. Chtěl bych Vás poprosit o radu jak to nejlépe udělat a zda takový prodej vůbec je možný. Zda se dá nějak zapsat do katastru něco ve smyslu, že majitelé jsme my, ale kdybychom přestali splácet tak dům "propadne" původním majitelům ( A´t mají nějakou právní záruku). A nebo něco jako forma pronájmu s tím že se tím "nájmem" zkracuje prodejní cena.. To splácení by vycházelo zhruba na 15let. Je mi jasné, že nějakou takovou smlouvu musí sepsat právník. Bohužel v této problematice nejsem vůbec zběhlý. Moc Vám děkuji za cenné rady. Doufám, že to jsem to napsal aspoň trošku srozumitelně. Děkuji S pozdravem Tomáš V.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, pane doktore, rád bych se na Vás obrátil s dotazem, který se týká neplacení výživného. Situace se má takto. Otec mé přítelkyně (studující LFUK Plzeň, nepřerušila studium, nepřišla tedy o nárok na výživné) se, krátce po jejím narození, rozvedl s její matkou a byla mu vyměřena výše splátek výživného. Již v minulosti byl dotyčný odsouzen Obvodním soudem pro Prahu 5 za neplacení výživného. Posléze byl dluh do roku 2005 rodině vyrovnán, i když ne v plné výši. Od té doby však vznikl nový dluh v řádu několika desítek tisíc korun, neboť otec opět neplatí splátky. Občas však pošle část výměru nebo i celou částku. U soudu již dříve argumentoval zhoršeným zdravotním stavem ruky. Pracovní neschopnost nebo dokonce invalidní důchod však nemá. V roce 2008 se výše zmíněná obrátila na PČR, byl sepsán úřední záznam a od té doby se nic nedělo. Rád bych se Vás zeptal, jaký postup byste nyní doporučoval a jestli je možné uplatnit nárok na celou dlužnou částku, přestože v období od roku 2005 byla několikrát uhrazena část nebo i celá měsíční splátka. Předem děkuji. Vít Křiklán
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, Chtěla bych se zeptat,jakým spůsobem se můžu bránit proti vymáhání dluhů za mého bratra.Myslela jsem,že se lze sourozence zříct,ale četla jsem zákonník,kde je napsáno,že zříci se lze pouze potomků.Bratr je neustále ve vězení a v dluzích a četla jsem,že pohledávky se mohou vymáhat po nejbližších příbuzných.Maminka žijící na slovensku bratra již vydědila a tak mám strach,že by věřitelé mohli požadovat peníze po mne.Mám dům na hypotéku a jsou na mne existenčně závislé tři děti(z toho 2 studenti),takže si nemohu dovolit přijít ani o korunu ze svého výdělku.Mohli by jste mi prosím poradit,jak to udělat,aby u mne třeba jednoho dne zaklepal exekutor a nevzal mi vše co mám za dluhy někoho jiného???Nikdy jsem bratrovi ani nikomu jinému na žádnou půjčku neručila,ale vím,že naše zákony jsou dosti dvojsmyslné a ten kdo to umí si je může vyložit tak,jak se mu to hodí.A při dnešní neomezené moci exekutorů mámj opravdu starch.Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den,při uplatnění konta pracovní doby je ve vnitřním předpisu stanovená týdení pracovní doba 40 hodin týdně, po-pá 6-14, pokud zaměstnavatel neurčí jinak. Po určitou dobu (nevíme jak dlouhou) je potřeba zavést na jednom středisku nepřetržitý provoz, kde by se zaměstnanci střídaly v 12 hod. směnách dle rozpisu. Je potřeba měnit jim týdení pracovní dobu na 37,5 hod. Nebo, když pracují v kontu se nechá 40 hodin a jen se upraví rozpis směn. Děkuji
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den,ještě za mého prvního manželství jsem koupili s mým bývalým manželem byt jeho matky, 45% vlastním já, 45% vlastní bývalý manžel a 10% jeho matka, která teď zemřela. Při rozvodu a majetkovém vyrovnání jsme na to, že spolu vlastníme byt zapomněli. Chci se zeptat, zda mám pořád ještě nárok na 45% vlastnického podílu bytu, když jsme 3 roky rozvedeni?Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, chtěla bych se informovat ohledně pracovního práva.Zda je možné, aby mi zaměstnavatel nezapalatil nemocenskou, která trvala 14 dní-aniž by měl jakýkoliv oficiální podklad, že jsem nedodržela např. vycházky nařízené od doktora. Jedná se o to, že můj otčím utrpěl pracovní úraz, důsledkem toho byla nemocenská- 14 dní, během ní bohužel byl spatřen svým vedoucím mimo dané vycházky, je možné, aby zaměstnavatel nezapaltil tedy vůbec žádnou nemocenskou, jakým způsobem je možné se bránit??Druhá věc je ta, že na pracovišti dle mého názoru dochází k šikaně ze strany zaměstnavatele. Kam je možné napsat stížnost? Děkuji moc za váš čas a za odpověď.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Zdravím. Mám dotaz ohledně práv zaměstnavatele. Jsem na mateřské dovolené a budu žádat zaměstnavatele o proplacení nevyčerpané dovolené po ukončení PPM. Po následující rodičovské dovolené se do zaměstnání ale už nevrátím, jelikož jsem se přestěhovala. Navíc jsem v pracovním poměru na dobu neurčitou a se současným zaměstnavatelem vedu soudní spor ohledně náhrady škody. Zřejmě budu zaměstnavateli něco platit, ale soudní řízení dosud neskončilo. Ptám se, jestli mi zaměstnavatel může zadržovat výplatu proplacené dovolené i když dosud neví, jak soudní řízení skončí? V případě, že výrok soudu bude znít o mé vině a škodu budu muset zaměstnavateli uhradit, může mi bez mého souhlasu výplatu "mzdy"zabavit? Děkuji. (prosím nezveřejňujte tento dotaz)
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den,mám dotaz jak postupovat ohledně darování nemovitosti-rd já jako děda vlastník domu 52let -mé vnučce té je nyní 8 let.Sice jsme chtěli to udělat později,ale už se proslýchá že se zruší bezplatná darovací dan. Musí vše zařizovat právník a jen mu dát dokumenty ?nebo to lze zařídit osobně a kde ?/počítám i s věcným břemenem přístupu do domu/....a zdali je nutná ůčast jejího zák zástupce -mé dcery -matka uvedené vnučky ,s níž nemám zrovna nejlepší vztah.Přesněji také aby dcera pokud to převedu na vnučku neměla právo s nemovitostí jakkoliv nakládat/prodej a nájemnící a pod / než vnučka dospěje veškeré platby na chod nemovitosti bych hradil já do zletilosti vnučky . děkuji Severýn