FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ZAHRANIČNÍ DŮCHOD

odpovídal(a): Elena

Důchod ze zahraničí

Dobry den. Pracoval jsem 10 let ve Švýcarsku.Mam nárok na důchod ze Švýcarska a da se tento důchod vyplatit jednorazove? Niny jiz druhým rokem pracuji v jinne zemi a proto bych chtěl vedet zdali je to možné. Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Elena

Práce v zahraničí a důchod

Dobrý den pracuji 3roky ve Swycarsku odvadim daně a vše jak má být mám nárok na výplatu důchodu



odpovídal(a): Elena

Nárok na důchod při práci v zahraničí

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na mou situaci. V Rakousku jsem pracovala od roku 1983, v roce 1992 jsem porodila první dceru, po mateřské jsem pracovala asi měsíc, znovu otěhotněla, měla rizikové těhotenství, ale v pracovním stavu jsem byla dále. V roce 1994 jsem porodila druhou dceru a od roku 1995 jsem se vrátila do Čech. Občanství mám rakouské i české. Je mi 52 let. Mám nárok na důchod a v jaké výši? Děkuji moc za odpověď Jana Korejsová


odpovídal(a): Elena

Důchod a odpracované roky v zahraničí

Dobrý den, pracuji už přes 8 let pro Irského zaměstnavatele a chtěla bych zjistit počet odpracovaných let v Irsku po kterých můžu žádat výplacení důchodu po dovršení důchodového věku. Je to ještě hodně předčasné je mi teprve 36 let, ale moji kolegové mluví minimálně o 10 odpracovaných letech. Během těchto let jsem využívala také neplacené volno(Unpaid Leave), který nám zaměstnavatel dává během zimy někdy to jsou 3 měsíce někdy i 5 měsíců. Nevím jestli se tyto měsíce započítavají do odpracovaných let. Děkuji za odpověď. Liba


odpovídal(a): Redakce

Důchod ze zahraničí

Dobrý den. Mám dotaz. Otec(r.1957) pracoval v letech 1990-2003 v Rakousku. Bude mít nárok na starobní důchod i z Rakouska?Popřípadě v kolika letech se tam chodí do důchodu. Mockrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Důchod při práci v Rakousku

Chtěl jsem se zeptat na důchod v Rakousku. Právě jsem tam začal pracovat a platit také sociální pojištění. Bydlím ale stále v ČR, v pohraničí a denně dojíždím. Budu mít nárok na důchod z Rakouska, ikdyž tam nemám ani vedlejší a ani trvalý pobyt? Případně, může mi být tímto výše důchodu jednou krácena, dle současných podmínek? Děkuji


odpovídal(a): Elena

dílčí důchod

Dobrý deň, prosím o vysvetlenie. Som cudzinec z EU a v ČR pracujem neprtržite od 1.7.2001 u jedneho zamestnávateľa. Dátum narodenia 20.01.1952. Dôchodkový vek dosiahnem 20.11.2014. Naspĺňam však podmienku dĺžky platenia sociálneho poistenia. Zo Slovenska už dôchodok dostávam. Mám nárok na starobný dôchodok z ČR? Na kalkulačke na vašom webe som si vypočítal osobný vymeriavací základ - (19862) pri 13 celých rokoch platenia poistenia a aj výšku dôchodku. Platí tento výpočet aj v mojom prípade, alebo sa počíta iným spôsobom? Ďakujem za informáciu. Zdraví Vás Ľubomir Lazar, Kralupy nad Vltavou


odpovídal(a): Elena

Důchod při práci v cizině

Dobrý den Jsem dlouhodobě žijící v zahraničí a chtěl bych se Vás zeptat jak to budu mít se starobním důchodem.Je mi 35 let a před odjezdem do zahraničí jsem odpracoval 7 let v ČR.Nyní jsem desátým rokem v UK.Abych si mohl nárokovat starobní důchod v ČR musím v ČR (odpracovat) 35 let.Vzhledem k tomu že v součastné době nevím kdy se vrátím zpět do ČR chtěl bych vědět zda musím tyto roky opravdu odpracovat nebo by pouze stačilo platit si sociální pojištění v ČR aby se mi tyto roky započítávaly do odpracovaných let. Děkuji.