FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝŠE A VÝPOČET DŮCHODU

odpovídal(a): Elena

Valorizace důchodu

Dobrý den, mám dotaz ke zvýšení důchodu od ledna 2017. V situaci, že mi je přiznán důchod k 21.lednu 2017, mám nárok také na tzv. valorizaci, která je letos od ledna přiznána všem důchodcům? Děkuji.


odpovídal(a): Elena

Souběh důchodů

Proč se při výpočtu vdovského důchodu nepočítá jako základní důchod ten vyšší (v mém případě manželův) a k němu procentní částka z mého důchodu? Tak bych rozuměla zákonu: cituji: "Jsou-li současně splněny podmínky nároku na výplatu starobního nebo invalidního důchodu a na výplatu vdovského důchodu, vyplácí se nejvyšší důchod v plné výši a z ostatních důchodů se vyplácí polovina procentní výměry."



odpovídal(a): Elena

Náhradní doba pojištění a registrace na ÚP

Dobrý den. Pobírám invalidní důchod 1.stupně. Pobírala jsem podporu v nezaměstnanosti a při jejím skončení mi bylo oznámeno, že pro mne již nemá žádný význam být registrována na ÚP. A teď k mému dotazu: Jiná pracovnice ÚP mi řekla, že sice za mne platí pojištění stát, ale že mé zrušení registrace na ÚP nebylo rozumné, neboť mi bude chybět doba pojištění při nároku na starobní důchod. Jak to tedy vlastně je? Započítává se doba registrace na ÚP při pobírání invalidního důchodu 1.stupně jako náhradní doba pojištění? Za odpověď velice děkuji.vá


odpovídal(a): Elena

Nemoc a důchod

Dobrý den. V příštím roce mam jít do starobního důchodu. Nyní pobírám částečný invalidní. Začátkem roku mám jít na operaci s kyčli.Pokud se nemocenská protáhne až po řádný nástup do starobního důchodu, bude mi nějak kráceny výpočet důchodu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Výpočet důchodu

Dobrý den mám prosbu bylo by možno předběžně zhruba vypočítat můj starobní důchod když můj hrubý výdělek budeod roku 1985 činit k roku 2024 duben cca 7833000. Děkuji za odpověd


odpovídal(a): Elena

Dobrý den.Ukončila jsem PP před 5 lety,4 roky…

Dobrý den.Ukončila jsem PP před 5 lety,4 roky jsem v ID 1.stupně,v evidenci ÚP, bez dalších příjmů.Řádný důchodový věk nastane za 12 let.Vzhledem ke svému zdravotnímu omezení mi byla ÚP nabídnuta možnost práce v chráněné dílně na zkrác. úvazek, avšak za min. mzdu.Práce neodpovídá mému vzdělání. Prosím o odpověď ve věci, zda musím nabídku přijmou,mám velkou obavu, že v případě přijetí této znevýhodněné nabídky se mi do budoucna sníží procentní výměra pro výpočet starobního důchodu.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Důchod a péče

Nárok na starobní důchod mi vznikl 14.3.2014.Protože v roce 2011 onemocněl můj otec a nemohl se o sebe starat, vzali jsme otce k nám domů a já jsem požádala o " předčasný důchod". Byl mi přiznán 27.9.2011. Pečovala jsem o otce až do 5.9.2016, kdy zemřel. Otec dostával příspěvek na péči.Chci se zeptat, zda mohu požádat o přepočet mého důchodu, protože jsem nemohla pracovat / otec byl po mozkové příhodě zcela odkázán na moji péči /, zda má na přepočet vliv příspěvek na péči. Děkuji


odpovídal(a): Elena

Dobrovolné pojištění

Dobrý den, v osobním informativním listu důchodového pojištění mám mimo jiné napsáno- "přehled dob neevidovaných- od 22.5.1997 do 14.7.1997. Tato doba je správně, jelikož jsem byl v tu dobu dlouhodobě nezaměstnaný po zbytek roku a odhlásil se z úřadu práce jen z důvodu práce na dohodu, ze které nebylo placen sociální pojištění což už dnes není až tak podstatné. Ale zajímalo by mě, kdybych si chtěl dobrovolně doplatit tuto dobu, zdali by se mi započítaly celé kalendářní měsíce, tedy květen i červenec což je 31 + 31 dní, nebo mi bude v případě doplácení započteno jen 22 + 17 dní? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Elena

Dobry pracuji v Anglii a to od roku 2006,v CR…

Dobry pracuji v Anglii a to od roku 2006,v CR jsem pracoval 18 let a mam tak zvany zapoctovy list,pote jsem jeste 5 let platil povinne socialni pojisteni,tedy teoreticky by mi melo byt zapocitano 18+5 let? zajimalo by mne zda budu mit narok na nejaky starobni duchod za tyto roky,ale mam pouze tento zapoctovy list,pracoval jsem s vojnou v obdobi let 1981-1999+ zminovanych 5 let placeni povinneho socialniho pijisteni. rad bych se zeptal jestli mam narok na starobni duchod za tyto roky a nebo jestli bych mel ucinit jiz ted nejake kroky apod, jsem rocnik 1963. Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Elena

Navýšení důchodu při souběhu se zaměstnáním

Stále pracuji a pobírám důchod. Důchod jsem začal pobírat 24.12.2014. Podle informací, které jsem získal, tak jsem přišel o zápočet 1roku při výpočtu důchodu. Dá se to nějak napravit?



odpovídal(a): Elena

Výše důchodu u pracujícího důchodce

Dobrý den, poprosila bych o radu, od 1/2 roku máme zaměstnance - důchodce. Ovlivní jeho výši důchodu tento pracovní poměr? (doba určitá - pouze na půl roku). Děkuji za odpověď Michaela


odpovídal(a): Elena

Doba pojistění z jiného státu EU

dobry den, mam jeden dotaz k vasemu zajimavemu clanku : http://www.finance.cz/zpravy/finance/326760-jak-vysoky-je-minimalni-duchod/ A sice, jak by vypadal vypocet duchodu pani Novakove v pripade, ze pani Novakova pracovala v CR v letech 1986-1989 a zbylych 23 let (1990-2013) v zahranici (v zemi EU), t.j. prakticky kdyz 23 let prace v zahranici jsou povazovany v CR za nahradni dobu pojisteni? Druhy dotaz se tyka informace ze stejneho clanku a jistym zpusobem souvisi s prvnim dotazem (vyse duchodu pani Novakove v pripade prace v zahranici): Žádný starobní důchodce tedy nemá důchod nižší než je životní minimum. U jednočlenné domácnosti činí životní minimum 3 126 Kč. Plati stejne pravidlo take i v pripade "Predcasneho duchodu" ? dekuji predem za laskavou odpoved


odpovídal(a): Elena

Nezapočtení studia do důchodu

Dobrý den, při kalkulaci důchodu ČSSZ nezapočítala mně do důchodu studia na vysoké škole. Soudil jsem se. V dubnu 2014 roku vyhrál jsem soudní spor. Zatím důchod pobírám bez započtu těchto let. A je to už 16 měsíců. Mám právo na odškodné nebo penále vůči ČSSZ? Vždyť jestli já nezaplatím sociální a zdravotní pojištění včas počítají mně penále. Děkuji


odpovídal(a): Elena

Studium jako náhradní doba pojištění

Dobrý den, prosím mohli byste mi poradit, od kterého roku se počítá nárok na důchod - počet odpracovaných let. Narodila jsem se v srpnu roku 1955, po základní škole ukončené v roce 1970, jsem v letech 1970-1974 studovala na střední škole. Kolik roků střední školy se počítá jako odpracovaná léta? Děkuji za radu


odpovídal(a): Elena

Z čeho se počítá důchod?

Dobrý den,jsem narozen 8.5.1953 do důchodu mám jít přesně v 63 letech,do roku 2013 jsem byl zaměstnán,v r.2013 se mnou byl ukončen pr.poměr,pro nadbytečnost,nastoupil jsem na úřad práce v r.2014 mě pr.úřad nabídl práci pod obecním úřadem,to mě teď v dubnu končí a opět budu muset na úřad práce,kde mě do řádného nastoupení do důchodu,bude zbývat 1 rok,mám dotaz z čeho se mě bude vypočítávat důchod z jaké peněžní částky.Děkuji za dotaz.Tadeáš


odpovídal(a): Elena

Rozhodné období pro výpočet důchodu

Dobry den , prosim o odpoved k vypoctu starobniho duchodu. Zajimalo by me, zda jeho vyse zavisi pouze od poslednich dvou let pred odchodem do duchodu a vyse platby zaloh na socialni pojisteni v techto dvou letech. Byla jsem takto informovana kolegyni , nezda se mi to a rada bych si v tom udelala jasno . Dekuji Vam predem


odpovídal(a): Elena

Starobní a vdovský důchod současně

STAROBNI A VDOVSKY DUCHOD Dobry den, mela bych dotaz ohledne vypocitani starobniho duchodu a vdovskeho duchodu. Vypocitani vyse starobniho duchodu: Do starobniho duchodu bych mela jit za 3 roky. Rada bych sla predcasne do duchodu o 2 roky. Jsem v castecnem invalidnim duchodu a poslednich 8 let jsem se starala o osobu blizkou - 3 stupen postizenosti. Jelikoz osoba blizka o kterou jsem se stala tento mesic zemrela, nahlasila jsem se na urad prace a budu pobirat podporu nasledujicich 11 mesicu. Dela stupen postizenosti osoby blizke rozdil na vysi vypocitani starobniho duchodu? (dle stupne jsou davaky financne odliseny) Z ceho se v tomto pripade vubec starobni duchod pocita? Vdovsky duchod: Jak dlouho mam pravo pobirat vdovsky duchod? Jak jsem jiz zminila vyse, chtela bych odejit do starobniho duchodu 2 roky predcasne. Je pravda ze vdovsky duchod muzu pobirat pouze jeden rok a po te na nej nemam jiz narok? Predem dekuji za vasi odpoved. S pozdravem, EL


odpovídal(a): Elena

Souběžná výplata důchodů

Dobrý den, končí mi brzy nemocenská.Mám dotaz,jestli bych v případě pobírání invalidního důchodu pobírala i nadále vdovský důchod.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Důchod a souběžný příjem

Od 2.1.2013 pobírám starobní důchod a současně mám uzavřenou se zaměstnavatelem dohodu o pracovní činnosti na dobu neurčitou. Zaměstnavatel mi strhává z hrubé mzdy, která činí 5000 Kč, 6,5% na sociální a 4,5% na zdavotní pojištění a současně za mě odvádí 25% na sociální a 9% na zdravotní pojištění. Mám nárok na dopočítání procentní výměry důchodu? Pokud ano, po kolika letech a jakým způsobem o to mohu požádat? Předem Vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Úprava důchodu při výdělečné činnosti

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak a kdy zažádat o přepočítání důchodu případně o jeho doplacení.Manžel pobírá starobní důchod déle jak 3 roky a tu samou dobu i pracuje. Může si zažádat o přepočítání a doplacení důchodu opětovně a nebo jen 1x a to po úplném ukončení pracovního poměru. Děkuji.