FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Elena

Evidence na ÚP

Dobrý den,když budu pobírat ID 1.nebo 2.stupně a budu veden na ÚP a současně pobírat podporu (11měsíců,protože mě bude 59roků),nebude to mít vliv na výpočet starobního důchodu až budu o něj žádat?A z čeho se potom počítá ten starobní důchod,když beru inval.důchod a současně podporu? Děkuji za odpověď. Pavel


odpovídal(a): Elena

Předčasný důchod

Dobry den. Mam v Cesku predcasny duchod a rada bych vedela , jestli muzu pracovat v zahranici .A druha otazka je , tento predcasny duchod jsem si zatim nenechala proplacet ,mam jej jen schvaleny ,a az si jej budu chtit nechat posilat treba za 2 roky , zda jej dostanu proplaceny I zpetne. Dekuji za odpoved.



odpovídal(a): Elena

Vyloučená doba x podnikání

Dobrý den,narodila jsem se 1.5.1955, dvě děti a od května si budu žádat o předčasný důchod.Současně pobírám péči o osobu blízkou na otce 3 stupeň od roku 2011.Od roku 2007 do 2011 jsem pobírala 2 stupeň.Při péči jsem až do března 2013 podnikala s malým příjmem. Na úřadě mi pracovnice zamítla vypočítat důchod z péče,protože jsem podnikala.Je pro mě výhodnější vypočítat důchod z vyloučené doby než z podnikání.Sociální jsem platila z podnikání řádně do srpna 2012.Může mi být vypočítán důchod z péče o osobu blízkou? Děkuji. Lida D.


odpovídal(a): Redakce

Platba za hotovostní důchod

Dobrý den.Mám dotaz ,jsem v předčasném starobním důchodu a z částky co mám brát je mi ztrhávaná častka 21kč proč dostávám o 21kč mín.Děkuji


odpovídal(a): Elena

Předčasný důchod

Dobrý den, ráda bych se informovala , kdy jsi mužu zažádat o předčasný duchod-jsem narozena 17.9. 1959, mám 2děti. a kdy pujdu do důchodu.děkuji.Nyni jsem delší dobu na uřadě práce a neberu podporu .


odpovídal(a): Elena

Předdůchod

Dobrý den, jsem narozena v červnu 1958 a mám 2 děti, pracuji od července 1975 kromě dvou dvouletých mateřských nepřetržitě, ale letos od 1. října budu nezaměstnaná z organizačních důvodů. Dle tabulek bych měla nárok na řádný důchod v srpnu 2019, do odchodu do řádného důchodu mi tedy zbývá 5 let. Chtěla bych, pokud neseženu práci, po vyčerpání 11měsíční podpory čerpat předdůchod z penzijního spoření v délce 3 roky, nebo jestli je možné i jen dva roky. O jeden rok bych šla i do předčasného důchodu Od kdy bych tento předdůchod mohla čerpat a kolik bych musela mít naspořeno na 2 a 3 roky čerpání předdůchodu. Děkuji za odpověď. Irena


odpovídal(a): Elena

Dobrý den . Tento týden se manžel byl ptát na…

Dobrý den . Tento týden se manžel byl ptát na předčasný hornický důchod . Je ročník 1963 narozel v únoru , pracoval v dole od vyučení do roku 1997, kdy byl na dovršení exposice z dolu propuštěn. Ted mu z jemu nezámému důvodu odepasali z práce na šachtě 6 let. Tudíž mu počítají práci v dolech pouze do roku 1991. Proč tomu tak je? Jde započítat i roky které mu odepsali do důchodu? Děkuji M.F.


odpovídal(a): Elena

Vedení na úřadu práce a důchod

Dobrý den. Od 1.3.2002 do 31.12.2013 mám celkem 914dnů registrace na ÚP s podporou a 30dnů bez podpory. Kolik dní se mi bude započítávat do tzv. odpracovaných dnů rpo zápočet let na důchod? Započítávají se tyto dny jako vyloučená doba? Jak to bude při překročení doby tří let - což nastane cca v červenci 2014? Děkuji


odpovídal(a): Elena

Důchodový věk

Dobrý den, Jsem slovenský občan, tudiž dovršením 62 let začnu pobírat slovenský důchod. Na poměrný důchod z Česka budu muset čekat do dosažení českého důchodového věku?(v mém případe 62 a let a 10 měsíců) Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

ČID a důchod

Dobrý den ,měla bych dotaz.jsem ročník 15.3.1956 v ČID ,hlášená na úřadu práce bez nároku na podporu.Pokud bych odešla do předčasného důchodu zda se ty procenta vstahují i na ČID pobírám 6200.-Kč vím že,starobní důchod bych měla nižší.Můj odchod do důchodu je v červenci r.2016 předem děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Elena

Práce při ID

Dobrý den, od 2.1 2014 mi byl přiznám invalidní důchod III stupně dle §39 odst.2 písm. c). Není schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek. Prodělal jsem operaci, která dopadla dobře a chtěl bych opět po rekonvalescenci nastoupit do práce při sníženém úvazku ,který zaměstnavatel akceptuje. Mate mě však věta (Není schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek.) Můžu tedy pracovat nebo ne? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Elena

Důchod a evidence na úřadu práce

Dobrý den. Mám dotaz ohledně upřesnění data mého odchodu do důchodu. Datum nar. je 20.1.1956, od maturity r. 1975 pracuji, mám 1 dítě. 0d 3.2.1999 do 31.5.1999 jsem byla registrována na Úřadu práce jako ochazeč o zaměstnání, od 1.6.1999 až dosud registrována na Finanč. úřadu jako OSVČ. Dle kalkulačky mi vyšel datum odchodu do důchodu 20.9.2017. Chci se zeptat, jestli 4 měsíce mé nezaměstnanosti ovlivní tento datum odchodu do důchodu.


odpovídal(a): Elena

Kdy odejít do předčasného důchodu

Dobrý den, prosím o informaci, kdy mohu jít do předčasného důchodu - muž nar. 21 3 1955, roky mám odpracované, a jak se mi bude důchod krátit, děkuji za odpověď


odpovídal(a): Elena

Nízká doba pojištění

Je mi 69 a jsem bez nároku na penzi protoze v CR mám započteno jen 10 let práce. Zbytek života jsem žil v Jižní Africe kde penzi také nemám. O jaké dávky mohu žádat a kde?


odpovídal(a): Elena

Přeměna ID na starobní důchod

Dobrý den, dnes mi přišla odpověď na můj dotaz a chtěla bych se ještě zeptat.Pokud by nastala situace,že budu přecházet z invalidního důchodu do důchodu starobního.Mám inval.důchod 2.stupně a jeho výše činí cca 6000 Kč.Předpokládám,že starobní důchod by nedosáhl ani této výše.Bude mi vyplácen potom starobní důchod ve výši 6000 Kč,nebo se nějak přepočítává a navyšuje se částka jako do plného inval.důchodu? Děkuji za odpověď ,Zora


odpovídal(a): Elena

Co ovlivňuje výši ID

Dobrý den, mám dotaz ohledně invalidního důchodu: má na jeho výši vliv tzv. okruh společně posuzovaných osob - tedy celkový příjem členů rodiny bydlících s invalidním důchodcem na jedné adrese? Budu o důchod teprve žádat - bude výše výdělku mých dětí, které se mnou mají trvalé bydliště na jedné adrese, ovlivňovat výši mého ID? Děkuji. Š. H.


odpovídal(a): Elena

Výpočet starobního důchodu při invaliditě

Dobrý den jsem asi 15 let v částečném invalidním důchodu a stále pracuji.Můj dotaz je jak a z čeho se mě vypočítá starobní důchod a jestli se bude přihlížet při výpočtu k část. inval.důchodu.Pokud pobírám část.inval.důchod a chtěl bych odejít do starobního důchodu dříve bude mě výpočet krácen pokud mám část.inval.důchod? děkuji Odstrčil.


odpovídal(a): Elena

Z invalidného do starobního důchodu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jak postupovat v mém případě odchodu do starobního důchodu. Momentálně jsem v invalidním důchodu 2.stupně,nepracuje a jsem vedena na ÚP.Důchod je mi přiznán na 3 roky,tedy do 5.8.2016.Odchod do starobního důchodu mi vychází na listopad r.2016. Nebude pro mne lepší zažádat o odchod do předčasného důchodu,třeba v létě roku 2016,před termínem dalšího termínu pro kontrolu na posudkovém? Pokud mám výši důchodu nyní 6000,znamená to,že bych pak starobní důchod pobírala 6000 nebo 12 000?A pokud by mi odebrali invalidní v srpnu a šla bych do řádného starobního až v listopadu,výpočet důchodu by se změnil?A byla by započítána i 5 let výše invalidního důchodu?V něm jsem od srpna r.2011. Nevím,zda je můj dotaz dobře a srozumitelně formulovaný?Děkuji za odpověd,Zorka


odpovídal(a): Elena

Předčasný důchod při zahraničním důchodu

dobrý den, mám dotaz, je možno pobírat předčasný důchod z ČR a zároven starobní důchod z jiné země ? děkuji


odpovídal(a): Elena

Krácení předčasného důchodu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kdy nejdříve můžu jít do předčasného důchodu a o kolik mi asi bude krácen. Datum nar. je 14.1.1960 a odpracované roky mám splněny. Děkuji za odpověď.