FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Částečný invalidní důchod

Dobrý den,23.2.2010 jsem se dotazoval,dnes mi přišla odpověď,že dotaz je uložen jako diskrétní a je zodpovězený.Hledal jsem tuto rubriku snad hodinu,nikde jsem ji nenašel,ani odpověď.Proto se znovu dotazuji.Moje tchyně se narodila 19.5.1952,odpracovala 7 let,pak byla na mateřské dovolené,vychovala 2 děti.Potom nepracovala (psychika),byla na úřadě práce.Celkem má pojištění 17 let.Nyní pobírá částečný invalidní důchod.V roce 1996 ovdověla,1 rok pobírala vdovský důchod,potom již nikdy.Má nárok nyní na vdovský důchod,když dovršila 55 let věku (letos ji bude 58 let) podle starších pravidel před rokem 2010?Její částečný (invalidita 1.st) jí přejde automaticky v 65 letech na starobní?Při doplacení 3 roků pojištění by jí mohl vzniknout nárok na starobní důchod v 68 letech(pokud by platila dnešní pravidla), ten by se přičítal k částečnému,nebo vzniká krácení některého?Děkuji moc za odpověď,snad ji někde najdu,s pozdravem Štarman


odpovídal(a): Redakce

Práce a důchodce

Dobrý den, v září roku 2009 mi vznikl nárok na starobní důchod, v té době jsem pokračovala v zaměstnání, kde jsem měla smlouvu na dobu neurčitou. V únoru 2010 k 1.2. jsem byla v rámci snižování stavů propuštěna. Chtěla bych se zeptat, mám nárok na zpětné vyplacení starobního důchodu, když jsem měla smlouvu na dobu neurčitou? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím vá s,mohli by jste mi odpovědět…

Dobrý den,prosím vá s,mohli by jste mi odpovědět na dotaz ohledně vdovského důchodu a invalidního,který jsem k vám posílal 23.2.2010 cca v 00:10 hod.Automatická odpověď mi došla,nyní jsou zde zodpovězeny další dotazy a na můj marně čekám.Děkuji,Štarman, tel.732963506,e-mail jmst@seznam.cz


odpovídal(a): Redakce

Vysoké důchody a daň z příjmu

Dobrý den, dne 2. ledna 2002 jsem měl odejít do starobního důchodu, což jsem neudělal, od té doby již cca 8 let přesluhuji. Začínám uvažovat o tom, že během 2 let konečně opustím svoje dosavadní zaměstnání a odejdu na "odpočinek". Dnes jsem si zadal do vaší kalkulačky pro výpočet důchodu příslušné údaje a vyšlo mi, že výše mého důchodu ke konci roku 2008 by měla činit něco přes 20 000,- Kč. Prosím v této souvislosti o informaci, jestli z něho budu platit daň z příjmů a v případě, že ano, kolik to velmi zdruba(!) bude. Kdesi jsem slyšel, že důchody přesahující 16 000,- jsou zdaněny. Děkuji a zdravím. Karel Janíček


odpovídal(a): Redakce

Vliv vzdělání na invalidní důchod

Dobrý den. Ráda bych se zeptala na mou situaci. Od nového roku platí novela zákona,která mi, podle mé zaměstnavatelkyně zakazuje zvýšit si vzdělání. Studuji již třetím rokem a letos jsem měla školu zakončit maturitou. Ale podle nového zákona,když si zvýším kvalifikaci, sníží se mi procentuální pracovní neschopnost. Jsem v 1,invalidní skupině. Je tedy pravda, že pokud složím maturitu, přijdu o peníze z důchodu, i když není jisté, že s maturitou najdu práci,která splňuje omezení dané lékařem? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kdy mohu…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kdy mohu zažádat o zvýšení důchodu při práci. Důchod pobírám od roku 2003 a stále od té doby pracuji. Děkuji za odpověď Žáková


odpovídal(a): Redakce

Evidence na ÚP nebo dobrovolné pojistné

Dobrý den. V této době pobírám ČID. Jsem OSVČ s velice nízkým příjmem z důvodu nemoci, pro kterou část.inv.důchod mám. Mám velice malou šanci získat jiné zaměstnání. Jsem narozena 1957. Uvažuji zrušit živnost a platit si SP v min.výši 1731 Kč.Bude se mi tato doba počítat jako odpracované roky s nějakým výdělkem? Bylo by výhodnější zaregistrovat se na úřadu práce? Jak tato doba by měla vliv na výši důchodu - jak se započítává? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na vdovský důchod po druhovi

dobrý den, po 4 letech soužití vztahu druh a družka, můj druh umřel. byl vozíčkář i já jsem na invalidním důchodě. mám nárok na vdovský důchod? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Doba pojištění - zaměstnání od 15 let

Dobrý den,narodila jsem se v srpnu 1954, po ukončení základní školy jsem nastoupila rovnou do zaměstnání, kde mi byla ze mzdy odváděná částka na důchodové pojištění.Bude se mi započítávat toto období do odpracovaných let i když mi bylo teprve 15 let?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výplata důchodu zpětně

Pobírám důchod od 1.6.2008 a stále jsem zaměstnaná na dobu určitou. Jsem ročník 1946. Nárok na důchod mi vznikl již v listopadu 2003. Mám nárok na nějaký zpětný dopočet důchodu? V případě že ano, kam se mám obrátit a co potřebuji doložit? děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

ČID nebo starobní důchod

Manžel - ročník 1956, je již řadu let v ČID, od r. 2010 mu byla přiřazena II. kategorie. Současně je OSVČ, jeho příjmy jsou spíše nahodilého charakteru, závislé na zakázkách a zejména zdravotním stavu. Po celou dobu, i když v některém roce nedosahoval daného limitu výdělku, byl účasten sociálního pojištění a platil alespoň minimální pojistné (pokud nebyl v pracovní neschopnosti). Nyní jsme se dočetli, že invalidní důchodci dostanou automaticky starobní důchod ve výši pobíraného invalidního. Má smysl být dobrovolným plátcem, resp. zvolit si vyšší vyměřovací základ k odvodu (např. 20 tis. Kč) nebo je lépe zvolit jinou formu připojištění? Co kdyby přestal být částečně invalidním, jaký výdělek by se mu započítával za dobu pobírání ČID a jaký vliv by měla skutečnost, že po celou dobu byl dobrovolným plátcem pojistného? Pravdou je, že má do důchodu ještě cca 10 let, rádi bychom ale měli představu, jak se co nejlépe zabezpečit. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Doba pojištění - ztráta dokladů

doklady nutné pro výpočet starobního důchodu: V letech 1966-69 jsem studovala tehdejší SVVŠ, ukončení maturitou.Doklady o tom nemám. Posléze jsem absolvovala v letech 1969-1974 VŠ. K tomu doklady mám.Dotaz - musím požádat o dohledání dokladů ze středoškolského studia pro výpočet výše důchodu?Má to vliv na vypočtení výše důchodu?Pracuji od roku 1974 bez přerušení doteď.


odpovídal(a): Redakce

Snížený důchodový věk

Dobrý den. Do hornictví jsem nastoupil 3.2.1970 a pracoval jsem do 31.12.1981. Mám odpracováno 4345 kalendářních dnů V 1AA. Nemám naplněnou prašnou expoziční dobu. Jsem narozen v říjnu 1950. Mám nárok na odchod do "hornického" důchodu k 1.7.2010. Velice děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Snížený důchodový věk

Dobrý den .Do hornictví jsem nastoupil 3.2.1970 a pracoval jsem do 31.12.1981. Mám odpracováno 4345 kalendářních dnů V 1AA .Nemám naplněnou prašnou expoziční dobu.Jsem narozen v říjnu 1950. Mám nárok na odchod do "hornického" důchodu k 1.7.2010. Velice děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Uznání péče o dítě pro důchodový věk

Dotaz na splnění podmínky výchovy dítěte pro výpočet věku odchodu do důchodu: manželův syn se narodil 29.7.1967, po rozvodu s matkou mu byl svěřen do péče. Já jsem se o manželova syna starala již před naší svatbou 8.5.1980, až do dosažení jeho zletilosti. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Změny ve smlouvě k penzijnímu připojištění

Chtěl bych provést některé změny ve smlouvách o penzijním pojištění uzavřené u CREDIT SUISSE před několika lety. S kým mohu tyto záležitosti prokunzultovat?


odpovídal(a): Redakce

Práce během důchodu

Dobry den, Jaký může být vydělek/starobní důchodce/ jako OSVČ, pokud se neplatí sociální pojištění. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobrý den, je mi 55 let a dosud bez přerušení pracuji. Jaký dopad na výši starobního důchodu bude mít skutečnost, že od roku 2011 počínaje přestanu pracovat. a od kterého roku mohu žádat o předčasný důchod? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Práce a předčasný důchod

Dobrý den, mohu si přivydělat při předčasném odchodu do důchodu? Od 5.3.2010 budu v předčasném důchodu o 1 rok a nevím, zda si mohu přivydělat měsíčně 3000,- Kč na deset hodin týdně na dohodu o pracovní činnosti. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kdy bych měla nárok na předčasný důchod. Narodila jsem se v prosinci 1956, vychovala jsem 3 děti a pobírám ČID. Od 1.9.2008 jsem vedena na ÚP, dávky nepobírám - před tím jsem byla OSVČ. Děkuji