FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Elena

Obnova vdovského důchodu

Dobrý den chtěla jsem se zeptat ohledně vdovského důchodu. Manžel zemřel v září 2011. Rok jsem brala vdovský důchod, mohu požádat opět o důchod po manželovi ? Jsem ročník 1955 listopad (3.11.1955), manžel byl ročník 1946 (15.9.1946).Děkuji za odpověď. S přáním hezkého dne mw


odpovídal(a): Elena

Odchod do důchodu

Dobrý den, kdy jít do důchodu? Je mi 62 let, které jsem dovršil 14.února letošního roku (tedy ročník 1952)a od tohoto data bych měl odpracovat ještě 10 měsíců, abych mohl jít do řádného důchodu. Ptám se tedy, musím jít do důchodu k datu 14. prosince letošního roku nebo je pro mě výhodnější jít do důchodu k datu 1.1.2015 ? Za Vaši odpověď Vám předem děkuji.



odpovídal(a): Elena

Obnovení vdoveckého důchodu

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu o znovu obnovení vdoveckého důchodu. Manželka /nar. 4.12.1958, dvě děti/ zemřela v lednu 2009. Já jsem pobíral vdovecký důchod do roku 2012, kdy dcera dovršila 26 let (studovala VŠ). V květnu 2010 dcera studium ukončila a v září 2010 znovu nastoupila na jiný obor VŠ. Po tu dobu mně byl vdovecký důchod pozastaven a při nástupu dcery do školy byl znovu obnoven. Od kdy si můžu zažádat o vdovecký důchod? /Můj rok narození je 1956/. Za odpověď děkuji předem.


odpovídal(a): Elena

Ztráta invalidního důchodu

Dobry den, pracuji od roku 1978, mam 2 deti, od roku 2004 OSVC, 2008-2011 invalidni duchod I. stupne, 2011- 2014 invalid.duchod II.stupne. Predpokladam , ze mi bude in.duchod v pristich letech odebran. Manzel by rad abych prestala pracovat. Jake jsou moznosti v pripada , ze bych opravdu prestala pracovat ?


odpovídal(a): Elena

Invalidní důchod

Dobrý den, je mi 56 let.Do roku 96 jsem byl zaměstnán v těžkém průmyslu následkem čehož jsem si „odrovnal“ páteř. Založil jsem prosperující firmu kde mi tento handicap nepřekážel. V roce 2005 firma ukončila činnost.Já jsem ovšem OSVČ zůstal a zkoušel neůspěšně podnikat zcela bez zisku i příjmu,jen ztráty, až do konce roku 2012. Sociální i zdrav.jsem si platil v minim.výši,zrovna tak „živobytí“ z naspořených peněz. Začátkem roku 2013 jsem zrušil OSVČ a přihlásil se na ÚP. S minimální podporou v nezaměstnanosti/6 měsíců/ ,jelikož jsem neměl 7 let žádný příjem.Práci nemohu najít vzhledem k problému s páteří . Žádné dávky nepobírám,stále žiji ze ztenčujícího se naspořeného a zrušeného důchpřipojištění.Nepotřeboval jsem se dosud zajímat o invalid.důchod. Pokud ovšem do tohoto invdůchodu „spadnu“ teď v době nezaměstnanosti,z čeho mi jej vypočítají a z čeho mi budou počítat následný důchod? Mám obavy že invdůchod bude činit „nula“,a následný důchod bude minimum.


odpovídal(a): Elena

Odchod do důchodu

Je mi 54 let, mám 2 děti. Od roku 2004 OSVČ. Od roku 2008 pobírám částečný invalidní důchod.(pravděpodobně letos již naposled) Manžel mne přemlouvá, abych přestala pracovat. Za jakých podmínek bych měla nárok na starobní důchod?


odpovídal(a): Elena

Odhlášení z UP

Dobrý den, zajímalo by mne zda musím být stále evidována na ÚP, když už jsem tam pátým rokem. Je mi 58 let a do důchodu se mi počítá jen 80% ze třech let na ÚP. Mám ID 1, takže za mě platí zdravotní stát. Potřebovala bych vědět zda mi odhlášení z ÚP nějak nebude vadit při podání žádosti o starobní důchod a co to všechno ve výsledku obnáší, když se z Úp odhlásím. I se započteným pobytem na ÚP mám celkem 39 let a do předčasného důchodu jít nechci. Děkuji


odpovídal(a): Elena

Náhradní doba - vedení na UP

JAK SE ZAPOČÍTÁVÁ EVIDENCE NA ÚŘADU PRÁCE DO DŮCHODU. Momentálně jsem OSVČ, bude mi 56let a ke 30.6.2014 plánuji ukončit (pozastavit) tuto činnost a přihlásit se do evidence úřadu práce. K 30.6.2014 budu mít minimálně 39 let pojištění. Chci jít do předčasného důchodu v den mých 60.narozenin, tedy k 15.6.2018. Mám velkou prosbu o zpracování Vašich odpovědí na tři následující otázky: 1.OTÁZKA = Doba od 1.7.2014 do 31.5.2011, kdy budu pobírat podporu v nezaměstnanosti, mi bude započítána ve výši 100% této náhradní doby (tj. 11měsíců)? + 2.OTÁZKA = Doba následujících tří let od 1.6.2015 do 31.5.2018 mi bude započítána výši 80% této náhradní doby (tj. 2,4roku = 28,8měsíců), i když už nebudu pobírat podporu v nezaměstnanosti, ale budu v evidence úřadu práce? 3.OTÁZKA = Obě tyto doby výše popsané v otázkách č.1 a č.2 tzn. doba od 1.7.2014 do 31.5.2018 mi bude v celém tomto období současně evidována jako vyloučená doba? Moc a moc děkuji předem za Vaše odpovědi.


odpovídal(a): Elena

Zánik vdovského důchodu

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat : Bydlím u přítele a chtěla bych si udělat u něj trvalé bydliště. Pobírám vdovský důchod,tak mě zajímá jestli bych o důchod nepřišla. Mám dceru,která studuje a má sirotčí důchod. Děkuji za odpověď. Marcela Z.


odpovídal(a): Elena

Termín odchodu

Dobrý den, plánuji odchod do předčasného důchodu přesně o 1 rok, tzn. k 26.12.2014. Bylo by vhodné pracovat ještě do 31.12.2014 - má těchto pár dnů nějaký vliv na výši důchodu? Kdybych např. ještě v prosinci onemocněla a nemocenská by byla ukončena např. 15.01.2015 - ke kterému dni se stanu důchodkyní? Děkuji za odpověď, JWa



odpovídal(a): Elena

Předčasný důchod a OSVČ

Dobrý den, v září 2014 mám nárok odejít do předčasného starobního důchodu. Jsem OSVČ se ŽL. Chtěla bych vědět, zda je možné při odchodu do předčasného důchodu ponechat si živnostenský list, event. jaký smí být můj hrubý (čistý) měsíční příjem, abych nemusela živnostenský list rušit. Děkuji za informaci.


odpovídal(a): Elena

Předčasný důchod

Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně předčasného odchodu do důchodu. Můj manžel nar. 27.1.1953,pobírá částečný invalidní důchod + podporu z úřadu práce do 31.10.2014. Do předč. důchodu by šel o 1 rok a 3 měsíce dříve. Chci se zeptat zůstane-li registrován na úřadu práce ještě od.1.11.2014- do 27.1.2015 (3 měsíce) bez dávek, a pak jít do př. důchodu o 1 rok dříve zda je to výhodnější pro výpočet důchodu.Nebo má žádat hned po skončení podpory 31.10.2014. děkujeme za odpopověď


odpovídal(a): Elena

Krácení důchodu

Dobrý den prosím mám dotaz devět let pobírám částečný ID. důchod při kterém jsem do listopadu 2013 pracovala. V současné době jsem v pracovní neschopnosti po operaci TEP kolena po ukončení neschopnosti nastoupím na úřad práce. Mám odpracovaných 42 let. Mám dotaz pokud půjdu do předčasného důchodu dříve o 23 měsíců tedy necelých dvou let zda mi bude přepočten starobní důchod a nebude mi nadále krácen jako po dobu těchto 23 měsíců. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Předčasný důchod

Dobrý den, odchod do řádného důchodu mám 8.5.2016,ale chtěla bych odejít do předčasného důchodu,s tím,že bych využila 11 měsíců na pracovním úřadě a tak by byl odchod do předčasného důchodu v roce 2015.Jak dalece je to pro mě nevýhodné a kdy teda odejít do předčasného důchodu? Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Písaříková


odpovídal(a): Elena

Předčasný důchod a valorizace

Dobrý den , prosím o radu: V termínu 29.1.2015 mám věk k odchodu do řádného starobního důchodu . Slyšel jsem , že od 1.1.2015 má být valorizovaný důchod. Chtěl jsem poradit , zda by pro mne nebylo- kvůli této valorizaci - vhodnější odejít do předčasného důchodu, a to o cca 3 měsíce dřív -k 1.11.2014 (89 dní) i za cenu snížení důchodu o 0.9 procent a pak mít důchod v roce 2015 valorizovaný . Prosím o odpověď . Děkuji .


odpovídal(a): Elena

Práce v zahraničí

Dobrý den , Můj dotaz zní.: Pracoval jsem 8 měsíců v Rakousku (smlouva,odvody,zdravotní vše OK) Ovšem nevím jak přenést tuto činnost do české evidence důchodu. 1. Zápočet odprac.let...? 2. Výměřovací základ..? Děkuji


odpovídal(a): Elena

Dobrý den,chtěl bych se zeptat, sloužil jsem u…

Dobrý den,chtěl bych se zeptat, sloužil jsem u armády 21 let s toho 15 let v kategorii 1 a 6 let v kategorii 2. muž-2.1.1960 Kdy mohu odejít do starobního důchodu? případně mají tyto roky v armádě vliv na dřívější odchod do důchodu oproti jiným lidem, nebo je to stejné? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Elena

Invalidní důchod

Dotaz: Dobrý den, omlouvám se, ale minule jsem asi špatně zadala dotaz a došlo k nedorozumění. Původně jsem zkrátka chtěla vědět, zda se mi starobní důchod o který budu žádat, vypočítá pouze z ročních hrubých platů, nebo do výpočtu bude nějak zahrnut i nějaký podíl z letitého příjmu z ČID. Vím samozřejmě, že se bere pouze jeden důchod. Ještě jednou děkuji za odpověď a omlouvám se za špatnou minulou formulaci. Hlavová. Minulý dotaz ( odpověď byla 26.2.14 ) Dobrý den, jsem OSVČ a již 23 let pobírám k výdělku i ČID, který je asi o 1 000,- Kč vyšší, než bych měla důchod starobní ( výpočet dle tabulky na vašich stránkách ), na který mám nárok letošní rok v létě. Je pravda, že na soc. pojištění jsem odváděla skoro minimum povinného, výdělky nebyly velké. Bude mi tedy ke starobnímu důchodu ještě něco připočteno z ČID, když si o starobní požádám? Děkuji. Hlavová.


odpovídal(a): Elena

Invalidní a starobní důchod

Dobrý den, jsem OSVČ a již 23 let pobírám k výdělku i ČID, který je asi o 1 000,- Kč vyšší, než bych měla důchod starobní ( výpočet dle tabulky na vašich stránkách ), na který mám nárok letošní rok v létě. Je pravda, že na soc. pojištění jsem odváděla skoro minimum povinného, výdělky nebyly velké. Bude mi tedy ke starobnímu důchodu ještě něco připočteno z ČID, když si o starobní požádám? Děkuji. Hlavová.


odpovídal(a): Elena

OZV

Dobrý den, chtěl bych zpětně doplatit důchodové pojištění z důvodu evidence na UP a potřeboval bych vědět jak se počítá OVZ za daný rok, když jsem část roku-2.měsíce nebyl v evidenci UP a ani nikde nepracoval? Příklad zaplatím 2000 měsíčně a rozpočítá se to jako 20000:10 měsíců a můj OVZ bude za daný rok počítán z 2.000 odvodu a nebo 20000: 12 měsícům a tudíž můj OVZ za daný rok bude nižší? Která z těchto dvou domněnek je správná? Další otázka je, že když sem byl odhlášen k 15. květnu na UP daného roku a zpětně jsem se přihlásil 7. července, zda- li se počítají v těchto případech celé kalendářní měsíce a mi v tom případě bude chybět pouze jeden měsíc? Vím, že to nebude mít velký vliv na výši mého důchodu, ale přesto děkuji za odpověď.