FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Práce a důchodce před rokem 2010

Dobrý den, od roku 2007 jsem v důchodu a pobírám celý starobní důchod. Zároveň podnikám jako OSVč a platím si sociální pojištění. Můžu zpětně na roky 2008 a 2009 žádat o zvýšení důchodu, podle platné úpravy od 1.1.2010, nebo až za roky 2010 a 2011? Kdy můžu požádat poprvé? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nezaopatřené dítě - podnikatel

Dobrý den. Syn má 24 roků a v současné době je OSVČ. V září plánuje zahájit studium na vyšší odborné škole (denní studium). Bude v tomto případě považován za nezaopatřené dítě a může znovu začít pobírat už dříve přiznaný sirotčí důchod (je jednostranný sirotek), který mu byl pozastaven, když ukončil střední školu nebo by musel přerušit podnikání? Děkuji za ospověď



odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk horníka

Od r.1973 jsem se učil jako důlní zámečník v roce 1976 jsem nastoupil práci v dole a v létech 1977-1779 jsem absolvoval vojenskou základní službu.Od roku 1976 do roku 1992 mám odpracováno 5 123 směn v 1AA třídě.100% NPE jsem naplnil 11/1996.Měl bych dotaz zda se odfárané směny v učení započítavaji do 1AA třídy, jak se započítáva vojenská služba a kdy mám nárok na předčasný důchod.Jsem ročník 1958.


odpovídal(a): Redakce

Z čeho se počítá důchod

DOBRY DEN.CHTEL BYCH SE ZEPTAT, Z CEHO SE MI BUDE VYPOCITAVAT STAROBNI DUCHOD. ASI VE 44 LETECH JSEM DOSTAL CASTECNY INVALIDNI DUCHOD. NEJAKOU DOBU JSEM BYL BEZ PRACE, ALE TED JIZ DELAM 5. ROKEM. JAK DLOUHO ME NECHAJI NEMOCI NEBO ZAMESTNAVATEL NEVIM. JSEM ROCNIK 1958. PREDEM DEKUJI ZA ODPOVED.


odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ z podnikání

Byl jsem zaměstnán a současně jsem podnikal.Příjmy z podnikání mi byly přiznány jen v poloviční výši.Sociální pojištění jsem platil podle formuláře (poloviční zisk x určený koeficien cca O.292). t.j. cca 15%.Nevím kolik procent dělá soc.pojištění, ale myslím, že více než 15% to není a tedy by mi měly být uznány příjmy z podnikání v plné výši. Jsem v důchodu 2,5roku. Je-li můj názor správný mohu se ještě odvolat?


odpovídal(a): Redakce

Zpětná výplata důchodu

Dobrý den, v roce 2000 mi vznikl nárok na řádný starobní důchod. Až do dnešního dne mám pracovní poměr na dobu neurčitou bez současného pobírání důchodu. Nyní bych chtěla ukončit pracovní poměr a zažádat o důchod. Je možné, vhledem k novele, která vstoupila v platnost 1.1.2010, zažádat o vyplacení důchodu zpětně, i když mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou? Pokud ano, za jakou dobu zpětně. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Přepočet důchodu

Vazeny pane Pospisiliku, chtela bych se zeptat na prepocet star.duchodu u meho manzela a sice. Od 2/2005 si pozadal a zacal pobirat starobni duchod. Dale pracoval v pracovnim pomeru na dobu urcitou a to jeste v r.2005,r.2006,2007,2008 az do 6/2009. Muze si pozadat o prepocet duchodu napr. v 3/2010 a za jakou dobu? Velice dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Žádost o přepočet důchodu

Dobrý den, jsem ročník 1947 a absolvovala jsem 9. třídu ZŠ. Jak mám postupovat ohledně zpětného započtení doby pojištěník důchodu? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Předčasný odchod do důchodu

Dobrý den, potřebovala bych požádat letos o předčasný důchod a slyšela jsem, že přísnější podmínky při výpočtu dřívějšího důchodu, které platí od letošního ledna, se netýkají osob pečujících o osoby blízké /stupeň závislosti II. a vyšší../. Je možné získat o této vyjímce nějaké informace ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zahraniční důchod

dobrý večer, som ročník 13.08.1952 so strednou školou. Od 02/1977 do 31.12.1993 som pracovala v zahraničn. obchode t.j. patrilo pod ČR mám dotaz, je možné odísť do predčasné dôchodku??? mám 1 dieťa na SR mi vzníká nárok na starobný dôchodok 13.05.2012 podľa ČR 13.12.2012 - musím pracovať kvôli česk. dôchodku do 13.12.2012 a musím brať dôchodok z Čiech? cca aká je výška dôchodku u Vás? ďakujem



odpovídal(a): Redakce

Dobrovolná účast na důchodovém pojištění

V odpovědi na jeden dotaz do poradny jsem se dočetla, že dobrovolné důchodové pojištění lze zaplatit pouze nejvýše dva roky zpětně od data přihlášení k dobrovolnému pojištění. Jsem 5 let nezaměstnaná a jako náhradní doba pojištění se mi budou počítat pouze 3 roky evidence na ÚP, takže nejméně další 2 roky si chci zaplatit jako dobrovolné důchodové pojištění. Pokud v mém předdůchodovém věku nezískám práci, budou to pak celkem více než dva roky, než budu mít důchodový věk. Pracovnice OSSZ mi řekla, že dobu, kdy jsem vedena na ÚP a překročila jsem 3 roky evidence, si mohu doplatit DDP až při podání žádosti o důchod, v mém případě v roce 2013. Platí tedy, že mohu doplatit nejvýše dva roky od podání žádosti nebo to, co tvrdí pracovnice OSSZ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nezaopatřené dítě, které pracuje

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na sirotčí důchod. Studovala jsem na vysoké škole, ale přerušila jsem ji kvůli výhodnému zaměstnání. Jenže moje mamka mezi tím zemřela. Teď když si budu chtít vysokou školu dodělat, mám na sirotčí důchod nárok ??? ( je mi 22, mamka měla plný invalidní důchod a budu mít potvrzení o studium Děkuji za odpověď, nikde jsem se nedočetla zda je to možné.


odpovídal(a): Redakce

Doby pojištění

Dobrý den, všimla jsem si, že se změnil počet odpracovaných let na důchod. Zajimalo by mě, jestli se do důchodu započítává střední škola nebo mateřská či rodičovská dovolená. Zajímalo by mě, zda jako žena v domácnosti pečující o malé děti mohu platit důchodové pojištění sama, aby se mi to započítavalo do odpracovaných let. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Důchod a práce

Odcházím v červenci do starobního důchodu. Důchod chci od srpna pobírat. Mohu dále pracovat v TPP, když nedám výpověď? Děkuji. Helena


odpovídal(a): Redakce

Dobrovolná účast na pojištění

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o informace ke starobnímu důchodu. Je možné si v České republice doplatit tzv. roky, které chybí do odchodu do řádného starobního důchodu? Jedná se o tento případ. Muž, kterému bylo v lednu 60 let a nárok na řádný starobní důchod má až v červenci 2012 (odpracováno má 42 let, nyní je v částečném invalidním důchodu), nemá zájem o předčasný trvale krácený starobní důchod. Z tohoto důvodu by si již nyní doplatil sociální pojištění až do července 2012. Je možné aby řádný starobní důchod mu byl přiznán a vyplácen již nyní v nekrácené výši? Nebo jestli starobní důchod bude vyplácen až při dosažení věkové hranice pro uznání důchodu?


odpovídal(a): Redakce

Čestné prohlášení - chybějící doba pojištění

Mám dotaz ohledně započtení 9.třídy pro výpočet důchodu.Chodil jsem do základní školy 9 roků, ale bohužel nemám vysvědčení,proto jsem dle vyjádření pracovnice okresní správy ČSSZ žádost doložil čestným prohlášením dvou svědků.Protože původní ZŠ již neexistuje a není dochována školní docházka ani v Moravském archivu (doloženo jejich vyjádření),zaslal jsem žádost o započítání 9.třídy,včetně uvedených příloh na ČSSZ Praha.Bohužel z ČSSZ Praha mě bylo sděleno,že "Čestné prohlášení o dobách zaměstnání",tj.čestné prohlášení svědků,není dostatečným dokladem prokázání studia.Je jejich vyjádření oprávněné?Co v takovém případě mám dělat?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Souběh práce a důchodu

4.února 2009 jsem dosáhla důchodového věku, pracuji dál bez změny smlouvy, tedy na neurčito (o důchod jsem nezažádala). Chci celkem pracovat 2 roky navíc. Mohu v roce 2011 požádat zpětně o přiznání starob. důchodu k 4.únoru 2009 a jeho proplacení, a za jakých podmínek? (např., že nebudu žádat o navýšení za odpracované 2 roky navíc). Věra


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod

Chtěla bych letos požádat o předčasný důchod /o 3 r./ z důvodu péče o osobu blízkou. Zajímalo by mě, jestli se mi bude krátit důchod podle nového zákona snížením o stejné procento za 3 roky, nebo jen za 2 r. a ten 3. rok o více %? Nebo je to úplně jinak? Existuje nějaká výjimka při péči o závislou osobu? Děkuji předem za informaci.


odpovídal(a): Redakce

Výše důchodu

Manžel nar. 4.8. 1943 byl zaměstnan u M.V., odchazel do důchodu v r. 1998. V r.1997 ukončil řadny pr. poměr a odešel 30.11.1997 na tzv.rentu, tuto ukončil 3.8.1998 a 4.8 1998 mu byl přiznan st. důchod. Po celou dobu to je 8 měsicu byl evidovan na pracovnim úřadu. Můžeme žadat o přepočet důchodu?


odpovídal(a): Redakce

Invalidní důchodce a práce

Dobrý den,souběh HPP a ČID. Při HPP platím veškeré pojištění. Jde mi o to, zda za souběh let HPP a ČID /třeba 10let/ se zvýší procentní výměra za každý rok tohoto souběhu. Podle vašich odpovědí by to mělo být 1.5 % za každý rok souběhu HPP a ČID. Děkuji za odpověď.