FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobrý den,Jsem narozen 4.9.1958.Od 1.7.1976 do 6.2.1992jsem pracoval v hornictví v kategorii I.AA,podle výpočtu na dny to činí 5590 dní.Tady tímto bych splňoval odpracovaných 15 let v dole do konce roku 1992.Po tomto roce jsem ještě pár let podnikal jako živnostník a později až do dnešního dne jsem dlouhodobě na Uřadu práce.Nechal jsem si zaslat z ČSSZ výpočet všech odpracovaných dnů (Informativní osobní list důchodového pojištění) Kde mám celkem odpracováno 9901 dní což je přibližně 27 let. Mám dvě otázky: 1)mám nárok na odchod do důchodu v 55 letech mého věku? pokud ano můžu jít do předčastného důchodu o 3 roky dříve v mých 52 letech? A bude mi nyní stačit těch celkem 27 odpracovaných let? 2)Pokud budu muset mít celkem 29 odpracovaných let tak by se mi mohl jeden rok započítat z UP ale stále by mi 1 rok chyběl,bylo by možné si tento jeden rok zaplatit najednou (dobrovolné důchodové pojištění) před podáním žádosti o důchod? zde mám stále na mysli předčastný důchod v mých 52 letech,tedy září tohoto roku. Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Voják z povolání - důchodový věk

Mám odpracováno 10 let jako voják z povolání(1972-1982),bude mít tato doba vliv na snížení věku při odchodu do důchodu?Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Přepočet důchodu

Dobrý den, od září 2007 pobírám starobní ůchod.Stále pracuji na dobu určitou a na DPČ též na dobu určitou.Z obou příjmů platím pojištění.Mám nárok na přepočet důchodu? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet důchodu

Dobrý den,prosím zadal jsem dotaz na výši mého starobního důchodu v r.2010,mám odpracováno 35 let,můj roční vyměřovací základ byl v létech 1986 až 1995 pouze 66000 Kč, l996 - 2009 přes l20000 a starobní důchod mi vychází 9.487 Kč. Má průměrná hrubá mzda v posledních létech činila cca 10.000 Kč,čistého beru kolem 8.000 Kč měsíčně a velmi mě překvapilo,že můj starobní cůchod by byl ještě o cca l.500 Kč vyšší,nežli má výplata po zdanění. Je stát opravdu tak štědrý,nebo vaše kalkulačka uvádí nepravdivé údaje? Nač se potom penzijně připojišťovat ? Děkuji , Jirka


odpovídal(a): Redakce

Příležitostný prodej dřeva

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně placení daní u důchodce. Prodá-li dřevo z vlastního lesa v částce 44.000 Kč - smlouva uzavřená 2009, příjem peněz r. 2010, musí z ní odvádět daň z příjmu?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zpětná výplata důchodu

Na konci března 2009 mně vzniklo právo na výplatu důchodu, o důchod jsem nepožádal. Pracuji dále v prac. poměru na dobu neurčitou. Mám zájem takto pracovat co nejdéle a pokud to půjde, tak v max. možnou dobu požádat o zpětnou výplatu důchodu. Otázka zní, zda je to možné a za jakých podmínek.


odpovídal(a): Redakce

Výše předčasného důchodu

Dobrý den, minule jsem se spletla v datu. Narodila jsem se 1.5.1953 a do důchodu bych měla odejít 1.9.2012 Chtěla bych odejít o rok dříve, tudíž 1.9.2011. Napište mi, prosím, o kolik % se mi důchod zkrátí a zda by nebylo lepší dochodit celý rok 2011.Děkuji, BPl.


odpovídal(a): Redakce

Přeměna invalidního důchodu na starobní

Dobrý den, sestra pobírala plně invalidní důchod, který ji byl po dosažení důchodového věku změněn na starobní. Starobní důchod je ale o 800 Kč nižší. Manžel také přešel z PI na starobní a důchod má pořád stejný. Zajímalo by mne, jak se vypočítává výše důchodu v těchto případech. Je možné aby byl starobní důchod menší než PI? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod a evidence na úřadu práce

Dobrý den,manželovi letos v červenci bude 60 let.Od roku 1991 podnikal až do roku 2005.Sociální pojištění neplatil 8 let (z důvodu druhotné platební neschopnosti). Nyní je na úřadě práce od roku 2005. Celou dobu nebere podporu. Mám dotaz,zda je pro něj výhodnější jít do předčasného důchodu nebo nadále být veden na úřadě práce. Práci bohužel nemůže sehnat, zdravotně na tom není nejlépe.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na vdovský a sirotčí důchod

Přeji pěkný den,mám dotaz:vloni jsem ovdověla a manžel byl plně invalidní. Zůstala po něm dcera 13 let a mě je 40 let. Pobírám vdovský důchod a dcera sirotčí. Jak dlouho budu tento důchod i dcera pobírat. Děkuji a zdravím.



odpovídal(a): Redakce

Zpětné proplacení důchodu

Dobrý den, jsem v pracovním poměru na dobu neurčitou, pobírám částečný invalidní důchod. Nárok na starobní důchod mi vznikl 4.8.2007, ale nepožádala jsem o něj, protože jsem zaměstnaná na místě vyhrazeném osobě se sníženou pracovní schopností / což ČID splňuje /. Chtěla bych letos 20.7. odejít do starobního důchodu. Můžete mi poradit, jestli mohu požádat o zpětné přiznání starobního důchodu a od jaké data bych měla nárok na zpětnou výplatu SD. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Uložení peněz

Potřebuji poradit jak finanční prostředky, které mohou být předmětem dědictví, přenechat invalidní dceři formou penzijního přilepšení, aby v případě dědictví nevznikl problém rozdělení. Na příklad formou životní pojistky, ale vyplácené formou penze a podobně.


odpovídal(a): Redakce

Opětovný vznik nároku na důchod

Dobry den. Muzete mi prosim rici, zda vubec a pripadne v jake procentni vysi dostanu vdovsky duchod, nebo nejakou jeho cast, pri odchodu do duchodu? Ovdovela jsem v r. 2002 po 29 letech manzelstvi a mam dve dospele deti. Duchod jsem pobirala do zari 2003 (1 rok). Jsem rocnik 1954, chystam se odejit do predcasneho duchodu v srpnu 2011, do radneho duchodu bych mela jit v srpnu 2014. Pet roku po skonceni naroku na vdovsky duchod uz samozrejme uplynulo v roce 2008. Znamena to jinymi slovy, ze uz mi nikdy narok na vdovsky duchod, ci jeho cast (samozrejme, pokud bych se znovu neprovdala a znovu neovdovela) nevznikne? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Novinky - důchodový věk horníků

Dobrý den, prosím o sdělení,jak se změnily podmínky odchodu do důchodu,důchodové kategorie u (policie,horníci)kat 1, 2).


odpovídal(a): Redakce

Zpětná žádost o důchod

Jsem v pracovním poměru na dobu neurčitou. Již 4 roky mám nárok na důchod, o který jsem zatím nepožádal. Do kdy si mohu zažádat o zpětné vyplacení důchodu a za jak dlouhou dobu ? Musím začátek pobírání důchodu hlásit zaměstnavateli ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Snížený důchodový věk

Dobrý den - v souvislosti s avízovaným dřívějším odchodem horníků do důchodu se chci zeptat, jak je to s dřívějším odchodem do důchodu u THP, kteří pracovali v dole. Konkrétně jsem nastoupil do dolu v roce 1982 a pracoval tam až do roku 2008 v různém zařazení-zajímalo by nejen mě jaké funkce a v jakém období (před a po roce 1992)se, a zda vůbec započítávají do splnění požadavků na dřívější důchod.Jsem ročník 56.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vyloučená doba vstupuje do nároku na důchod

Dobrý den, je třeba vyloučené dny pro dosažení odpracovaných let napracovat (započítávají se do odpracovaných let)? Mám 14 VD, za dobu mezi ukončením pracovního poměru a zahájením samostatně výdělečné činnosti. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vyloučená doba OSVČ

Dobrý den, jsem OSVČ a v letošním roce mi vzniká nárok na SD. V předstihovém řízení jsem si vyžádal výpis odpracovaných roků a vyměřovacích základů na ČSSZ. Za dobu podnikání se mi neobjevily ve vyloučených dobách dny pobírání nemocenských dávek. Můžete mi prosím odpovědět zda i u OSVČ je tato doba dobou vyloučenou? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vdovský důchod po přiznání starobního důchodu

Po manželovi pobírám vdovský důchod ve výši CZK 6.156,--. V letošním roce mi vznikne nárok na starobní důchod. Jaká výše se mi z manželova důchodu připočte,činí-li procentní výměra CZK 3.986,--?Není tam nějaké omezení vzhledem k výši potencionálního starobního důchodu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zpětná výplata důchodu

Jsem ročník 1947. V roce 2005 jsem podle věku měla nárok odchodu do důchodu, ale žádost v OSSZ jsem nepodala kvůli tomu, že jsem cizinka. Mám trvalý pobyt v ČR, ale pracovnice OSSZ mi řekla, že nemám nárok na důchod. Teď zjistila, že mám nárok. Požádala jsem o zpětné vyplacení důchodu dne 28.12.2009. Moje žádost byla zamítnuta. Mam nárok na zpětný důchod?