FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Penzijní připojištění v UK nebo ČR

Dobry den, momentalne pracuji v UK, kde mam take penzijni pripojisteni. Chystam se ale k navratu do CR a proto resim otazku, zda je pro me vyhodnejsi zanechat penzijko v UK a v CR si otevrit nove? V UK mam Scotish Widows a v CR by to byla CSOB Progres (idkyz vim, ze neni nejlepsi doba na Progres). Muzete prosim poradit co je vyhodnejsi? Dekuji, Anezka


odpovídal(a): Redakce

Přepočet důchodu v roce 2010

Hezký den,od 1.3.2010 pobírám důchod a současně mám pracovní poměr na dobu neurčitou, který ukončím 31.12.2010. Vztahuje se na mě přepočet důchodu?Pokud ano, kdy a kde a jak o toto můžu požádat? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

O kolik se sníží předčasný důchod

dobrý den, mému tchánovi zbývá do odchodu do penze 3 roky a 3 měsíce. k 1.1.2011 by rád odešel do předčasného duchodu, jelikož má maminku, která se o sebe už sama nepostará. má toto vliv na výpočet duchodu nebo ne pokud ano o kolik by se mu priblizne duchod snizil.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet invalidního důchodu

Dobrý den, na internetu jsem sice našla systém výpočtu invalidního důchodu, ale moc tomu nerozumím. Můžete mi prosím poradit s jeho výpočtem? Znám svůj denní vyměřovací základ, ale nevím jak ho do výpočtu použít. Prozatím nevím o jaký stupeň pracovní neschopnosti by se jednalo, ale stačil by mi názorný příklad. Předem děkuji za každou radu


odpovídal(a): Redakce

Doba pojištění v ČR a USA

Dobrý den, přítel je občan USA, který letos dostal pracovní vízum v ČR a začal zde pracovat. Předtím odpracoval 25let ve Spojených státech. Máme s USA nějakou dohodu, aby až dosáhne důchodového věku mohl dostávat penzi? Nebo musí oněch 25let pojištění odpracovat jen na území EU? Nyní je mu 47 let a je otázka, jestli bude schopen pracovat do 72... Předem děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Důchod s dobou pojištění v ČR a NSR

Jsem narozen v roce 1950,nárok na reg.penzi v roce 2012?, penz. pojištění platím 17 let v CR,mám též penz.pojištení v NSR cca. 35let, nárok na reg. penzi v roce 2015, mohu jit do předčasné penze v CR a za jakých podmínek? Jakou to má návaznost na mé pojištění v NSR? Děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Kdy je lépe odejít na důchod. Dobrý den.Mám jít do starobního důchodu 29.1.2011.chtěla bych se zeptat jestli by bylo lepší pro mě odejít do důchodu 30.12.2010 ,že bych dostala valorizaci.Nebo za odpracovaný rok,kdy si vydělám 10000 měsíčně,by bylo lepší kdyby se mě tento rok počítal?Ještě bych chtěla jednu informaci,jak se mě počítá důchod,když mám ČID a byla jsem na nemocenské nebo na úřadu práce.Počítá se to stejně jako kdybych ČID neměla,nebo je to zohledněné? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod nejdřív v 62 letech

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, je pravda, že od ledna 2011 se bude žádat o předčasný důchod až po dovršení 62 let? Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zkrácený pracovní úvazek a vliv na důchod

Dobrý den, pracuji na zkrácený pracovní úvazek 3 dny v týdnu. Chci se zeptat, zda se mi započítává pro výpočet důchodu celý odpracovaný rok, nebo se odpracovaná doba pro výpočet důchodu nějakým způsobem krátí. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Doba nemoci a její vliv na důchod

jak se započítává do odpracovaných let na důchod doba nemoci? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Změny v důchodech od 30.9.2011

Dobrý den. Píše se o tom, že by se měla zvednout částka starobních důchodů po 30.9.2011. Týkalo by se to i mě, když bych odcházela od 1.11.2011 do předčasného důchodu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Důchod v roce 2010 nebo až v roce 2011

Děkuji za odpověď na dotaz z 29. 8., ale budu ráda, pokud ji ještě upřesníte. Myslíte si tedy, že by bylo výhodnější jít do důchodu k 31. 12. 2010. Myslela jsem si, že ti, co odejdou do důchodu po valorizaci mají vypočítaný vyšší důchod než kdyby valorizace nebyla. Děkuji za upřesnění Eva M.


odpovídal(a): Redakce

Zvláštní důchodový věk

Můj dotaz:mám nárok,na předčasný odchod do důchodu,jsem narozen v listopadu 1960 pracoval jsem v hlubinných dolech OKR,od 1.5 1982 do 31.1 1997 kde jsem ukončil práci kvůli (NPE)nejvzšší přípustné expozici.Do dnešního dne pracuji jako zaměstnanec v různých firmách.Děkuji za odpověd!


odpovídal(a): Redakce

Snížený důchodový věk

Dobrý den, děkuji za odpověd na dotaz-snížený odchod do důchodu kat.1A podle zak.363/2009Sb. ze dne9.8.10 Můj dotaz-proč se na mne nevztahuje ta část tohoto zákona odchod do důchodu v 55rok.+6měsíců. Mé údaje- ročník 1959 vyučen 74-77 na hornickém SOU OKD důlnízámeč./odpracovano v dole 1.7.77-31.8.94-důl.zámeč.kat.1.A / 1.1.93-31.8.94-358směn, NPE napl.31.7.94 Od 1.9.94 stále zaměstnán mimo OKD.DĚKUJI


odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk a péče o dítě

Dobrý den, mám dotaz zda se počítá do výpočtu důchodu péče o dítě, o které jsem se starala od 5 let věku dítěte (matka dítěte zemřela) do jeho dospělosti a pokud ano, tak ptám kdy mám nárok datumově jít do přečasného důchodu když jsem matkou 2 dalších svých dětí? Jsem nar. 2.7.1957. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Valorizace 1.1.2011

Dobrý den, moje sestřenice má nárok na starobní důchod 6.3.2011. V případě, že se budou valorizovat důchody, nebude pro ni výhodnější, když půjde na důchod od 1.1.2011 nebo se promítne valorizace i na nově vypočítané důchody? Mám namysli procentní výměru, výše základní výměry je jasná. Děkuji za odpověď Eva M.


odpovídal(a): Redakce

Doba pojištění

Dobrý den, mám smlouvu na dobu určitou - do konce roku. V listopadu mi bude 60, tedy možnost odchodu do předčasného důchodu mám od konce května (dle kalkulačky od 22.5.) tohoto roku. Pokud mi smlouva nebude prodloužena jak postupovat: 1) zaregistrovat se na ÚP a k nejbližšímu termínu odejít do předčasného důchodu (asi k 1.3.2011, tj. o 8+1 "období" dříve ? nebo: 2)setrvat v evidenci ÚP po celou dobu 11 měsíců a pak odejít do předčasného důchodu (1.12.2011, tj. o 6 (?) "období" dříve ? Co by bylo výhodnější ? Samozřejmě pokud neseženu práci (v tomto věku ...) Druhá otázka - jak ovlivňuje pobírání podpory v nezaměstnanosti (její výše) základ pro výpočet důchodu, a doba nezaměstnanosti započítavaná léta ? Zatím mám dobu bez práce 2,5 roku. Započítává se stále doba pojištění u absolventů učilišť od 16 let věku ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Exekuce na penzijní připojištění

Mám dotaz: Známý má penzijní spoření a teď mu hrozí exekutor. Může mu sáhnout na peníze z penzijního spoření exekuce? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Práce a důchodce

Chci jít na důchod 12.11.2010.Smlouvu mám na dobu neurčitou ve funkci zástupce ředitele školy. Pracovní poměr chci ukončit 30.6.2011. Mohu dále pokračovat ve své funci? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Soustavná příprava na budoucí povolání

Dobrý den, můj dotaz zní: Je mi 23 let a v roce 2006 jsem odmaturovala, tudíž mi skončil nárok na sirotčí důchod a mému otci na vdovský. Teď již tři roky pracuji, ale chtěla bych nastoupit znovu do školy. Jednalo by se o studijní obor, který by byl zakončen výučním listem. Měla bych nárok na sirotčí důchod a můj otec na vdovský? Nebo to je podmíněno vyšším studiem?