FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Práce a důchodce

Od 1.4.2005,jsem ukončila prac.poměr na dohodu,z důvodu organizačních změn.Byla jsem na úřadu práce a 16.6.2006,jsem nastoupila do předčasného důchodu.23.8.2008,mě vznikl nárok na starobní důchod. 1.září.2008jsem nastoupila do zaměstnání a pracuji doposud.Mám nárok na přepočet důchodu?


odpovídal(a): Redakce

Rok podnikání před přiznáním důchodu

Spolužáci (ročník 1939), kteří absolvovali JUK (jednoroční učební kurs) v r. 1953 požádali o přepočet výpočtového základu důchodu a důchod jim byl zvýšen cca o 200 Kč měsíčně a proplacen zpětně za 3 roky cca 7000,-. V mém případě zvýšení 6 Kč a doplatek 325,-. Podle sdělení ČSSZ byl rok před přiznáním důchodu vyloučen a původní výpočtový základ snížen o 175 Kč. Důvod - zák. č. 155/1995 § 16 odst.6. Domnívám se, že § 11 a § 16 jsou v rozporu, dle § 11 mám nárok na započítání. Viz znění:
Zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění
Část druhá
Účast na pojištění
Hlava první: Okruh pojištěných osob
§ 5Pojištění jsou při splnění podmínek stanovených v tomto zákoně účastni
e) osoby samostatně výdělečně činné,
§ 11
(3) Dobou pojištění osob uvedených v § 5 odst. 1 písm. e) je též
b) kalendářní rok, který bezprostředně předchází roku přiznání důchodu, pokud byly za tento kalendářní rok zaplaceny zálohy na pojistné splatné za tento rok a doplatek na pojistném ještě nebyl splatný přede dnem podání žádosti o přiznání důchodu
Hlava druhá: Výpočtový základ
§ 16
(6) Doba účasti na pojištění osob uvedených v § 5 odst. 1 písm. e) uvedená v § 11 odst. 3 písm. b) se považuje za vyloučenou dobu do zjištění výše pojistného podle skutečného příjmu ze samostatné výdělečné činnosti po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení.
Mám se proti rozhodnutí odvolat ??
Díky za radu - zdraví Josef Římek



odpovídal(a): Redakce

Absolvování jednoročního kurzu

Dobrý den, potřebovala bych od Vás informaci na následující otázku. Má tchýně je ročník 1933 a v roce 1948 ukončila tzv. jenoročku (jednoroční kurz), který řádně ukončila v 15 letech. Uvedený rok by měl být automaticky započítán do starobního důchodu. Má vůbec nějaký smysl, aby tchýně podala žádost o přepočítání starobního důchodu, když v současné době sama neví, jestli je ji tento rok uznán. Nemáte bližší informace o lidech, kteří ukončili jednoroční kurz v roce 1948? Museli si požádat o doplatek sami nebo jim byl tento rok do starobního důchodu automaticky započten? Vysvědčení o absolvování jednoročního kurzu má tchýně k dispozici. Za případnou odpověď vřele děkuji. S pozdravem Naďa Šindelářová


odpovídal(a): Redakce

Zpětná výplata důchodu

Dobrý den, prosím o vysvětlení ohledně zpětného vyplacení důchodu při pokračujícím pracovním poměru na dobu neurčitou. Nárok na důchod mi vznikl v září 2009 a požádat bych chtěl o zpětnou výplatu v roce 2011 při trvání PP na dobu neurčitou. Zajímají mě tyto okolnosti žádosti: Vztahuje se lhůta max.3 roků pro uplatnění žádosti k datu vzniku mého nároku na důchod, tj. září 2009 nebo k datu začátku působnosti nového zákona, tj. k 1.1.2010? Myslím tím formální akt podání žádosti, nikoli samotný nárok na vyplacení vzniklý k datu 1.1.2010. Hraje roli pro zamítnutí žádosti případné překročení této lhůty byť o jeden den? Počítá se jako účinná doba datum podání žádosti žadatelem (buď písemně doporučeným dopisem, nebo osobně u úřadu sociálního zabezpečení), nebo datum jejího vyřízení na úřadě? Jak mi bude vypočítán důchod uplatním-li žádost o zpětnou výplatu v roce 2011 a budu dále pokračovat v PP na dobu neurčitou? Míním tím zda bude do výpočtu zahrnuto i období po vzniku nároku na důchod v září 2009, nikoli dosud nevyjasněnou situaci se změnou výpočtu důchodů podle nálezu Ústavního soudu. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Přeměna invalidního důchodu na starobní

Může mi někdo odpovědět jaký budu mít starobní důchod když od roku 1990 jsem v PID Jaký bude můj základ pro výpočet ST


odpovídal(a): Redakce

Přepočet důchodu

Od dubna 2010 pobírám starobní důchod a současně jsem zaměstnán na dobu neurčitou. Kdy si mohu nechat přepočítat důchod?


odpovídal(a): Redakce

Odchod do předčasného důchodu

Kdy mohu odejit do předčasného duchodu jsem 54 ročník a pracuji nepřetržitě 36 let děkuji


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod a evidence na ÚP

Do předčasného důchodu jsem odešel 1.8.2010.Od 3.5.2009 jsem po ztrátě zaměstnání v evidenci ÚP.Můžu požádat o přepočet důchodu po dovršení věku pro plný starobní důchod?Má smysl pro mně být nadále v evidenci ÚP? Pracovníce OSSZ se divila jak to,že jsem jako důchodce ještě v evidenci ÚP!Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Datum odchodu do důchodu

Dobrý den, Manžel má jít do star.důchodu 27.1.2012. 31.12.2007 ukončil služební poměr. Od 2.1.2008 je v evidenci na ÚP jako uchazeč o zaměstnání, mimo 2 měsíců, kdy byl zaměstnán na HPP. Podporu v nezaměstnanosti ani rekvalifikaci nebral. Bere výsluhu podle §157 a §158 zák.361/2003 Sb.O služebním poměru přísl.bezp.sborů. Pojištěn je přes 40 let + doba evidence na ÚP. Protože by se měly od r. 2011 zdaňovat výsluhy, valorizovat důchody a měnit výpočet důchodu, je pro něj výhodnější odejít do předčasného důchodu a k jakému datu, nebo odejít až do star.důchodu? Když by bral předčasný důchod a doplatek výsluhy, může si přivydělat ? Až dosáhne důch.věku, může si přivydělat za podmínek jako u star.důchodu? Pokud by chtěl odejít do předčasného důchodu ještě v r. 2010, kdy nejpozději o něj může zažádat a k jakému datu? Nevadí, že dostane důchod zpětně. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Důchod v roce 2010 nebo 2011

Dobrý den. Manželka se chystá do předčasného důchodu a rozhoduje se mezi datem odchodu 31.12.2010, nebo 1.1.2011. Zajímalo by nás, co je finančně výhodnější. Zda při pozdějším odchodu zápočet o jeden rok pojištění navíc (+1,5%), nebo při dřívějším odchodu započítaná valorizace (předpoklad 390,- Kč u průměrného důchodu). A nejdůležitější dotaz, zda by vůbec při přiznání důchodu k 31.12.2010 měla na valorizaci nárok. Pro úplnost dodávám, že manželka je narozena 23.3.1954 (nárok na odchod do normálního důchodu 23.7.2012), má tři děti a vysokou školu ukončenou v r.1978. Při orientačním výpočtu výše předčasného důchodu na internetové kalkulačce s použitím podkladů z Informativního osobního listu důchodového pojištění od ČSSZ s údaji do r.2008 vyšla hodnota 8953,- Kč. S pozdravem Oldřich Procházka.



odpovídal(a): Redakce

Dobrovolná účast na pojištění

Dobrovolná účast na důchodovém pojištění Dobrý den v roce 1992 jsem dostal při odchodu ze zaměstnání odstupné, načež mě bylo na pracovním úřadu řečeno, že zaevidování je zbytečné, protože žádné dávky nedostanu. Teď jsem zjistil, že 4 měsíce co jsem si hledal práci představují"černou díru" při výpočtu důchodu. Chci se zeptat: -můžu za tyto měsíce teď sám dobrovolně doplatit důchodové pojištění? -jak mně to pomůže při výpočtu důchodu-odhad Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu v roce 2010 nebo 2011

Dobrý den, Můj termín odchodu do star.důchodu je 7.10.2011.Chtěl bych odejít předčasně koncem tohoto roku,t,zn.2010.Poraďte mi který termín je v mém případě nejvýhodnější.Výpočtem jsem zjistil,že odchodem k .31.12. by mi bylo odečteno 3,6%.Mám tedy odejít dříve,nebo odpracovat ještě několik dní v roce 2011? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Navýšení důchodu - nepovinná 9. třída

Dobrý den,slyšela jsem,že je nějaká změna navýšení důchodu u lidí,kteří na základní škole chodili do deváté třídy. Nevím, kterých ročníků se to týká. Prosím o odpověď a děkuji. Zdravím! J. Eckartová


odpovídal(a): Redakce

Výpočet důchodu od října 2011

Dobrý den.Protože odcházím do důchodu na konci ledna,tak mě dnes na seznamu v článku v novinkách,zarazila tahle věta. - po tři měsíce příštího roku se budou nově přiznané důchody vypočítávat jinak. Teď se bojím aby to nebylo k horšímu.Můžete mě něco k tomu říci? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zvláštní důchodový věk

Dobrý den.Prosím o informaci ohledně odchodu do předčasného důchodu. Jsem narozen 1958 a jsem vyučený horník. Po vyučení jsem nastoupil do dolu 1.7.1976, zde jsem pracoval do 28.2. 2002, kdy zavřeli důl. Prosím o informaci, jestli se na mne vztahuje nějaký "hornický nebo předčasný "odchod do důchodu,a o kolik let by to bylo dříve. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Doba pojištění při zkráceném úvazku

Dobrý den , chtěla bych vědět jak se vypočítá starobní důchod ? Pobírám invalidní důchod 2 stupně, který se nezapočítává do odpracované doby pro výpočet starobního důchodu (to mi řekli na důchodovém). Pracuji pouze 4 hodiny denně. jak se pak počítá odpracovaná doba, když neodpracuji denně celý úvazek? To se samozřejmně týká i peněz , které se mi snížily na polovinu. Mám do důchodu ještě 13 let , ale můj zdravotní stav nebude lepší. Abych pak neměla místo 13 let odpracováno jen polovinu ( za ty 4 hod. co pracuji). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nezaměstnanost po vzniku nároku na důchod

Dobrý den,potřebuji poradit v datumu odchodu do důchodu. K 8.7.2010 vznikl zákonný nárok na odchod do důchodu.K tomuto dnu mám odpracováno 46 let 279 dnů. V této době jsem již byl v evidenci pracovního úřadu a do 31.10. pobírám podporu v nezaměstnanosti.Prosím o odpověď, zda dobu na pracovním úřadu po zákonném nároku na starobní důchod lze započítat do odpracované doby (ve výši 80%) tak, abych měl odpracováno 47let? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nárok na důchod

Dobrý den, prosím o vysvětlení ohledně zpětného vyplacení důchodu při pokračujícím pracovním poměru na dobu neurčitou. Nárok na důchod mi vznikl v září 2009 a požádat bych chtěl o zpětnou výplatu v roce 2011 při trvání PP na dobu neurčitou. Zajímají mě tyto okolnosti žádosti: Vztahuje se lhůta max.3 roků pro uplatnění žádosti i na období v roce 2009, t.j. od doby vzniku nároku na důchod? Je podmínka PP na dobu určitou platná do konce roku 2009 překážkou pro uplatnění žádosti o zpětné vyplacení důchodu za období odpracované jen v roce 2009 nebo i za následující období (2010 a dále)kdy je již podmínka neplatná? Jak mi bude vypočítán důchod uplatním-li žádost o zpětnou výplatu (je-li tedy v mém případě reálná) v roce 2011 a budu dále pokračovat v PP na dobu neurčitou? Děkuji za laskavou odpověď, s pozdravem Pavel Binovec


odpovídal(a): Redakce

Kdy mám požádat o přepočet důchodu

Do kdy se mám přihlásit o přepočet důchodu,když jsem odpracoval 360 dnů. důchod pobírám od 7.9.2009. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Stížnost na systém výpočtu důchodu

Dobrý den,prosím o radu: manželka má od 1.9.1966 odpracováno 41 let včetně započitatelných(2 děti).Do důch.odešla předčasně(3 roky)vypočtený důch.činil 3115.-kč,po několikerých valorizacích činí 4480.-kč. Přitom lidé kteří nikdy nepracovali berou i v době kdy už by měli nárok na důchod podstatně více. Lze se domoci nějaké nápravy této zjevné nespravedlnosti? (zaměstnána v MPS jako Dámská krejčová) Děkuji.P.Kovář