FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Dávky pro důchodce

Mám dotaz ohledně starobního důchodu mé maminky (65 let). Je občankou Ukrajiny a má v ČR trvaly pobyt od roku 2007. Má převedený ukr. důchod ve výší cca 750 Kč/měs. + doplatek z OSSZ cca 320 Kč/měs. Máma byla zaměstnana v ČR na plný prac. úvazek skoro 2 roky. Na OSSZ nám řekli, že na navýšení důchodů nemá nárok. Za byt ale musí zaplatit měsíčně přes 3000 Kč. Já ji každý měsíc musím přispívat finančně. Nezda se mi, že by člověk, který má nárok na minimalní důchod, mohl žit na 1000 Kč/měsíčně a nemít nárok na normalní aspoň minimalní důchod. Jak to teda je? Na co má nárok a jak musíme dále postupovat? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Doba pojištění po reformě

Dobrý den. Měl bych dotaz. Jak se změní doba pojištěni po reformě? Podle mne je rozdíl 3 roky? Nyní začíná pojištění 1.9. po ukončení základní školní docházky. Po reformě 1.1. v roce dovršení 19. let ? Jak se přesně doba pojištění bude počítat? Děkuji za odpověď .



odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod v srpnu

23.05.2011 mi bylo 60let když půjdu v srpnu od-8 do důchodu kolik mi bude vypočítán důchod.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Porovnání výpočtu důchodu

Kde bych si mohla nechat udělat výpočet důchodu a srovnání výši důchodu podle nynějšího výpoču a výpočtu po 1.10.2011?


odpovídal(a): Redakce

Termín odchodu do důchodu

Manžel má nárok na starobní důchod 4.12.2011. V informativním osobním listu důchodového pojištění má zaznamenanou dobu pojištění od 1.9.1964 do 31.12.2010. Kdy je vhodné jít do důchodu,jak je to s počtem let pojištění. Moc děkuji .


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek předčasný a řádný důchod

Dobrý den, můj důchod by měl být v 60 letech- žena , dvě děti, r. naroz. 1955, tj .8.10.2015. Pracuji od září r. 1980. Bude pro mě lepší jít do předčas.důchodu a pracovat nebo počkat do řádného důchodu a popř. ještě pracovat. Děkuji. Alena Knapová


odpovídal(a): Redakce

Ukončení smlouvy

Od 3.6.2011 jsem v důchodu. Jsem připojištěn v ING penzijní fond.Prosím o radu jak napsat žádost o ukončení. Uzavřená byla v květnu 2003. A převést celou naspořenou částku na účet. Děkuji za radu. Šrámek. slava.sramek@seznam.cz


odpovídal(a): Redakce

Nemocenská po skončení práce a důchod

Dobrý den, manželka se po skončení pracovního poměru v roce 1997 se přihlásila na Úřad práce,kde začala pobírat dávky hmotného zabezpečení. V době ochranné lhůty však onemocněla a šla na operaci, byla nemocna 199 dní. Dávky hmotného zabezpečení byly pozastaveny, brala nemocenskou od firmy u které skončila pracovní poměr. Po skončení nemocenské opět dostávala dávky nemocenského pojištění (celkem 6 měsíců). Dotaz je tento: jak dlouhou dobu se bude počítat doba 199 dní kdy byla v ochranné lhůtě nemocná - plně či jen 80% anebo se bude počítat spolu s dobou hmotného zabezpečení? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Podmínky pro důchod

Dobrý den, ráda bych se zeptala na možnost odchodu do starobního důchodu pro muže, roční nar.1945. V době od května 1969 do června 2004 pobývající mimo území naší republiky (emigrace). Po návratu dosud trvale pracující. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kdy odejít do předčasného důchodu

Do důchodu mám jít 27.8.2012.Budu mít odpracováno 46 let k 31.8.2011. Kdy by byl nejlepší odchod do přečasného důchodu. Děkuji Zdeněk H.



odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk při výchově dětí

Dobrý den,mám dotaz ohledně výpočtu důchodového věku.Jsem narozená v roce 1953, mám 2 děti. Po rozvodu manželství zůstalo jedno dítě ve výchově u otce. Bylo mu 9 let a 2 měsíce. V období věku 15 let a 1 měsíc bylo totéž dítě opět v mojí výchovné péči až do ukončení vysokoškolského studia. Bude se mi započítávat pouze jedno dítě nebo obě děti? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Krácení předčasného důchodu

chtela bych odejid o 1 rok dříve, jsem nar.24.5.1953, mám 2 děti, 1 nar. 26.3.1975. 2 12.8.1976, jak budu krácena.


odpovídal(a): Redakce

Počítání doby pojištění

Dobrý den! Jsem poživatel částečného invalidního důchodu.Dozvěděla jsem se, že dovršením 65 let se invalidní důchod překlápí na starobní. Týká se to i částečného důchodu ? 1/A mohu si požádat o starobní důchod i po tomto datu zpětně? Vypočítá mo ĆSSZ který důchod je pro mne příznivější, zda si mám ten částečný nechat ? A to by mi ho nechali tak, jak se anebo by mi ho násobili dvěma, když doposud je poloviční? Zapomněla jsem uvést, že k částeč. důchodu dosud pracuji a již od 12.5.2008 přesluhuji.Jak si to mám všechno propočítat, když zpětně se zaváděla nějaká omezení- kupř. 2/platí pro mně, že se mi bude započítávaná doba od 18.roku do 19 a 8 měsíců.kdy jsem nastoupila po maturitě do práce- krátit na 80%? 3/ 3 roky jsem byla nezaměstnaná a v té době -1997-2000 mi řekli, že se mi započítají plně. Poté zase že se též krátí na 80%.A to i zpětně? 4/ 2roky jsem se starala o maminu. Mám to zaregistrované. Co s tím ? 5/Jak zjistím tu dobu, abych měla ucelených 365 dní- celý rok na zápočet ?A mnoho dalších otázek. Prosím další důležité rady pro mne, kdy je výhodné si požádat o důchod. Na procenta dělat asi moc dlouho né. Asi rok ?


odpovídal(a): Redakce

Bankovní účet v důchodu

Dobrý den, jako OSVČ si hodlám v předčasném důchodu přivydělávat do povoleného ročního limitu. Vzhledem k tomu, že půjde o malé finanční částky, chci zrušit drahý podnikatelský účet, který doposud vedu a realizovat případné platby od klientů přes běžný občanský účet. Mohu to udělat? Existuje nějaká povinnost pro OSVČ vést podnikatelský účet? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vyloučená doba a náhradní doba pojištění

Dobrý den, nechala jsem si udělat informativní výpočet důchodu-(uvažuji o předčasném odchodu). Na něm mám uveden VZ, VLD, KNVVZ, RVZ, ale není zde uvedena započtená odprac.doba v jednotlivých letech-pouze celková doba pojištění 38 let. Co mě ale zarazilo, že do vyloučené doby mi byla započtena každá registrace na ÚP (celkem cca 3 roky) a to doba pobírání podpory i bez. Měla jsem zato, že doba registrace se započítává do "odprac.let" Takto mi to bylo i uváděno v informat.listě důchod.pojištění,který mi byl zaslán počátkem roku.Vím,že jsou nějaké podmínky pro započítání registr.na ÚP do 55 let a nad, dle mých propočtů bych měla mít celou evidenci započtenu.Nevím, jak se to projeví v celkové době pojištění, protože z tohoto výpočtu nezjistím nic-je tam pouze celková doba a VLD. V celkové době pojištění mi právě ta reg. na ÚP. Nevím, zda jsem se vyjádřila srozumitelně, můj dotaz de facto zní, zda je správné, že mám dobu registrace na ÚP uvedenu ve VLD.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kdy žádat o důchod?

dobrý den ,kdy mám zažádat o důchod,chtěla bych odejít o rok dříve, narozena 24.5.1953, 2 děti


odpovídal(a): Redakce

Podání žádosti o důchod

zaregistrovala jsem se s tim , ze jsem se chtela jen zeptat , kde mam podat zadost o duchod, bylo mi meilem odpovezeno, ze bude zodpovezen pripadne i za poplatek, v tom pripade me nemusite odpovidat , myslela jsem , ze tato informace je zdarma dekuji za toto platit nebudu


odpovídal(a): Redakce

Přiznání důchodu v ČR

Chtela bych se zeptat , kde mam podat zadost o duchod. Ziji ted v rakousku, ale pracovala jsem 26 let v ceske republice.Bylo by mi milejsi podat zadost v c.r. dekuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet předčasného důchodu

Dobrý den, můj bratr potřebuje vědět o výpočtu předčasné penze. Nárok na řádný odchod do důchodu má 21.12.2013. Z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je od 5.11.2009 v invaliditě II.stupně a není schopen sehnat ani vykonávat žádnou práci. Jak se mu bude počítat výše penze a kdy by pro něho bylo nejvhodnější do penze odejít? Srdečně děkuji MK.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet penzijního připojištění

Dobry den, chtela bych se zeptat na vypocet v kalkulacce penzijniho pripojisteni na Vasich strankach. Konkretne, jak se spocitaji vynosy z prispevku.. vlozim si 1000 Kc na rok, s 3,5% zhodnoceni, na dobu 4,0 let. Moc dekuji za odpoved, potrebuji to do sve seminarni prace