FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Evidence na ÚP nebo předčasný důchod

Dobrý den, ráda bych se zeptala co je pro mně výhodnější. Jsem žena, ročník 1955 /3děti/v prosinci 2013 mám nárok na řád.starobní důchod. Letos 2011 jsem dostala / po 19ti letech/ novou pracovní smlouvu na dobu určitou t.j.do 31.12.2011. Do řád. star.důchodu mi tedy chybí 2 roky. Moje otázka zní: odchod do předčasného důchodu nebo jít na pracovní úřad? Děkuji za odpověď Jita


odpovídal(a): Redakce

Obnova vdovského důchodu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda budu mít nárok na obnovení vdovského důchodu Manžel zemřel v říjnu 2010 a pobírám vdovský důchod po dobu jednoho roku-tedy do října 2011. Jsem narozena v květnu 1953 a nárok na starobní důchod mám v září 2012. Splním podmínky pro obnovení vdovského důchodu ?Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Nezaměstnanost a důchodové pojištění

Prosím o zodpovězení dotazu: V době odstupného při výpovědi nedostanu podporu v nezaměstnanosti. Platí za mne v této době Úřad práce sociální a zdravotní pojištění? Po uplynutí této doby budu pobírat při mém věku 58 let 11 měsíců podporu v neaměstnanosti? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Invalidní důchod a předčasný důchod

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na odchod do předčasného důchodu. Tento mi vychází v prosinci 2012 t.j. o 3 roky dříve. Jsem ročník 1956 a vychovala jsem 3 děti, pjištění 34 let. Nyní pobírám invalidní důchod I. stupně a práci nemůžu najít. Invalidní důchod mi činí 6.500,- Kč. Můžete mi spočítat, kolik bych brala při odchodu do předčasného důchodu? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Rozdíl ve výpočtu důchodu

Dobrý den, jsem ročník 1950,vychovala jsem dvě děti a nárok na důchod mi vznikl v listopadu 2008.Stále pracuji,i když by se mi důchod hodil,obávám se podat žádost o něj.Moje práce je zajímavá a zatím ji zvládám, ale zaměstnavatel v momentě,kdy požádám o důchod, změní moji pracovní smlouvu na dobu neurčitou na určitou na jeden rok(musela jsem podepsat prohlášení,že mu oznámím, pokud o důchod požádám). Vzhledem k nadcházejícím reformám se ale obávám,zda by nebylo lepší o důchod zažádat nyní.Slyšela jsem,že by rozdíl mohl být až o 3tis.Kč méně.Můj průměrný měsíční příjem je 19tis.Kč. Zároveň by mě zajímalo,jestli bude i po reformě možné vyžádat si při nástupu do důchodu v jedné částce sumu,o kterou se mi zvýší důchod za odpracované roky navíc a pobírat potom pouze důchod bez zvýšení. Děkuji za brzkou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Krácení důchodu

Dobrý den, narodila jsem se 6.8.1953, mám dvě děti. V IOLDP mám dobu pojištění od 5.9.1968. Uvažuji o odchodu do předčasného důchodu v září 2011, protože jsem v současnosti na ÚP (druhý měsíc). Jsou mé výpočty správné, jestliže počítám s krácením důchodu o 4,5% (5 cyklů), a dobou pojištění 43 let?


odpovídal(a): Redakce

Pozdější odchod do důchodu znamená vyšší penzi

Dobrý den, vzhledem k důchodovým úpravám jsem se rozhodla odejít do předčasného důchodu ještě před 30.9., původně jsem chtěla až v listopadu letošního roku (nárok na důchod mám 4.11.2012, odpracováno 43 let,OVZ 39421,-Kč) nyní jsem se ale dočetla, že v případě mého OVZ by bylo asi lepší jít do předčasného důchodu až po 30.9., nevím zda je to zcela správná informace a také bych se chtěla zeptat, zda mám ještě možnost změnit datum odchodu do důchodu. Žádost jsem podala začátkem května a na rozhodnutí stále čekám. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Z čeho se počítá důchod

Dobrý den. Z jaké mzdy se vypočítává důchod? Z čisté, hrubé? Může mi OSSZ vypracovat informativní list o výši důchodu ještě v roce 2011? Kdy můžu žádat o předčasný důchod? Dá se určit o kolik procent mi bude předčasný odchod do důchodu 1.4.2012 krácen když mám odchod do starobního důchodu vypočítán na 1.4.2015? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Obnovení vdovského důchodu

Dobrý den, mám dotaz na obnovení vdovského důchodu. V roce 2007 jsem ovdověla a pak pobírala rok vdovský důchod. Budu mít nárok na obnovení vdovského důchodu v roce 2012,když mi v lednu 2012 bude 55 let? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odejít do důchodu v prosinci nebo lednu

Dobrý den, dne 16.12.2011 odcházím do řádného starobního důchodu. Chtěla bych se zeptat, zda by pro mne bylo výhodnější odejít až k l.l. 2012 i když budu mít za rok 2011 při snížení platu od 0101.2011 menší plat asi o 30 tis. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Renta a důchod

Dobrý den.Zvlaštni důchodový věk haviřu se pohybuje od 55let do 59let v závistlosti na počtu odpracovaných roku v prislušné kategorii.Zajimá mě,co se započitava do počtu odpracovaných směn(kalendářne dni,odpracované směny,vylučovací doba).Započítavá se renta do důchodu podle Vás ano tak mi bylo odpovězeno podle mě ne protože s renty se neodvádi pojištení.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zrušení penzijního připojištění

Dobrý den, Dne 29.07.2011 odcházím do předčasného důchodu,tak se chci zeptat jestli mi můžete vyplatit penzijní připojištění. Děkují za odpověď, Alžběta Rakašová


odpovídal(a): Redakce

Nesouhlas s výpočtem důchodu

Při výpočtu důchodu nám nebyla započítána doba na ÚP v celém rozsahu 3let po době pobírání podpory v nezaměst. Jedná se o jeden rok před 55.r.věku, byla započtena doba pouze 2r. po 55.r.věku. Pomůže nějaká reklamace, když doklady o evidenci na ÚP (celkem 4r.)byly řádně zaslané a podle důch.zákona je nárok na celkem 3roky? Předchozích 40let zaměstnání bylo započítáno správně,i když až po odvolání. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Potvrzení od úřadu práce

Dobrý den, chtěla bych otci vyřídit důchod, nar. 16.8.1951, v informativním listu důchodového pojištění má pojištěno 10705 dnů, chybí mu tedy asi ještě 245 dnů, prý byl 1 rok veden na úřadu práce, ale bohužel nemůže najít potvrzení z ÚP o době jeho evidence, je možné toto potvrzení z ÚP znovu nějak získat, jedná se asi o rok 1994. Velice děkuji za pomoc. MS


odpovídal(a): Redakce

Zpětná žádost o důchod

Dobrý den, v srpnu 2011 mám nárok na starobní důcho. Chtěla bych ještě pracovat 2 roky, ale důchod bych chtěla brát od 1.1.2012. Mám dotazy : - jak se mi bude vypočítávat důchod pokud si o něj zažádám až v r. 2012? A jak pokud bych si ho nechala dodatečně vyplatit od srpna 2011 - jak se mi bude upravovat vdovský důchod, který pobírám - budou se mi započítávat roky 1986-2011 včetně ? Děkuji Z. Volfová


odpovídal(a): Redakce

Výpočet odpracovaných let

V IOLDP jsou uvedeny odpracované dny a vyloučené doby. Jak si vypočítám odpracované roky abych věděl jestli mi nechybí třeba jen pár dní k ukončení celého roku.


odpovídal(a): Redakce

Zálohy při vedlejší činnosti

Dobrý den. Pracuji jako OSVČ /v pojišťovnictví/. Od 1.5.2011 pracuji na vedlejší činnost jelikož mi byl přiznán PŘEDČASÝ starobní důchod. Musím platit zálohy na důchodové pojištění a na zdravotní pojištění pokud nepřesáhnu roční limit Kč 59374,-? OSSZ i zdravotní pojišťovna mi od 1.5. vyměřila placení záloh:/DP = Kč1317,- a zdrav.poj. = Kč 603,-/. Musím tyto zálohy hradit? Děkuji za odpověď. Lída


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám odpracováno 40 let,včetně 4let…

Dobrý den,mám odpracováno 40 let,včetně 4let studia a 2let základní vojenské služby.K dnešnímu dni mám cca 62 tis. osobní vyměřovací základ.Rozhoduji se zda požádat o předčasný důchod do 30.9.2011 nebo jít do řádného důchodu t.j.25.6.2013 dle nového zákona. Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Termín odchodu do důchodu

Dobrý den, 25.6.11 má manželka nárok odejít do řádného starobního důchodu,takže za rok 2011 se jí nezapočítávají výdělky.Vyměřovací základ SP má 15.872 Kč.Nebylo by výhodnější odejít do důchodu 1.1.12 aby měla započítány výdělky za rok 2011 a odpracováno navíc 180 dnů. Jak by se na tom projevila malá důch. reforma, nepohoršila by si?Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zpětná žádost o důchod

V únoru 2011 mi vznikl nárok na starobní důchod.Můžu požádat o jeho přiznání do konce srpna 2011 a pobírat ho později (např. od února 2012? Děkuji.