FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Elena

Kdy odejít do důchodu?

Dobrý den. Chtěl bych Vás požádat o informaci, kdy neljépe odejít do důchodu. Důchodový věk: 6.11.2018 Podpora v nezaměstnanosti mi končí říjen 2015, jsem v evidenci úřadu práce. Invalidní důchod 1. stupně 6912,00 Kč Osobní vyměřovací základ 45709,00 Kč Výpočtový základ 20549,00 Kč Je lepší počkat až na starobní důchod do důchodového věku, nebo odejít do předčasného důchodu a kolik let (popř. čtvrletí)před důchodovým věkem, vzhledem k trvalému snížení starobního důchodu. Prosím případně i přesné datum. Děkuji.


odpovídal(a): Elena

Nejvýhodnější doba pro odchod do důchodu

Vážené dámy a pánové, je mi 62 let a pracuji dále u svého zaměstnavatele, aniž jsem žádal o přiznání důchodu (oficiální termín pro důchod jsem měl 16.5.2015), neboť bych si chtěl zvýšit výměru důchodu. Se svým zaměstnavatelem jsem zatím domluven, že bych pracoval ještě 2 roky. Prosím o radu, k jakému termínu podle Vašich zkušeností by bylo pro mne nejvýhodnější zažádat si o přiznání důchodu - po roce (s následujícím ročním souběhem se zaměstnáním) nebo po dvou letech (po ukončení pracovního poměru) či ev. pracovat ještě déle, dovolí-li to mé zdraví a bude-li chtít zaměstnavatel. Jde mi rozhodovací strategii, o to, abych zbytečně nepracoval bez důchodu déle, kdy by již nárůst výměru penze by byl ev. nezajímavý či minimální (přesná pravidla na výpočet penze neznám a kalkulačku na stránkách MPSV považuji přece jen za orientační, nezávaznou. Děkuji předem. S pozdravem J B



odpovídal(a): Elena

Odchod do předčasného důchodu

Dobrý den, k 31.5.2014 jsem jako OSVČ pozastavil tuto činnost. Přihlásil jsem se od 1.6.2014 do evidence úřadu práce a ke dnešku odhaduji, že v evidenci úřadu práce zůstanu až do 18.června 2018. K 31.5.2014 jsem měl celkový počet evidovaných dob 40,37roků a z toho náhradní doba pojištění u mě činila 8,34roků (studium SŠ + VŠ a zákl.vojen.služba). Aktuálně uvažuji odejít do předčasného důchodu v den mých 60.narozenin, tedy k 18.6.2018. Mám velkou prosbu o zpracování Vašich odpovědí na moje následující tři otázky: 1.OTÁZKA = Splním v den mých 60.narozenin, tedy k 18.6.2018 předepsané zákonné podmínky k uvažovanému odchodu do předčasného důchodu? 2.OTÁZKA = Pro stanovení výše důchodu se doba evidence na úřadu práce hodnotí do celkové doby pojištění v rozsahu 80 % . Chtěl bych, aby tato doba byla započtena v rozsahu 100% a tak prosím o radu v jakém termínu si mohu formou dobrovolného důchodového pojištění sám doplatit chybějících nehodnocených 20 %? 3.OTÁZKA = Od 1.6.2014 mám v rámci mojí evidence na úřadu práce jako nekolidující zaměstnání uzavřenou dohodu o provedení práce (4.200,-Kč/měsíc). Proto jsem doposavad nepobíral podporu v nezaměstnanosti. Aktuálně uvažuji být stále v režimu nekolidujícího zaměstnání až do mých 60.narozenin, tedy k 18.6.2018. Jak se mi v tomto případě bude do celkové doby pojištění, pro stanovení výše důchodu, hodnotit moje evidence na úřadu práce, pokud takto proběhne v období od 1.6.2014 do 18.6.2018? Děkuji předem za Vaši ochotu a vstřícnost při zpracování odpovědí na moje tři výše uvedené otázky. Petr


odpovídal(a): Elena

Snížený důchodový věk

Dobrý den.Prosím o informaci,sloužil jsem 10 let u ozbrojených složek i v zahraníčí,odečítá se nějaká doba pro odchod do důchodu.děkuji a přeji příjemný den.


odpovídal(a): Elena

Důchodový věk

Dobrý den, moje manželka se narodila 7.5.1959 a vychovala 2 děti. Od 18 let pracuje (krom mateřské). Zaměstnána byla do 16.1.2013. Od 17.1.2013 je do současné doby vedna na ÚP jako nezaměstnaná. Kdy bude mít nárok na odchod do starobní penze a to i za situace, že do té doby nesežene práci? Případně, kdy by mohla odejít do předčasné penze. Kolik odpracovaných let bude mít započítáno i za situace, že se jí nepodaří najít práci do doby vzniku nároku na penzi. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Nárok na důchod

Dobrý den chtěl bych se zeptat na jednu otázku pišu za babičku moje babička má 62 let vychované jedno dítě a +- 20 let odpracovaných má právo dostat starobní důchod? Děkuji za odpověď. Kuba


odpovídal(a): Elena

Odchod do důchodu

Dobrý den, mám dotaz ohledně odchodu do důchodu. V minulém roce jsem požádala o uznání výchovy vnučky a současně o případné odstranění tvrdosti zákona, v případě, že v prvním řízení mně nebude vyhověno. K datu podání žádosti mně ČSSZ v osobním listě spočetla celkovou dobu pojištění po snížení náhrad. dob 40 roků a 210 dnů. 25.2. letošního roku rozhodnutím ministryně byla odstraněna tvrdost zákona s tím, že mně důchod bude přiznán k 27.8.2014. Můj dotaz zní, zda jít do důchodu v r. 2014 a přesně kdy, protože dle mého výpočtu 27.8.2014 bude doba pojištění pouze 40 let a 357 dnů. Tedy posunout odchod o 8 dnů na 4.9.2014 a nebo odejít k 1.1.2015, protože osobní vyměřovací základ důchodu po předběžném propočtu je více jak 30 tisíc a počítat ještě s jeho navýšením o 1,5% za další odpracované čtvrtletí ? Děkuji za odpověď Eva


odpovídal(a): Elena

Výchova dětí a starobní důchod

Dobrý den. Jsem ročník 1957 narozena v březnu. Měla jsem tři děti (dvě dcery a syna)Dcery jsou žijící a mají své děti.Syn zemřel týden před svými 6 narozeninami. O všechny děti jsem řádně pečovala. Otázka je, kdy (měsíc a rok) mohu žádat o řádný starobní důchod? Budou se mě počítat všechny děti? Dobu důchodového pojištění mám splněnou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu - horník

Dobrý den, chci se zeptat v kolika letech mám nárok na důchod a zdali mohu jít i do předčasného důchodu.Jsem ročník 1963,pracoval jsem v hornictví od roku 1982-2000,kdy jsem byl vyřazen po naplnění prašné expozice. děkuji za odpověd


odpovídal(a): Elena

Nejlepší datum odchodu do důchodu

Dobrý den,chtěl bych se prosím zeptat:letos 23.října 2015 odcházím do řádného starobního důchodu,bude mi tento valorizován v lednu 2016?Myslíte,že by bylo výhodnější odejít do důchodu až 23.ledna 2016?V případě,že bych zůstal v pracovním poměru o půl roku déle,lze požádat o důchod zpětně ke 23.10.2015.Bude mi tento důchod za šest měsíců vyplacen i s lednovou valorizací?Děkuji za radu při mém rozhodování.S pozdravem Novák.



odpovídal(a): Elena

Výpočet odchodu do důchodu

Dobrý den, zajímá mě, jak se počítají roky do důchodu. Jsem naroz. 30.5.1956 a nárok na důchod (1 dítě) mi vznikne 30.1.2018. Střední školu jsem ukončila v červnu 1976 (bylo mi cca 20 let) a do práce jsem nastoupila 1.9.1976. Počítají se odpracovaná léta od začátku pracovního poměru 1.9.76 anebo od mých 18 let, což bylo 30.5.1974 ? Ráda bych si orientačně spočetla na nějaké kalkulačce orientační výši důchodu, ale nevím právě od kdy se počítají odpracovaná léta. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

předčasný důchod

Dobrý den V březnu 2015 mi bude 59 let.V březnu 2011 jsem ukončil poslední pracovní poměr a dostal invalidní důchod 2 stupně.Jelikož jsem jen vyučen a rukama nejsem schopen pracovat(i jiné),nesehnal jsem doposud žádné pracovní místo.Dotazy mám.-Jak mě ovlivní důchod tato nezaměstnanost(slyšel jsem,že úřad práce za mě platí nejnižší zdravotní a sociální a proto i v důchodu budu mít málo.).A jak by to bylo s mým předčasným odchodem do důchodu po stránce finanční,jelikož se stále zvyšuje potřebný počet odpracovaných let.Předpokládám,že už práci neseženu.Děkuji za radu a informace. S pozdravem.Lubomír


odpovídal(a): Elena

služební zákon a odchod do důchodu

Dobrý den, chci se zeptat na situaci pracujícího důchodce ve státní správě, kterému je dnes 74 let. Podle zákona o státní službě mu bude pracovní poměr ukončen k jakému datu? Již od 1.1. 2016 nebo až k 31.12.2016? Nebo se mýlím a jedná se o jiné datum? Děkuji za odpověď, Urbanová


odpovídal(a): Elena

studium a zaměstnání

Dobrý den, jsem ročník 1951 a chystám se k odchodu do důchodu. Vím, že v případě studia po 18. roce se započítává doba jen z 80%. Během studia jsem měl několik měsíčních brigád, které jsou zapsané i na vyžádaném Informativním osobním listu důchodového pojištění od ČSSZ jako "zaměstnání". Jak se tyto dny započítají do odpracované doby ? Je brána jen doba studia z 80% nebo jsou tyto dny plně započítány a o ně snížen počet dnů studia ? Děkuji za odpověď Novotný


odpovídal(a): Elena

snížený důchodový věk

V roce 1977 jsem začal studovat na Vojenské vysoké škole ve Vyškově. První dva roky jsem to měl jako vojenskou základní službu poté až do roku 1995 jsem sloužil jako voják z povolání v kategorii I. V kolika letech mohu odejít do důchodu?


odpovídal(a): Elena

předčasný důchod

Dobrý den, jsem narozen 29.3.1952 a do řádného důchodu bych měl odejít 29.1.1915. Chci se zeptat , zda by pro mne nebylo výhodnější odejít o 3 měsíce dříve do předčasného důchodu, z důvodu valorizace , která bude začátkem roku 2015 . Děkuji Josef


odpovídal(a): Elena

Snížený důchodový věk

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: můj manžel pracoval v roce 1977 jako horník, pak odešěl na vojnu do roku 1980.Po VS se vrátil zpět na šachtu jako horník. Počítá se tato vojna do odpracované doby pro předčasný starobní důchod se změkčením zákona? Chtěl by odejít do důchodu v 57 letech. Jako horník pracoval od 1.8.1977 do 28.2.1991. Narozen v roce 1957. Moc děkuji za odpověď JB


odpovídal(a): Elena

Snížený důchodový věk

Dobrý den, mám odpracováno v I.kategorii funkcí přesně 13 let, od 30.8.1973 -31.8.1986 voják z povol. Jinak jsem od vyučení byl zaměstnán bez jediné přestávky. Mám nárok na dřívější odchod do důchodu? Děkuji za odpověď. A.H. Slaný


odpovídal(a): Elena

Výpověď před důchodem

Dobrý den, předčasný odchod do důchodu. Narodila jsem se 14.4.1956 Zdena Hrbáčková a mám dvě děti. Od 1.1.2015 má dojít v mém zaměstnání ke snižení stavu pracovníků pravděpodobně se propuštění ze zaměstnání také dotkne mne. Mám dotaz co mám udělat aby to bylo pro mne dobře a nepřišla o zkracení důchodu. Děkuji za informaci Zdena Hrbáčková


odpovídal(a): Elena

Snížený důchodový věk

Dobrý den, k 9.1.2014 mám možnost odejít do předčasného hornického důchodu. Rozhodl jsem této možnosti využít a podám si žádost k výše uvedenému datu (9.1.). Pobírám částečný invalidní důchod a chtěl jsem vědět jaké změny kvůli tomuto důchodu nastanou. Samozřejmě vím, že mi tento důchod vezmou, ale chtěl bych vědět jaké finanční změny pro mě nastanou? Bude mi od 9.1. do přiznání důchodu částka starobního důchodu zpětně vyplacena? Děkuji za odpověď, Josef