FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Termín odchodu do důchodu

Dobrý den, nerozumím Vaší odpovědi. Když jsem se narodila 31.12.1953 a mám 3 děti, tak mám přece nárok na důchod v roce 2011 a ne jak jste mi napsal, až v roce 2014. Chtěla jsem se zeptat, zda můžu jít do důchodu již od 31.12.2011 a ne až od 1.1. 2012, kdy bude další důchodová reforma. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Více důchodů

Narodila jsme se v Ceskoslovensku (19-03-1960).V letech 1974-1980 a 1980-85 jsem studovala,v letech 1987-89 jsem pracovala jako ucitelka na zakladni skole.Moje dve deti se narodily v roce 1984 a 1988. Od roku 1990 ziju v Nizozemi. Mam ceske statni obcanstvi. Mam narok na ceskou penzi? Pokud ano, kdy a jak si musim o penzi zazadat? Dekuji predem. S pozdravem,



odpovídal(a): Redakce

Zodpovězení dotazu

Dobrý den,jak mám najít odpověď na svůj dotaz,který byl zodpovězen a zařazen jako diskrétní.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zvýšení důchodového věku

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na svůj důchodový věk. Jsem narozena v 6.2.1956, vychovala jsem 2 děti, doba pojištění k dnešnímu dni 36 roků. Můj důchodový věk bude 60+4 měsíce tj. 6.6.2016 a nebo se po r. 2012 navýší? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Důchod a práce

Dobrý den, narodila jsem se 31.12.1953 a mám 3 děti. Chtěla bych se zeptat, zda bych mohla odejít do starobního důchodu od 31.12.2011 (abych se vyhnula další důchodové reformě), aniž by to bylo posuzováno jako odchod do předčasného důchodu, jelikož ještě několik měsíců v roce 2012 budu pracovat. Děkuji Vám za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Invalidní důchod na starobní důchod

Dobrý den,jsem muž nar.18.3.1951 a v současnosti pobírám inv.důchod I.stupně.Pokud půjdu do předčasného star. důchodu a ten bude nižší než současný inv.důchod I.stupně,zůstane mi souč. důchod až do 65ti let ve stejné výši a pak se změní na starobní ve stejné výši?Pokud půjdu do star.důchodu v řádném termínu tj.18.11.2013 a vypočtený sterobní důchod bude nižší než současný inv.I.st. jaký důchod mi bude náležet?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk

Dobrý večer, jako první bych chtěla poděkovat za odpověď mého prvního dotazu. Jsem nar.31.10.1955, mám odpracovaných 40let a vychovala jsem 3 děti. Napsal jste mi, že nárok na řádný starobní důchod je dovršením 58l+8měs. Nyní 1.10.2011 vyšla nová důchodová reforma, kde se píše, že žena nar.1955 má nárok na důchod až v 60letech a počet dětí se už nezapočítává (už jen 2děti). Je to pravda nebo se to vztahuje až od roku 1956. Můj dotaz zní, jaký je tedy datum mého odchodu do důchodu. Moc Vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Doba pojištění

Dobrý den mám Informativní os.list důchodového pojištění a nevím jak si mám spočítat dny do důchodu,protože jsem byl veden na Úřadu práce před dovršením 55 let a po 55 letech,měl jsem v té době i dávky nemoc.pojištění v OL -100 dnů, a ještě i dohodu o pracovní činnosti-151 dnů.Co a kolik dnů se mi počítá do odpracovaných dnů.Celkem jsem byl na Úřadu práce 4 roky.Předem dík.Robert


odpovídal(a): Redakce

Náhradní doba pojištění péče o bezmocnou osobu

Dobrý den, mám dvě děti, a do starobního důchodu mám jít 23.12.2013.Od roku 2006 pečuji o osobu blízkou ve III, stupni závislosti, a nevím, jakým způsobem se tato doba započítává do výpočtu důchodu?byla jsem zaměstnaná od 1.9. 1969 do 2.10.2005. Také zvažuji, zda není vhodné jít do předčasného důchodu? Děkuji za odpověď...


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod a dohoda o provedení práce

Dobrý den, mám dotaz, zda při přivýdělku k předčasnému starobnímu důchodu na dohodu o provedení práce je nějaký postih při překročení limitu 150 hodin za rok. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Obnova vdovského důchodu

Dobrý den. Mé datum narození 9.4.1957. Ovdověla jsem 10.5.2011. Jsem bezdětná a nebudu se již starat o rodiče. Až doberu roční vdovský důchod, budu mít nárok na jeho obnovu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Náhradní doba pojištění

Narodila jsem se 6.3.1955 a do starobního důchodu bych měla zřejmě odejít 6.3.2015(2 děti). V letošním roce jsem ovdověla a mám ve své péči 36letou mentálně postiženou dceru s psychiatrickou diagnozou, které zároveň dělám opatrovnici.(pobírá II. stupeň příspěvku na péči). Plný pracovní úvazek mě a péče o dceru mě velmi vysiluje, zároveň ale potřebuji každou korunu pro zabezpečení chodu domácnosti. V současné době mám v práci možnost přejít na zkrácený úvazek. Někde jsem se doslechla, že při pokračující péči o dceru mohu mít zbylou dobu do odchodu na důchod započítánu jako náhradní dobu a mohu přitom i pracovat. Je-li tomu tak, ptám se, zda k tomuto postačí zkrácení pracovního úvazku ze 40 na 30hodin týdně? Dále mě zajímá, jak se takzvaná náhradní doba projeví na výši mého budoucího důchodu? Bude vyměřený důchod stejný, jako bych celou dobu plně odpracovala nebo spíš nižší? A jak budu tu náhradní dobu prokazovat? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Žádost o zvýšení důchodu

Pobírám od roku 2008 starobní důchod a od června 2010 do konce roku 2010 a dále od ledna 2011 do konce roku 2011 pracuji na poloviční úvazek. Mám nárok na přepočítání důchodu a za jak dlouho? Čím se řídí toto přepočítání výše důchodu?


odpovídal(a): Redakce

Podnikání a předčasný důchod

Dobrý den. Mám na Vás dotaz ohledně předčasného důchodu. Do řádného důchodu mám jít 6.1.2013.Jsem žena narozena 6.9.1953, mám 2 děti. Nyní zvažuji, zda si mám požádat o předčasný důchod ještě nyní v měsíci září( před změnami) s tím, že bych si chtěla nechat vyplácet důchod až od ledna či února roku 2012 nebo si mám zažádat o předčasný důchod až v roce 2012 - začátkem dubna - po daňovém přiznání za rok 2011? Jsem totiž OSVČ od roku 1998 a Odvody na sociální a zdravotní pojištění jsem neplatila úplně nejmenší. Dále jsem se chtěla zeptat, když bych pak chtěla při pobírání předčasného důchodu dále podnikat ( být stále OSVČ), co znamená, že si mohu vydělat 59 373,- Kč.( za rok 2011) To je částka - příjem za rok , nebo je to částka příjem mínus výdaje a pak násobeno pro OSSZ koeficientem 0,5 , tj. tzv. vyměřovací základ? Děkuji moc za odpovědi a jsem s pozdravem. M. Horská


odpovídal(a): Redakce

Kdy odejít do předčasného důchodu

Dobrý den, do starobního důchodu mám jít 30.5.2014 /jsem ročník 1953, jedno dítě, přehled do pojištění mám nepřetržitě od 1.9. 1975 do 30.6.2011 dle IOLDP. Od 1.7.2011 jsem na úřadu práce. Zajímalo by mne zda jít do předč. důch.ještě letos k 29.9.2O11 nebo 31.12.2O11.Chtěla bych vědět jestli pozdější odchod do důchodu v roce 2012 k 30.6. nebude pro mne výhodnější. Osobní výměř. základ mám 27.356, Kč.Děkuji za odpověď a přejí hezký den Budzinská


odpovídal(a): Redakce

Kdy odejít do důchodu

Dobrý den Prosím o radu.Jsem cizí statní příslušník,narozen v České Republice /polské občanství /.Narozen 14.8.1949. Základní školu jsem absolvoval v ČR a v roce 1963 - 1967 jsem nastoupil na střední školu do Polska kterou jsem ukončil maturitou. Pak jsem absolvoval dvouleté nadstavbové studium, které bylo řádně ukončeno v roce 1969. Dne 8.8.1969 jsem nastoupil do zaměstnání v ČR, kde jsem nepřetržitě pracoval .Důchod by měl vzniknout dne 14.12.2011. Po celou dobu bydlím trvalé v ČR - od narozeni. Kolik mi bude započtěno let pojištění, a nebylo by lepší ukončit pracovní poměr 31.12.2011? Výpočtový zaklad činí 13 040 Vyloučená doba 73 Děkují za informace


odpovídal(a): Redakce

Děti a nižší důchodový věk pro muže

Dobrý den, mám dotaz ohledně ovlivnění termínu možného odchodu do důchodu, vzhledem k počtu vychovaných dětí.Od r. 1990 žiji s druhem ve spol. domácnosti.Jemu byly po rozvodu svěřeny do péče 3 děti, tehdy 2, 6 a 11 let, já měla v péči 2 své 11 a 12 let. Vychovali jsme je společně, všech 5.Manželé nejsme, žijeme stále jako druh a družka. Já nar.1959 muž 1955. Chci se zeptat, dá -li se počet vychovaných dětí zohlednit u muže, při odchodu do důch.? Případně dá-li se započítat ženě výchova dětí, které neporodila, ale až do jejich dospělosti a samostatnosti o ně ve spol. domácnosti pečovala. Mužova dcerka (nejstarší) studovala do 19 let, syn do 18 let a nejmladší do 19 let. Společnou domácnost je možno doložit doklady ze sociálky a soudu, nebot vlastní matka se o děti nezajímala, nestýkala se s nimi a dlužíla výživné, já jsem všude uvedena jako družka o děti pečující, i děti mne představují jako svou matku. Již 14 let jsem v ČID, pracuji na zkr. úvazek a vzhledem k zdr. stavu bych uvítala možnost odejít do důch. dříve, pokud tuto možnost nemůže využít muž sám, když měl děti v péči.Taky by to uvítal, nebot od vyučení těžce fyzicky pracuje. V žádné tabulce jsem bohužel nenašla bere-li se ohled na počet dětí u mužů. Děkuji předem za Vaši odpověd¨, na můj poněkud delší a složitý dotaz a jsem s pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Dopočet u důchodu

Dobrý den, nárok na SD MI VZNIKÁ 9.2.2014.Pobírám částečný invalidní důchod I. stupně. (DMO). Potřebovala bych informaci, zda výpočet důchodu jak starobního, ale hlavně předčasného probíhá stejně jako u normálního výpočtu nebo je jiný. A jestli není u předčasného důchodu následně při dovršení starobního důchodu dopočet - přepočet při pobírání částečné ivalidity? Děkuji a jsem s pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu v září nebo říjnu

Přeji dobrý den.Měl bych dotaz na odchod do předčasného důchodu,nar.16.10.1951 odpracovano 44 let.Jeli pro mne vyhodnější odchod letos v září před reformou nebo v řijnu po reformě.Prosím jeli to možné o konkrétní datum v září nebo řijnu.Děkuji Buštík.


odpovídal(a): Redakce

Základní výměra důchodu

Dobrý den ! Potřeboval bych vysvětlit jednu nesrovnalost. V jednom článku píšete, že základní výměra důchodu bude příští rok 2280 Kč, v jiném článku píšete, že se základní výměra důchodu vypočítá jako 9 % z průměrné mzdy. Přitom výše průměrné mzdy má být vydána až 30.9. Prosím o vysvětlení. Děkuji