FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Vyřízení důchodu

Co znamená když mám 11 jistin? Za jak dlouho mi vypočítají důchod,kdy mi přijde oznámení o výpočtu.Zažádala jsem si v polovině srpna letošního roku.Děkuji Gebertová


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu 2012 nebo 2013

Dobrý den jsem narozena 30.9.1953 a odchod do důchodu mi vzniká 31.1.2013 mám 2 děti. Chtěla jsem se zeptat jestli je pro mě výhodnější jít do důchodu někde koncem roku 2012 nebo až v určeném čase na začátku roku 2013.Odpracováno budu mít 44 roků. děkuji



odpovídal(a): Redakce

Evidence na ÚP a důchod

Přeji dobrý den, ráda bych si prostřednictvím Vašich stránek ujasnila tuto věc. Moje maminka (ročník 1958) je v současné chvíli OSVČ. Jelikož její podnikání již delší dobu není rentabilní, rozhoduje se, že svou živnost ukončí. Do důchodu jí ale ještě chybí několik let - podle nových pravidel má na něj nárok až v 61 letech. Pokud by nesehnala jiné zaměstnání, musela by se registrovat na úřadu práce. Jak se doba registrace na ÚP projeví v jejím nároku na důchod a z čeho se důchod za tuto dobu počítá - myslím, jaký je vyměřovací základ (průměrná mzda? nebo jiný ukazatel?) Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Předčasné zrušení penzijního připojištění

Dobrý den, dovoluji se Vás zeptat na tento dotaz. Minulý rok tj. 2010 v červenci jsem uzavřel penzijní připojištění s vkladem 100 000 Kč a nyní chci to pojištění zrušit. Ptám se, příjdu tak i o připsané úroky z této částky oněch 100 000 Kč? Nebo příjdu jen o státní podporu, pokud PP ukončím předčasně? Děkuji Vám za odpověď. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod a podnikání

Pěkný den, v lednu 2011 jsem nastoupil do předčasného starobního důchodu, řádný důchod by mi byl přiznán 12.2.2011. Při předčasném důchodu si přivydělávám jako OSVČ a vím, že za rok 2011 nesmím mít větší zisk jako 59 374 Kč, aby mi nezanikl nárok na předčasný důchod. Zároveň letos chci vyřadit automobil z majetku firmy prodejem za odhadní cenu soudního znalce. Za prodej auta, na kterém jsou již za rok 2010 odpisy ukončené, předpokládám částku 140 000,-Kč. Poraďte prosím: 1.Do kdy budu považován jako „předčasný starobní důchodce“. Je to do konce roku 2011 ? 2.Za rok 2011 mám z podnikání malé příjmy, malé výdaje. Prodejem automobilu se mi příjmy ( zisk ) zvětší na tolik, že přesáhnu částku 59 374,- Kč. Zanikne mi v tom případě nárok na předčasný důchod ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Práce v kategorii I.A

Dobrý den, děkuji za předchozí odpověď. Jestli ještě mohu jeden dotaz? Podmínku 9,5 let v kategorii I.AA pro odchod do důchodu v 56 letech jsem splnil. Žádost mi byla zamítnuta z důvodu nesplnění podmínky z důvodu neprokázání trvání zaměstnání v kategorii I.AA k 31.12. 1992. Prosím o sdělení zda se na mne vztahuje toto nařízení vlády 363/2009 a předpis 235/1992. Tyto předpisy změkčují tvrdost zákona § 29,§ 74 zákona 155/1995. Děkuji s pozdravem Václav M.


odpovídal(a): Redakce

Podání námitek

Dobrý den, 27.7.2011 jsem požádal o starobní důchod. Žádost mi byla zamítnuta pro nesplnění ustanovení § 29, § 74 zákona 155/1995 Sb. Od 2.8.1973 do 31.12.1985 mám odpracováno 3498 dnů v kategorii 1 AA v uranových dolech. V osobním listu zapsané jako uran-55., dále od 1.1.1986 do 31.12. 1988 mám odpracováno celkem 1522 dnů v kategorii 1A ,uran-55, rovněž v uranových dolech. V rozhodnutí a odůvodnění mi ČSSZ mi sdělila že, nárok na starobní důchod v 56 letech má pojištěnec nárok jestliže byl zaměstnán 9,5 roků v I.AA praconí kategorii v uranových dolech. Což splňuji. Podle prokázaných podkladů jsem v první kategorii I.AA v uranových získal 3498 dnů pojištění, tj. 9 roků 213 dnů, tedy více jak 9,5 roků. A dále mám prokázáno 1522 dnů v kategorii IA uran. Zádost byla zamítnuta s odůvodněním že, nebylo prokázáno zaměstnání v pracovní kategorii I.AA k 31.12.1992. Domnívám se že, v tomto případě mělo být uplatněno nařízení vlády 363 ze dne 5. října 2009, § 1. A doba udchodu do důchodu podle předpisu 235/1992. V těchto nařízeních se nerozlišuje kategorie IAA a IA, ale je tam napsáno pouze dnů v uranových dolech. Je tedy možné tyto dny slučovat? Hodlám proti rozhodnutí vznést námitku. Prosím o zdělení, zda se na mne vtahují uvedená nařízení a předpis. Případně jaké předpisy bych mohl v námitce použít a zda tedy mám k 56 ruku nárok na starobní důchod.Datum mého narození je 20.11.1953. Děkuji s pozdravem Václav M.


odpovídal(a): Redakce

Souběh důchodů

dobrý den, pobírám vdovský důchod (již obnovený) od listopadu r. 2010 - procentní výměra činí 4 780,- , základni výměna činí 2 170,- , celkem důchod činí 6 950,- Kč. Do starobního důchodu půjdu v listopadu 2014 a vím, že tento vdovský důchod bude přepočítán - půjde o souběh dvou důchodů, ale nemůžu nikde najít kolik z tohoto vdovského důchodu mi bude vypláceno v mém starobním důchodu (samozřejmě jen z procentní výměry - základní výměra se tam nezapočítává - tu budu mít vyplácenou u mého starobního důchodu). děkuji za odpověď. Zdena


odpovídal(a): Redakce

Emigrace a důchod

dobrý den, má přítelkyně emigrovala v roce 1972, dodnes žije v EU. Dříve v Belgii a nyní ve Španělsku. Moc neumíme rozklíčovat odpověď ČSSZ, poté co požádala o přiznání důchodu.Narozená je v roce 1945. Odpracováno a započteno dle osobního listu 20 roků a 110 dnů, naposledy pracovala do konce roku 2000. Je jasné, že se jedná o nárok dle §29, odst. 2 písm.b)zákona č. 155/1995 Sb. ČSSZ používá pro výpočet termínu nároku muže nar. 1945 a k tomu 5 let, proč ne ženu? Důchod jí zatím nebyl přiznán.Nárok jí vzniká až v lednu 2012. Penze jí bude vyplácena až od tohoto data, nebo má nárok na část se zpětnou platností poté, co dovršila 65 let? Děkuji za odpověď Podlipná


odpovídal(a): Redakce

Jak doložit chybějící dobu pojištění

Dobrý den, nepodařilo se mi zjistit, jak se dokládá výše příjmu v rozhodném období, pokud sice existuje potvrzení o odpracované době, avšak nedochovaly se mzdové listy Podnik je již 20 let v likvidaci- nyní aktuálně bez likvidátora. Původní zřizovatel neřeší. Dotaz č. 1 - jak se na tuto dobu nahlíží (započtená - vyloučená)? Dotaz č. 2 - lze mzdové listy něčím nahradit - čestné prohlášení - svědectví? Jedná se o 3 roky, což není málo. ČSSZ neodpověděla na dotaz, jaký právní předpis tuto situaci řeší. Děkuji předem L.A.



odpovídal(a): Redakce

Důchod v roce 2011 nebo 2012

Dobrý den,11.10.jsem se Vás ptala na odchod do důch.Viz níže. Doplňuji údaje.Os.vyměř.zákl.v r.2011 26862 Kč/důch.asi 11775 Kč/vyměř.zákl.v r.2011 bude asi 255 tisíc. Výhodnější bude odchod do důch. v r. 2011 nebo 2012? Děkuji za odpověď. Jaroslava Otázka: Dobrý den, 16.11.2011 budu mít 59 let a mohu nastoupit do star.důchodu. Co bude pro mě výhodnější? Nastoupit do SD 16.11.2011 nebo 16.1.2012? Pokud bych nastoupila až 16.1.2012 lze požádat o výplatu důchodu i za období od 17.11.2011? Děkuji za odpověď. Jaroslava Odpověď: Dobrý den, neznám Vaše příjmy, ale pro většinu občanů (i s mírně nadpůrměrnými příjmy) bude výhodnější odchod do důchodu ještě v roce 2011. Důchod přiznaný v roce 2011 se Vám od lednové splátky důchodu v roce 2012 zvýší o valorizaci. Procentní část důchodu se Vám zvýší o 1,6 % a základní výměra důchodu se Vám zvýší o 40 Kč. Důchod Vám bude vyplácen ode dne přiznání důchodu. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Kategorii II a výpočet důchodu

Dobrý den, v letech 1975 až 1983 jsem pracovala jako zvuková technička v Českém rozhlase. V zápočtu let mám v tomto období jen u několika měsíců přiznanou II. kategorii. Můžete mně vysvětlit, zda II, kategorie má na něco vliv a pokud ano, tak proč to není u celé doby. Byla to po celou dobu stejná práce ve zvukové výrobě.Předpokládám, že v případě pokud by nárok byl, tak ještě není pozdě na přepočítání a doplatek, Jsem teprve třetí rok v důchodu.Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Doplatek důchodu

Děkuji za odpověď již obdrženou a předem za příští - doplňující na můj dotaz ohledně odstranění tvrdosti zákona při dodatečném zápočtu péče o os.blízkou. ČSSZ vyhověla žádosti a přepočetla důchod, v odůvodnění se však uvádí: Starobní důchod lze zvýšit nejdříve od splátky splatné v následujícím měsíci po doručení žádosti..." Doplatek důchodu byl již také vyčíslen jen za poslední 2 měsíce a poukázán jako záloha. Lze tomu rozumět tak, že je to pouze záloha na doplatek, nebo jde o konečné vyúčtování? Díky za odpověď na email.


odpovídal(a): Redakce

Zkrácený úvazek a výpočet důchodu

Narodila jsem se v únoru 1956, mám dvě děti,měla bych jít do důchodu v 60 letech + 4 měsíce.Jak moc by ovlivnilo výši důchodu,kdybych pracovala od září 2012 na snížený úvazek?Děkuji, D.V.


odpovídal(a): Redakce

Podmínky pro přiznání starobního důchodu

Dobrý den, mám dotaz ohledně odchodu do důchodu. Moje máma se narodila v roce 1955 a vychovala 2 děti od 15 let pracovala až do roku 1995, kdy ukončila pracovní poměr v důsledku úrazu páteře. Od roku 1997 jí byl přidělen částečný invalidní důchod, po reformě přiřazen do kategire 1. stupeň trvající dodnes. Potřebovala bych zjistit, od jakého věku má nárok na starobní důchod. Je stále vedená na pracovním úřadě a bylo jí sděleno, že na důchod po reformě nemá odpracované roky (25 let 195 dní odpracováno). Prosím o odpověď. Děkuji Jaroslava Večeřová


odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk

Dobry den,narodil jsem se 3.12.1953,podle osobniho listu duchodoveho pojisteni mam zaregistrovano 124 dni do 18 let v I. kat.+ 4106 dni zamestnani v I.kat.celkove mam odpracovano 31 rokua 335 dnu v Ceske republice + nekolik let v zahranici kde pracuji do dnes. Muj dotaz zni:jaky mam narok na snížení věkové hranice pro vznik nároku na starobní důchod. Predem Vam dekuji za brzkou odpoved. S pozdravem Kolaja V.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet důchodu

Dobrý den,jsem ročník 1953,VŠ s 2 dětmi. V letech 1984-1989 jsem pobývala s manželem na obchodním oddělení v zahraničí, sama jsem pak v roce 1988 a 1989 pracovala jako sekretářka na zastupitelském úřadě.V informativním osobním listě důch.pojštění mi za tuto dobu nebyl veden žádný příjem.Vyžádala jsem si z Ministerstva zahr.věcí potvrzení o příjmu,přišlo mi potvrzení na velmi malý příjem v Kč (zřejmě část,která se pobírala v ČR z důvodu placení nájmu....). Brala jsem však i plat v USD.Spadá i příjem v USD do důchodového pojištění a kde bych si měla o něj požádat? Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Žádost o zmírnění tvrdosti

Dobrý den, podávali jsme žádost o zmírnění tvrdosti zákona (opožděný zápočet péče o osobu blízkou)a dodatečný přepočet důchodu. Pokud bude vyhověno, důchod se zvýší a doplatí zpětně od začátku nebo až od data podání či obdržení žádosti ČSSZ? Díky za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod nebo evidence na ÚP

Dobrý den, myslíte si že i nadálele bude pro mne výhodnější jít v lednu 2012 na ÚP? Jsem žena, 3 děti, r.1955. Do starob. důchodu mi chybí 2 roky. Pracovní smlouvu mám do 31.12.2011. Mám obavu, abych nemusela chodit za dva měsíce po zaregistrování na ÚP v oranžové vestě po městě. ( Úřad prace /11 měsíců/ jste mi doporučil myslím někdy v srpnu 2011 ) Děkuji J.


odpovídal(a): Redakce

Studium a započítání do doby pojištění

Prosím Vás, jsem ročník 1956, 3 děti. Do školy jsem nastoupila v 5 a půl letech , ve 14 a půl jsem skončila ZŠ. pak 2 roky učňovská škola. TEDY V 16 A PŮL LETECH JSEM BYLA VYUČENA , TUDÍŽ I NASTOUPILA DO PRÁCE. Nyní jsem se dozvěděla , že práce do 18 let věku se do roků na důchod nepočítá. Je to pravda?TAK TO BYCH MUSELA PODAT STÍŽNOST , to si stát nesmí dovolit. Prosím o odpověd´, děkuji..



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.