FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Zpětná žádost o důchod

Jsem OSVČ, přestože mi PSSZ vypočetla, že odchod do předčasného důchodu před datem 29.9.11 by pro mně znamenal cca 80 kč měsíčně více, než pozdější odchod po předčasného důchodu po tomto datu, rozhodla jsem se nežádat, protože pro měsíce duben až srpen mi vadí omezení výdelku. Nyní vážně onemosněl člen rodiny, potřebuji věnovat více času o péči o něj, čímž se moje výdělečné možnosti snižují. Mohu si o výpočet s platností od 29.9. zažádat zpětně? Alena Radová


odpovídal(a): Redakce

Krácení předčasného důchodu

Dobrý den . Chtěla bych se poradit o předčasném starobním důchodu . V tomto roce jsem přišla o zaměstnání ,jsem vedena na ÚP , jsem narozena 28.10.1955 , takže bych měla nastoupit do starobního důchodu 28.6.2014. Jenže pro mě už ne ni v mém věku lehké sehnat nové zaměstnání(dnes hledají mladé a zdravé lidi) . A můj zdravotní stav ne ni 100% , jsem po operaci kolena a po úrazu kotníku . A tak jsem se chtěla zeptat , kdybych chtěla nastoupit do předčasného důchodu už letos , o kolik peněz bych přišla ? Každá koruna už je mi drahá , manžel pracuje sám , a zbývá nám ještě 10let splácet hypotéku na dům . Když bych nastoupila do důchodu letos , bylo by to po finanční stránce hodně znát ?? A nebo , jestli nastoupit až ty dva roky předem do důchodu ... Děkuji za odpověď a pomoc. S pozdravem vera55 PS - prosím o zaslání rady od vás na můj email cernavera55@seznam.cz



odpovídal(a): Redakce

Změna termínu odchodu do důchodu

Dobrý den, matka podala žádost o předčasný starobní důchod k prosinci roku 2011. Další varianta byl únor 2012, kdy ji byl vyměřen důchod o 30,- Kč vyšší. Přesto se rozhodla odejít již ke konci roku. Odchod nahlásila v zaměstnání a zaměstnavatel zaslal na OSSZ i potřebné doklady k vyřízení a přiznání důchodu. Nyní nám to ovšem přijde škoda. Je možné žádost tzv. posunout? Jak by se postupovalo s OSSZ. A především v zaměstnání, kde vidím komplikaci: po nahlášení již počítají s ukončením PP a tím pádem oslovili novou pracovní sílu, jež by měla od 2.1.2012 nastoupit. Má matka právo změnit názor, odchod do důchodu v prosinci zrušit a posunout ho na únor? Nebo naopak má zaměstnavatel právo, když už jednou oznámila odchod do předčasného důchodu trvat na odchodu? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Obnova vdovského důchodu

Dobrý den, prosím Vás o radu. 12. listopadu 2010 zemřel táta, od té doby vznikl mamce (4.8.1957) nárok na vdovský důchod, který pobírala do října roku 2011. Chtěla bych se zeptat, jestli bude mít nárok na obnovu vdovského důchodu a co proto musíme udělat. Děkuji Alena J.


odpovídal(a): Redakce

Nízká doba pojištění

CHCI SE JEN ZEPTAT, KDYŽ BUDU POJIŠTĚNÁ POUZE 25 LET A NE 35, JAK SE MI BUDE POČÍTAT DUCHOD,PROTOŽE JSEM BYLA DLOUHO S DĚTMI DOMA. A TET SE STARÁM O MAMINKU A TAKÉ NEMÁM NÁROK NA POJIŠTĚNÍ OD STÁTU, PROTOŽE PŘÍSPĚVEK NA PEČI JE JEN 800 KČ.A DO DUCHODU MAM JEŠTĚ 11 LET,BEZ POJIŠTĚNÍ,TAK JAK TO BUDE.DĚKUJI ZA ODPOVĚD.


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod a příjem

Dobrý den, v roce 2012 odcházím do předčasného starobního důchodu. Je možné aby mi firma s.r.o. v mém předčasném důchodu (již nebudu jednatelem, jen společníkem, ukončen zaměstnanecký poměr) vyplácela nerozdělený zisk z minulých let - a to v jaké výši abych neztratil předčasný starobní důchod. Děkuji, Pavlík.


odpovídal(a): Redakce

Vdovský důchod u druha

Má celoživotní druh či družka nárok na vdovský důchd v případě úmrtí jednoho znich? Jaká je výše vdovského důchodu v % z již pobíraného důchodu zemřelého? Je nějakým způsobem časově omezené pobírání vdovského důchodu? (oba dva jsou důchodci)


odpovídal(a): Redakce

Vdovský důchod

Jako býv.policista pobírám výsluhový příspěvek v souběhu se starobním důchodem. I moje manželka již pobírá starobní důchod. Pokud bych zemřel, jak bude vypadat vdovský důchod ? Bude do něj zahrnuta pouze ona polovina mého starobního důchodu nebo i část výsluhového příspěvku ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Důchod ČR a Německo

Dobry den, ziji od roku 1986 ve Spolkove republice Nemecka.Jsem rocnik 1953 a ma 2 deti.Pracovala jsem od roku 1968-1986 mam v tom pripade narok na penzi?


odpovídal(a): Redakce

Česko-slovenský důchod

Dobrý den, . mám dotaz pro výpočet duchodu za práci do r. 1992 pouze podle českých pravidel (nespájet s pravidlami EHS): - která léta slouží pro součet úhrnu RVZ : odpracovaná doba ve dnech (za která léta) ??? Do roku 1992 jsem pracoval v ČR, od roku 1993 v SR. Řádny odchod na duchod 23.4.2006. Celková doba pojištení v ČR 12540 dnu. Od 1.1.1986 do 31.12.1992 zaměstnání, od 1.1.1993 do 31.12.1995 uvedeno SVK-vyloučená doba. Děkuji za odpověď a přejí hezký den. http://kalkulacka . D-starobni- duchod.nasepenize.cz/ el v roce



odpovídal(a): Redakce

Důchod ze dvou zemí

Dobrý den,mám dotaz na penzi vyplácenou částečně z ČR a SR.V případě výpočtu procentní výměry penze v ČR použili k výpočtu i příjmy dosažené v SR,je to správně? Neměla by se doba pojištění mimo ČR považovat za vyloučenou dobu? Dále při výpočtu procentní ale i základní výměry použili podíl doby pojištění v ČR a celkové doby pojištění, co se mi při základní výměře (2170,-)nezdá, je to správné?


odpovídal(a): Redakce

Pojištění v Holandsku

Mimo duchodove pojiseni v Ceske republice (OSVC) jsem byla i pojistena v ramci spolecneho partnerskeho pojiseni v Holandsku u Stichting Pensioenfonds Coopers&Lybrand od r.1997 do r.2002. Zajimalo by mne, zda mam narok na plneni i z tohoto pojisteni a v jake vysi. K 30.9.1951 jsem dovrsila 60 let a tudiz penzijni vek, ale jeste jsem o duchod nepozadala a hodlam jeste pracovat. dekuji za odpoved, Hana Musilova


odpovídal(a): Redakce

Starobní důchodce a výdělek

Dobrý den, kolik si může vydělat starobní důchodce (v důchodu je 7let),pracující jako OSVČ?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odchod do předčasného důchodu

Dobrý den, chci se informovat, zda se může jít do předčasného důchodu o 3 roky dříve. jedná se o moji maminku nar. 19.2.1956, ke kterému dni by měla teda nárok odejít do předčasného důchodu. Děkuji Ryzí


odpovídal(a): Redakce

Obnova vdovského důchodu

Dobrý den. Ctěla bych se zeptat na mojí maminku která ovdověla 04.11.2007 ve věku 46 let. Rok pobírala vdovský duchod.Ctěla bych se informovat zda má maminka nárok na vrácení vdovského duchodu. Děkuji moc za odpověd.Drkulová


odpovídal(a): Redakce

Doba pojištění

Dobrý den, chci se zeptat, co vše a jak se započítává a nezapočítává pro počet odpracovaných let pro důchod, kolik se mu zatím v jeho případě do dnešní doby započetlo? Manžel: 9. 1976 – 6. 1979 učiliště, 7. 1979 - 12. 2007 zaměstnán (v tom 1981-1983 vojna), 1. 2008 (nehoda - nemocenská) - 12. 2008, poté byl propuštěn a nastoupil od 1. 2009 na ÚP až do současnosti, nyní těžce shání práci. Od 7. 2010 ČID. Děkuji za vysvětlení


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobrý den, mám kamaráda, který pracuje jako OSVČ, je mu 58 let, je vdovec a stará se o tři děti, které studují. Kdy má tento muž nárok požádat o důchod? Děkuji za informaci. STSM.


odpovídal(a): Redakce

Vdovský a sirotčí důchod

Jsem ročník 1969, mám 2 děti (jedno zaopatřené nar. 1992 a jedno nezaopatřené nar. 1993) a v září 2011 mi zemřel manžel, nar. 1968 (pobíral částečný invalidní důchod II. stupně). Chtěla bych vědět, jak bude vypočítán můj vdovský a dceřin sirotčí důchod? Manžel pracoval od r. 1985 a až do své smrti platil pojištění, napřed jako zaměstnanec a od r. 1991 jako OSVČ.


odpovídal(a): Redakce

Pracující důchodce

Dobrý den, mám dotaz, jaká je hranice pro pracujícího důchodce, který má přiznaný řádný starobní důchod a pracuje jako zaměstnanec s vysokým platem. Je stanovena nějaká výše příjmu, kdy po jejím překročení by se mu zdaňil důchod. Děkuji za odpověď Lada Kollmannová


odpovídal(a): Redakce

Náhradní doby pojištění

Dobry den mam informativni osobni list duchodoveho pojisteni a nejsem schopen si spocitat kolik mam celkem odpracovanych roku,protoze tam mam i nahradni doby pojisteni v ochranne lhute i z pracovniho uradu pred 55 a po 55 letech.Chci jit predcasne do duchodu o 1080 dnu.Pokud by mi nejake dny schazely do odpracovanych 43 let tak by jsem si je doplatil.Mohl by jsem vam zaslat ten OLDP.Byl jsem i na OSSZ v Ostrave a tam mi to nedokazali vypocitat tu nahradni dobu.Predem dekuji.