FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Výpočet důchodu

Dobrý den, Prosím o informaci jak se vypočítá výše důchodu při pokračování pracovního poměru po vzniku nároku na starobní důchod, ale bez jeho souběžného vyplácení. Jde o případ kdy si pracovník zažádá následně o jeho výplatu spolu s uplatněním nároku na zpětné vyplacení od doby vzniku nároku. Vypočítá se výše k době vzniku nároku nebo k době podání žádosti o výplatu, a to jak u následně vypláceného důchodu tak u zpětně přiznané části? Děkuji za laskavou odpověď, s pozdravem Pavel Binovec


odpovídal(a): Redakce

Důchod z ČR a Rakouska

Dobrý večer. Pracuji 6tým rokem sezónně v Rakousku, vždy cca 4 měsíce v roce. Jsem tam v zaměstnaneckém poměru.Je mi tedy ze mzdy sráženo soc a zdrav pojištění. Zbytek roku v CR podnikám jako OSVČ. Budu mít při odchodu do důchodu nárok i na důchod z Rakouska? Kolik musím mít celkem minimálně odpracovaných dní? Musím se vždy odhlašovat z placení dávek OSSZ a zdrav.pojistění v CR? Děkuji M.D.



odpovídal(a): Redakce

Bezpečnost penzijního připojištění

Dobrý den. Mám již 3 roky smlouvu s Penzijním fondem České spořitelny a zatím jsem byl spokojený. (např. státní příspěvěk a příspěvek od zaměstnavatele). Nedávno byly u nás pracovníci společnosti Victoria Volksbanken pojišťovn a.s. s argumenty, že v současné době jsou jedinám garantem naspořené částky v důchodovém věku, že jejich pojištění má 20 mil. němců, že české penzijní fondy se v příštích letech vytunelují a že zbytečně vyhazujeme peníze, protože nám nedají ani korunu. Nejsem žádný finanční expert a proto se ptám jestli se konkrétně v důchodovém věku po 25-ti letech spoření mohu u Penzijního fondu České spořitelny o svoje peníze bát. Přeji hezký den a předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk

Dobrý den, prosím o informaci kdy mám termín odchodu do důchodu. Jsem narozena v červenci 1954 a mám 3 děti.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pronájem nemovitosti důchodcem

Dobrý den. Chceme si pronejmout od důchodce místnost na podnikání. Musí mít tento důchodce živnostenský list a kolik si může důchodce takto přividělat bez nutnosti podání daňového přiznání? Týká se to roku 2012. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Výpočet důchodu

Dobry den, rad bych se zeptal v roce-96 mi byl priznan ID2stupne CSSZ, pracoval jsem po vyuceni od r.72 do 83 hl.doly,potom emigrace do nemecka,otazka:za jake obdobi(roky) se stanovuje vypocet zakladu a osobni vymer. Dekuji za odpoved Jiri


odpovídal(a): Redakce

Důchod z Rakouska a Česka

Dobrý den, do současné doby mám celkem odpracováno 41 roků. Od roku 1995 jsem však zaměstnána v Rakousku a do konce roku 1994 mám odpracováno v ČR 24 let. Pro výpočet důchodu v ČR se mi započítávají celkem odpracované roky t.j.41 roků a z toho se vypočítá poměrná část odpracovaná v ČR, nebo jen roky odpracované v ČR t.j. 24 roků. Děkuji předem za odpověď Helena Krejsová


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod a výdělečná činnost

Dobrý den,příští rok bych chtěla zažádat o předčasný důchod /o dva roky dříve/.Podnikám jako fyzická osoba a zároveň jsem jednatelka s.r.o. Chtěla jsem se zeptat,zda mohu dále podnikat jako FO a v s.r.o.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nemocenská nebo odchod do důchodu

Dobrý den. Jsem narozená 19.11.1953, do důchodu mám odchod 19.3.2013. Jsem 2 měsíce po operaci páteře, do práce se už necítím. Jsem od srpna 2011 v pracovní neschopnosti. Jak dlouho tam mohu zůstat, jak překlenout finančně dobu do důchodu tak, abych příliš netratila? Napadá mě invalidní důchod, odložený starobní důchod nebo raději předčasný a kdy? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Celoživotní péče o dítě

Zajímalo by mě, když celoživotně pečuji o postiženého syna (nyní již 20 let, je mi 47), jaký budu mít starobní důchod (za platnosti současných podmínek). JInými slovy, "roky" mít budu, ale žádné příjmy. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

5 let v uranových dolech

Mám cca 5 let odpracovaných různě v uranovýh a uhelných dolech. Bude toto zohledněno a budu zvýhodněn při odchodu do důchodu? Je mi 59 let. Děkuji za odpověď. L. Daniš


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod a zisk

Dobrý den. V roce 2012 mám zájem od 1. března jít do předčasného důchodu. Řádný starobní důchod bych měla mít od 1.12. 2012. Pracuji jako OSVČ s nepravidelným příjmem.Např. v lednu budu mít určitě vyšší příjem, v letních měsících téměř žádný. Jaký můžu mít zisk v roce 2012, tak abych slnila podmínky pro předčasný důchod. Zatím jsem počítala daně 40 % paušálem. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk

Doba odchodu do důchodu: Byla jsem vdaná 23 let za muže, který měl soudem svěřenou dceru do výchovy (v době našeho sňatku ji bylo 6 let). Spolu máme 2 syny. Jaká je doba odchodu do důchodu? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Kdy odejít do důchodu

Dobrý den,nar.24.9.1956 a vychovala jsem 2 děti.Od r.1996-PID,1997-ČID,2010-ČID 1.stupně trvale.Zajímalo by mne kdy můžu jít do důchodu aby jsem co nejméně na tom tratila.Mimo PID stále pracuji.Mám stale horší zdravotní problémy.Děkuji sed.


odpovídal(a): Redakce

Změna výše vyplaceného důchodu

Změna výše vyplaceného důchodu v závislosti na změně termínu splatnosti Českou správou sociálního zabezpečení mi bylo oznámeno upravení vypláceného důchodu podle nařízení vlády č. 281/2010 Sb., na výši Kč 11.822,-- měsíčně. Důchod mi byl vyplácen prostřednictvím České pošty, vždy se splatností 20 dne kalendářního měsíce. Dne 21. 09. 2011 jsem byl přijat do domova pro seniory. Dne 07. 10. 2011 mi bylo zasláno ČSSZ „Oznámení o změně způsobu výplaty důchodu“. Zde mi bylo oznámeno: „ Česká správa sociální ho zabezpečení Vám oznamuje, že na základě Vaší žádosti Vám bude výplata důchodu zařízena hromadným výplatním seznamem do ústavu sociální péče. Den splatnosti důchodu je stanoven na 15. den v měsíci. Připadne-li tento den na neděli, vyplácí se důchod v pondělí. Připadne-li tento den na sobotu, vyplácí se důchod v pátek. Od prosince 2011 Vám bude důchod vyplácen ústavem sociální péče vždy k 15. dni v měsíci v částce 11822 Kč. Vyúčtování za dobu od 20. 11. 2011 do 14. 12. 2011 v částce 9852 Kč Vám poukážeme poštovní poukázkou.“ Ke konci listopadu jsem obdržel od ústavu sociální péče důchod ve výši 9852 Kč. Mám za to, že když mi byl spočítán a přiznán důchod ve výši 11822 Kč měsíčně, nelze jeho výši upravovat v závislosti na změnu (posunutí) výplatního termínu. Důchod je stanoven výpočtem na měsíc, a dle mého názoru nikoliv na den. Např. zaměstnanec zaměstnavatele se stanovenou pevnou měsíční mzdou také nedostane upravenou mzdu v závislosti na případnou změnu výplatního termínu. Výplatní termín je tedy dle mého názoru záležitostí pouze technicko organizační a nikoliv početní (matematickou). Tento dotaz zasílám prostřednictvím svého příbuzného. Velmi děkuji za vaši odpověď. S pozdravem Josef Suchan


odpovídal(a): Redakce

Výpočet důchodu

Dobrý den. Řádný důchod. věk dovrším 1.12.2012. Přestože nehodlám jít do důchodu, požádal jsem na doporučení známého o důchod již 28.9.2011 s tím, že výplata je odložena. V roce 2012, 2 měsíce před dovršením důchod. věku, požádám o výplatu důchodu. Výměr mě nyní došel samozřejmě se započítáním krácení. Prosím o potvrzení, že po podání žádosti o začátek vyplácení důchodu bude výše důchodu přepočítána podle podmínek platných do 29.9.2011 a bez započítání krácení. Sdělte mi prosím jaké je riziko, pokud bych do doby výplaty řádného důchodu přišel o práci, nebo byl dlouhodobě nemocen. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výdělek v předčasném důchodu

Dne 1. srpna 2012 bych mohl jít do předčasného důchodu o 12 měsíců dřív. V roce 2010 jsem byl zvolen do zastupitelstva obce, kde všichni zastupitelé pobírají plat 500,- Kč hrubého/měsíc - z toho se odvádí ZP. V průběhu předčasného důchodu nesmím být zaměstnán. Mohu do předčasného důchodu odejít??? Děkuji Krejsa


odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk

Jsem r.1956 a mám 3 děti. Někde tady v tabulkách jsem vyčetla , že můžu do důchodu v 59 letech, v jiné tabulce(prý už se počítají jen 2 děti???)MÁM 60 LET A 6 MĚSÍCŮ. PROSÍM , KDE JE PRAVDA?


odpovídal(a): Redakce

Finanční náskok

Hezký den, předem chci poděkovat za Vaši odpověď na dotaz z 25.11.2011 "Změna termínu odchodu do důchodu". Ráda bych ho upřesnila. Mamince byl vypočten důchod v prosinci nižší s již započtenou valorizací oproti r. 2012. To jsem bohužel neuvedla. Ale čemu ne zcela rozumím je část Vaší odpovědi: Když navíc započítáte, že pobíráním důchodu o dva měsíce dříve získáte značný finanční náskok (při průměrném důchodu 21 tisíc Kč), tak je výhodnější i tak odchod do důchodu v letošním roce. Můžete prosím vysvětlit? Podotýkám že maminka má důchod o dost nižší, částka 21.000,- Kč se jí bohužel netýká. Děkuji velice


odpovídal(a): Redakce

Invalidní důchod na řádný důchod

Dobrý den. V SOUČASNÉ DOBĚ POBÍRÁM PLNÝ INVALIDNÍ DŮCHOD. Za 18 měsíců dosáhnu stanovené hranice pro odchod do starobního důchodu /ročník narození 1950/. Je lepší zažádat o starobní důchod nebo počkat do 65 let, kdy se ze zákona mění invalidní důchod na starobní. Jak se započítává doba vyplácení invalidního důchodu. Děkuji. petr podnecký